Zaloguj się do konta

Pierwszy spinning.

utworzono: 2014/02/16 20:59
stasiu98

Witam,

Zacznę od tego, że jestem laikiem w metodzie spinningowej. Do tej pory tylko feeder i match'ówka ; ) Chciałbym sprawdzić się w spinningu. Do tej pory dużo czytałem, lecz nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi. Wiem, że jest wiele podobnych tematów i ja jestem kolejną osobą, która taki zakłada, ale chciałbym dostać konkretną odpowiedź.

Będę łowił na wodach stojących (zadbane łowiska wędkarskie, m.in. j.Tatarak k. Legnicy, j.Kunickie, j.Jaśkowickie oraz Koskowickie). Od czasu do czasu na rzece.

Jako, że będzie to moja pierwsza spinning'ówka, chciałbym zacząć od okoni, kleni itd. Mam takie pytanie, czy wędką, którą będę łowił okonie, mogę złowić sandacza(chodzi o niewielkie sztuki) ?

Z uwagi na mój wiek -16 lat, chciałbym zamknąć się w kwocie 250 zł (wędka + kołowrotek). Z tego co wyczytałem najlepsza będzie z akcją paraboliczną oraz z cw do 25g.

Czekam na wasze sugestie i pozdrawiam !!! : )
[2014-02-16 20:59]

kubaxxx

ja ci mogę polecić wędkę konger tiger cross maxx 270 (3-18g) ultra light , łowie nią przeważnie klenie , pstrągi , okonie , i szczupaki . tą wędkom w ubiegłą  jesień złowiłem szczupaka 83 cm więc z sandaczami nie powinno być problemu. i ta wędka kosztuje niecałe sto zł , zależnie od sklepów
[2014-02-16 21:16]

stasiu98

Dzięki za odpowiedź : )

Mógłbyś jeszcze napisać jaki masz kołowrotek  ? :)
[2014-02-16 21:21]

kubaxxx

kołowrotek mam taki : shimano catana 2500fb .
mi się bardzo podoba i jestem z niego zadowolony 
[2014-02-16 21:25]

stasiu98

Powiem Ci, że bardzo ciekawy zestaw. Jestem coraz bardziej przekonany, aby zakupić identyczny, ale poczekam jeszcze na wypowiedź innych :)
[2014-02-16 21:29]

kubaxxx

niema sprawy
[2014-02-16 21:34]

mis2900

Jeśli chodzi o wędzisko to polecam przyjrzeć się lekkim spinningom

Mikado , jest tam wiele modeli do 150 zł które są jak za tą cenę dobrej jakości

np. Mikado Lexus Sapphire c.w do 13g -> http://www.wedkarski.com/wedki/2518-wedka-lexus-sapphire-spin-mikado.html

Taka wędeczka spokojnie nada się do okoni i małych sandaczyków o których piszesz - oczywiscie mówimy o przyłowach. Na rzece i na klenie może być już troszkę gorzej , ale tu raczej

potrzeba drugiego kijka , chociaż na upartego to i tym można próbować.

Kołowrotek -> Spro passion 720 -> http://www.wedkarski.com/kolowrotki/3552-kolowrotek-passion-fd-spro.html , ewentualnie Ryobi Ecusima 2000 - praktycznie klon tego Spro.

To będzie razem około 300 zł , ale moim zdaniem warto dołożyć , jeśli chodzi o Catanę którą poleca kolega też może być , ale

ja mam z Cataną złe doświadczenia jeśli chodzi o cięższy spinning i bym jej osobiscie nie kupował , co nie znaczy że nieda rady przy takim lekkim spinowaniu.

Mam tego passiona i wędeczkę mikado inny model też do 150 zł i po pierwszym sezonie niemam zastrzeżeń.



[2014-02-16 21:41]

Katmono

Kołowrotkek to tylko spro passion lub ryobi ecusima. Lepszego wyboru nie ma. [2014-02-16 21:53]

stasiu98

Ok, po kilku godzinach przeglądania i czytania, postanowiłem złożyc sobie 2 zestawy i wybrac któryś z nich. Oto one :

1 Wędka: konger cross max 270L (7-25g) + kołowrotek Spro passion (cena 246zł )
2 Wędka shimano vengeance 240ML (5-20g) + kołowrotek Cormoran ul-rs 500 (cena 225zł)

Który Wam bardziej pasuje? Mnie przekonuje bardziej zestaw nr 2, ponieważ kołowrotek jest taki jakiego szukałem - nieduży, dobrze wykonany.


[2014-02-17 13:54]

kubaxxx

to ja ci polece trzecią kombinacje :Wędka: konger cross max 270L (7-25g)i kołowrotek Cormoran ul-rs 500 ta druga wędka jest troche krótka jak na łowiska w których będziesz łowił
[2014-02-17 17:41]

stasiu98

Mam jeszcze jedno pytanie, czy kołowrotek cormoran ul rs 500 sprawdził by się w mojej wędce matchowej ?
[2014-02-18 12:18]

Haryyy5

Ja również bym Ci polecił kołowrotek spro passion. Naprawdę najlepszy albo jeden z najlepszych w swojej kategorii cenowej. A wędkę proponowałbym Ci uniwersalną w granicach 10-30g a najlepiej trochę poniżej np.  7-25 itp. Dobrze jakby była dosyć miękka to i okonka niedużego poczujesz i ze szczupakiem wymiarowym bez problemu sobie poradzisz.
[2014-02-18 12:42]

Haryyy5

i Ważna też kwestia odpowiedni wybór długości wędki. Piszesz że będziesz łowił na zadbanych jeziorach - co to znaczy ? masz tam dobre dojście do brzegu, niezarośnięte drzewami i krzakami miejscówki ? Jeśli tak i łowisz z brzegu to wędka ok 3m, nawet odrobine ponad będzie dobrym rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku brałbym coś mniejszego. Zależnie od warunków 2,4-2,7m. albo nawet krótsza jeśli warunki są naprawdę trudne.  Ja używam od paru lat wędki 3m 5-30g. Łowiąc w jeziorach, najlepiej z pomostu - super, daleko i celnie rzucisz, dobrze czuć na niej puknięcia, lepiej amortyzuje podczas holu. Ale jak pójdziesz z taką 3 metrówką nad rzekę i przyjdzie Ci się z nią przeciskać przez krzaki a na brzegu szukać na siłę miejsca żeby jakoś tym machnąć między gałęziami - uwierz że zapragniesz czegoś krótszego. Na łódce też lepiej się sprawdzi krótsza. Zastanów się nad tym bo wydaje mi się że długość wędziska jest tak samo ważna jak c.w. także warto wybrać z głową. No i powiem szczerze że ja na Twoim miejscu trochę bym dołożył jednak do tych 250zł. Kołowrotek wyjdzie Cie ok 150 zł także 100 zł na wędkę z przesyłką to trochę mało. Akurat spinning ma to do siebie że sprzęt musi być dosyć przyzwoity żeby wędkowanie było przyjemnością. Podczas jednego spaceru oddasz więcej rzutów niż zapalony karpiarz przez cały sezon. I sprzęt i wędkarz dostaje przy tym nieźle w kość. W dodatku jak będziesz miał wędkę z kiepskiego materiału a co tym idzie np. za ciężką, źle wyważoną to po godzinie będziesz miał dosyć bo ręce będą bolały. Jak nie masz żeby dołożyć to proponuję kupić wędkę za prawie całą kwotę i do tego jakiś najtańszy kołowroteczek. Jak dobrze pójdzie i nie będziesz katował to może wytrzyma cały sezon. W międzyczasie będą jakieś imieniny/urodziny gwiazdka to może mikołaj przyniesie Ci lepszy kołowrotek i wtedy będziesz miał już porządny zestaw na dłużej.
[2014-02-18 14:20]

misiaczek1979

Wędka Konger Virago 2,70m cw 5g/25g + kołowrotek Shimana Catana FB2500. Cena zestawu około 250zł. Polecam...bo sam używam rugi sezon i bardzo sobię chwale:)
[2014-02-18 15:27]

stasiu98

Ok, wszystko już mam ; )

Wędka:
-Robinson red star light jig 240/6-18g
Kołowrotek:
-Cormoran ul-rs 500

Zestaw pomógł mi wybrać tato kolegi, doświadczony już wędkarz. Łowi na tych samych wodach co ja, a więc szybko mi doradził :)

Dzięki wielkie za Waszą pomoc ! :)
[2014-02-18 23:51]