Pierwszy zestaw spinningowy - pomoc w wyborze

/ 35 odpowiedzi
Witam,
chciałbym zacząć swoją przygodę ze spinningiem. Nigdy wcześniej nie miałem z tym kontaktu, dlatego proszę pomoc w doborze sprzętu, który będzie wiele wybaczał takiemu amatorowi.
Mam zamiar łowić głównie na wodach komercyjnych, z brzegu, pewnie na różnego rodzaju gumy. 
Chciałbym w miarę jak najbardziej uniwersalną wędkę z nastawieniem głównie na szczupaki, ale nie chciałbym się zamykać na np. okonie czy inne drapieżne.
Zależy mi również żeby był to sprzęt, który pozwoli mi jak najlepiej wyczuć branie i prace przynęty.
Poniżej sprzęt, który sam wytypowałem, proszę o doradzenie, który będzie lepszy w tej sytuacji, a może coś od siebie.
 Wedki:
* Daiwa Crossfire Spin 2,7m 10-30g
* Daiwa Crossfire JiggerSpin 2,7m 8-35g
* Daiwa Legalis Spin 2,9m ALBO 2,4m 8-35g
* Daiwa Ninja X JiggerSpin 2,7m 8-35g
* Jaxon Grey Stream 2,65m 8-30g albo 10-40g
* Dam Yagi Light Jig 2,7m 8-35g
* Savage Gear MPP2 Spin 2,74m 10-30g
* Dragon Black Rock 2 2,75m 7-30g albo 10-35g

Kolowrotek:
* Daiwa Ninja LT 3000-CXH
* Shimano Catana C3000 HG FD

Z góry dziękuje za wszystkie wskazówki
Pozdrawiam
Swierzak12


Dziekuje za link. Zapoznalem sie wczesniej z ww. artykulem stad tez te moje propozycje sprzetu ;) Moze ktos kto lowi na wymienione kije bedzie mogl cos doradzic i podpowiedziec (2020/03/15 15:53)

ryukon1975


Zestaw który opisałem pod linkiem wyżej ciągle u mnie jest. Wcale nie zamierzam się go pozbyć. Jest świetny pod gumy jako przynęty i szczupaki jako główny cel. (2020/03/15 16:14)

kadłubek


A co powiecie o kijach pod szczupaka. Przynety to gumy 11-13 cm na gluwkach 10 gr. Są to kije dragon hm 69 ziper 2.21 cw 7-28 team dragon 2.28 cw 10-30 dragon progide x 2.28 cw 7-25.Szukam zastepstwa dla kija dragon moderate 2.28 cw 10-35.No i jeszcze mam na oku sg xlnt3 2.43 cw 12-40.Poproszę o opinie użytkowników. (2020/03/15 16:23)

voodooman


Savage Gear Black Savage. http://www.jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=-3&pro=855295 (2020/03/15 18:48)

aldente


Żadna z wybranych. Kup sobie Spinn Daiwa Exceler , 240 cm wystarczy! 10-40 g (2020/03/15 22:17)

Sith


(...)Szukam zastepstwa dla kija dragon moderate 2.28 cw 10-35.(...)
Czemu? To bardzo dobre wędziska, a cw 10-35g jest niemal idealne na szczupaki, wręcz uniwersalne, chyba, że mierzysz w rekordy.
(2020/03/16 06:58)

WedkarzIncognito


Posiadam zestaw mpp2 i Catane (z przełożeniem 5.0:1) na lince 0.16. Zestaw był używany średnio 2-3 razy w tygodniu (czasami częściej, czasami rzadziej). Do tej pory młynek kręci, kij jest cały, wszytko jest cacy, jak się dba tak się ma. Przynęty to głównie gumy o wadze 10-40g, żelastwa też używałem, używam i będę używał, woblery używane sporadycznie. Moim zdaniem sprzęt ten jest w zupełności wystarczjący. (2020/03/16 09:30)

Swierzak12


Na ta chwile zastanawiam sie powaznie nad -Daiwa Legalis Spin 2,9 / 5-35g
Wydaje mi sie, ze ten dolny zakres -5g bedzie odpowiedni na okonie, a gorny pod szczupaki. Z taka rozpietoscia CW mozna mowic o wiekszej uniwersalnosci tej wedki ?
Nie wiem czy moj tok myslenia jest poprawny, bardziej obeznani dajcie znac czy to bylby dobry wybor.

Pozdrawiam (2020/03/16 11:36)

ryukon1975


Niestety ale w praktyce nie będzie tak kolorowo. Duży zakres cw bedzie skutkował tym że najprawdopodobniej w dolnym jego zakresie 5/10 g kij będzie się słabo ladował. Rzuty będą krótkie i będą wymagały sporo wysiłku. Praca lekkiej przynęty będzie bardzo słabo przenoszona na blank. Do tego dochodzi dość skrajna długość kija. Typowa boleniowka ale na szczupaki czy oknie zbyt długa. (2020/03/16 12:04)

Swierzak12


Niestety ale w praktyce nie będzie tak kolorowo. Duży zakres cw bedzie skutkował tym że najprawdopodobniej w dolnym jego zakresie 5/10 g kij będzie się słabo ladował. Rzuty będą krótkie i będą wymagały sporo wysiłku. Praca lekkiej przynęty będzie bardzo słabo przenoszona na blank. Do tego dochodzi dość skrajna długość kija. Typowa boleniowka ale na szczupaki czy oknie zbyt długa.Â

A kij, ktory wczesniej polecales -Black Rock II 2,75 m, c.w. 7-30 g, nada sie tez na wypad jedynie na okonie, jeszcze zanim sie okres ochronny skonczy ? ;) (2020/03/16 12:40)

ryukon1975


Jest to kij typowo szczupakowy czyli do większych przynęt od 10 g. Jeśli chcesz łowić okonki na przynety 3/5 cm to się do tego nie nadaje. (2020/03/16 12:56)

kadłubek


Aleksander Twardowski też jestem tego zdania że są to dobre kije. Szybkie a zarazem świetnie pracujace. Praktycznie zero spadów. Jeżeli miał bym taką możliwość nie wymienił bym go na żaden inny kij. Służył mi kilka sezonów. No ale cuż, curka połamała go klapą bagażnika. I tu jest problem, nie sa już dostepne akurat te modele. Temu szukam zastepstwa tego kija. (2020/03/16 17:07)

WedkarzIncognito


@Swierzak12 jeśli szukasz "uniwersalnego" kija pod okonie po szczupaki to polecam przeszukać forum, w nieodległej przeszłości podobny wątek był już poruszany. Osobiście uważam że taki uniwersalny kij pod okonie i szczupaki nie istnieje, ale jestem jednak zdania że wędzisko o c.w 5-25 (240-280cm) jest dosyć mocno zbliżone do tzw "uniwesalnego kija" dolna granica c.w nadaje się pod okonie, a górna zaś obsłuży przynęty które z pewnościa skuszą niejednego esoxa. Jest to tylko teoria ponieważ używam danego kija pod dany gatunek, ale mam plan zakupić taki "uniwersalny" kij i samemu się przekonać jak to się ma w praktyce. (2020/03/17 08:55)

Sith


(...)ÂOsobiście uważam że taki uniwersalny kij pod okonie i szczupaki nie istnieje (...)
Nic dodać, nic ująć, zgdazam się również z opinią w sprawie cw w zakresie 5-25g, ale to tylko jako "niby uniwersalny" iÂjeśli ktoś chce się bawić tylko weekendowo i ograniczyć do jednego wędziska, bez gwarancji.
 (2020/03/17 09:42)

ryukon1975


Można znalezc kij który nadaje się do łowienia szczupakowy i okoni. Trzeba się jednak pogodzić że będzie się do tego używać przynęt o masie np. 6/25 g. Paprochy 2/5 g odpadają. Oczywiście zakup dwóch kijów na szczupaka i okonia jest lepszym rozwiązaniem. (2020/03/17 15:13)

Swierzak12


Można znalezc kij który nadaje się do łowienia szczupakowy i okoni. Trzeba się jednak pogodzić że będzie się do tego używać przynęt o masie np. 6/25 g. Paprochy 2/5 g odpadają. Oczywiście zakup dwóch kijów na szczupaka i okonia jest lepszym rozwiązaniem.Â
Im wiecej czytam, tym bardziej jestem sklonny by kupic 2 zestawy.
Co do szczupakow to wezme prawdopodobnie Black Rocka - 2,75 10-35g i Daiwa Ninja LT 3000-CXH
Na typową okoniowke, wraz z calym zestawem, mam juz pomysl i chcialbym zebyscie to zweryfikowali. Myslicie, ze lepiej to zrobic w nowym watku czy tutaj ?
Pozdrawiam
(2020/03/17 17:20)

ryukon1975


Pisz tu skoro temat już zaczęty. (2020/03/17 17:27)

WedkarzIncognito


Nie ma sensu zakładać nowego wątku, pisz tutaj. (2020/03/18 09:17)

Swierzak12


Zestaw na okonia chcialbym zrobic budzetowy, na obecny okres zeby nie zwariowac w domu, a przeczekac okres ochronny szczupaka.
Caly zestaw chce zamowic online z pobliskiego sklepu zeby w razie zlamania wedki moc swobodnie reklamowac sprzet. Ponizsze propozycje wynikaja tez z dostepnosci sprzetu.

Wedka to Jaxon Grey Stream, ale tu sie zastanawiam nad wersja 2.28m 1-7g cw, a 2,5m 2-12g cw.
Wybierajac te 2 dlugosci sugerowalem sie wlasnie lowieniem z brzegu dlatego chcialem troche dluzsze wedzisko.

Co do kolowrotka, to biore pod uwage 3, mianowicie:
* RYOBI VIRTUS 2000 (hamulec 2,5kg, masa 260g)
* RYOBI ECUSIMA 2000 (hamulec 2,5kg, masa 262g)
* Okuma Ceymar XT CXT 30FD - 3000 (hamulec 3kg, masa 232g)

Plecionka
SPIDERWIRE STEALTH SMOOTH 8 MOSS GREEN - 7,3kg - 0,08mm
DRAGON INVISIBLE BRAID - 6,2kg - 0,08mm
BERKLEY X9 BRAID CRYSTAL - 7,6kg - 0,08
DRAGON SILK TOUCH 8X CLEAR - 6,45kg - 0,08mm


Przypon:
CLASSIC INVINSILINE DRAGON - 8kg wytrzymalosci, 30cm dlugosc,
INVISIBLE FLUOROCARBON LIGHT DRAGON - 8kg wytrzymalosci, 25cm dlugosc,

Rzuccie swoim fachowym okiem i dajcie znac jak skomponowac zestawik na okonia.
PS co sadzicie o wyjazdach na ryby z obecnie panujacym koronawirusem ?

Z gory dziekuje
Pozdrawiam (2020/03/18 14:56)

lucjus 04


raczej kierował bym sięDam Yagi Light Jig 2,7m 8-35g iDaiwa Ninja X JiggerSpin 2,7m 8-35g bo sa to wmiare sztywne kije i o dość dobrych opiniach jak chcesz połowić jeszcze okonie raczej nie dragon i savage bo jak te firmy robią wędki to przeważnie są mało uniwersalne polecam jeszcze obczajić jakieś kije mikado i robinsona a co do grey streama jaxona to jak chcesz szupaki połowić to może nie jest najlepszy pomysł bo o ile mi wiadowo to jest to dość miękka wędka i nie zamęczysz zabardzo ryby. Kołowrotki jakie podałeś raczej są ok więć wybór należy do ciebie :-) (2020/03/18 21:59)

Swierzak12


raczej kierował bym sięÂDam Yagi Light Jig 2,7m 8-35g iÂDaiwa Ninja X JiggerSpin 2,7m 8-35g bo sa to wmiare sztywne kije i o dość dobrych opiniach jak chcesz połowić jeszcze okonie raczej nie dragon i savage bo jak te firmy robią wędki to przeważnie są mało uniwersalne polecam jeszcze obczajić jakieś kije mikado i robinsona a co do grey streama jaxona to jak chcesz szupaki połowić to może nie jest najlepszy pomysł bo o ile mi wiadowo to jest to dość miękka wędka i nie zamęczysz zabardzo ryby. Kołowrotki jakie podałeś raczej są ok więć wybór należy do ciebie :-)Â
Ok, wezme to pod uwage, dzieki.
A ten moj ostatni post, gdzie jest Jaxon i cala reszta, to osobny zestaw, chcialbym typowo na okonia ;) (2020/03/18 22:02)

WedkarzIncognito


Zacznę od kija - Grey Stream którego jestem posiadaczem (2-12g 228cm) jest kijem po prostu wystarczającym, posiada plusy i minusy. Nie jest to nic nadzywczajnego, ale nie jest to też jakaś bazarówka. Praca wędziska: parabolik. Akcja: med-fast. Przynęty których używam to przeważnie gumy (twistery, cannibale, grubber shady itp) w rozmiarach od 3 do 10cm, w gramaturze od 2 do nawet 15 gram. Żelastwo to małe wahadłówki i obrotówki w rozmiarze 1-3, gramatura 3-8g. Do witki jest założony młynek Okuma Altera 20 z nawinięta na szpuli linką Konger Kevlon X4 0.06mm. Zestaw okoniowy który kompletowałem z myślą aby nie wydać majątku spełnia moje oczekiwania, po prostu, zwyczajnie daje radę. Ale żeby nie było zbyt kolorowo to przy używaniu większych obrotówek (np. rozmiar 4, 10g) dla mnie kij jest zbyt spolegliwy, ale nie to jest największym problemem. W moim modelu przy wyrzucie występuje zjawisko wypadającej części żeńskiej ;))), które jest niezależne, nie ważne jak złożę wędke to problem występuje nieregularnie, czasmi za 3 rzutem, a czasami łowię pół dnia i nic. Osobiście mi to jakoś bardzo nie przeszkadza więc nic z tym nie robiłem, ale informacyjnie musiałem o tym napisać. Młynek moim zdaniem to jedna z najlepszych pozycji na rynku w kwestii cena do jakość, młynek jak kręcił tak kręci po dziś dzień bez problemu. Linka to budżetowe rozwiązanie dzięki któremu przekonałem się do marki Konger, niby pletka za 30zł, a nie odstaję jakoś bardzo od droższych linek, powiedzmy w przedziale cenowym 60-70zł. Przypony których używam, a używam ze względu na sporą ilość esoxów (niewymiarków w dużej mierze) w miejsach gdzie łowie, to przypony wolframowe do 2,5kg o średnicy 0,07mm, długości 15-30cm. Podsumowując mój budżetowy zestaw na okonia. Wędziska nie polecam, ani nie odradzam, zaś reszte zestawu tj. młynek i plecionkę z czystym sumieniem mogę polecić.

Co do propozycji użytkownika @Swierzak12, wędzisko jakim jest Jaxon Grey Stream to na własne ryzyko o czym już wyżej nadmieniłem. Kołowrotek Okuma Ceymar, argument to przedewszystkim waga, która moim zdaniem przy kompletowaniu zestawu na okonia jest kluczowa. Plecionka Spiderwire, używam od kąd przerzuciłem się z żyłki na pletkę (to będzie już trzeci rok) i uważam plecionkę Spiderwire za godną polecenia. (2020/03/19 09:55)


Sklep wedkuje.pl

Dragon Black Rock II