Pęczak na ryby - przygotowanie pęczaku na przynętę

/ 10 odpowiedzi
wiem że w niektórych łowiskach na płoć znakomity jest pęczak,może ktoś z kogów ma sposób na przygotowanie tego zboża.Wiem że niektórzy dodają jeszcze jakieś zapachy i barwniki .Ciekam jestem waszych propozycji .
u?ytkownik1444


Ja pęczak robię tak. Do wiaderka 5 l wsypuje około litra pszenicy. Zalewam wodą i odstawiam na dwa dni aż pszenica napęcznieje . I gotowe. Wiadomo nie ma to takiego aromatu jak parzone zboże . (2009/06/18 21:08)

u?ytkownik3921


Witam! Pęczak najszybciej przygotujesz w termosie-wsypujesz ziarno, nie więcej niż 1/3 pojemności termosu i zalewasz wrzątkiem. W zależności od świeżości pęczaku i jakości termosu ziarna powinny być gotowe po 1-3 godzinach. Właściwie przygotowany pęczak powinien być wyrośnięty(napęczniały), ale nie może się rozlatywać-powinien być biały i kształtny, nie może się rozdwajać jak ryż po rozgotowaniu. Jeżeli nie masz termosu, możesz ugotować pęczak w garnku. Zagotowujesz wodę(3 razy więcej niż pęczaku), wsypujesz kaszę i gotujesz na małym ogniu 15-20 minut. Zdejmujesz garnek z kuchenki,zamykasz pokrywką, zawijasz w gazety i w koc. Odstawiasz na kilka godzin-na pewno się nie rozgotuje. Do pęczaku możesz dodawać cynamon, czosnek(płoć leszcz), miód, cukier(lin karp) wanilię-na wszystkie ryby. Dodatkowo można barwić ziarna np kurkumą na żółto. Pozdrawiam. P.s Przemi4-pęczak, to kasza jęczmienna, a nie pszenica-zresztą pszenica wymaga również innego przygotowania, po samym napęcznieniu nadaje się co najwyżej do nęcenia ;-) (2009/06/19 02:51)

fabis


dziękuje za radę na pewno przyda mi się twoja pomoc.pozdrawiam. (2009/06/19 07:54)

angelika


Ja pęczak robię w termosie jak tinca. Tylko że wsypuje pęczak do termosu do tego trochę cukru i odrobinę cukru waniliowego. Zalewam wrzątkiem. Zakręcam i zostawiam na noc w z samego rana mam gotowy, cieplutki pęczak. Pozdrawiam ;* (2009/06/19 14:18)

KYLON


Robię podobnie jak tinca,ale później z garnka wysypuję na stolik przykryty ręcznikiem,żeby przesechł,bo jest śliski i niewygodnie go brać.na stoliku jest całą noc.Pozdrawiam (2009/06/19 19:09)

u?ytkownik13410


Ja gotuje troszkę inną metodą, mianowicie w mleku. Wszystko tak jak normalnie, czyli do garnka, z tą różnicą że zamiast wody biorę mleko. Receptura mojego dziadka, ale wydaje mi się że dzięki temu osiągam lepsze wyniki. (2009/06/19 19:56)

KONIO


A ja moczę go w wodzie 2 do 3 godzinki a pózniej gotuje na gazie minimum godzina przeważnie tak ponad połtórej na wolnym ogniu i tez wysypuje na scierkę żeby przesechł a i trzeba pamiętac żeby nie przypalic, jak wypije wode do dolac troszke nowej...POZDRAWIAM (2009/06/19 20:17)

przemo1980


Zawsze po ugotowaniu przpłukuje pęczak zimna wodą,to że tak powiem obmywa go z tej niby wydzieliny która powstaje podczas gotowania i wtedy sie tak nie zlepia.Osobiście moim zdaniem ważne jest by pęczak był w miare suchy. (2009/06/19 20:26)

fabis


dzięki koledzy za porady (2009/06/20 10:07)

angelika


A koleżanka to co nie przypominam sobie żebym była facetem!!! A na pewno nie wyglądam jak facet. Nie ładnie tak, nie ładnie :( (2009/06/24 15:11)