Plecionka - co zrobić?

/ 14 odpowiedzi

  • konto usunięte

Wędkarstwo spinningowe
Witam
Mam zamiar kupić plecionkę ale żeby zapełnić całą szpule musiał bym kupić z 300m a na tyle mnie nie stać więc co zrobić podwinąć żyłkę pod spód czy jak bo w temacie plecionki jestem zielny więc podajcie mi jakieś rady . Na kołowrotki Shimano Catana 2500 i na Dragon Manta Drop Shot FD820iT
Romuald55


Jako podklad stosuje sie rozne rzeczy.Mozna nawinac zylke tasme izolacyjna czy tasme z mikrogumy. Pamietaj tylko zeby mocujac plecionke zawiazac oddzielny wezel a nie dowiazywac do podkladu/z zylki np/bo jak Ci ryba wyciagnie caly zapas to slabszy podklad pojdzie razem z nia. (2010/09/13 19:59)

aro1980


witam

zdecydowanie żyłka i jest to nawet wskazane.Plecionka ma to do siebie że lubi się obracać na szpuli.Żyłka zapobiega takiemu efektowi.Pozdrawiam (2010/09/13 20:29)

u?ytkownik29974


A czy będzie dobrze jak nawinie się samą plecionkę ?? (2010/09/13 20:38)

u?ytkownik37642


Zapytanie do kolegi CO TO ZNACZY SIE OBRACAC? (2010/09/13 20:38)

Bromar


  Na szpuli, jest taki zaczep, do którego wskazane jest zaczepić początek żyłki czy plecionki i problem z przesuwaniem się po obwodzie nie istnieje :)) (2010/09/13 20:52)

aro1980


Witam

Jeżeli nie ma podkładu z żyłki na szpuli plecionka która jest nawinięta na szpulkę jakby się ślizgała.W rezultacie kręcisz korbką rotor się obraca a plecionka razem z nim. (2010/09/13 21:00)

Bromar


Kolego aro1980, używam plecionki na federze i nie stosowałem żadnego podkładu z żyłki, robię supeł taki jak do wiązania krętlika i zahaczam go o zaczep na szpuli, po czym nawijam normalnie tak jak żyłkę na szpulę. Nie ma prawa nic się przesuwać, jeśli ktoś z Kolegów nie wie o jakim zaczepie mówię to podaję Link do strony ze zdjęciem:
Zaczep na szpuli kołowrotka - to czego służy

Pozdrawiam serdecznie. (2010/09/13 21:51)

u?ytkownik4878


Witam

Jeśli tak zawiążemy plecionkę jak radzi Bromar, to nie będzie się obracać.

Jeśli natomiast zawiążemy ja na szpuli to może się obracać.

Co do nawijania pełnej szpuli plecionki to ja nie widzę sensu. Jeśli szpula pomieści 300 metrów, to lepiej dać na podkład żyłkę. Jest węzeł (nie pamiętam jaki) do łączenia plecionki z żyłką.

Po prostu nie widze sensu aby przepłacać, za tą kasę można kupić fajne przynęty, a 150 metrów plecionki na podkładzie z żyłki spokojnie wystarczy

Pozdrawiam

 

(2010/09/13 21:59)

u?ytkownik37642


Dlatego pytałem co to znaczy sie obr... bo u mnie taki problem nie istnieje,ale kto wie... (2010/09/13 23:56)

wichura75


Najlepiej zawiązać pętle tak jak przy żyłce,później owinąć taśmą izolacyjną półtorej obrotu i problem z głowy,ten problem występuje przy grubszych plecionkach,są mniej elastyczne niż żyłka miałem ten sam problem na początku,nie znam tego artykułu wyżej ale zawsze używam tego zaczepu do unieruchamiania końca a nie początku żyłki (plecionki) ,nawet z tych zdjęć widać koniec żyłki na niego zaczepiony,fantazjująć teraz np: ryba nam wyciągnie cały zapas a taki plastikowy zaczep jest tak słaby że tracimy całą plecionkę z kołowrotka wraz z przynętą ;( ,a jeśli jest na stałe zaczepiona to na koniec tylko kij w ręce silno trzymać i jest szansa że uratujemy swoją plecionkę ;) tak ja myślę
a co do nawijania całych szpul plecionkami to faktycznie mija się z celem (zależy też gdzie wędkujemy i na jaką rybę się nastawiamy),można podwinąć grubszą żyłkę, związać razem i jeśli ryba wyciągnie to tylko ustawiamy hamulec czulej i już jest szansa , ;) życzę takich właśnie dużych okazów wszystkim ;) (2010/09/14 00:55)

aro1980


Witam

Każdy sposób dobry byle był skuteczny.

 

Pozdrawiam

(2010/09/14 07:24)

kaban


Jako podkładu używam żyłki,bądź podkładu pod linki muchowe.Materiał zbliżony strukturą do plecionki a wytrzymałość liniowa przy zastosowaniu węzła zderzakowego zapewniona.Przy łowieniu ryb okazowych,zwłaszcza sumów zapas plecionki powinien być oczywiście większy,ale to już kwestia doboru sprzętu do gatunku ryby,która chcemy łowić. (2010/09/14 08:24)

piko24


też mam Shimano Catana 2500 i nawinąłem na niego 91m plecionki Power trike średnica chyba 0,23 na pewno ma ona 20 LB wytrzymałości czyli jakieś 10kg (ryba nawet do 20 kg) i powiem szczerze, że więcej chyba by mi na szpule nie weszło, no może jeszcze jakieś 10 m i nie mam żadnego podkładu, więc przemyśl to kolego.
Pozdrawiam!
(2010/09/14 11:22)

speed


Jestem zwolennikiem plecionek i podobnie jak Aro1980 nawijania żyłki pod plecionkę. Jeżeli nawet jak najciaśniej nawiniemy pierwsze zwoje plecionki to przy odpowiednich warunkach może nam zacząć się obracać na szpuli. Plecionka zależnie od wilgotności minimalnie zmienia swoją objętość i może się okazać, że wyprawa na ryby zakończy się przewijaniem plecionki. Zdarzyło mi się już kilka razy , że nawet dość długo używana na kołowrotku plecionka zaczynała się kręcić na szpuli (np. porządnie wyschnie w garażu). Dlatego nawet jeżeli mam nawinięta plecionka zapełnia mi całą szpulę to daje minimalny podkład z żyłki tak żeby zakryć wewnętrzną średnicę szpuli.

(2010/11/05 01:03)