Plecionka Power Pro

/ 35 odpowiedzi
u?ytkownik107038


Dlaczego na węźle spada wytrzymałość ? Nie wiem, nie do mnie pytanie, jestem tylko skromnym użytkownikiem. Każda plecionka ma mniejszą o ok 50 % wytrzymałość na węźle od wytrzymałości liniowej podobnie z żyłkami ale chyba różnice są mniejsze niż przy plecionkach. Wytrzymałość spadnie zawsze, od węzła zależy jedynie jak bardzo. Czasem co lepsi producenci podają obie wytrzymałości. Przykład poniżej
W przypadku Power Pro producent podaje wytrzymałość na węźle, w przeciwieństwie do niektórych rodzimych dystrybutorówpodających wagę ryby,którą teoretycznie da się wyholować. Potem krążą legendy o magicznej mocy linek.

(2019/09/15 14:01)

Sith


(...) Każda plecionka ma mniejszą o ok 50 % wytrzymałość na węźle od wytrzymałości liniowej podobnie z żyłkami ale chyba różnice są mniejsze niż przy plecionkach. (...)
Niestety, to co napisałeś nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Owszem spadek wytrzymałości na węźle często spada aż do 50%, ale to zależy od rodzaju węzła, wiążąc odpowiedni możemy uzuskać wytrzymałość nawet ponad 90%, co obrazuje poniższa tabela. Wiele zależy też od staranności wykonania węzła i od jakości linki - celowo nie piszę plecionki, bo to dotyczy w równym stopniu żyłek. (2019/09/15 14:23)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Sith


Nie mogę edytować z powodu wadliwie działającej funkcji "edytuj"... ;>
Najmocniejszym węzłem jaki znam jest ten zaznaczony (Nr 14) nazywany różnie - trilene, trzy końce z modyfikacją - który zachowuje wytrzymałość zbliżoną do 100% liniowej. Zawiązany na podwójnie złożonej lince utrzymuje 100% liniowej, co wcale nie jest takie korzystne, bo linka wówczas nie pęka na węźle, ale w nieprzewidywalnym miejscu. Wówczas możemy utracić nie tylko końcówkę zestawu (przypon + przynęta), ale również nawet kilkadziesiąt (w zależności do odległości rzutu) metrów plecionki, ktora według własnego wyboru może pęknąć nawet przy samym kołowrotku. (2019/09/15 14:43)

ryukon1975


Traktuje plecionkę tak samo jak żyłkę. Żadnych nawijań na mokro czy innych czarów. Jedyne czego trzeba pilnować to prawidłowego nawoju po każdy rzucie. Plecionka musi być dość ściciśle i równo nawinięta. Jednak to samo dotyczy żyłki.
Jeśli podczas zwijania kilka zwojów będzie luźnych i byle jakich to spowodują one zazwyczaj splątanie podczas kolejnego zarzutu przynęty czy też zestawu. (2019/12/23 12:13)

mazu89


To co napisał ryukon 1975 to święta prawda . U mnie przy łowieniu kleni na Lil'Buga brakowało parę metrów abym dorzucił do miejsca w którym stały ryby musiałem rzucać z całej pety aby przynęta doleciała przy 2 cm nie było problemu ale jak założyłem 3 cm i z całej pety to czasem robiła się broda ,150 m plecionki w ten sposób zmarnowałem. Plecionką która jest odporna na plątanie jest Mikado Nihonto Octa Braid może ma swoje wady jak strzępienie się ale nie pląta się pewnie dlatego że jest mięka i ładnie układa się na szpuli sztywne plecionki łatwiej jest poplątać. Dobry węzeł do plecionki to polomar. (2019/12/23 14:53)

u?ytkownik107038


Drugie miejsce Momoi Ryijun, jest nieco delikatniejsza , no bo 8 splotów a nie 12.

To w takim razie czerosplotówkę starch kupować. (2019/12/23 14:55)

talgo


to teraz wytłumaczcie mi co robię źle
czy to power pro czy inna plecionka albo się to dziadostwo plącze albo robią brody
na razie wróciłem do żyłki ale dalej chciałbym próbować na plecionce tylko mi nie chce to współpracować (2019/12/23 17:27)

ryukon1975


Możesz zwijać plecionkę która nie jest odpowiednio naciągnięta czyli bez użycia odpowiedniej siły i tyle wystarczy. (2019/12/23 17:35)

WedkarzIncognito


@talgo może zaczniemy od podstaw, czyli od początku przygody z plecionką, jak ją nawijałeś na młynek? masz podkład czy nie? robiłeś to na "mokro" czy na "sucho"? czy przy pierwszym nawijaniu plecionka była napięta czy luźna? jest pare czynników, które decydują jak dana linka będzie "działać" począwszy od pierwszego nawinięcia linki, po sprzęt z jakim dana linka współpracuje. Przerabiałem problemy z plecionkami i już się z tego wyleczyłem, dla przykładu napiszę, że w tym sezonie (który dla mnie nadal trwa), używając budżetowej plecionki kongera, ani razu nie zrobiła się broda, nie splątała się, po prostu nie było z nią żadnych przygód, a dodam tylko że pletka została nawinięta na równie budżetowy młynek Okumy. Więc może zacznij szukać problemu w tym jak plecionka została nawinięta. (2019/12/27 08:58)