Zaloguj się do konta

Oznaczenia angielskie żyłek wędkarskich

utworzono: 2011/12/29 22:03

Oznaczenia angielskie żyłki. Pamiętam moją obszerną korespondencję z pewnym wędkarzem z USA (Polakiem ,dodam dla jasności ) , który podawał mi przeliczniki itp, ale gdy przychodzi co do czego , to człowiek nie pamięta już "jak to było" i głupieje ... Czy może mi ktoś powiedzieć jakie to średnice żyłek ( mniej więcej ) 2-6 lb ? Zakładam , że być może 4lb to nasza O,20 mm ?
[2011-12-29 22:03]

mielec

To nie chodzi o mm a o max uciąg wagowy 1lb to nie cało poł kg dokładniej to 0,45kg i teraz można mnożyć.

Czyli twoja żyłka 4 lb = 1,8 kg itd itd przeważnie oznaczenia żyłkowe angielskie lb dziele przez pół i wychodzi odpowiednik w kg oczywiście w przybliżeniu czyli 40 lb = około 20 kg
[2011-12-29 22:21]

fishtrace

Tak jak pisal mielec, lb to jeden funt, angole (irole zreszta tez) nie uzywaja systemu metrycznego i nie pisza przekroju zylki na opakowaniu tylko jej wytrzymalosc, tak ze zylka o wytrzymalosci 4lb moze miec rozna srednice :) [2011-12-29 22:26]

Dziękuję za porady. Przypadkiem znalazłem to o co mi chodzi :                                                                                                                                 "Moc najczęściej podawana jest w funtach : "

W przybliżeniu można przyjąć, że 1 lb = 0.5 kg. W USA żyłki wytrzymują:
0.19 - 4 lb
0.24 - 6 lb
0.27 - 8 lb
0.30 - 10 lb
0.35 - 12 lb
0.38 - 15 lb        Strona źródłowa :  (Sklep Żbik.pl ).
[2011-12-30 16:12]

mielec

Jakaś kicha z tymi ustawieniami ponieważ ja mam żyłkę 0.30 o max, uciągu 18kg czyli jakieś 40 lb
Idąc to miarą która podaje tamta strona to niezłą linę cumowniczą bym miał przy 40 lb:):):) jak przy 15 lb około 7 kg żyła już jest 0.38 :):):):)
[2011-12-30 16:38]

Słuchaj, Kolego - ja nie wkleiłem tych informacji po to , by zadawać kłam  czyimś słowom - sam do końca nie wiem jak wygląda sprawa z tymi średnicami i chyba wszyscy nigdy się tego nie dowiemy... Dlaczego ? Ano dlatego ,że ten system jest po prostu poroniony... Czy nie lepiej sugerować się średnicą ?
[2011-12-30 21:20]

mielec

Słuchaj, Kolego - ja nie wkleiłem tych informacji po to , by zadawać kłam  czyimś słowom - sam do końca nie wiem jak wygląda sprawa z tymi średnicami i chyba wszyscy nigdy się tego nie dowiemy... Dlaczego ? Ano dlatego ,że ten system jest po prostu poroniony... Czy nie lepiej sugerować się średnicą ?

Dobrze słucham i rozumie i nikomu nie wciskam w usta że zadaje kłam bo to nie w moim stylu i szacunku, lecz powiedziałem, że lipne te info z TAMTEJ STRONY INTERNETOWEJ, KTÓRĄ PRZYTOCZYŁEŚ.

Angole mają swoje terefere i mają lb my mamy średnice i kg sporo miałem angolskich żyłek i też miałem troche problemu z tym rozszyfrowaniem na jednych było lb a na innych Lbs Kicha jak cholera.:): Choć niektóre żyłeczki niczego sobie.

Lecz mam już znane nazwy sprawdzone i nie drogie.:):):)

[2011-12-30 21:38]

JKarp

CześćCały problem nie polega na tym, że Anglicy nie kłamią przy podawaniu testu wytrzymałości żyłek a robią to nasi rodzimi dystrybutorzy."W przybliżeniu można przyjąć, że 1 lb = 0.5 kg. W USA żyłki wytrzymują:0.19 - 4 lb 0.24 - 6 lb 0.27 - 8 lb 0.30 - 10 lb 0.35 - 12 lb 0.38 - 15 lb        Strona źródłowa :  (Sklep Żbik.pl )."Czy widzieliście żyłkę Jaxona, Mikado, Robinsona czy Kongera na 0,19 o wytrzymałości mniej niż 2kg? Bo ja nigdy. U nas na żyłce 0,18 piszą, że ma 4kg wytrzymałości. A wiecie dlaczego? Bo to wcale nie jest o,18 a minimum 0,20 a wytrzymałość nie jest podawana na węźle a liniowa.Pamiętam, jak tęczówka niemiecka miała 3kg max wytrzymałości a była nie do zerwania.Dlaczego no żyłki Anacondy mają podaną taką wytrzymałość:http://okon.abc24.pl/default.asp?kat=69937&pro=548943 A Mikado taką:http://www.fisker.pl/zylka-mikado-ultraviolet-034mm-1250kg-150m-p-4615.html A zobaczcie przy okazji obie żyłki. Ciekawe która wyda wam się cieńsza.Janusz JKarp [2011-12-30 22:44]

mielec

Jkarp my o czym innym :):):) bo o wyżej wymienionych firm mi nie trzeba mówić jak jest sam wiem doskonale.
[2011-12-30 22:52]

withanight88

Jakaś kicha z tymi ustawieniami ponieważ ja mam żyłkę 0.30 o max, uciągu 18kg czyli jakieś 40 lb

Tomek chyba trochę za dużo te 18 na 0.30 , nie sądzisz? przejrzałem kilka modeli różnych firm i max to jakieś 12 kg. [2011-12-30 22:55]

Woa-VooDoo

Lub taka http://www.m6tackle.com/kryston-krystonite-super-mono-p-280.html

Wiadomo , że wędkarz który nie jest zagłębiony w to, a łowi tylko w niedziele , kupi żyłkę która jest o 6-7 kg wytrzymalsza. ( Jaxon crocodile w tym jest najlepsze)  [2011-12-30 22:56]

withanight88

Lub taka http://www.m6tackle.com/kryston-krystonite-super-mono-p-280.html

Wiadomo , że wędkarz który nie jest zagłębiony w to, a łowi tylko w niedziele , kupi żyłkę która jest o 6-7 kg wytrzymalsza. ( Jaxon crocodile w tym jest najlepsze) 

Jaxon podaje max wagę ryby jaka można wyholować na danej żyłce , a nie jej wytrzymałość liniową czy na węźle. [2011-12-30 22:58]

JKarp

Idąc to miarą która podaje tamta strona to niezłą linę cumowniczą bym miał przy 40 lb:):):) jak przy 15 lb około 7 kg żyła już jest 0.38 :):):):)

CześćJa się odniosłem do Twojej wypowiedzi.Zawsze powtarzam, że żyłka nie może mieć za dużo wytrzymałości bo to jej bardzo dziwne i podejrzane. "Żyłka KKarp Sinking Plus 600m dostepne średnice- wytrzymałość:
0,255mm.- 8,360 Kg
0,286mm.- 9,800 Kg
0,309mm.- 11,950 Kg
0,354mm.- 15,800 Kg." ????????????? Żyłka Anaconda Power Carp 1200m średnicz:0,30mm - 7,95kg
średnica:0,35mm - 10,35kg JK
[2011-12-30 23:02]

Dokładnego przelicznika nie można wprowadzić z jednego podstawowego względu. Otóż anglosasi podając wytrzymałość linki (żyłki czy plecionki) w funtach nie podają jej wytrzymałości liniowej LECZ WĘZŁOWĄ na najprostrzych węzłach, nigdy nigdzie nie znalazłem o jaki węzeł może chodzić. Ale znając ich lenistwo obstawiam Palomara:) I jak to ma się przekładać na średnicę chyba nawet oni nie wiedzą. Choć można z pewną dozą prawdopodobieństwa przyjąć iż taki węzeł posiada ok 50% wytrzymałości liniowej danej linki.
[2011-12-31 16:30]

mikser

DRODZY koledzy dostałem od syna żyłkę "DRENNAN" 2Ib - 12oz o grubości o.128mm.i wytrzymałości jak na niej pisze 1.32kg. na węzłach jest naprawdę bardzo mocna łowiłem już na nią rybki takie nawet po 2 kg.teraz używam jej tylko na przypony naq szpuli pisze jeszcze drobnym drukiem " japanese mono spooled in england " Gdyby ktoś wykołował taką żyłkę to naprawdę bardzo polecam nie pożałuje 
[2011-12-31 22:41]

CześćCały problem nie polega na tym, że Anglicy nie kłamią przy podawaniu testu wytrzymałości żyłek a robią to nasi rodzimi dystrybutorzy."W przybliżeniu można przyjąć, że 1 lb = 0.5 kg. W USA żyłki wytrzymują:0.19 - 4 lb 0.24 - 6 lb 0.27 - 8 lb 0.30 - 10 lb 0.35 - 12 lb 0.38 - 15 lb        Strona źródłowa :  (Sklep Żbik.pl )."Czy widzieliście żyłkę Jaxona, Mikado, Robinsona czy Kongera na 0,19 o wytrzymałości mniej niż 2kg? Bo ja nigdy. U nas na żyłce 0,18 piszą, że ma 4kg wytrzymałości. A wiecie dlaczego? Bo to wcale nie jest o,18 a minimum 0,20 a wytrzymałość nie jest podawana na węźle a liniowa.Pamiętam, jak tęczówka niemiecka miała 3kg max wytrzymałości a była nie do zerwania.Dlaczego no żyłki Anacondy mają podaną taką wytrzymałość:http://okon.abc24.pl/default.asp?kat=69937&pro=548943 A Mikado taką:http://www.fisker.pl/zylka-mikado-ultraviolet-034mm-1250kg-150m-p-4615.html A zobaczcie przy okazji obie żyłki. Ciekawe która wyda wam się cieńsza.Janusz JKarp

Witam . Z tym się zgadzam w zupełności. To wszystko prawda. Firmy takie jak Drennan potrafią wyprodukować żyłkę 0,16 o wytrzymałości 2 kg , tymczasem czy ktoś widział żyłkę choćby Jaxona , Yorka o wytrzymałości mniejszej niż  np : 3 kg ? Faktem jest też , że żaden z producentów nie mierzy wytrzymałości na węźle ( a każde takie łącze jak wiadomo mocno osłabia zarówno żyłkę jak i zestaw ). Czasem jeśli żyłka ma niską wytrzymałość liniową ,ale za to sprawdzoną rzetelnie i bez zafałszowania średnicy  - daje się na żyłkę "2 kilogramową " wyjąć rybę ważącą bez mała 4 kg ... A dlaczego ? Dzieje się tak ponieważ na rybę też działa prawo Archimedesa (" na  ciało zanurzone w cieczy , działa skierowana ku górze siła wyporu ) a ponadto prawo grawitacji ( ryba , choć jej działanie w tym względzie jest niezmierzalne dla zwykłego człowieka , wędkarza - też przyciąga Ziemię , tak jak Ziemia przyciąga ją - tyle tylko , że ze znacznie mniejszą siłą . Co się zaś tyczy zafałszowywania średnicy przez niektóre firmy - jest to proceder stosowany z dużym sukcesem od lat i jak na razie jakoś nic nie wskazuje na to , by miało się w tej kwestii cokolwiek zmienić .                                                                                                                           Kolega - wędkarz wbrew mniemaniu niektórych napisał dużo prawdy i całkiem na temat.
[2012-01-01 18:49]

mikser

wszystkie żyłki o których kolega pisze nie są sprawdzane podczas produkcji na całej dłógości jeżeli chodzi o grubość i gdyby je zmierzył odpowiednio porządnym przyrządem okazało by się że np. na 100 bieżących metrach są różne długości Mając tą żyłkę na przyponie miałem przez przypadek nieraz po nawet 2 węzły i nie zmieniałem przyponu bo raczej byłem pewien że wytrzyma
[2012-01-01 22:24]