Plecionka Power Pro

/ 28 odpowiedzi
hudy76

Dlaczego na węźle spada wytrzymałość ? Nie wiem, nie do mnie pytanie, jestem tylko skromnym użytkownikiem. Każda plecionka ma mniejszą o ok 50 % wytrzymałość na węźle od wytrzymałości liniowej podobnie z żyłkami ale chyba różnice są mniejsze niż przy plecionkach. Wytrzymałość spadnie zawsze, od węzła zależy jedynie jak bardzo. Czasem co lepsi producenci podają obie wytrzymałości. Przykład poniżej
W przypadku Power Pro producent podaje wytrzymałość na węźle, w przeciwieństwie do niektórych rodzimych dystrybutorówpodających wagę ryby,którą teoretycznie da się wyholować. Potem krążą legendy o magicznej mocy linek.

(2019/09/15 14:01)

Sith

(...) Każda plecionka ma mniejszą o ok 50 % wytrzymałość na węźle od wytrzymałości liniowej podobnie z żyłkami ale chyba różnice są mniejsze niż przy plecionkach. (...)
Niestety, to co napisałeś nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Owszem spadek wytrzymałości na węźle często spada aż do 50%, ale to zależy od rodzaju węzła, wiążąc odpowiedni możemy uzuskać wytrzymałość nawet ponad 90%, co obrazuje poniższa tabela. Wiele zależy też od staranności wykonania węzła i od jakości linki - celowo nie piszę plecionki, bo to dotyczy w równym stopniu żyłek. (2019/09/15 14:23)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Sith

Nie mogę edytować z powodu wadliwie działającej funkcji "edytuj"... ;>
Najmocniejszym węzłem jaki znam jest ten zaznaczony (Nr 14) nazywany różnie - trilene, trzy końce z modyfikacją - który zachowuje wytrzymałość zbliżoną do 100% liniowej. Zawiązany na podwójnie złożonej lince utrzymuje 100% liniowej, co wcale nie jest takie korzystne, bo linka wówczas nie pęka na węźle, ale w nieprzewidywalnym miejscu. Wówczas możemy utracić nie tylko końcówkę zestawu (przypon + przynęta), ale również nawet kilkadziesiąt (w zależności do odległości rzutu) metrów plecionki, ktora według własnego wyboru może pęknąć nawet przy samym kołowrotku. (2019/09/15 14:43)