Zaloguj się do konta

Piwo na łodzi wiosłowej - czy można pić ?

utworzono: 2013/03/02 21:22

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

stef1986

jak to jest z piciem piwa na łodzi wiosłowej można czy nie ? oczywiście chodzi mi o picie z umiarem 1-2 browarów podczas wedkowania , jakie kary czym to grozi? [2013-03-02 21:22]

ypman666

niewolno grozi mandat
[2013-03-02 21:39]

lukasz0145

Jak nikt nie widzi to czemu nie ?? Piwo pijesz puszkę schowasz i nikt nie wie nikt nie widział :) [2013-03-02 22:33]

zbynio5o

Nie wolno i nie radze tego robić ! Policja i służby wodne mają takie lornety że sie nie spodziejesz kiedy sie pojawią. Pdem dmuchanie i tłumaczenia nic nie pomogą że to tylko 2 piwa. [2013-03-02 23:22]

miecz-gaz

Piwko wypijesz puszkę schowasz ? gdzie- by się resztki nie wylały.Do kieszeni nie do plecaka też nie to gdzie :) jako kotwica.Piwo najbardziej czuć z daleka jego odór nawet po kilu godzinach, a następnie po wędkarce za kółeczko i do domku. I co z tego wędkarzowi przyjdzie.Że sam siebie oszukuje. [2013-03-02 23:23]

egzekutor

tu nie chodzi o to, że trzeba kogos zlapac na piciu piwa tak jak na ul. mowi art 43. będąc na łodzi wiosowej nie możesz być pod wpływem alkoholu i nikt nie bedzie z lornetka cię kontrolował. wystarczy że spłyniesz i zbada się ciebie czy jestes w stanie pod wpływem [2013-03-03 03:24]

Lin1992

Ja tam uważam że nad wodą człowiek musi być trzeźwy i tyle. Nie ważne czy jesteś na łodzi czy na pomoście. [2013-03-03 07:11]

Ja sie tym nie przejmuje i nikt mi nie zabierze przyjemnosci wypicia piwka przy wedkowaniu z lodzi.

Dodam ze juz nie wedkuje w Polsce bo nie zamoeram w ten sposub doplacac do biurokracji i tworzenia nowych zakazow.

I tu gdzie lowie mam wiecej wolnosci i normalnosci . Nie ma tylu egoistow

[2013-03-03 08:09]

grisza-78

Generalnie chodzi o to, że trzeba być trzeźwym. Jeśli nie ważysz 40 kilo i nie pijesz codziennie, to na pewno po jednym piwku alkomat nic ci nie wykaże. Jeśli coś robi się z umiarem, to nic złego nie może się stać. Pozdro!
[2013-03-03 08:16]

Okonek 49

Co grozi za kierowanie łodzią w stanie nie trzeźwym na drodze wodnej? O tym już nie jeden przekonał się na szlaku wielkich jezior. Tam policja wodna ma alkomaty a nawet radar.
[2013-03-03 08:43]

Wloczykij1

jeszcze piwko nikomu nie zaszkodzilo ale na lodzi nie ma takiej opcji [2013-03-03 08:46]

ypman666

to zamiast piwka lepiej flaszeczkę dygnąć we 2kę haha
[2013-03-03 09:29]

ypman666

żarcik oczywiście ale piwko w letni dzionek poezja
[2013-03-03 09:30]

tomaszgud

a na kacu mozna pływac??
[2013-03-03 09:41]

mizior

głópoty gadacie ja tam zawsze 2 brąksy biore na rybki i jeszcze nikt mnie nie upomniał ani żadnym mandatem mnie nie straszył [2013-03-03 10:00]

bluehornet

Proszę bardzo odpowiedź ...
http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=4594
[2013-03-03 10:26]

Jimmy

głópoty gadacie ja tam zawsze 2 brąksy biore na rybki i jeszcze nikt mnie nie upomniał ani żadnym mandatem mnie nie straszył


A po rybkach za kółko i do domu?
[2013-03-03 10:32]

Co Wam powiem to Wam powiem. Alkohol szkodzi zdrowiu. Przekonałem się o tym w wieku 57 lat
Ale to trzeba sprawdzić żeby to stwierdzić.
Ps. I to by było na tyle.
Julian
[2013-03-03 11:18]

Zibi60

Na Turawie policja egzekwuje zapisy ustawy, kontrolowani na zawartość alkoholu są kierujący łodzią - ci co siedzą przy silniku.
[2013-03-03 12:32]

stef1986

a konkretne kary ? [2013-03-03 14:45]

egzekutor

Na Turawie policja egzekwuje zapisy ustawy, kontrolowani na zawartość alkoholu są kierujący łodzią - ci co siedzą przy silniku.


ci so siedzą przy silniku za prowadzenie łodzi czy innego środka pływajacego poruszajacego się dzieki silnikowi odpowiadaja karnie cyt. kto w ruchu powietrznym lądowym lub wodnym prowadzi pojazd mechaniczny podlega ...........art 178 kk. inna sprawa jest przebywanie na srodku plywajacym bez silnika i jest to wykroczenie(przepis wszedł z tego co pamiętam w 2011 lub 2012) [2013-03-03 16:01]

egzekutor

Ustawa z dnia 1 stycznia 2012 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych rozdz. VII art. 35. [2013-03-03 18:10]

Grzesiek75

Podczas kontroli za piwo jest mandat, ale na nocke zawsze bierze się jedno piwko lub dwa tak to już jest po prostu nie można dac się złapac. A znów po piwku lepiej ryba bierze. [2013-03-03 19:03]

adler

Witam.

Więc zgodnie wszystko sobie wyjaśniliśmy. 

Reasumując; kol.Grzegorz #bluehornet podał link do wyjaśnienia prawnika. Podaję tekst w całości i temat zamykamy.

  Prawnik radzi - Wędkowanie po kieliszku

 - Pytanie z Internetu  -
- Mój kolega był świadkiem sytuacji, gdzie dwóch wędkarzy łowiących z łódki i „rozgrzewających” się jakimś alkoholem zostało przez Policję ukaranych mandatem, zaś łódkę odholowano. Dodam, że była to zwykła łódka wiosłowa bez jakiegokolwiek silnika. Czy Policja miała do tego prawo?
Z tego, co wiem, alkoholu nie wolno spożywać, gdy pływa się łódką z silnikiem. 
Do 1 stycznia 2012 r. wyłączną podstawę ukarania osób wędkujących z łódki czy też innego środka pływającego w opisanej sytuacji stanowił art. 178a Kodeksu karnego oraz art. 87 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z przepisem art. 178a § 1, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Kodeks wykroczeń w art. 87 § 1 zna podobny typ czynu zabronionego. Przepis ten kryminalizuje zachowanie polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, które to zachowanie jest zagrożone karą aresztu albo grzywny. Z przestępstwem mamy do czynienia, gdy dana osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości, zaś z wykroczeniem, gdy jest w stanie po użyciu alkoholu. O tym, z jakim stanem mamy do czynienia, a tym samym, czy jest to przestępstwo czy wykroczenie, rozstrzyga zawartość – jak to się zwykło mawiać – promili we krwi.

Oczywiste jest, że na podstawie powołanych wcześniej przepisów nie można było ukarać wędkarzy w sytuacji opisanej przez Czytelnika, gdyż ich łódź była łodzią wiosłową, niewyposażoną w silnik, a tym samym nie była pojazdem mechanicznym w rozumieniu ww. przepisów. Niemniej jednak, o czym wielu wędkarzy nie wie lub po prostu zapomina, z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz.U. Nr 208, poz. 1240). 

Przedmiotowa ustawa określa:
1) warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się lub uprawiających sport lub rekreację na obszarach wodnych; 
2) podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego, zakres ich obowiązków i uprawnień, oraz zasady finansowania ich działalności; 
3) podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa osobom pływającym, kąpiącym się lub uprawiającym sport lub rekreację na obszarach wodnych; 
4) nadzór i kontrolę nad ratownictwem wodnym; 
5) zasady i tryb usuwania, przechowywania, wydawania oraz orzekania przepadku statku lub innego obiektu pływającego przeznaczonego lub używanego do uprawiania sportu lub rekreacji, zwanego dalej „innym obiektem pływającym”.
W art. 7 omawianej ustawy zawarta jest co do zasady odpowiedź na pytanie Czytelnika. Przepis ten stanowi, że zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego. 

Cytowany powyżej przepis nie pozostawia wątpliwości, że wędkowanie zarówno w stanie po użyciu alkoholu, jak i stanie nietrzeźwości z jakiegokolwiek środka pływającego niebędącego pojazdem mechanicznym jest zabronione. Nie ma znaczenia, czy wędkujemy z pontonu, łodzi wiosłowej czy też zyskujących na popularności pływadełek belly boat. Trzeba też pamiętać, że wprowadzenie się w stan po użyciu alkoholu może w niektórych przypadkach nastąpić już po wypiciu jednego piwa. 

Na tym jednak nie koniec, gdyż art. 30 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych przewiduje możliwość usunięcia z obszaru wodnego statku lub innego obiektu pływającego, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy prowadziła go osoba znajdująca się
w stanie po użyciu alkoholu, środka działającego podobnie do alkoholu lub będąca pod wpływem środka odurzającego. Odebranie środka pływającego może nastąpić dopiero po uiszczeniu opłaty za jego usunięcie i przechowywanie. Pozostaje mi omówienie sankcji karnych. Zgodnie z art. 35 omawianej ustawy, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny. Wskazana tu sankcja grzywny nie dotyczy osób znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu, a jedynie osoby w stanie nietrzeźwości.


Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych zawiera szereg różnych regulacji, które mają związek z wędkowaniem. Dlatego też w kolejnym numerze postaram się ją opisać szczegółowiej.


Cezary Szczepaniak

[2013-03-04 15:14]