Pleśniawka u karpi

/ 11 odpowiedzi
witam. mam mały stawik 15x10 tak w przybliżeniu i głęboki do 1,5m z wodą górska, przepływająca i dobrze natlenioną. w wodzie mam kilka gatunków ryb (tołpygi 2kg, pstrągi 1kg, jesiotry 2kg i jednego amura 1kg) i miałem też 20 karpi każdy po 1kg wpuszczone jesienią. w zimę zaczęły mi wszystkie padać od wspomnianej pleśniawki. prawdopodobnie przyczyną jest zbyt zimna woda ale tołpygi i jesiotry też lubią ciepłą wodę i jakoś nic im nie jest. i stąd moje pytanie do karpiarzy. czy jak łapiecie swoje okazy to mają pleśniawkę (białe mechate naloty) na skórze i płetwach? przecież na jeziorkach, stawach np. pzw też jest zimna woda często z lodem i jakoś ryby się utrzymują. czy znacie może jakiś środek na zapobieganie pleśniawce?
Piotr 100574


albo w łeb i na patelnie o ile są te pleśniawki nie szkodliwe,albo w łeb i dla stada kotów (2013/02/16 21:12)

Uki80


no nie są szkodliwe, ale nie o to tu chodzi. nie mam ryb do żarcia tylko dla pociechy oka. chciałbym, żeby pływały aż do naturalnego zgonu. (2013/02/16 21:40)

Piotr 100574


chcesz mieć ryby dla pociechy oka :)))))i chcesz mieć je do ich zgonu:))))no to im długo nie zostało,karpie jako ryby przenoszące wiele chorób zainfekują twoje stadko i ciau bela,chcesz mieć pożytek dla oczu ze swojego stawu????to nie wpuszczaj tam karpi (2013/02/16 22:08)

Uki80


i jak na razie nie mam żadnych karpi w tym roku bo sytuacja wspomniana dotyczyła roku 2011. zastanawiam się tylko czy jest możliwe hodowanie tych ryb w zimnej górskiej wodzie tak, żeby były zdrowe i nie zarażały innych. dodam, że moje osobniki to były lustrzenie. może pełnołuskie by się utrzymały tak jak tołpyga czy amur (2013/02/17 00:20)

jacek placekkk


Jak masz taką wodę typowo górską i zimną to szkoda karpi wpuszczać, karp żeby rósł musi mieć temperaturę żeby żerował minimalna temp to ok 15* masz pewno fajny zbiorniki z zimną wodą to nastaw sie na rybki lubiące zimną i dobrze natlenioną wodę tak jak masz pstrągi i jesiotry to przecież piękne rybki ja bym ich nie mieszał z karpiami  (2013/02/17 14:34)

Uki80


no wiem, że karp w zimnej wodzie nie będzie rósł dlatego chciałem wpuścić takie większe. a pstrągi mi nie urosną do takich rozmiarów jak karpie. no cóż, widocznie tak będzie musiało zostać. mam jeszcze kilka małych kleni ale te to już w ogóle nie rosną. (2013/02/17 19:01)

Piotr 100574


no wiem, że karp w zimnej wodzie nie będzie rósł dlatego chciałem wpuścić takie większe. a pstrągi mi nie urosną do takich rozmiarów jak karpie. no cóż, widocznie tak będzie musiało zostać. mam jeszcze kilka małych kleni ale te to już w ogóle nie rosną.




tu sie mylisz,ja mieszkam nad górskim jeziorem i karpie w nim rosną,może nie tak szybko jak w wodach ciepłych ale rosną ,jest jeszcze jedna zaleta zimnej wody,karpie tu nie są tłuste:))))i nie śmierdzą mułem ,ale nie polecam ci karpi nastaw sie na pstrąga (2013/02/17 19:16)