Zaloguj się do konta

Płatki owsiane w zanęcie

utworzono: 2011/01/28 08:18
popek1993

Witam kolegów...
Ostatnio pojawił u mnie się mój znajomy wędkarz z którym zaczęliśmy rozmawiać na temat zanęt... Niby wszystko ładnie ale pojawił się pewien problem... On uważa że płatki owsiane powinny być odparzone przed dodaniem do zanęty, ja uważam że jest to nie potrzebne... I tu pojawia się moja prośba abyście pomogli mi rozwiązać ten problemik... Z góry dziękuję
[2011-01-28 08:18]

pstrag222

Pomysłów jest dozo każdy wędkarz ma swoje sposoby. Płatki dodaje ale ich nie pazylem i nie nazekam na efekty. Wszystko zależy od ciebie. [2011-01-28 08:56]

kick

ja ich nie parzę ale jak chcę je nakładać je na chaczyk przynęta dobra na brzany świnki karasie i wiele innych to je prażę
[2011-01-28 08:59]

piotrcarp

ja nigdy nieparze dodaje takie jak sa tylko z platkami trzeba uwazac bo silnie kleja zanete zeby to troche zniwelowac dodaje otreby pszenne [2011-01-28 09:33]

Gruzinek

Panowie mowa o zanęcie a nie o przynęcie, więc płatki mogą być chodź jakie, mają jedynie rybę skusić i przytrzymać w jednym miejscu.
Gdy chodzi o przynętę - sprawa się ma inaczej, raz, że musi trzymać się haka to jeszcze sprawiać aby ryba na tą jedną chwilę zajęła się przynętą a olała zanętę; wtedy konieczne parzenie płatów czy też jakaś inna obróbka aby na haku była bardziej przekonywująca - oczywiście w pierwszej kolejności dla ryby, a potem dla wędkarza.
Wtedy będzie miała pozytywny skutek
[2011-01-28 10:21]

mlotek2222

Witam ja przed dodaniem płatek  do zanęty ich nie parze i nie narzekam na brak brań .Ilu wedkarzy tyle sposobów przygotowywania zanęty.Pozdrawiam [2011-01-28 11:21]

niutek40

Witam , Moim zdaniem jest to nie potrzebne , Ja nigdy do zanęty nie parzyłem (zimą często zanęcam samymi płatkami) .Powodzenia. [2011-01-28 19:53]

Papczak

----------------------------------------------------------------------------------------------
Potwierdzam!
---------------------------------------------------------------------------------------------- [2011-01-28 22:08]

Jędrula

Według mnie płatki owsiane to jeden z najlepszych składników zanęt feederowych i nie tylko . Są wprost idealne gdyż świetnie pracują , mają przyjemny i dość intensywny zapach . Ja dodają je do zanęty surowe, nie parzę gorącą wodą gdyż wtedy ich praca w zanęcie gwałtownie się zmniejsza .

Gdy zabieram się za robienie zanęty feederowej to najpierw wlewam wodę do wiadra następnie wlewam – wsypuje atraktor i mieszam , gdy już aromaty się rozpuszczą wsypuje płatki , mieszam około 30 sekund następnie wsypuje zanętę i cała resztę . Oczywiście zanętę odstawiamy na chwilę i po jakimś czasie domaczamy jeżeli zachodzi taka potrzeba ale chyba tego nie muszę nikomu tłumaczyć . Ten mój powiedzmy mały trik powoduje , że płatki nabierają dodatkowego zapachu oraz są cięższe co nie pozwala im odpłynąć jakby były wsypane do zanęty całkiem suche .

Tworzą na dnie jakby dywan zanętowy mówiąc językiem karpiarzy . Oczywiście można to zrobić ( ten dywan ) tylko pod niewielkie uciągi , myślę , że tak max do 50 gr . Do zanęty jeziorowej też używam płatków ale w mniejszej ilości i dzielę porcje na dwie części , na suchą – aby płatki bardzo mocno pracowały i lekko zmoczoną ( j/w) aby nęciły z dna . Pamiętaj jednak aby płatków używać ostrożnie gdyż są bardzo syte i można łatwo ryby przekarmić a wtedy ryba będzie przychodzić na krótki czas albo po prostu podje sobie , przez chwilę pobędzie w łowisku i zniknie na kilka godzin

[2011-01-29 10:53]

780528

Racja Jędrek płatki to podstawa ale z umiarem jak wszystko,bo można przedobrzyć.
[2011-01-29 11:06]

popek1993

doskonale czyli moja wersja jest pewniejsza a co myślicie na temat mielonej suchej kukurydzy w zanęcie?
Pytam ponieważ robię własną zanętę na grubszą rybę jej skład to:
-mielona pszenica( tylko trochę )
-płatki owsiane (także w małej ilości)
-suche kulki chlebowe
-mielona kukurydza
-konopie
-Pęczak
-pinka
-siekana rosówka
-kukurydza konserwowa
-odrobina ziemniaków i makarony( w zależności co stosuję jako przynętę)
-bułka tarta (aby uzupełnić zanętę)
Wszystko oczywiście w takich ilościach aby ryba nie była najedzona tylko podrażniona zanętą. Co do ziemniaków i makaronu to w małych ilościach aby ryba czuła przynętę w łowisku i oczywiście aby nie zakwasić wody... zastanawiam się również nad łuskanymi pestkami ze słonecznika ponieważ one dobrze pracują w toni... Podstawą oczywiście jest zanęta trapera Lin-Karaś... Jak myślicie zda to egzamin? Jaki da rezultat? zależy mi na dużej płoci linie leszczu i karasiu...

[2011-01-29 15:18]

pstrag222

Tak się zastanawiam że wydaje mi się że dozo masz tam składników. Moja żaneta to traper na karpiowate kupuje 5 kg worki za 15zł bodajże biały i rosowka w ilościach dozych kuku wiosną z puszki potem przechodzę na gotowana no i peczak ale stosuje go dla drobnicy tam gdzie łowie jest z nią problem ale od czasu kiedy kolega Kazik dodał wpis o platach plociowych odlawiam czasem plotki [2011-01-29 15:50]

popek1993

owszem składników jest dużo ale po rozrobieniu nie powinno wyjść więcej niż 0,5kg. chodzi o to aby robić  to w małych ilościach
[2011-01-29 16:09]

Jędrula

 

Mimo wszystko wywaliłbym chleb , ziemniaki i makaron . Wiem , że chcesz nam powiedzieć , iż te składniki są w niewielkiej ilości ale mimo to ja bym z nich zrezygnował , masz tam tego wszystkiego za dużo . Jeżeli chcesz używać swojej zanęty pod spławik to mimo wszystko brakuje w twojej zanęcie wypełniacza tzn. ziemi albo gliny aby zanęta nie była taka syta , mówiłem o tym w ostatnim poście . Jeżeli się uprzesz na tą mieszankę to dodaj przynajmniej 15 % coco belge .

Ja zostawiłbym :

  • zanętę lin-karaś

  • płatki owsiane 10 %

  • kuku konserwowa 5 %

  • bułka tarta prażona

  • konopie 5 %

  • siekane rosówki

  • pięćdziesiątka pinki

  • coco belge 10 %

  • i dobry atraktor waniliowy ( najlepiej w płynie najlepiej MVDE )

  • do tego wypełniacz 200 % tzn. 1-2 czyli 1 część zanęty i 2-wie gliny albo ziemi

Pamiętaj , ryba ma szukać jedzenia w twoim łowisku a nie siadać do obiadu ! Dlatego te wypełniacze . Jeżeli masz uczulenie na wypełniacze ( jak wielu wędkarzy czego nie rozumiem ) to zastosuj 1 – 1 i tak zwiększaj ilości aż się do tego przekonasz .

Powodzenia :)

[2011-01-29 16:10]

ja stosuje płatki górskie bez parzenia i efekty mam świetne szczególnie dobrze biorą karasie i leszcze [2011-01-29 16:13]

kargul

ja tez takich uzywam i sie sprawdza ale chleb tez bym wyzucil tak jak kol.jedrula bo to wode KWASI pozdro [2011-01-29 16:20]

tytan1

Kolega Gruzinek ma całkowitą racje popieram. [2011-01-29 21:44]