Zaloguj się do konta

Petycja WŚ górne wymiary ochronne

utworzono: 2011/12/26 18:49
superzander
Przemol34

Górne wymiary nic nie dadzą jeśli ochrona będzie na takim poziomie jaki jest teraz.
Najpierw należałoby "uszczelnić" system poprzez częste kontrole i odpowiednie kary za nieprzestrzegane regulaminu, a dopiero później zabrać się za ograniczenia.
W okręgu katowickim wprowadzono na niektórych zbiornikach górny wymiar świniaka i co z tego, jak z zagranicy przyjeżdżają i wywożą na potęgę, a PSR i SSR nic nie robią przechodząc obok.
Nie mam nic przeciwko wyławianiu tego chwastu z naszych wód ale sam fakt, że taki przepis nic nie da dopóki odpowiednie służby nie będą odpowiednio tego pilnować.
A co do pomysłu Kolendowicza. Jest już jedna kobitka, która walczy o górne wymiary od kilku lat. Zapomniałem jak się nazywa ale Kolendowicz nie jest pierwszy. Tani chwyt marketingowy. Sam jeździ po zagranicznych łowiskach i udaje ,że się troszczy o nasze. Żenada.
[2011-12-26 19:34]

ryukon1975

Górne wymiary nic nie dadzą jeśli ochrona będzie na takim poziomie jaki jest teraz.
Najpierw należałoby "uszczelnić" system poprzez częste kontrole i odpowiednie kary za nieprzestrzegane regulaminu, a dopiero później zabrać się za ograniczenia.
W okręgu katowickim wprowadzono na niektórych zbiornikach górny wymiar świniaka i co z tego, jak z zagranicy przyjeżdżają i wywożą na potęgę, a PSR i SSR nic nie robią przechodząc obok.
Nie mam nic przeciwko wyławianiu tego chwastu z naszych wód ale sam fakt, że taki przepis nic nie da dopóki odpowiednie służby nie będą odpowiednio tego pilnować.
A co do pomysłu Kolendowicza. Jest już jedna kobitka, która walczy o górne wymiary od kilku lat. Zapomniałem jak się nazywa ale Kolendowicz nie jest pierwszy. Tani chwyt marketingowy. Sam jeździ po zagranicznych łowiskach i udaje ,że się troszczy o nasze. Żenada.

Żenada,ale jest ruch w interesie.Sprzedaż jego WŚ rośnie i ma za co jechać na szczupaki do Szwecji ,patrz WŚ 1/2012.:)
[2011-12-26 19:49]

irex

Jestem zdecydowanie przeciw.Ryby wyławiane przez nas to mały procent.Ograniczenia jak najbardziej tak ale głównie dla rybaków
[2011-12-26 19:53]

fishtrace

Popieram irexa, wszyscy chca ukrocic hobbystow a komercja lowi ile sie da i tu nikt nie widzi problemu [2011-12-26 20:06]

Draq

Dokładnie. Okazy powinno się wypuszczać, to prawda. No bo i duży szczupak np jest niedobry. Suche takie mięso. Ale największym pasożytem naszych wód są rybacy. Wędkarz nigdy ryby nie wyłowi, a jednak na sieci ciagną ile się da.
[2011-12-26 20:12]

Jestem zdecydowanie przeciw.Ryby wyławiane przez nas to mały procent.Ograniczenia jak najbardziej tak ale głównie dla rybaków

I tu Kolega ma 100% rację choć w wypadku drapieżników górny wymiar był by niezłym rozwiązaniem ale tylko czasowym. Za to największym problemem braku ryb jest właśnie rybactwo. A tak na dobrą sprawę kłusownictwo rybaków. Wystarczy pojechać na dowolny akwen gdzie jest rybak, tam ryb BRAK. Za to gdzie nie ma tych kłusoli ryby występują i to często w dużych ilościach. Dla mnie rybak śródlądowy komercyjny=kłusownik. I to najgorszy ze wszystkich.
[2011-12-26 20:13]

Farel

Koledzy, ale poczekajcie... W petycji do ministra rolnictwa jest mowa o zmianach w ustawie odnośnie rybactwa śródlądowego, więc ja to rozumiem tak (a moge sie mylić, bo sie na tym nie znam), że górny wymiar ochronny objąłby także rybaków.
To, że mamy wielki problem z kłusownikami i rybakami nie przestrzegającymi prawa to już inny temat. Musimy z nimi walczyć, walczyć, walczyć to (może?) wytępimy. A później znowu walczyć, walczyć. Ale myślę, że jednoczesne zmiany prawa są potrzebne, ponieważ będziemy starali się odbudowywać zasoby naszych wód także w inny sposób niż walka, walka, walka z kłusownikami. A co wy o tym sądzicie?
[2011-12-26 20:47]

fishtrace

I co myslisz ze rybacy sobie pozwola na takie ograniczenia, zaraz bedzie poprawka do ustawy ze rybakow i komercji nie dotyczy i beda dalej lowic jak chca a wedkarze beda musieli wypuszczac swoje ryby ktore rybak chetnie ze swioch sieci wyciagnie i sprzeda zonie wedkarza na obiad, najgorsze w tym bedzie to ze to sami wedkarze do tego doprowadza glupimi petycjami do rzadu ktory nie ma pojecia co tak naprawde sie dzieje, co do walki z klusownictwem to popieram w 100%. [2011-12-26 21:04]

tstaros

Popieram każdy pomysł, który choćby w znikomym stopniu poprawi rybostan w naszych wodach. Dlatego też podpisałem petycję.

Zdaję sobie jednak sprawę, iż jest to chwyt marketingowy. Napierw należałoby wyplewić największy chwast naszych wód - rybaków. Potem zwiększyć dolne wymiary ochronne, zmniejszyć limity, zmienićokresy ochronne... Ale najpierw zacznijmy od tego.

[2011-12-26 21:11]

Farel

No właśnie... nie wziąłem poprawki na to, że może to zostać załatwione w ten sposób, że my mamy limity, a oni nie. A jeżeli miałby je mieć tylko jedna ze stron to na pewno nie strona wędkarska.
Nie lubie ryb, jako dania dlatego jestem za, ale nie za idiotyzmem, w którym rybacy biorą wszystko, a moi koledzy, którzy lubią ryby muszą trafić w pewien przedział długości.

P.S.
Oczywiście jestem zdania, że dolny wymiar musi być dla wszystkich! Gdy ktoś pomyślał inaczej. Chociaż doszły mnie słuch, że rybaków obowiązują inne wymiary?!
[2011-12-26 21:20]

misiek123

Najlepiej podnieść wymiar ochronny zmniejszyć limit. I po co na te ryby później jeździć, po to aby wlepiać się w spławik i nić nie zabrać do domu. PZW lepiej by się wzięło za zarybianie byłby z tego lepszy pożytek.   [2011-12-26 21:21]

Ja uważam że górny wymiar ochronny jest bardzo dobrym pomysłem gdyż coraz mniej jest dużych ryb w naszych wodach.
Na jeziorze w którym ja łowie tj.Jezioro Wolskie (woj. kujawsko pomorskie, niedaleko Rogowa) niegdyś można było łowić dużo naprawdę wielkich ryb a teraz jak się trafi szczupak powyżej 70 cm to jest cud...niestety.

[2011-12-26 22:00]

Pitbul

Można gadać, można i bez gadania.... https://www.youtube.com/watch?v=430oHR1WEEg&feature=youtu.be  [2011-12-26 22:15]

Farel

Klasa...

P.S.
Złośliwi pewnie przyczepią się do stwierdzenia "...nie będe moczył se rękawiczki..." :)
[2011-12-26 22:29]

jarekk

A propos rybaków, żeby było to jasne. Wymiary ochronne, które nas obowiązują "pochodzą" z dwóch źródeł: pierwszym, nadrzędnym, jest ustawa o rybactwie śródlądowym, drugie źródło, to przepisy PZW - zwane RAPR-em. Jeżeli petycja doprowadzi do wprowadzenia zmian w ustawie, to będzie obowiązywała wszystkich, również rybaków ! Jeżeli petycja trafi tylko do ZG PZW i zostanie, dajmy na to, potraktowana poważnie, to zmiana wejdzie do RAPR i będzie obowiązywać tylko wędkarzy :)

[2011-12-26 23:16]

tasiu

Może niech Pan Kolendowicz przestanie walczyć z wędkarzami a weźmie się za dzierżawców
i rybaków którzy trzebią nasze wody.Ile razy Widzieliście niewymiarowe ryby(nieraz w okresie ochronnym) na straganach i w markietach.To oni są zakałą gospodarki rybackiej w Polsce.To
oni powodują przełowienie naszych wód.A jak wyglądają odłowy kontrolne prowadzone
przez PZW,a jak wyglądają miejsca wstępowania salmonidow na tarło, może niech WŚ w tych
sprawach podejmie jakieś petycje.Pan Kolendowicz chce kolejnych ograniczeń dla wędkarzy
chyba po to aby rybacy którzy mają RAPR głeboko w ... łowili większe ryby.Ryby na które to my
wędkarze co roku się składamy,ryby które są nam kradzione przez rybaków dzierżawców i innej maści kombinatorów.Pod szyldami walki z kłusownictwem wprowadza się coraz więcej zakazów
i nakazów, a to pachnie totalitaryzmem,już to Polacy przerabiali ,jak się skończyło wszyscy
wiemy.Pewnie że kłusoli trzeba ścigać tępić i karać ale trzeba to robić tak by nie utrudniać
prawilnym wędkarzą uprawiania ukochanego hobby.

[2011-12-27 13:04]

superzander

Jak czytam te niektóre komentarze to ręce opadają... Typowo polska "dziamanina". Każdy kto łowi ryby i chce aby ich było więcej musi zdawać sobie sprawę z prostych faktów:-rybacy powinni być wyrzuceni z wszystkich wód RAZ na ZAWSZE!!! jak ktoś chce sprzedawać ryby niech ... zrobi sobie własny staw i hodowlę! Tu się zgadzamy wszyscy.A co mają górne wymiary ochronne do rybaków??? Nie wiem jakimi kryteriami kierował się Kolendowicz i mnie to nie obchodzi, wiem jedno - WĘDKARZE TEZ MUSZĄ SIĘ OGRANICZAĆ, W NASZYM ŚRODOWISKU JEST CAŁA ZGRAJA MIĘSIARZY I KŁUSOLI KTÓRZY ZA NIC MAJĄ PRZEPISY I ETYKĘ. Widzę to non stop na rybach! I nie wierzę aby Kolendowicz chciał aby rybacy mieli większe przywileje niż wędkarzeUważam, że jeśli ktoś będzie musiał wypuścić rekordową rybę to nie jest to przejaw ograniczania wolności wędkarskich. Nikt nie mówi, że nie wolno jej wyholować jak już jakimś cudem weźmie!!!Tłumaczenie, że dodatkowe obostrzenia nie mają sensu bo i tak kontrole są rzadkie jest średnio sensowne. To tak jakby znieść prawo, które zabrania okradać bo... w danej okolicy i tak rzadko jest policja. Paranoja.Reasumując, potrzeba nam:- ochrony wód- pozbycia się z nich rybaków- eliminowania nieetycznych wędkarzy, sposobem na to jest choćby... dawanie dobrego przykładu aby innym przynajmniej głupio było- Wędkarze tez muszą się ograniczać!!!

[2011-12-27 19:16]

Przemol34

A ja powiem tylko tyle: ZABRAĆ WODY SPOD "PIECZY" PZW!!!
Będzie ryb co nie miara.
Jest taki zbiornik niedaleko mnie, który jest dzierżawiony przez PZW od lat 4. Wcześniej było to woda tzw. "dzika" czyli własność państwowa, a konkretnie lasów państwowych. Ryby w bród!! Kiedy bym nie przyszedł nad wodę zawsze, zawsze złowiłem przynajmniej 2-3 liny takie 45-50cm, karasie, o innych rybach nie wspomnę. Była duża presja wędkarka, zbiornik nie był zarybiany ale o dziwo ryby były. Po przejęciu przez PZW się skończyło. Zaczęli wpuszczać głównie karpia. Czasem kilka linków, ze dwa leszczyki i karp, karp, karp....
Obecnie, żeby tam cokolwiek złowić to trzeba przesiedzieć cały dzień i czasem złapie się lina, czasem dwa takie pod 25cm za to jak jest "zarybienie" to szpilki nie można wsadzić, łowcy mięcha wrzucają setki kg pelletów, grochu, kuku i innego badziewia. Zbiornik prawie całkowicie zniszczony. Przed przejęciem przez PZW woda prawie kryształek, obecnie zielona breja. Na nic nie pomogą górne czy dolne wymiary skoro PZW sama niszczy wody wpuszczając wszędzie i ile się tylko da karpia. Nie tyle świniak niszczy wody ile jego "łowcy" wrzucając co tylko się da, żeby złowić "okaza". Tyle chciałem powiedzieć.
[2012-01-02 17:19]

szuler666

Najlepiej podnieść wymiar ochronny zmniejszyć limit. I po co na te ryby później jeździć, po to aby wlepiać się w spławik i nić nie zabrać do domu. PZW lepiej by się wzięło za zarybianie byłby z tego lepszy pożytek.  

I oto przykład wedkarza ktory musi cos do domu przyniesc [2012-01-02 19:39]

Zgadzam sie z tym co napisał kolega SUPERZANDER i również podpisuje sie pod petycją .

Pozdrawiam !
[2012-01-02 20:04]

bednar14

Ja podpisze tą petycję i jestem dumny że ktoś w końcu stara sie zrealizować ten pomysł....ale żal mi tych co piszą że to bez sensu itp itd.
[2012-01-02 20:29]

MareKs

Ja z żoną juz podpisaliśmy petycję:) Brawo WŚ!!
[2012-01-02 20:35]

getka

I co myslisz ze rybacy sobie pozwola na takie ograniczenia, zaraz bedzie poprawka do ustawy ze rybakow i komercji nie dotyczy i beda dalej lowic jak chca a wedkarze beda musieli wypuszczac swoje ryby ktore rybak chetnie ze swioch sieci wyciagnie i sprzeda zonie wedkarza na obiad, najgorsze w tym bedzie to ze to sami wedkarze do tego doprowadza glupimi petycjami do rzadu ktory nie ma pojecia co tak naprawde sie dzieje, co do walki z klusownictwem to popieram w 100%.

o i tu popieram kolegę według mnie logicznie pomyślał że sami sobie robimy krzywdę. takie ograniczenia powinniśmy sobie stawiać sami jako strażnik naszego hobbistycznego sumienia!!!
[2012-01-02 20:42]

pinoczet29

Takim wędkarzom jak p.Kolendowicz łatwiej jest wprowadzać ograniczenia wymiarowe bo nie łowią oni w Polsce tylko za granicami.Każdy wędkarz który opłaca nie małe składki i zezwolenia ma prawo zabrać sobie wymiarową rybkę na obiad.Wkońcu za nią zapłacił.Niechce nie musi.Może zamiast wędkarzy niech ktoś się weźmie za tych co biorą te opłaty i ich rozliczy.

A pan Jacek swoją drogą innych chce pouczać a sam nie pamięta co robił?Wystarczy obejrzec stary film o spinningu.Dlaczego wtedy nie wypuszczał ryb tylko wszystko do siaty ładował?Z tego co naliczyłem to na trawie leży 8 szczupaków i kilka okoni.I to tylko na tym filmie.Na codzień może brał więcej?

Czas 1 godz.3 min.30 sek 

Tytuł filmu na youtube

Szczupak Sum Okoń metody i techniki połowu (wędkarstwo) cz1

Pozdrawiam rozsądnych  Wędkarzy

[2012-03-02 16:09]

Diablo

Popieram Twoją wypowiedź. To rybacy łowią najwięcej dużych sztuk i to największych sztuk. Czytając informacje o prawie każdym gatunku ryby jej wędkarskim rekordzie można znaleźć informacje typu:

Rekord Polski X kg lub cm
Ryba dorasta do wielkosci Y kg lub cm największy okaz został złowiony przez rybaków..

oczywiście  Y zawsze większe od X
[2012-03-02 16:42]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia