Plamy na rybach w stawie

/ 8 odpowiedzi / 4 zdjęć
Witam, dzisiaj łowiąc ryby u siebie na stawie zauważyłem plamy na wszystkich rybach (wszystkie ryby jakie złowiłem to liny). CZy miał ktoś taki sam problem? co to może być? jakaś choroba? jak z tym walczyć? 

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik167078


Na zalewie gdzie wędkuje karpie też mają plamy na ciele jednak są to czerwone rany żywe mięso. Szukalem w internecie i znalazłem jest to prawdopodobnie  wirus KHV lub choroba tzw. wiramia wiosenna. Wirusy te atakuja głównie karpie i przechodza na zdrowe ryby ale czy tez mogą to mieć liny to nie wiem być może. Od tubylców słyszałem że z czasem to przechodzi. Czy ktoś na forum ma wiedzę o tych chorobach ? (2015/05/23 09:34)

aldente


Plamy na linie wyglądają na pleśniawkę. Ta choroba atakuje osłabione ryby a plamy uwidaczniają się wtedy w okolicach uszkodzenia naskórka. Bardzo często powstaje ona na skórze ryb przetrzymywanych parę godzin w siatkach podczas łowienia w okolicy pyszczka, płetw lub oczu.
Tak stało się też niestety z moimi linami... (2015/05/23 15:30)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik167078


W takim razie to co napisaem to atakuje chyba tylko karpie (2015/05/23 16:07)

adeac


niektóre ryby mają takie czerwone plamy, być może są to różne stadia choroby. jak walczyć z tym? dzisiaj wsypałem wapno do wody- myślicie że coś pomoże?  (2015/05/23 21:21)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

adeac


czy ryby po pewnym czasie mogą zacząć zdychać od tego? (2015/05/23 21:23)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik167078


O własnie takie  rany jak na zdjęciu wyżej tylko bardziej zaczerwienione mają karpie w zbiorniku gdzie wędkuje a nie które bardzo duże. Wygląda to tak jak by część ciała za jakiś czas odpadła taka "gangrena " czy co. Nie znalazłem informacji czy to sie leczy. Może ktoś na forum ma wiedze na temat. (2015/05/23 22:39)

Tym


Dobrze zrobiłeś, stawy hodowlane należy co roku wapnować. Gdyby plamy nie ustąpiły zwiększ ilość wapna. (2015/05/24 10:18)