Pierwszy raz na rzekę.

/ 12 odpowiedzi
koledzy mam pytanie odnośnie łowienia na Odrze we Wrocławiu i okolicy. Zimą przeprowadziłem się do Wrocławia i mieszkam przy rzece w okolicy mostu warszawskiego. Lubię wędkować ale jeszcze nigdy nie łowiłem na rzece tylko na łowiskach komercyjnych i dzikich sadzawkach w mojej rodzinnej okolicy. Dlatego chciałbym aby ktoś pomógł mi zacząć przygodę z wędkarstwem rzecznym. udzielił kilku wskazówek od tego gdzie zdobyć pozwolenie oraz jaki sprzęt będzie mi potrzebny itd.
baksu


Witam!co do pozwoleń to karta z opłaconymi składkami a jeśli chodzi o sprzet to napisz jaka metoda i jaką rybę  chcesz łapać to coś podpowiemy.... (2010/06/21 17:46)

u?ytkownik38976


Kolega właśnie nie wie jaka metoda na rzekę jesli pyta o sprzęt. Nie zna rzeki, to nie zna metod, dlatego pyta. Temat rzeki, to temat "rzeka".  (2010/06/21 17:58)

marekrav


Witaj 
    Po pierwsze wspominasz coś o pozwoleniu Jesli masz karte to możesz spokojnie łowić na odcinkach wrocławskich Zależy też gdzie wyrabiałeś katę bo jeśli po za granicami woj. dolnośląskiego to chyba musiał byś się zgłosić do PZW na Kazimierza Wielkiego 65 (na przeciwko ul.Szewskiej) i tam zapytać jak załatwić ta sprawę Jeśli karty nieposiadasz tam też ją wyrobisz
     A wracając do samego łowienia to powiem tak sam byłem na Odrze dopiero 2 razy i zawsze w okolicach Mostu Milenijnego, "na barkach" generalnie bardzo fajne miejsce ale od Ciebie troche daleko Ja głównie spinning-uje Kij 10-30 kołowrotek Schimano Catana 2500 plecionka i wolframowe przypony Dość ciężkie przynety w granicach 20-25g  podczas bystrego nurtu Generalnie zależy od warynków na żece W kanale przy barkach gdzie woda z regóły jest spokojniejesza coś lżejszego Ale tak ja mówie zależy od warunków 
    Jeśli chodzi o inne metody to niestety niepomoge za bardzo Ale przejdz się brzegiem w wolnej chwili i popytaj ewentualnych napotkanych wędkarzy lub zapytaj w sklepach wedkarskiich
    Jeśli będziesz miał pytania to pytaj jak będę mógł to pomogę A jutro też wybiaram sie w okolice milenijnego POZDRAWIAM!

(2010/06/21 18:01)

baksu


ok to ja powiem tak: łowie na odrze ale w okolicach opola z nastawieniem na leszcza.Mi do tego pasuje DS. Na odrę raczej taki o ciężarze wyrzutu min 110g.o taj metodzie kolega może poszukać na forum...dużo tu o tym!
No i sam jestem ciekaw co łapią we wrocku wiec też liczę na to że ktoś z tamtych stron się odezwie!!pozdro!! (2010/06/21 18:08)

damianalex


Dzięki koledzy za podpowiedzi, pierwszy krok mysle ze zrobię własnie na ul. Kazimierza Wielkiego (2010/06/21 18:45)

damianalex


a jeśli chodzi o sposób łowienia to myslałem o feederze, jak wy koledzy się na to zapatrujecie jeśli chodzi o rzekę? (2010/06/21 18:46)

baksu


a jeśli chodzi o sposób łowienia to myslałem o feederze, jak wy koledzy się na to zapatrujecie jeśli chodzi o rzekę?


Przypuszczam że nastawiasz się na białą rybę wiec będzie to dobru wybór... Zależy jeszcze czy Tobie się spodoba ta metoda!!Życzę miłej zabawy!!! (2010/06/21 18:55)

u?ytkownik38976


a jeśli chodzi o sposób łowienia to myslałem o feederze, jak wy koledzy się na to zapatrujecie jeśli chodzi o rzekę?


Myślę, że wiekszość wędkarzy właśnie na rzekach stosuje ta metodę.

(2010/06/21 19:07)

kazik


Jak na razie to koledzy właściwie nic nie doradzili koledze ,,damianalex” . Same ogólnikowe odpowiedzi z których prawie nic nie wynika . Jedynie ,,marekray” trochę tylko wspomniał o spinningu . Nie jestem z Wrocławia i nie łowię na Odrze ale cos może z daleka podpowiem . Najważniejsze to posiadać kartę wędkarską i opłaty na okręg w którym jest to łowisko . Jeżeli już wędkowałeś i posiadasz kartę to czy opłaty na wody tego okręgu masz czy nie ? . A jeżeli masz i porozumienie miedzy okręgami pozwala łowić to swobodnie możesz łowić . Jeżeli jednak nie masz tych opłat to najlepiej udać się do najbliższego koła PZW i tam zrobić te opłaty , lub po prostu zapisać się do koła jak będziesz mieszkał dłużej . Tyle jeżeli chodzi o pozwolenie na wędkowanie . Teraz trochę o metodach . można łowić na spławik , gruntówkę , spinning . Metoda spławikowa jest trochę podobna jak przy łowieniu na wodach stojących i jedynie należy zastosować raczej spławik w kształcie kuli lub łezki i jak najkrótszy typowy na rzeki (zajrzyj  tutaj 

Spławiki wędkarskie ? sygnalizacja brań

Jeżeli chodzi o gruntówkę to też podobnie jak na wody stojące tylko raczej zamiast sprężyn stosuj ciężarki płaskie i wielkość mysi być dobrana do ciągu wody . ( zajrzyj tutaj

Obciążenie zestawu - jak dobierać

Mam nadzieję że w jakiś sposób tobie pomogłem , a co tyczy się zanęt i przynęt to jednak koledzy łowiący najlepiej mogą napisać na co łowić i błędu nie zrobisz jeżeli użyjesz czerwonych robaków , rosówek , białych robaków , czy kukurydzy konserwowej . Możesz jeszcze trochę poczytać w poradach jak to inni rozwiązują i samemu popróbować co jest najlepsze.

(2010/06/21 19:09)

u?ytkownik38976


Nie chciałem właśnie pomagając koledze, posiłkować sie linkami do jakiś stron, bo to pewnie potrafi. Kolega jest juz wedkarzem, dlatego kwestie dokumentów, porozumień i pozwoleń, jak sam już wspomniał, wyjaśni sobie w PZW we Wrocławiu. Metody na przepływankę tez nie podpowiadałem, bo to nie jest łatwa metoda dla poczatkującego rzecznego i trzeba to zobaczyć samemu, lub zapytać o poradę opierając sie na "rekwizytach" w sklepie wędkarskim. Kolega zna metode feedera, dlatego już podstawy zna, a jak wspomniałem jest to najpopularniejsza metoda na Odrze. Myślę, że porada w sklepie (dobrym sklepie) + obserwacja wedkarzy, będąc na spacerze na Odrą, i będzie to duzo lepsza pomoc, niż nasza w plątaninie słów i obrazków. Przynęty i zanęty, to również rzecz, jakiej się dowie od wedkarzy na konkretnym łowisku, bo Odra ma kapryśne ryby i w jednym miejscu np. kleń weźmie na groch, a 5 kilometrów w górę rzeki grochu nie ruszy, a trzaśnie na łubin czy na białego. To tylko przykład, a tak jak wspomniałem, trzeba to zobaczyć i uczyć sie naocznie, osobiście nad wodą. Życzę więc powodzenia, Odra czeka, u mnie jeszcze my czekać musimy na Odrę. (2010/06/21 20:05)

kazik


Zgadzam się z Tobą ,,Mastiff” najlepiej samemu spróbować i popytać lub podejrzeć jak to robią inni na tym łowisku , na którym zamierza łowić . Jednak jeżeli nigdy nie łowił na rzece to jakieś podstawy powinien znać . Przepływanka czy przystawka która może jest najlepszym rozwiązaniem  na spławik wcale nie jest trudna tylko należy zachować pewne reguły . co do gruntówek to na początek może i być feeder , ale go trochę inaczej zbroimy i zawsze najlepiej poszukać dołka (miejsca gdzie jest trochę głębiej ) i wody o spokojniejszym nurcie , lub zwolnień i zawirowań . Takie miejsca widać nawet na brzegu bo tam przeważnie najwięcej wędkarze przesiadują i to widać po wydeptanej trawie , pozostawionych resztkach zanęty , starych podpórek z gałęzi  i tego czego czasami wędkarze nie powinni zostawiać , czyli petów i opakowań .

 

(2010/06/21 20:38)

dawid525


witam!tez keidys rzucilem to samo pytanie onosne rzeki(odry)na dzien dzisiejszy fedeer jest dla mnie najlepszym rozwiazaniem.kolowrotek z wolnym biegiem.kup dobry kij i kreciola a ci posluzy.kupisz badziew jak ja z poczatku i bedziesz mial go z sezon moze moze 2 zalezy jak czesto jezdzisz na rybki pozdrawiam (2010/06/21 22:43)