Zaloguj się do konta

Pierwszy zestaw spławikowy-Proszę o Wasze rady.

utworzono: 2011/06/04 16:56
serekm

Witam Wszystkich.

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem zakupu wędki do metosy spławikowej. Jestem początkującym adeptem wędkarstwa, mam wielką nadzieję że przyniesie mi to dużo radości i wypełni wolny czas. Ale do sedna sprawy: proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu, metoda znana, miejsce łowienia - jeziora w okolicach Włocławka i ewentualnie rzeka Wisła. Koledzy namawiają mnie na wędzisko typu match, proszę o poradę na co zwrócić uwagę, jaki osprzęt wybrać do wędziska. Fundusze -  cena samego wędziska ok 160zł. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

[2011-06-04 16:56]

kimi199614

http://www.wedkuje.pl/ogloszenie,%20sprzedam-kolowrotek-manta-5-lozysk-bez-plecionki,%202924.html
nie musisz na początek wydawać grubych pieniędzy wystarczy że kupisz coś taniego i dobrego
[2011-06-04 17:12]

serekm

Nie jestem chętny na wydawanie na początek wielkich pieniędzy, jednak po przeczytaniu kilkunastu art. wędkarzy nie wiem czy zakup bardzo taniego sprzętu z bazaru lub niskiej jakości firmowego jest uzasadniony.

[2011-06-04 17:31]

No i dobrze Ci koledzy radzą. Kup matchówkę, bolonkę, delikatny kołowrotek na paru łożyskach, delikatną żyłkę (0,14-0,18), odpowiednie haczyki i delikatne spławiki (1-5 gramów). A co do konkretnego kija i kołowrotka, to ja staram się nigdy komuś nie sugerować, ponieważ kazdy ma swój gust, potrzeby i oczekiwania od wędki i kołowrotka. Sam w sklepie sobie do siebie dobierzesz taki sprzęt z pomocą sprzedawcy. [2011-06-04 18:07]

serekm

Nie wiem czy wybór tej metody był trafny, poczytałem dziś wiele opini, przejżałem różne fora wędkarskie i mam dylemat.

1. Bardzo wysokie ceny wędzisk, kilka opini że do 200 zł nie można kupić przyzwoitej wędki, nie ukrywam że wydanie więcej niż 500 zł na wędkę jest mało realne.

2. Trudna metoda połowu, wymaga wiele wprawy i doświadczenia.

3. Mało przydatna przy łowieniu na odległość poniżej 10m.

4. Trudne zacięcie ryby i jej hol.

Jak napisałem dopiero zaczynam przygodę z wędkarstwem, nie wymagam i nie oczekuję by ciągnąć na początku wielkie ryby, ale dobrze by było coś złowić z wyjątkiem buta czy puszki, ma to być zabawa i relaks, a nie nerwy nad brakiem umiejętności, brania itd. Może ktoś z wędkarzy napisze coś od siebie i doradzi.

[2011-06-04 20:45]

czarnypum

Kolego, nie słuchaj opinii, że nie można skompletować sprzętu do metody spławikowej w rozsądnej cenie. Nawet do 200pln złożysz niezły sprzęt na początek.
Nie jest to trudna metoda, poczytaj trochę ale najważniejsze jest moczenie kija nad wodą.
Ja osobiście na początek polecam Ci spławikówkę. Z czasem spróbujesz gruntu, spiningu itd....
Wędkarstwo ma być Twoją pasją nie czymś czego się boisz...
[2011-06-04 22:28]

withanight88

Kolego, nie słuchaj opinii, że nie można skompletować sprzętu do metody spławikowej w rozsądnej cenie. Nawet do 200pln złożysz niezły sprzęt na początek.
Nie jest to trudna metoda, poczytaj trochę ale najważniejsze jest moczenie kija nad wodą.
Ja osobiście na początek polecam Ci spławikówkę. Z czasem spróbujesz gruntu, spiningu itd....
Wędkarstwo ma być Twoją pasją nie czymś czego się boisz...

Czarny trochę zle zrozumiałeś , chodziło o to że metoda odległościowa jest trudna a nie spławikowa.

Metoda matchowa faktycznie na początek do najprostszej metody nie należy, trzeba sie nauczyć celnie rzucac na wieksze odlegołości, gruntowac zestawy, umieć radzić sobie z wiatrem, niewiem tylko dlaczego opinia o trudnym holu i zacięciu?

Co Ci poradze od siebie. Sam uważam, że metoda spławikowa jest jedna z najlepszych dla mnie form wędkowania. 

Na początek polecam Ci zwykłą teleskopową wędeczke , bolonkę, 4 metry wystarczą . Zyłkę 0.16 - 0.18 , na żyłce nie oszczędzaj, jeżeli zakupisz bubel to czar wędkowania pryska.

Coś w tym stylu , jest lekka

http://allegro.pl/konger-carbomaxx-bolonka-4m-gratis-nowosc-i1647074016.html - nie myśl ze polecam , bo jej nie uzywam ani nie używałem , ale na początek czemu nie ?

[2011-06-05 08:46]

czarnypum

Twórcę postu zrozumiałem doskonale Withanight. Radzą chłopakowi sprzęt za pięć stów co jest absurdem. Nie ma sensu wydawać takiej kasy.
Mastiff dobrze radzi, idź do sklepu, powiedz sprzedawcy w jakiej cenie chcesz się zmieścić i jakie masz oczekiwanie co do sprzętu. Jeśli będzie kumaty to bez problemu złoży Ci wystarczający zestaw.
[2011-06-05 09:35]

zaku81

taki kijek jak Withanight88 spokojnie ci wystarczy na początek, ja też sie rozglądałem za takim kijem, byłem w sklepie i trzymałem takiego 6m, jak na początek jest ok.
[2011-06-05 10:19]

serekm

Serdeczne dzięki za pomoc, poczytałem, troszkę pomyślałem i myślę że na początek bolonka jest ok. Pytanie o długość kija, jak pisałem interesuje mnie Wisła i okoliczne jeziora. Czy kij 5 m będzie wystarczający?

Przejżałem kilka ofert i wpadły mi w oko takie wędki:

MIKADO WĘDKA MIKAZUKI BOLOGNESE 5M DO 35GRAM

WĘDKA TEAM DRAGON SILVER EDITION BOLOGNESE 500

ROBINSON WĘDKA BOLOGNESE MX 580CM

MIKADO WĘDKA TACHIBANA BOLONKA 5M

WĘDKA KONGER ARCUS BOLONKA 5m WĘGIEL

KONGER BOLONKA MEDALIST BOLOGNESE 500/25

Może ktoś je zna i łowi nimi, proszę o opinie. A kołowrotek do bolonki o jakim przełożeniu 5,0:1 wystarczy, mniejszy, większe przełożenie? Myślałem o czymś takim:

0 z 5 gwiazdek
0 opinii
OKUMA Travertine 20 FD. Przełożenie 1:5,0 Pojemność szpuli 0,18/150

OKUMA Travertine 20 FD

[2011-06-05 16:32]

withanight88

Weź pod uwage , w jakich miejscach będziesz lowił , jezeli pod drzewami to bedziesz musial uważać mając kij np 6 metrowy.

Masz swoje typy wedzisk , zapisz sobie i idź do wiekszego sklepu wez każdy po kolei do ręki i sam się przekonaj który najlepiej leży Ci w dłoni. W sklepie dopasuj sobie również kołowrotek do wybranej wędki.

[2011-06-05 17:10]

serekm

Ok, tak też napewno zrobię, ale na co zwrócić uwagę przy zakupie?  Wiem że ja wybieram najbardziej ergonomiczną i wygodną a zarazem pasującą mi wędkę. A pozastałe walory takie jak max c.w. i inne parametry? [2011-06-05 18:49]

arus

Ok, tak też napewno zrobię, ale na co zwrócić uwagę przy zakupie?  Wiem że ja wybieram najbardziej ergonomiczną i wygodną a zarazem pasującą mi wędkę. A pozastałe walory takie jak max c.w. i inne parametry?

Kolego na takie pytania nikt Ci nie odpowie jedni lubią wędki sztywne inni "krowie ogony " .    A łowienie przy uzyciu waglerów nie jest aż tak skomplikowane jak cię straszyli. TRENING czyni mistrza POZDROWIONKA
[2011-06-05 19:12]

withanight88

Cw z jakim możesz się spotkać to chyba max 35 gram dla bolonki. Cw to cięzar wyrzutu czyli maksymalna waga jaką może mieć Twoj spławik , śruciny , haczyk z przynetą. (zestawem spławikowym nigdy nie przekroczysz max cw wędki:)

25- 30 wiecej Ci nie potrzeba, kolejnym parametrem z jakim mozesz sie spotkać jest akcja wędziska czyli jej ugięcie.

Może być alcja szczytowa , poł paraboliczna , i paraboliczna( są chyba jeszcze jakieś ale ich nie znam) głownie chodzi o to że

akcja szczytowa(ugina się 1/4 wędziska) charakteryzuje się : celniejszym i dalszym umieszczeniem zestawu, lepszym zacięciem ryby ale słabszą amortyzacją w czasie holu wiekszego okazu,

akcja paraboliczna(ugina sie całe wędzisko) : gorsze zarzucanie zestawu, słabsze zacięcie, ale podczas holu mocne szarpniecia ryby przenoszone są na wędke a nie na żyłkę, co niekiedy ratuje nasz zestaw.

Nie jestem do końca pewien czy produkowane są bolonki z akcją paraboliczną , wszystkie które widziałem nad wodą u wędkarzy charakteryzowały się własnie akcją szyczytową.

Ale tak Ci nieco wyjaśniłem na przyszłość. 

[2011-06-05 21:06]

serekm

Witam. Za Waszą poradą poszedłem do sklepu wędkarskiego i wytłumaczyłem sprzedawcy co mnie interesuje, on polecił mi taki sprzęt:

conger medalist float 3,90 lub Megaforce Tele 40 3,9m Daiwa, nie wiem co o tym myśleć, troszkę zaskoczyły mnie ceny, liczyłem się że zapłacę mniej. Proszę o kilka zdań na temat tych wędek, czy warto dołożyć, czy to po prostu kaprys sprzedawcy ? Z góry dziękuję.

[2011-06-07 18:03]