Zaloguj się do konta

Plany melioracji na Mierzawie

utworzono: 2010/10/22 20:38
Ernestix

Witajcie,

z przerażeniem przeczytałem na stronie Świętokrzyskiego Zarządu
Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach ogłoszenie o przetargu na
"usuwanie szkód powodziowych" na górnej Mierzawie (odcinek
Mstyczów-Krzelów i miejski w Sędziszowie). Jeżeli przez "usuwanie
szkód" rozumie się np. wycięcie ponad 400 drzew czy wykonanie wykopów
o głębokości do 3 m to zaczynam się zastanawiać czy coś ze mną jest
nie tak czy może świat zwariował. Jeżeli nasze podatki mają iść na
takie imprezy to ja za takie państwo dziękuję. Zresztą, oceńcie sami.
Pod linkiem

http://szmiuw.kielce.com.pl/przetargi/mierzawa.pdf

dostępna jest specyfikacja robót i mapka odcinka. Kto to miejsce zna
zrozumie moje rozgoryczenie.
Pozdrawiam
Ernest
[2010-10-22 20:38]

jogi

Moim zdaniem to powinni oczyścić i pogłębić zbiorniki retencyjne,udrożnić dopływy i odpływy.W strefach zagrożonych powodziami powinny powstać dodatkowe zbiorniki retencyjne.Tu lokować pieniądze a nie w jakieś prowizorki które pochłoną kupę kasy a efekt tego będzie wątpliwy.Pozdrawiam. [2010-10-22 21:15]

essoxx

Przerabianie przez meliorantów rzek na kanały ma katastrofalne skutki nie tylko dla przyrody ale również stwarza jeszcze większe zagrożenie dla ludzi, jednak Polak nie uczy się na błędach, a szkoda.
[2010-10-22 22:32]

Ernestix

Swoją drogą dziwne to "usuwanie SKUTKÓW powodzi" polegające na wycinaniu drzew i rozkopywaniu rzeki. A już szczególnie zadziwiające, że instytucja państwowa ma w du**e prawo, bo przetarg już jest rozstrzygnięty i lada moment ruszą prace- niemal w środku okresu ochronnego pstrąga potokowego. Nie mówiąc już o innych gatunkach ryb, które znajdują się w Czerwonej Księdze mając status gatunków zagrożonych wyginięciem, jak na przykład głowacz białopłetwy, który tam też występuje. Żenua. [2010-10-23 15:57]

Ernest mam pytanie istnieje jakaś możliwość wstrzymania tych prac ?? [2010-10-23 19:51]

GBH

Nie znam tego odcinka. Wędkuję od Boleścic w dół rzeki. Niestety szanse na uratowanie sa niewielkie. Dużo zalezy od postawy Zarządu Okręgu, do którego władze koła powiny jak najszybciej wystąpić. Okręg pewnie ma swojego prawnika, którego obowiązkiem jest działać w interesie wędkarzy. Odcinek, o którm pisze Ernestix znajduje się tuż poniżej obszaru Natury 2000 PLH260017  "Dolina Górnej Mierzawy", o powierzchni  912.4 ha utworzonego w myśl Dyrektywy Siedliskowej. Warto starać sie wykazać, że w wyniku przeprowadzenia prac ucierpią siedliska położone na obszarze naturowym (np. nastąpi wysychanie łąk trzęslicowych). Możliwość odwodnienia obszaru Natura 2000 może być też zagrożeniem dla traszki grzebieniastej, której stanowiska wykryto w tym rejonie. Proponuje zwrócić się też pisemnie do wojewódzkiego konserwatora przyrody Pana Pajdaka z zapytaniem o opinię w tej sprawie (niech się wykaże).

ps. Ernestix pamietaj, że Pierwszą siłą w tym kraju są media - jak masz ich za sobą możesz wszystko

Pozdrawiam i zycze powodzenia

[2010-10-25 09:27]

Ernestix

Z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody do którego należę poszło pismo do RDOŚu opisujące walory przyrodnicze tych odcinków oraz konsekwencje jakie grożą jeśli pojawi się tam ciężki sprzęt. Jesteśmy w kontakcie z WWF, trwają też starania aby sprawą Mierzawy, Trupienia i Bełnianki ( tam też ma być prowadzona "naprawa rzeki")zainteresować ogólnopolskie media wędkarskie.
[2010-10-25 18:39]

Dzięki Panowie za informację my jak klub (JKS TROUT) w ciągu kilku dni zdobyliśmy kilka ważnych informacji i jesteśmy w pogotowiu i staramy się zablokować te prace zobaczymy co z tego wyniknie. Kolego GBH  co do ZO postawa pozostawia wiele do życzenia i nie bardzo ich to interesuje podobną sytuację mają koledzy z CK.Ernest jeśli będziesz miał jakieś informację na ten temat proszę Cię o info na prv ja też dam Ci znać jak coś ruszymy.Pozdrawiam  [2010-10-25 22:15]

GBH

Ernestix, nawet nie chcę słyszeć o niszczeniu Belnianki :-( !!!! Jeśli trzeba jakiejś pomocy to ja chętnie. Kilka lat temu toczyłem już boje o Czarną Staszowską - dużo  pomógł w sprawie MareK Szymański z WŚ.

ps. Skontaktujcie się z chłopakami z Iskry PZW Kielce, na pewno pomogą

[2010-10-26 09:28]

GBH już skontaktowałem się z chłopakami i wymieniliśmy informacje tak jak pisałem jesteśmy w pogotowiu [2010-10-26 18:07]

GBH mam jeszcze pytanie masz może kontakt z Markiem Szymańskim żeby ewentualnie doradzić się coś w tej sprawie lub opisać gdzieś ten temat?? [2010-10-26 18:10]

Ernestix

Sprawa została już opisana panu Arturowi Furdynie, który na łamach Wędkarskiego Świata prowadzi dział Forum Ekologiczne. Zainteresował się tematem, jest w kontakcie z TBOPem i wszystko jak dobrze pójdzie zostanie odpowiednio nagłośnione. Nadal czekamy na odpowiedź z RDOSiu.
[2010-10-26 18:32]

taki same plany są na Belniance
[2010-10-26 19:08]

Ernestix

Co do Belnianki, to w RDOŚ Kielce zapadła decyzja zezwalająca na "prace" na rzece. Ale poszło odwołanie i na dzień dzisiejszy-na tyle na ile się orientuje-sprawę ma sprawdzić Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie.
[2010-10-26 19:14]

Ernestix

Witajcie
Do TBOP-u właśnie wpłynęła informacja od p. Pawlaczyka z Klubu Przyrodników , że
wpłynęło do nich pismo ze Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i
Urządzeń Wodnych w Kielcach, w którym informuje, że odstąpił od
wykonania robót na Mierzawie. KP zaangażował się w sprawę i myślę, że
wspólna ofensywa pomogła :)

Bardzo Wam dziękuję za zainteresowanie sprawą i nagłaśnianie jej w wszelki możliwy sposób, miejmy nadzieję że ten przypadek czegoś ŚZMiUW nauczył.

Pozdrawiam
[2010-12-08 17:37]

Ernestix

Na Górnej Bełniance i Trupieniu prawdopodobnie także zostaną zaniechane "prace naprawcze".
[2010-12-08 19:44]

Stefan0012

Nasz wojewódzki  zarząd melioracji ma po prostu za dużo pieniędzy,gdy się patrzy jak są one wydatkowane to człek zaczyna podejrzewać ,że mniej by było powodzi i powstałych na ich skutek strat gdyby tej instytucji w ogóle nie było.Tylko zdecydowane działania i informowanie mediów mogą ostudzić zapędy meliorantów w niszczeniu naszej jeszcze pięknej i nie zniszczonej przyrody. [2010-12-09 18:57]

bluehornet

Zrobią urzędasy to samo co z Rzeką Skawa poniżej Zatora przy tak zwanym " krowim moście " , gdzie przedtem bez względu na porę roku ( no chyba , ze była powódź ) rzeka miała 2 do 3m głębokości , a po regulacji płynie sobie strumyczek środkiem koryta w lecie , a jak solidnie poleje ( polikwidowano meandry i zakola ) , to woda zapie...la , aż dudni . A zaś Panowie Urzędasy dziwią się , gdzie podziały się piękne świnki , brzany , klenie i płocie , które wcześniej były tu łowione???!!! Na pohybel pseudoekologom i urzędasom  ze Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych !!!!!!
[2010-12-12 20:20]

Ja bym im jeszcze lewatywę zrobił żeby im sie  gównianych pomysłów odechciało raz na zawsze .

[2011-03-13 21:25]

i kolejne władze mają szalone pomysły jak tacy kretyni do chodzą do władzy i kolejna piękna  rzeczka górska   będzie zniszczona brak słów
[2011-03-14 13:23]