Pierwszy kołowrotek na suma

/ 12 odpowiedzi
Szanowni wedkarze. Czy dokonalem slusznego wyboru kupujac kolowrotek morski Jaxon Atlantic AT600 jako kolowrotka na suma? Znajomi od razu skrytykowali ten zakup kwitujac to haslem \"nie ma wolnego biegu\". Domyslam sie ze pewnie inaczej sie zacina takim kolowrotkiem, ale co z trwaloscia? Ktory z nich bedzie lepszy? Pytam bo mam jeszcze czas na zwrot kreciolka (zakupy przez internet). Jestem zielony w te klocki. Karte mam od miesiaca, a chce sprobowac zlowic na prawde duza rybe. Pozdrawiam Piotr.
użytkownik200880

Co do modelu kołowrotka który kupiłeś sie nie wypowiadam bo go nie znam, ale to że nie ma wolnego biegu to dla mnie zaleta a nie wada. Wolny bieg to dodatkowy mechanizm który może sie tylko zepsuć a tak naprawdę dużo nie daje. Sam na karpie, amury, sumy używam kołowrotków bez wolnego biegu. Po prostu przy zacinaniu musisz pamiętać żeby przytrzymać szpule ręką a potem podkręcić hamulec, ja dodatkowo mam tzw. Quick drag i wystarczy dosłownie niecały obrót pokrętła hamulca i już jest dokrecony :) Moim zdaniem wolny bieg jest zupełnie zbędny :) (2016/07/27 00:28)

daro254

Do połowu suma, wolny bieg jest zupełnie niepotrzebny. Tu musi być solidna konstrukcja a kołowrotek ustawiony na sztywno (oczywiście bez przesady).
Polecam poczytać forumsumowe.pl tam jest sporo przydatnych informacji i tam się dowiesz dlaczego nie ma i nie używa się wolnego biegu w kołowrotkach sumowych. Znajomi, którzy krytykują za brak wolnego biegu, chyba nie mają pojęcia o łowieniu sumów.
Osobiście używam kołowrotków Daiwa Opus Bull 5500 i Sanger Uni Cat Destroyer 2. Na początek w zupełności wystarczą. (2016/07/27 06:34)

piotr-kasperek

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Odetchnąłem z ulgą. Opinię znajomych wkładam do szuflady. Zobaczymy na łowisku komu pierwszemu posypie się mechanizm w kręciołku :-) Wczoraj odebrałem swój kołowrotek. Jedyne co o nim mogę powiedzieć, to tyle, że jest duży, waży tonę bo jest cały z metalu i jego budowa jest prosta jak budowa cepa. Mam nadzieję, że da radę. (2016/07/27 09:38)

Romuald55

Nie bardzo rozumiem co znaczy "na początek". (2016/07/27 09:58)

piotr-kasperek

Daro254 pisząc "na początek" odniósł się do tematu. Jak pisałem to mój pierwszy raz kiedy będę zasadzać się na tego drapieżnika. Jeśli mi się ten sport spodoba, a kupiony przeze mnie kołowrotek się nie sprawdzi, to pomyślę o zmianie sprzętu na typowo sumowy. Wybrałem dużo tańszy od tej Daiwy, polski "zamienik", o podobnej specyfikacji technicznej. Zobaczymy jak się sprawdzi. (2016/07/27 12:17)

Romuald55

Daiwa robiona w Chinach nie jest lepsza od polskiego Rumpola.To po pierwsze.
Na suma musi byc duży kołowrotek o pojemności ok 300 m grubej plecionki.Korpus,przekładnie i szpula metalowe.Musisz wiedzieć,że inny sprzęt jest na suma do łowienia na spining z łodzi,inny na grunt i inny do połowów spławikowych.
Średniej wielkości sum na rzece potrafi połamać kija,zniszczyć kołowrotek a nawet wciągnąć wędkarza do wody.
Ja mam kija 3,90 Robinsona o akcji parabolicznej,c.w.300g.Kołowrotek Cormoram Corboss,plecionka 0,50 300m.Hak Cormoran 10/0.Karabińczyk i przypon stalowy o wytrzymałości 120 kg.Łowię tylko na żywca metodą spławikową.Na Odrze z główki w warkocz,na wodach stojących z boją lub obciążeniem dennym.
Dwa kije połamane,5 kołowrotków do wyrzucenia/w tym multiplikator Jaxon/.Przypony /niby sumowe/ z plecionki bywały przetarte jak firanki.Jeden hak 10/0 pęknięty w kolanku.To efekty nabierania doświadczenia w łowieniu sumów. (2016/07/27 19:08)

piotr-kasperek

Ja będę łowić na stawach, więc sprzęt będzie trochę mniej narażony na zniszczenie. Przynajmniej tak mi się wydaje, bo na rzece walczy się przecież nie tylko z rybą, ale i z prądem wody. Co do sprzętu... nadal jestem przed kupnem wędziska. Kołowrotek na razie zostanie ten który kupiłem. Jak pisałem jest ciężki, korpus i szpulę ma wykonany z metalu. Wiem, że nie jest to krzyk techniki, ale dzięki wam dowiedziałem się, że będzie lepszy od karpiówki z wolnym biegiem (którą tak bardzo mi polecano). Pojemność szpuli około 270m/0,40. A czy możecie mi powiedzieć jak powinien wyglądać zestaw do spławika na wodę stojącą? (2016/07/28 11:54)

daro254

Romuald55 - teraz wszystko jest robione w Chinach, chyba, że kupisz kręcioł powyżej 1500 - 2000zł, to jest sznsa, że będzie Japoński.
Podałem przykład tanich i wystarczjąco wytrzymałych kołowrotków na początek.
Ponadto, inny zestaw jest na rzekę taką jak Odra, czy Wisła a inny na zaporówki i jeziora. 
Jeśli połamałeś już 5 patyków, to polecam WFT Never Crack, tej nie połamiesz. Tani i solidny patyk.
Występuję w różnych długościach i C.W. a ceny od stukilkudziesięciu zł. (2016/07/28 14:06)

Romuald55

Nie czytasz uważnie Kolego daro,więc Twoje uwagi są mierne. (2016/07/29 11:43)

daro254

Romuald55 nie wiem o co Ci chodzi, ale widzę, że nie czytasz ze zrozumieniem od samego początku i próbujesz robić jakieś złosiliwe docinki. 
Jesli nie masz zamiaru pomóc, to nie próbuj prowokować i wprowadzać nerwowej atmosfery.
Do pierwszego Twojego pytania, gdzie napisałeś, że niebardzo rozumiesz co znaczy "na początek", to gdybyć doczytał pytanie Piotr-Kasperek do końca, to widział byś, że napisał, że jest znielony w te klocki i kartę ma od miesiąca. Dlatego napisałem - na początek.
Co do Twojego stwierdzenia, że nie czytam uważnie, to wybacz, ale nie rozumiem? Podałem Ci propozycję kija, którego nie powinieneś połamać a pisałeś, że załamałes już kilka.
Wybacz, ale nie zniżę się do Twojego poziomu i nie mam zamiaru wchodzić z Tobą w pyskówkę a da się wyczuć Twój złosiliwy ton.
Napisałem swoje rady nie przyczepiając się do nikogo i te forum przede wszystkim do tego służy. Nie wszystki wskazówki muszą być słuszne, bo to zależy od wielu czynników i własnych doświadczeń.
Sztuka jest przyjąc krytykę lub zdanie innych i nie unosić się honorem.
Pozdrawiam. (2016/08/19 13:38)

DaNWol

Ja będę łowić na stawach, więc sprzęt będzie trochę mniej narażony na zniszczenie. Przynajmniej tak mi się wydaje, bo na rzece walczy się przecież nie tylko z rybą, ale i z prądem wody. Co do sprzętu... nadal jestem przed kupnem wędziska. Kołowrotek na razie zostanie ten który kupiłem. Jak pisałem jest ciężki, korpus i szpulę ma wykonany z metalu. Wiem, że nie jest to krzyk techniki, ale dzięki wam dowiedziałem się, że będzie lepszy od karpiówki z wolnym biegiem (którą tak bardzo mi polecano). Pojemność szpuli około 270m/0,40. A czy możecie mi powiedzieć jak powinien wyglądać zestaw do spławika na wodę stojącą?
jaki kupiłeś ten kołowrotek na suma?
  (2017/07/13 16:26)