Zaloguj się do konta

Okres ochronny dla okonia.

utworzono: 2013/02/28 14:29
Grzesiek75

Witam.

Okręg Gdańsk wprowadził okres ochronny dla okonia: od 1 marca do 31 marca.

[2013-02-28 14:29]

Adam01

hymm. fajny pomysł. choc moze to znalesc wielu przeciwnikow, ja uznaje to za ciekawa sprawe [2013-02-28 15:11]

kamil11269

Na pewno znajdzie wielu przeciwników jak i zwolenników - ze wszystkim tak jest.
[2013-02-28 15:19]

MASTINO

Wnioskuję z tego, że w Okręgu PZW Gdańsk pracują w Zarządzie bardzo rozsądni ludzie. [2013-02-28 16:19]

89krzysztof

Niedługo spinningiści będą mogli ewentualnie na komputerze ryby łowić aż do maja...
[2013-02-28 16:21]

Wloczykij1

wiele ryb ma okres ochrony, czemu okon ma nie miec. [2013-02-28 16:42]

egzekutor

jestem za i dziwię się, że brak jest naśladowców.potem na jeziorach chodzą w marcu lapiac szczupaka i mowia na okonia a tak co by powiedział?na rzece sytuacja yglada inaczej bo ze spinem za pstragiem, kleniem, jaziem mozna pochodzic [2013-02-28 16:45]

banzai

A mi się to podoba, okonia coraz mniej trzeba go jakoś wspomóc ! [2013-02-28 17:47]

Sniper64

Cześć wszystkim:)
Powinno się wprowadzić ten okres na stałe do regulaminu ogólnego jak i na inne gatunki oraz zwiększyć wymiar ochronny!Pozdrawiam

Macieju mądre słowa napisałeś:))))
[2013-02-28 17:53]

Roxola

W O/Katowice od lat mamy zbiorniki na których jest wprowadzony całkowity zakaz spinningowania i łowienia na żywe lub martwe ryby od 1.01 do 31.05. [2013-02-28 18:23]

Witam.

Okręg Gdańsk wprowadził okres ochronny dla okonia: od 1 marca do 31 marca.

Napiszę z angielska LOL! Owszem bardzo dobrze ale co w tym dziwnego? W moim okręgu toruńskim okoń ma już chyba 3 rok okres ochronny 1.0-31.03, wymiar dolny 18 cm i górny 40 cm-ten od tego roku, podobnie jak sandacz 90cm i szczupak 90 cm-ten już 3 rok. Więc co tu takiego nowego? No chyba że ten temat ma być wątkiem informacyjnym, wtedy OK. Lecz w przeciwnym razie nie ma tu żadnych "dziwów" a tylko dobra wiadomość że coraz więcej okręgów wprowadza przepisy mające na celu ochronę drapieżników.
Pozdrawiam!
[2013-02-28 18:27]

W O/Katowice od lat mamy zbiorniki na których jest wprowadzony całkowity zakaz spinningowania i łowienia na żywe lub martwe ryby od 1.01 do 31.05.

Właśnie! Też od lat mam zakaz spinningowania oraz łowienia na żywca 1.01-30.04 na jeziorach. Na rzekach z wiadomych powodów go nie ma.
[2013-02-28 18:29]

jarekk

Jeżeli mamy mówić o rzeczywistej ochronie okonia, to zacząć trzeba od zakazu łowienia na zimowiskach. To z lodu odbywa się największa okoniowa rzeź. [2013-02-28 18:55]

irex

Okres ochronny jak najbardziej ale czas wybrany troszkę się mija z rozrodem okonia.No chyba ,że w okręgu gdańskim trze się tak wcześnie.           Ps:Kolega Jarrek chyba nie łowi na lodzie jeśli uważa ,że z lodu pada więcej okoni jak np.w okresie letnim.
[2013-02-28 19:25]

markus76

Okres ochronny jak najbardziej ale czas wybrany troszkę się mija z rozrodem okonia.No chyba ,że w okręgu gdańskim trze się tak wcześnie.           Ps:Kolega Jarrek chyba nie łowi na lodzie jeśli uważa ,że z lodu pada więcej okoni jak np.w okresie letnim.

Słusznie napisałeś kolego,można by było objąć także miesiąca tarła,ale jeśli komuś zależy na rybostanie okonia to odpuści łowienie w tym czasie.
[2013-02-28 19:45]

Daishi

Witam! Ja bym dodał jeszcze cały kwiecień ochronny dla tej pięknej rybki!
[2013-02-28 20:05]

kaban

Niedługo spinningiści będą mogli ewentualnie na komputerze ryby łowić aż do maja...

Ale z drugiej strony łowić a nie zabierać to spora różnica... . Można by też pomyśleć o miesięcznym "urlopie" dla kleni na przykład...

[2013-02-28 20:27]

adamszpily

popieram okres powinien byc sczegolnie na lod ktos wsponiał juz ze najwieksza rzez jest zima.Ostanio czytalem prospekt prywatne lowisko zbiornik nadarzyce ma okres od listopada do marca liit 2kg
[2013-02-28 20:30]

Romuald55

Dziwne bo nie jest to okres tarła okonia.Ale różne cuda chodzą po głowach różnych działaczy.W okręgu jeleniogórskim wprowadzono zakaz wywozu zanęty i zestawów przy pomocy "sprzętu" na wszystkich wodach okręgu.Mam poważne wątpliwości co do mądrości tych co tak zdecydowali. [2013-02-28 20:31]

Grzesiek75

Również sądzę że to fajna sprawa, mam nadzieje  że w elbląskim też to przejdzie. [2013-02-28 20:56]

krzymar82

Kolego Tomas81, w toruńskim okres ochronny jest w kwietniu. Z tego co wiem to właśnie w kwietniu okoń się wyciera. Jestem jak najbardziej za okresami ochronnymi w czasie tarła. [2013-02-28 21:30]

Jak czytam podobne rewelacje muszę przyznać że mam mieszane uczucia. Rozumiem jeszcze w rzece ale znam kilka jezior w których powyżej 15 cm tak zwane czciniaki nie dorastają a są zwyczajną plagą jak jazgarz czy krąp.Tak jak widać ludzie mają różne pomysły a już uchowaj Nas Panie Boże od ,, działaczy "
Julian
[2013-02-28 21:51]

marek-debicki

Wielka szkoda, że tak piękna rtba nie doiczekała się okresu ochronnego
Rozdród okoni:
Tarło okonia przypada na kwiecień/maj oraz czasami na lipiec(zazwyczaj na płyciznach). Samica składa ikrę na kamienistym dnie, gdzie ziarna ikty przyklejają się do kamieni, roślinności między nimi oraz gałęzi zalegających na dnie. Zazwyczaj w jednym tarciu występuje od 15 000 do 20 000 ziarenek ikry, ułożonych w postaci długich 2m wstęg o szerokości nie przekraczającej 2 cm. Wylęg następuje po 14-17 dniach.
http://www.jazgarek.pl/o-rybach/okon-opis-ryby.html [2013-02-28 21:55]

Iras1975

U mnie okonie wycierają się w kwietniu, na płytszych zbiornikach już w pierwszej dekadzie, a w głębszych ok 15-20 kwietnia. Te wstęgi są szersze i mają ok 4-5cm a długość tak do 1,5m, od kilku lat obserwuję, jak kaczki krzyżówki wyżerają ikrę okoni.

[2013-02-28 22:17]

MASTINO

Rokrocznie np. szczupak w jednym rejonie Polski był wytarty już w połowie kwietnia i były krzyki tamtejszych wędkarzy, po co tak długo ma ten okres jak już jest pusty z ikry. W innym rejonie Polski szczupak wycierał się dopiero w połowie maja, a często w czerwcu jeszcze samice były napompowane ikrą. Także nie można się sugerować tym, co podają jakieś tam źródła mówiące o tarle okonia. Może właśnie rejon Gdańska jest tym rejonem z przesuniętym, opóźnionym wycieraniem okonia. Pies drapał kwestie dwóch tygodni +/-, w przód czy w tył, ale sama idea okresu ochronnego i jego wprowadzenie w przybliżonym do źródłowego terminie wycierania się liczy, bo większość polskich łowisk jest poważnie wytrzebiona z okoni. Ważną też sprawą jest to, o czym ktoś tu wspomniał, mianowicie tłumaczenia kontrolowanego ze spinningiem czy żywcówką wędkarza z zestawem na sporym wolframie i przynętą jak dłoń, że on tylko na okonie poluje, a tak na prawdę pod przykrywką okoni wali szczupaki czy sandacze. I okoń odsapnie i szczupak i sandacz. [2013-02-28 22:21]

JOPEK1971

Wielka szkoda, że tak piękna rtba nie doiczekała się okresu ochronnego
Rozdród okoni:
Tarło okonia przypada na kwiecień/maj oraz czasami na lipiec(zazwyczaj na płyciznach). Samica składa ikrę na kamienistym dnie, gdzie ziarna ikty przyklejają się do kamieni, roślinności między nimi oraz gałęzi zalegających na dnie. Zazwyczaj w jednym tarciu występuje od 15 000 do 20 000 ziarenek ikry, ułożonych w postaci długich 2m wstęg o szerokości nie przekraczającej 2 cm. Wylęg następuje po 14-17 dniach.
http://www.jazgarek.pl/o-rybach/okon-opis-ryby.html

Tarło okonia w lipcu!? :D [2013-02-28 22:23]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia