Pierwszy wyjazd na dorsze - czego mi potrzeba?

/ 15 odpowiedzi

• konto usunięte

Wędkarstwo morskieDorsz
Na przełomie marca i kwietnia mam okazję pojechać na dorsze na Bałtyk we Władysławowie. Łajba jest już załatwiona. Pytanie do kolegów którzy już byli na wyprawie na dorsze. Co powinienem ze sobą zabrać? jakie ubrania? czy trzeba opłacać jakieś zezwolenia itp.
withanight88

Zezwoleń niema , płacisz tylko na kutrze za rejs.
Ubrania ciepłe i nie przemakalne, lepiej mieć się z czegoś rozebrać niż się trząść. (2012/03/11 18:30)

u?ytkownik16117

tak jak pisal kolega wyzej Sprzet możesz wypozyczyć najprawdopodobniej u szypra (jakość tego sprzetu pozostawie bez komętarza) ale lepiej jak byś miał swój I może być jeszcze problem z chorobą morską jak bedzie troszkę bujało (2012/03/11 19:14)

robert783

witam kolege wez swój sprzet ja tak zrobiłem no i tak jak kolega ciepłe nie przemakalne ubrania ja byłem w czerwcu dwa lata temu to był upał ale warto było bo połowiłem naprawde sporo bolków pozdrawiam (2012/03/11 19:39)

alibaba23

ciepłe ubranie nieprzemakalne , rękawiczki najlepiej dwie pary na zmiane aviomarin wez 2 godziny przed wypłynięciem najlepiej ze 2 tabletki , no i cos na rozgrzewke ;-)

(2012/03/11 19:43)

u?ytkownik94767

Sprzętu niestety dorszowego nie mam więc będę musial wypożyczyć. Nie wiecie jaki to jest koszt? (2012/03/11 20:15)

egzekutor

zalezy od łajby na ust 52 mamy za darmo a w większosci 20 zł. kup sobie jedna czy dwie przewieszki oraz jedna parasolke i pilkera bo jak zerwiesz ich liczą 25-30 zł a wartość 6-8 zł.wez tez worki n ewentualne ryby.co do choroby morskiej kolega osttnio dowiedział się od lekarza, ze wystarczy zakleic plastrem na krzyz pepek i po kłopocie i weź kalosze pozdrawiam (2012/03/11 21:03)

zbikk24

Koledzy sory że tak powiem ale piszecie bzdury na pierwsza wyprawę najlepiej wypożyczyć sprzęt nie jest on najwyższej jakości ale da się połapać na niego, więc wypożycz kolego bo może się okazać ze nie złapiesz bakcyla bądź choroba morska ci bedzie dokuczać znam gościa co mądry człek doradził mu żeby kupił sprzęt na pierwszą wyprawę chłop wydał 800 zł a nawet raz nie zarzucił zestawu bo cały rejs mimo wzięcia aviomarinu spedził pod pokładem cena za wypozyczenie wędki waha się od 20 do 35 zł w zależności od jednostki. Ponadto kup ze dwa pilkery i jakies przywieszki, podstawa ciepłe nie przemakalne ubranie jak kolega wyżej pisał lepiej się rozebrać jak zmarznąć i przemoczyć i nie mieć przyjemności z wyprawy. (2012/03/11 21:04)

withanight88

Kalosze albo jakieś inne nie przemakalne buty warto zabrać. 
Tak jak wyżej kolega napisał na pierwszy raz wędkę wypożycz ale bez przynęt , przynęty kup swoje. (2012/03/11 21:10)

u?ytkownik94767

Dziękuje koledzy. Polecilibyście jakieś  przynęty dla początkującego? Najlepiej linki, mogą być też wszelkie wskazówki ciężar, długość kolor itp. (2012/03/11 21:33)

zbikk24

ja na swj pierwszy raz zabraem pilkery bore 180gr parasolke 220gr i banaan 250 gr i mi to wystarczylo przywieszki mialem tak zwane papryczki czerwone i to wystarczylo (2012/03/12 08:59)

Pawelski13

Kolego na dorsze powinieneś zabrać:

- ubranie - najlepszy jest "frak" - znaczy kombinezon pływający - wiadomo nie będziesz go zakładał jak będzie ciepło ale w miesiącach wiosenno - jesiennych rewelacja. Zakładasz pod niego bieliznę termo i praktycznie nic więcej nie musisz:) Buty nieprzemakalne, rękawiczki, czapka a w słoneczne dni okulary się przydadzą. W zimne dni dobrze wziąć rekawiczki gumowe do obierania ryb - chyba że zlecasz filetowanie pomocnikom szypra:)

- sprzęt - jeżeli masz zamiar kupić kijaszek to polecam długośc 2,70 z ciężarem wyrzutu do 250-300g z czułą szczytówką (piękna praca podczas holu) - kije od szczotek nie dostarczają tylu przyjemności. Plecionka - max 0,25 ja używam 0,22 - 250m - jak zerwiesz żebyś miał zapas. Przywieszki - kombinuj z różnymi - naprawde warto - raz chwytają czerwone, czerowno-czarne, czarne, żółte czy miodowe -eksperymentować trzeba. Pożądne agrafki, kółka łącznikowe i oczywiście pilkery - polecam Tobiasze od 180 do 300 g - wszystko zależy od dryfu i głebokości na jakiej będziesz łowił - a będziesz łowił we Władku to głębokości są duże:) Pilkery parasolki - też dają radę:)

- dokumenty - dowód osobisty - żeby w przypadku kontroli Straży Granicznej wycieczka sie nie zakończyła

- choroba morska - to zależy już jak tam Twój błędnik reagauje. Nie warto pic przed rejsem, nie jedz posiłków który wyzwalaja produkcję histaminy (poczytaj o tym), nie napychaj się przed rejsem, pij dużo wody podczas rejsu a najlepiej wypływaj jak będzie flauta:)

Pozdrawiam i życzę połamania

Paweł

(2012/03/12 09:57)

kumak1970

dzień wcześniej nie pij wódy bo cie tak zmuli że ci sie odechce (2012/03/17 08:55)

Iras1975

Pieniądze i jakiś pojemnik na rybie mięso... kumple robią sobie takie wypady, a póżniej opowiadają o swoich "wyczynach". (2012/03/19 21:38)

staryjez

Dlaczego polecacie takie "wielkie"pilkery?
120- ka, 150- ka ewentualnie 180-ka czy jedna 200- setka powinna wystarczyć.
Jeśli masz jakiegoś znajomego to spróbuj od niego pożyczyć pilkery.
Jeśli ewentualnie urwiesz - dopiero wtedy odkupisz. (2012/03/20 15:44)