Zaloguj się do konta

Pierwszy zestaw spinningowy - pomoc w wyborze

utworzono: 2020/03/15 15:32
luxxxis

Okoń,sandacz ,szczupak zaklęte w jednym kiju-to prawie niemożliwe.
Co mogę doradzić? odejdż od wygórowanych parametrów cw 10-40 bo to kosmos,przytnij je o połowę .
Cfx jest na tyle delikatny że grubszy okoń da ci na nim od ch...a frajdy,sandaczowe pstryki odczujesz aż w piętach a jak przywali ci 120cm esoxa to pojedziesz z nim jak ze szmatą.
Ten kij to w zasadzie realna 25-ka,przeciążam go do 45g bez trudu (jerki) -Przemas83 zaświadczy.

https://wedkuje.pl/n/dragon-cfx-crossforce/89760 [2020-03-19 10:32]

Sith

Zacznę od kija - Grey Stream którego jestem posiadaczem (2-12g 228cm) jest kijem po prostu wystarczającym, posiada plusy i minusy. Nie jest to nic nadzywczajnego, ale nie jest to też jakaś bazarówka. Praca wędziska: parabolik. Akcja: med-fast.(...) W moim modelu przy wyrzucie występuje zjawisko wypadającej części żeńskiej ;))), które jest niezależne, nie ważne jak złożę wędke to problem występuje nieregularnie, czasmi za 3 rzutem, a czasami łowię pół dnia i nic. (...)
Czytam o tym nie po raz pierwszy, moim zdaniem to wadliwa konstrukcja występująca w całej serii, ale nie w każdym egzemplarzu. Są na tę przypadłość trzy sposoby:
- owinięcie części "męskiej cieniutką nitką - nietrwały i nie zawsze skuteczny;
- sklejejnie na stałe obu części "kropelką"tworząc "jednoskład" - nie wygodny w transporcie, ale skuteczny, a nawet poprawiający czułość wędziska;
- reklamowanie i nie kupowanie tych wędzisk - najskuteczniejszy... ;))
[2020-03-19 11:04]

Swierzak12

Zacznę od kija - Grey Stream którego jestem posiadaczem (2-12g 228cm) jest kijem po prostu wystarczającym, posiada plusy i minusy. Nie jest to nic nadzywczajnego, ale nie jest to też jakaś bazarówka. Praca wędziska: parabolik. Akcja: med-fast. Przynęty których używam to przeważnie gumy (twistery, cannibale, grubber shady itp) w rozmiarach od 3 do 10cm, w gramaturze od 2 do nawet 15 gram. Żelastwo to małe wahadłówki i obrotówki w rozmiarze 1-3, gramatura 3-8g.
Powiedz mi prosze czy lowiac na jakies male paprochy wedka tez dobrze wspolpracuje ? Czuc te brania i prace przynety ?
Do CW 2-12 i dl. 2.5m to juz moge zakladac kolowrotek 3000 czy zostac dalej przy 2000?
[2020-03-19 11:52]

kumka

Sprawdźcie sobie wędki Rapala Gonne i wklejki Rapala Lagan. W cenie 150 zł oferują przyzwoitą jakość. Przelotki i uchwyty od Fuji bez ściemy. [2020-03-20 06:44]

WedkarzIncognito

@Swierzak12 łowiąc na paprochy mam na myśli tutaj przynęty gumowe (czyt. twister) w rozmiarze do 3cm, uzbrojone w 2-3gramowe główki. Tak więc łowiąc takimi paprochami muszę przyznać ze czucie przynęty jest dość mocno ograniczone, u mnie problemem jest plecionka 0.06 ponieważ zdaję sobie sprawę że przy łowieniu (np.z opadu) takimi paproszkami potrzebuje maksymalnie cienitukiej w przekroju plecionki by mieć caly czas kontakt z przynętą, a przy obecnej lince robi się balonik gdy przynęta opada i wtedy muszę delikatnie podwijać nadmiar. Obecnie używanej plecionce nie mam nic do zarzucenia, no ale jestem świadom że producenci lubią fantazjować gdy podają parametry linki. Rzeczywistość, a to co jest podane na opakowaniu to dwa różne światy. Dla tego też najcześciej łowie Twisterami 4cm>, Grubber shadami 5cm, Cannibalami 6,8cm, przynęty uzbrojone są w większości w główki o wadze od 3 do 7gram, oczywiście używam też (ale znacznie rzadziej w porównianiu do wyżej wymienionych przynęt) 2 gramowych paprochów, dochodząc nawet do 10cm fishunterów na 7 gramowych główkach. W moim odczuciu najlepiej, najprzyjemniej łowi mi się przynętami o łącznej wadze w przedziale od 4 do 9 gram. Nadmieniłem ten temat ze względu na to że wcześniej pojawiły się propozycje plecionek o producentckim 0.08, a teraz zapytanie o takie paprochy. Z linką 0.08 łowienie na takie paproszki to nic fajnego. Jeśli chodzi o czucie brań to odpowiedź jest tylko jedna, czuć brania bardzo fajnie, podszczypwanie tęczaków za ogonek twisterka jest dobrze wyczuwalne, kij w części szczytowej jest czuły więc każde przytrzymanie widoczne jest na szczytówce (fakt nie jest to wklejka ale widać). Chcę dodać jeszcze będąc w temacie Grey Streama że w chwili obecnej gdybym miał ponownie kupić ten kij wybrał bym wersję 1-7g, owszem 2-12 świetnie się spisuje przy łowieniu pasiaków i daje mnóstwo frajdy gdy wyciąga się rybki w okolicach 25cm+, ale jednak 1-7g przy identycznych rozmiarach pasiaków musi sprawiać jeszcze więcej frajdy podczas holu :) Kolejnym plusem 1-7 jest zapewne lepsza "obsługa" paproszków w porówniu do 2-12. Tak więc poważnie się zastanów czy nie wybrać właśnie 1-7g. Co do młynka polecam pozostać przy rozmiarze 2000, tak jak wspomniałem niska waga to dla mnie priorytet, ale każdy ma też własne priorytety podczas kompletowania zestawu. Muszę się też przyznać że w moim przypadku Altera20 nie wyważa GS-a (2-12, 228cm) kompletnie, ale równie kompletnie mi to nie przeszkadza ponieważ cały zestaw nie przekracza 350gram, potrafię tym zestawem machać cały dzień i nie czuję zmęczenia, ani bólu w nadgarstku :)

@Sith Ja to i tak się cieszę że tylko taki mankament mi się przytrafił, znam osobiście przypadki gdzie przelotki przypominały bardziej pachołki wyznaczjące trasę slalomu, części szczytowe "strzelały" przy wyrzucie i to nawet nie zbliżając się do górnej granicy c.w. Grey Stream to masówka więc na 1000 sztuk napewno trafi się kilka wadliwych egzemplarzy. A co do propozycji naprawy to próbowałem bezskutecznie różnych magicznych tricków i odpuściłem temat. Nie reklamowałem bo jak się już przyzywczaiłem do tego mankamentu to stwierdziłem że nie ma co sobie gitary zawracać. Sklejenie wędziska w jednoskład to ciekawa propozycja, ale często jeżdzę na roweże na pasiaki, co spowodowałoby dosyć niekomfortowe przemieszczanie się na rowerze z takim kijem. [2020-03-20 09:36]

Swierzak12

@WedkarzIncognito, dzieki za tak obszerne informacje.
Chyba jednak wezme 2.28m 1-7CW.
Co do kolowrotka, to ten Ceymar, nawet w rozmiarze 3000 ma nizsza mase, niz pozostale 2 przeze mnie zaproponowane 2000. Do tego jest w promocji :D
Myslisz, ze kierujac sie masa i cena moge wziac tego Ceymar'a 3000 ?

Plecionke wezme chyba 0.06, czy jednka lepiej 0.04 ?

I najwazniejsze pytanie, czy warto dodawac ten gotowy przypon - Dragon Invisible Light, do 8kg, z kretlikiem i agrafka ?

Pozdrawiam [2020-03-20 15:50]

WedkarzIncognito

@Swierzak12 nie ma sprawy ;) Co do masy Ceymara to muszę cię uprzedzić że Okuma ma zawyżoną rozmiarówkę, tzn. Okuma 3000 to w rzeczywistośći rozmiar odpowiadający większości kołowrotków w rozmiarze 2000 :) Osobiście się o tym przekonałem gdy zamówiłem Altere20 i przyszło maleństwo mniejsze niż Jaxonowe 100 :) Przy wyborze Altery sugerowałem się rozmiarem Okumy Carbonite której używam do spławikówki i byłem pewny na 100% że mam Carbonite w rozmiarze 20. Gdy wziąłem Alterę i poszedłem sprawdzić rozmiar Carbonite, okazało się że to jednak rozmiar 30, więc już nie chciało mi się bawić w odsyłanie Altery i tak już została ;) Co do samej Okumy to naprawdę polecam, ostatnio miałem okazję pokręcić prawie 10 letnim Zeonem ZN i utwierdziło mnie to w przekonaniu że Okuma to porządny sprzęt, który przy odpowiedniej konserwacji i dbaniu jest sprzętem na lata :) Konretenie o Ceymarze za wiele nie wiem bo nie miałem okazji nawet go zobaczyć (na żywo), a tym bardziej nim pokręcić i zobaczyć jak z wykonianiem. Nie wiem też czy Ceymar jest również zawyżony rozmiarem jak pozostałe młynki Okumy, o czym wspominałem wyżej, jeśli tak to Ceymar w rozmiarze 3000 powinien być w sam raz. Czytając opinie na temat Ceymara można uznać że sprzęt zbiera pozytywne opinie, tak więc osobiście wziąłbym Ceymara bez zastanowienia, również ze względu na to że obecnie używam kręćków Okumy i jestem bardzo zadowolony, ale finalna decyzja należy do ciebie. Przy wyborze plecionki nie tyle "średnica" jest istotna, co wytrzymałość, a wybór powinien być adekwatny do tego w jakich miejscach łowisz i jakimi przynętami. Jeśli łowisz w miejscu gdzie jest ogrom uwadów, zaczepów itp. to przy wyborze stosunkowo mniejszej średnicy podnosi się ryzyko utraty większej ilość przynęt itd. ale teorie zostawmy już w spokoju. Osobiście szedł bym w jak najcieńsze rowiązanie, ale to Ja ;))) Przypon to również kolejny dylemat, i zacznę tu od tego że przypon który wymieniłeś raczej nie powstrzyma szczupaka ponieważ jest fluorocarbonowy, grubszy może by zdał egzamin i esox by go nie przeciął swoimi ząbkami, ale ja osobiście nie ufam fluorocarbonowym przyponom. Kolejna sprawa to wytrzymałość przyponu i jego grubość, ja używam plecionki o rzekomej wytrzymałości 4kg i średnicy 0.06, do tego używam przyponu woflramowego o wytrzymałości do 2.5kg, a średnica przyponu wynosi 0.07 (średnica przyponu gołym okiem jest widocznie mniejsza niż średnica plecionki), cały sęk polega na tym żę gdy trafie na jakiś uwad itp. to przy rozwiązaniu siłowym zrywam przypon, a nie plecionkę w loteryjnym, najsłabszym miejscu, w taki oto sposób nie trace wielu metrów plecionki tylko wyciągam pozostałości i wiąże nowy przypon.
Pozdrawiam. [2020-03-21 11:00]

Swierzak12

No co do Ceymara, to raczej decyzja juz zapadla, bo widze ze opini ma wiele pozytywnych.
Zrobilem tez wczoraj maly rekonesans w okolicy i oprocz jezior mam tez w poblizu niewielka rzeczke, w ktorej jest sporo pstragow wiec ta wedka chcialbym je tez oblowic.

W zwiazku z tym bardziej sie sklaniam do GS 2-12CW albo do propozycji @Sitha - Kongris Ultra Jig Perch 1-10 2,32m, ale zastanawiam sie czy ten dolny zakres nie jest przeklamany, czy polapie na to pstragi i okonie na paprochach.
@Sith daj znac jak to wyglada, z checia poczytam wiecej o tym kiju.
[2020-03-21 14:40]

Sith

Konger opisuje swoje wędziska dość rzetelnie, tym wędziskiem spokojnie obsłużysz przynęty od 1,5g. Jeśli interesowałoby Cię jeszcze niższe zejście to polecamhttp://www.okonek.com.pl/konger-wdka-ultris-micron-p-7770.html obsługuje paproszki już od 0,7g (niżej nie miałem okazji spróbować). Jeśli jesteś zainteresowany, napisałem o nim kilka słów w opiniiporównawczej http://wedkuje.pl/n/mikado-zestaw-ultra/95238 [2020-03-24 09:44]

Sith

(...) obsługuje paproszki już od 0,7g (niżej nie miałem okazji spróbować). (...)
Errata, literówka, winno być: 0,6g
 [2020-03-24 09:47]