Pierwsza wędka czyli amator pierwszy raz na rybach

/ 16 odpowiedzi
Witam zamuwiliśmy sobie nasze pierwsze wędki. Ani ja ani ojciec nigdy nie byliśmy na rybach. Oto sprzęt:
-Wędzisko węglowe (CARBON MIXTURE 80%) o długości 3,6m oraz 2,7m
-Kołowrotek KORUND, na trzech łożyskach kulkowych oraz kołowrotek V27 SIWEIDA na jednym łożysku kulkowym
-Zyłka EAGLE 0,25 mm na każdej szpuli po 100m.
Problem polega w tym że wędki składałm sam wzorujac sie na filmach z internetu. Wszystko złożyłem w następującej kolejności STOPER-SPŁAWIK-STOPER-ODWAŻNIKI-HACZYK wszystko na jednej lince która wychodzi ze szpuli. Problem mam natomiast z wyrzutem zza pleców wyrzucam może na max 3 metry oboma wędkami. Proszę o pomoc.
Draq


Jaki masz spławik? Ilu gramowy? I ile obciążenia dałeś na żyłkę. Może daj mniejszy stoper bo ten może Ci się blokuje o przelotki. (2012/10/07 20:16)

rusikus


zapominasz otworzyć kabłąka kołowrotka :P (2012/10/07 20:25)

Dzejkop


Witaj , ja miałem słabe wyrzuty jak miałem źle nawiniętą żyłkę , miałem nawinięta stożkowo ( wiecej żyłki nawinięte w tylnej czesci kołowrotka) nawinąłem jeszcze raz i rzucam jak Pudzian Najmanem ;) (2012/10/07 20:44)

perzykk


Kołąbek napewno otwieram nieraz zdażyło mi sie zaplątać nawet linkę porpostu za dużo sie odwinęło. Spławik ma bodajże z 6 g na żyłke dałem około 4g. Stopery mam XL 10PCS. Czy rozmieszczenie cięzarków ma też znaczenie ? I czy haczyk musi być na osobnej żyłce ?? Jaka długoś od spławika do żyłki ?? Dodam też że nic nie złowiłem. Jak nawijać  żyłkę ?? Słyszałem że na mokro ?? I w którą stronę ?? (2012/10/07 21:10)

przemasdhw


wooow brzmi troszkę jak prowokacja :)

Musisz jeszcze kupić żyłkę przyponową

Czyli zestaw będzie wyglądał ta:
od strony szczytowej wedki
1. Stoper
2. Spławik
3. Ciężarek lub ciężarki do wyważenia spławika
4. Krętlik do którego z jednej strony będzie "przywiązana" (sposoby wiazania masz w necie) żyłka
główna
Teraz z drugiej strony krętlika masz żyłkę przyponową  i na niej:
1. Jeden mały ciężarek (nie musi go być ale ładniej haczyk opada z np. robakiem białym)
2. haczyk

Musisz pamiętać że grubość zestawu musi się mniej więcej pokrywać i mieć sens :) czyli na początek polecam:

1. Żyłka główna 0,18
2. Przypon 0,12
3. Haczyk 14

Kupujesz do tego jeszcze kolorowe robaki i zwykłą zanętę trapera za 5zł 1kg wrzucasz 4 małe kulki w jedno miejsce robaka na haczyk i czekasz :D

PS. Spławik 2gr spokojnie wystarczy. Długość przyponu daj około 25 cm Grunt ustaw na początek na najmniejszy i powinno coś małego na początek się złapać :) (2012/10/07 23:44)

przemasdhw


a i wcale zasada czym dalej tym lepiej nie jest najlepszym rozwiązaniem :) Musisz eksperymentować z gruntem (pierwszy stoper przesuwasz w górę wydłużając zestaw który docelowo będzie w wodzie) Ja na spławik zarzucam zwykle do 2.5 metra od brzegu to maks i nigdy w linii prostej (to moje subiektywne zdanie) i mogę się pochwalić 2+kg leszcze 30+cm płocie oraz wzdręgi, a nawet okoń około 30cm na kolorowego weźmie.

Jeszcze jak masz spławik ze stoperem (żyłkę przewijasz przez spławik w dwóch miejscach) to nie potrzeba pierwszego stopera i wtedy zwiększasz grunt przesuwając spławik w stronę szczytu wędki.

Przed każdym zarzutem sprawdzaj czy żyłka nie jest zaplątana przy kołowrotku i w około szczytówki.

Za gruba żyłka przy lekkim zestawie ogranicza długość rzutu.

Upf hehe to chyba wszystko :D Połamania i pozdrawiam (2012/10/07 23:54)

Morciaty


Nie masz znajomych, którzy łowią?

Jeśli masz, poproś ich o wspólną wyprawę, dowiesz się więcej i szybciej. Zobaczenie czegoś na własne oczy, dotknięcie itd to nie to samo co forum. Ale - jeśli nie masz takiej możliwości - pomożemy ;) (2012/10/08 07:04)

u?ytkownik86032


A jaki cięrzar wwyrzutu ma ta wędka bo jeżeli to jest od np 60 do 100 g to się nie dziw że blisko rzucasz musisz dobrać sobię wędke z cw najlepiej jakieś do 10 - 15 g .Spławik wystarczy ci 2 g zależy gdzie łapiesz  (2012/10/08 11:43)

bzyku25


Fakt faktem, że przy spławiku 6g i przy jego obciazeniu powinno leciec zdecydowanie dalej. Moze za pozno lub za wczesnie puszczasz zylke? Tak jak kolega z postu wyzej radzil - pogadaj ze znajomymi. Moze ktos sie znajdzie, kto wedkuje.To powaznie najlepsze rozwiazanie. (2012/10/08 22:02)

perzykk


A przypon mogę sam zrobić ?? (2012/10/10 19:07)

perzykk


A wyrzut mam 120-160 (2012/10/10 19:08)

perzykk


I jeszcze jedno pytanie apropo nawiniecie. Mając rączke po lewej stronie bede zawijał w lewo a po włączeniu blokady nie bede mógł rozwinąć czy to jest dobre nawinięcie ?? (2012/10/10 20:24)

przemasdhw


I jeszcze jedno pytanie apropo nawiniecie. Mając rączke po lewej stronie bede zawijał w lewo a po włączeniu blokady nie bede mógł rozwinąć czy to jest dobre nawinięcie ??




Kolego Ty jesteś BARDZO początkującym wędkarzem, więc proponuję Tobie o takie rzeczy (up) pytać sprzedawcę w sklepie wędkarskim. Napisz skąd jesteś i najwyżej umów się na ryby z kimś z forum i gwarantuję Tobie że po jednym dniu będziesz wiedział podstawowe rzeczy. (2012/10/11 00:03)

kondra1005


Sam jestem baaardzo poczatkujacym wedkarzem . w sumie bylem dopiero 5 razy na rybach. Lowie z gruntu z koszykiem zanetowym na rzece. w wodzie zostawilem juz chyba ze 100- 200 zl . To chyba takie wkupne haha  .Za 3 razem juz bylo ok . poradzilem juz sobie ze sprzetem . nie gubie juz przyponow , rybke zamiast na sile do brzegu ciagnac troche pomecze . poprzednio szarpalem na chama i tak stracilem z 2 sztuki. miejsce lowienia tez juz jako tako poznalem. a efekt hahaaaaaaaaa jeden ogrooomny leszcz wymiaru nie zna ale jest w dodanych prze zemnie zdjeciach no i moja duma ktora zamieszczam tutaj. Nie wiem ile ma ta zdobycz jak na moje oko to z 80 cm . reasumujac :trenuj stary trenuj . podgladaj innych wedkarzy przeczesuj neta i na ryby :) (2012/10/11 05:37)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

perzykk95


Dobrze dziękuje za pomoc byłem dziś na rybach i jestem coraz bardziej pozytywnie nastawiony. Rzucałem na około 5-6 m. Na początku źle rzucałem bo nie odblokowywałem kołowrotka tylko rzucałem z hamulca.
1.Kolejną rzeczą jest taki fakt iż dzisiaj miałem kilka zniknięć spławika pod wode lecz zanurkował i po chwili wypłynął czy w tym momencie powinienem szarpnąć czy ryba sama musi sie zablokować haczykiem.??
2.Zrobiłem sobie też zestaw na grunt i tutaj mam kolejny problem podczas wyrzutu straciłem koszyk zanętowy i sprężynkę na rurce oba osobna. Podczas zarzucania porostu żyłka pękała jak prawidłowo wykonać taki zestaw wszystko wiązałem na żyłce 0,25
Narazie jestem zadowolony z postępów których nie nabrałbym gdyby nie te forum. (2012/10/14 22:14)

przemasdhw


Kurde nadal uważam że to prowokacja. Kolego idziesz do sklepu wędkarskiego i tam Ci powiedzą jak zrobić zestaw od a do z. Wpisz w google swoje pytania, a tam wyskoczy Ci najczęściej filmik z youtube i zobaczysz co i jak. Na forum pytaj o rzeczy których nie możesz wyszukać. Po za tym skup się na razie na jednej metodzie łowienia dzięki temu nauczysz się poprawnie zarzucać i zacinać rybę. Jak łowisz na spławik i ten idzie pod wodę to w momencie w którym jest pod taflą wody zacinasz ( mam nadzieję że wiesz co to znaczy)... btw. dotyczy to łowienia na robaka białego, kolorowego, ciasto, ochotka i pasta, jak łowisz na czerwonego lub żywca musisz poczekać z zacięciem troszkę dłużej. Zresztą jak się skupisz na jednej metodzie to nauczysz się swojego stylu łowienia gdzie tylko Ty będziesz miał wyniki, bo wędkarstwo to piękne hobby gdzie największą frajdą jest znaleźć swoje miejsce swoje sposoby i odpoczywać.


PS. Rady które daje nie muszą u Ciebie działać to są tylko i wyłącznie moje sugestie zdobyte nad wodą. Pozdrawiam i połamania.

PS.2 Skąd jesteś?? (2012/10/14 23:25)