Zaloguj się do konta

Opłata składki a wykupienie pozwolenia

utworzono: 2011/01/15 14:43
aga79

Witam. Łowię od kilku lat i dość często udawało się wyjechać na ryby na krótszy lub dłuższy wypad. Ostatnio ilość wyjazdów znacznie się ograniczyła, podobnie z resztą jak ilość ryb w naszych rzekach i jeziorach, dlatego zastanawiam się czy jest możliwość opłacenia tylko składki członkowskiej PZW bez konieczności wnoszenia opłaty rocznej okręgowej i wykupienia pozwolenia wtedy kiedy będę się wybierać na ryby? Nigdy się nie zastanawiałam nad taką możliwością gdyż zawsze opłacałam obie składki na cały rok. Teraz zastanawiam się czy w ogóle warto się w to bawić skoro tylko płacę a rzadko z tego korzystam i do tego wypady kończą się (NIESTETY) stratą czasu i pieniędzy bo na ryby można liczyć tylko na stawach hodowlanych albo w sklepie. Ewentualnie zostaje wypad nad morze na dorsze...
[2011-01-15 14:43]

ayem

To czy się opłaca to  inna kwestia  , pytanie czy jedziemy na ryby czy po ryby. A co do opłat to jest coś takiego jak wędkarz niezrzeszony i opłaty okresowe za pozwolenie na wędkowanie , oczywiście są one droższe no i po kilku wypadach okaże się , że opłaca się jednak kupić na cały rok. Wszystko jest opisane w tabelach kół za co jakie opłaty więc łatwo sobie wykalkulować. Więc jako członek masz opłaty okresowe tańsze niż niezrzeszony ale samemu trzeba to sobie wykalkulować czy się opłaca czyli ile wypadów w roku zrobisz .
[2011-01-15 18:06]

bluehornet

Zastanowiłbym się , Droga Koleżanko jednak nad opłaceniem całej składki , by Cię nie spotkała przykra niespodzianka finansowa w przypadku wykupywania tzw. dniówek , jak to wcześniej napisał Kolega ayem , tym bardziej , że opłaty jednodniowe w tym roku poszły ( przynajmniej w moim Okręgu w górę 50% ) . Sama Skalkuluj , co wyjdzie taniej - podaję przykład ZO PZW Kraków - opłata okręgowa niepełna na wody nizinne i górskie  (bez odcinków no kill , bez Kryspinowa i Przylasku Rusieckiego ) - 130zł. , dniówka na wodach PZW Kraków - dla osoby zrzeszonej 30 zł , dla osoby niezrzeszonej 60 zł . Wg mnie taniej finansowo i korzystniej czasowo wyjdzie opłacenie opłaty okręgowej rocznej nawet przy kilku wypadach nad wodę . Pozdrowienia , połamania kija .
[2011-01-15 19:02]

aga79

Dziękuję za odpowiedzi. Zakładając ten wątek chciałam się tylko dowiedzieć czy istnieje możliwość wpłat okresowych w swoim okręgu zamiast wnoszenia opłaty całorocznej. Oczywistym jest fakt, że taka forma opłat jest zdecydowanie droższa, jednak kiedy w całym roku udało mi się powędkować tylko 4 razy (z czego 1 wypad był na dorsze za dodatkową opłatą, ale za to najbardziej owocny :)) to opłata okresowa jest dla mnie korzystniejsza. A co do wypowiedzi jednego z Kolegów: wiadomo jest, że każdy wędkarz chciałby złowić ryby w czasie wypadu, niekoniecznie zabierając je do domu. Dla mnie wędkowanie to przyjemny sposób na odpoczynek, ale zawsze przyjemniej kiedy ten czas jest urozmaicony odrobina adrenaliny towarzyszącej wyjmowaniu ryby z wody. Ostatnio tej adrenaliny jest coraz mniej bo i ryb (przynajmniej w moim okręgu) też gdzieś ubyło. 
[2011-01-16 11:39]

Bruno44

Ja zaś chciałbym się dowiedzieć,czy w innych okręgach wędkarskich  trzeba wykupić przymusowo zezwolenia na wszystko tj, łódka,spining,rzeki górskie i jeziora.Tak jest w PZW Toruń i jest to kwota 300 zł.Pragnę poruszyć tą sprawę ponieważ np.ja nie łowię z łodki ani na rzekach górskich .Lowię tylko z brzegu na dwie wędki.Obecnie wielu ludzi nie opłaca nawet składek.Rencisty czy emeryta nie stać na takie składki.Proszę o wypowiedzi ,jak jest w innych okręgach i czy zgodne jest to z prawem.
[2011-01-16 11:48]

mielec

Ja zaś chciałbym się dowiedzieć,czy w innych okręgach wędkarskich  trzeba wykupić przymusowo zezwolenia na wszystko tj, łódka,spining,rzeki górskie i jeziora.Tak jest w PZW Toruń i jest to kwota 300 zł.Pragnę poruszyć tą sprawę ponieważ np.ja nie łowię z łodki ani na rzekach górskich .Lowię tylko z brzegu na dwie wędki.Obecnie wielu ludzi nie opłaca nawet składek.Rencisty czy emeryta nie stać na takie składki.Proszę o wypowiedzi ,jak jest w innych okręgach i czy zgodne jest to z prawem.

Dlatego mają zniżki renciści i emeryci.
[2011-01-16 11:53]

withanight88

Nie masz obowiazku wykupywania łodzi i rzek górskich , oplacasz wody nizinne i tyle.

[2011-01-16 11:59]

Strzegom

W Okręgach strefy Dolnośląskiej jest w tym roku jednorodna opłata która zawiera wody nizinne,górskie i pozwolenie na wędkowanie z łodzi.Opłata jest wyzsza od zeszłorocznej(wody nizinne)o 30 zł.i wynosi 120 zł.Za to wszystko w zeszłym roku wyszło 170 zł.wiec ja zapłacilem w tym roku mniej o 50 zł. [2011-01-16 12:17]

bluehornet

W Okręgu Krakowskim nie ma żadnego przymusu wykupywania tzw. opcji " full wypas " ( są dwa rodzaje opłat , do indywidualnego wyboru wędkarza ) - praktyki stosowane w Okręgu Toruńskim są cokolwiek niezrozumiałe ???!!!
[2011-01-16 12:19]