Zaloguj się do konta

Płatki owsiane jako zanęta

utworzono: 2013/03/21 18:12
mm77

Witam,z ciekawości dziś zmieliłem dość grubo płatki owsiane namoczyłem,uformowałem kulę i wrzuciłem do słoika.Powiem pracowała nie gorzej od zanęt sklepowych i po 15 min rozwaliła się kompletnie robiąc dywanik na dnie.Stąd moje pytanie czy można nęcić samymi płatkami oczywiście dodając do nich jakiś atraktor np Traper Wanilia.Robił ją w domu namaczał także a na łowisku wrzucił 1 kulkę i do tego 2 sklepowe. [2013-03-21 18:12]

mm77

Dodam że go zmiele na praktycznie proch i na płotki np gdy zapomnę kupić sklepowej zanęty [2013-03-21 18:13]

im bardziej zmielisz tym  bardziej kleją.sam pył z płatków sklei "na beton" [2013-03-21 18:19]

Jak już wspomniał kol. Jarek płatki są jedynie dodatkiem do zanęt mające na celu ich prawidłowe uformuowanie / są zamiennikiem kleju wędk. / [2013-03-21 18:23]

mm77

aha czyli nic z tego raczej??????? [2013-03-21 18:25]

Można spróbować - moi znajomi łowili leszczyki na styropian .  [2013-03-21 18:38]

lynx

Na płatki bierze płoc tylko jak wrzucisz dużą kulę to zanim trafią na przynętę to najedzą sie zanęty.
[2013-03-21 18:38]

lynx

Co do styropianu. A gdyby tak na kulki silikonowe. Namoczyc w dipie i na hak. Co na to?
[2013-03-21 18:39]

Co do styropianu. A gdyby tak na kulki silikonowe. Namoczyc w dipie i na hak. Co na to?

Akurat napisałem to jak najbardziej poważnie - i też słyszałem , że w Dziwnowie podczas wpływu okoni do przymorskich rzeczułek miejscowe wieśniaki łowią je wyłącznie na wentylki rowerowe. 


[2013-03-21 18:49]

plastikowe przynęty sie sprawdzają to czemu nie z sylikonu :))))), ważniejsza od przynęty jest zanęta ale niestety nie wszyscy o tym pamiętają . oczywiście  z sylikonem to przegięcie ale wcale bym się nie zdziwił ......... :)
[2013-03-21 18:49]

Lin1992

Płatki jako zanętę samą w sobie stosuje tylko zimą podczas wędkowanie pod lodowego i się bardzo dobrze sprawdzają to myślę że sprawdzą się i teraz :)
Jednakże ja płatków jako zanęty (samej w sobie)  raczej nie używam natomiast jako dodatek do zanęty stanową często używany przeze mnie składnik.
[2013-03-21 18:57]

Lin1992

A i chciałem dodać że płatki u mnie bardzo lubią płocie,wzdręgi oraz leszcze.
[2013-03-21 18:59]

halski021

Dawniej , jak nie miałem dostępu do gotowych zanęt ,często stosowałem płatki owsiane jako zanętę bez mielenia przy zwykłym wędkowaniu.Na zawody robiło się zanętę z mielonych płatków,mąki kukurydzianej,kaszy kukurydzianej,pszennej bułki tartej,mleka w proszku itd.... Teraz mało kto chyba robi zanętę z tych składników.Ja obecnie stosuję tylko i wyłącznie pęczak w małych ilościach.Do termosa wsypuję od pięciu do dziesięciu dużych łyżek stołowych pęczaku i zalewam wrzątkiem,po około 4 godź. wysypuję na durszlak i płukam zimną wodą z kranu.Nęcę nim i zakładam na haczyk.Ponieważ dość często jestem na rybach w
tym samym miejscu , rybki biorą.Najczęściej płocie,krąpie i leszczyki , trafiały się ukleje .wzdręgi a nawet liny.Tak samo łowiłem zimą z pod lodu,najlepiej brała płoć.Od kilku lat nie wędkuję z lodu.Zimą nie widziałem,aby któryś z moich znajomych tak wędkował.
[2013-03-21 19:04]

lynx

Widziałem takie kulki silikonowe w sklepie i pisało, że to sztuczna ikra. Kumpel takie kupił i próbował ale nie moczył w dipie bo sklepie mu powiedziano, że one juz maja zapach. niezbyt mu na tym szło i potem je zarzucił.
Ja kupiłem w sklepie takie kulki w róznych kolorach. Stosuje sie je do ustawiania kwiatów we flakonach. Wsypujesz kulki, zalewasz wodą a one puchna do wielkości 1 cm i w to wtyka sie kwiaty. Widziałem nawet jak sadzą rośliny bo one są cały czas mokre.
Myśle, że w lecie spróbuję z ciekawości.
[2013-03-21 19:06]

mm77

a jak bym tak średnio je zmielił to dalej będą twarde i jak dodam atraktor??? myślę że taką 1 malutką kule wrzucić tyko ja średnio je zmieliłem taki lekko pod kasze miały konsystęncję namoczyłem i wrzuciłem kule to sam byłem zdziwiony bo ładnie pracowały tylko nie wiedziałem czy będzie pasować płociom  [2013-03-21 19:11]

gwarek55

Witam.
Płatki owsiane to stary sposób od zanęt wędkarskich.Przypominam kolegom,że kiedyś nie było gotowych zanęt i wędkarze sami robili zanęty.Płatki nie musimy mielić ,wystarczy suche skruszyć,dodać do zanęty.Jeśli to zanęta gotowa to rozrabiamy ją z wodą a płatki i tak spęcznieją.Jeśli chcemy mieć dobre efekty proponuję podsmażyć na suchej patelni płatki ,ostudzić,pokruszyć i dodać do zanęty.Wabi lina, płoć ,leszcza,wzdręgę.
[2013-03-21 19:46]

mm77

Witam.
Płatki owsiane to stary sposób od zanęt wędkarskich.Przypominam kolegom,że kiedyś nie było gotowych zanęt i wędkarze sami robili zanęty.Płatki nie musimy mielić ,wystarczy suche skruszyć,dodać do zanęty.Jeśli to zanęta gotowa to rozrabiamy ją z wodą a płatki i tak spęcznieją.Jeśli chcemy mieć dobre efekty proponuję podsmażyć na suchej patelni płatki ,ostudzić,pokruszyć i dodać do zanęty.Wabi lina, płoć ,leszcza,wzdręgę.



a samych pokruszonych płatków nie używała Pani?+ oczywiście atraktor


[2013-03-21 19:50]

pastuch

Płatki owsiane po namoczeniu powodują, że dana mieszanka spaja się dość szybko co prowadzi do trudnej współpracy. Czas pracy i skuteczność samych płatków jest raczej trudna do sprawdzenia ich praca w wodzie różni się od stopnia namoczenia jak i ich granulacji.
Proponuję spróbować oprzeć swoją mieszankę na składnikach bardziej pracujących, pamiętając aby stosować i dbać o ich odpowiednią dawkę np. płatki owsiane 5-15% objętości zanęty.
Jeżeli chce kolega stosować zanęty domowej produkcji radzę wziąć pod uwagę mądrość ludu i podzielić swe mieszanki na 3 części tzn.
1) Baza2) Elementy pracujące3) Atraktory i dodatki 
W internecie roi się od różnych propozycji wędkarzy na mieszanki zanętowe domowej produkcji część z nich niczym nie różni się od zanęt sklepowych.

pozdrawiam Damian
www.pastuch.wedkuje.pl
[2013-03-21 20:11]

irex

Jak bawiłem się z białorybem ,a było to ze 30 lat temu to nikt (przynajmniej nie widziałem)na głównych rzekach Mazowsza innych zanęt jak płatki nie stosował.Przeważnie była to glina z płatkami lub same płatki do tzw.telewizorka (dziś to koszyczek) i to zupełnie wtedy wystarczało.
[2013-03-21 20:13]

arturoML

Nie wyobrazam sobie mojej zanety federowej bez domieszki platkow i smierdzacego startego na tarce zoltego sera na brzany w rzekach gdzie lowie to idealna zaneta. [2013-03-21 20:27]

pastuch

Kolega ArturoML sam doświadczył zaletę płatków w zanętach rzecznych jako spoiwo :) Gratualcje..
Same płatki i ser to nie zanęta. !!  [2013-03-21 20:34]

gwarek55

Samych płatków jako zanęty nigdy nie używałam,dodaję je do zanęt własnej recepty,płatki pełnia rolę kleju (związane z główną bazą)są imitacją pinki,a prażone mają walory smakowe i wtedy zbędne są atraktory,
[2013-03-21 20:49]

arturoML

Tak kolego pastuch w to nie watpie, platki serek to dodatek ale po co kabinacje z zanetami profesjonalnymi gdyz to mi wystarcz aby zwabic rybe. Problem jest w tym ze lowie w rzekach EU zachodniej, a wiekszosc z Nas we jaki rybostan panuje w ich wodach. Co ja bym dal zeby w Polsce nasze piekne wody byly tak zarybione!!!!!!
[2013-03-21 21:01]

przemo1980

Ja do zanęty którą szykuję do łowienia feederkami praktycznie zawsze dodaję płatki owsiane i czy jest to w całości zanęta zrobiona prze zemnie , czy używam kupnej to płatki być muszą :)
Proponuję też zrobić ciasto z płatków owsianych , jak i przelać je delikatnie gorącą wodą , odstawić do delikatnego przeschnięcia i zakładać po kilka pojedynczych płatków na haczyk. Nie łatwo jest z utrzymaniem ich na haku, ale próbować naprawdę wart,a efekty mogą zaskoczyć .
[2013-03-21 21:58]

osa12

Widziałem takie kulki silikonowe w sklepie i pisało, że to sztuczna ikra. Kumpel takie kupił i próbował ale nie moczył w dipie bo sklepie mu powiedziano, że one juz maja zapach. niezbyt mu na tym szło i potem je zarzucił.
Ja kupiłem w sklepie takie kulki w róznych kolorach. Stosuje sie je do ustawiania kwiatów we flakonach. Wsypujesz kulki, zalewasz wodą a one puchna do wielkości 1 cm i w to wtyka sie kwiaty. Widziałem nawet jak sadzą rośliny bo one są cały czas mokre.
Myśle, że w lecie spróbuję z ciekawości.


Wydaje się, że na wodach PZW jest to zabronione:

RAPR:

1. Metoda gruntowo–spławikowa
1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo–spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie
wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną.

2. Przynęty
a) Jako przynęty mogą być stosowane:
– przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
– przynęty sztuczne;
b) Zabrania się stosować jako przynęt (zanęt):
– zwierząt i roślin chronionych,
– ikry rybiej;
c) Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy
żywe lub martwe, a także ich części.


[2013-03-22 11:31]

Witam.W sprzedaży jest sztuczna kukurydza , nigdy nie myślałem że może być zabroniona.Można też interpretować rapr w ten sposób że stosując sztuczną przynętę nie muszę ograniczać się do jednego haczyka.Sam nie stosuję sztucznych przynęt[ poza spiningiem] ,na razie nie mam takiej potrzeby, poza tym te wynalazki sporo kosztują .Płatki owsiane jako dodatek a czasem wyłacznie jako zanętę bo do wędkarskiego mam daleko.
[2013-03-22 12:49]