Okres ochronny dla okonia.

/ 32 odpowiedzi
Iras1975

..."Tarło okonia w lipcu!? :D"...   Może na Alasce? ;) (2013/02/28 22:31)

z@mela

U mnie  taki zapis byłby trochę nie trafiony  ponieważ  odkąd pamiętam okoń się  trze w kwietniu  w pierwszej połowie kwietnia  ale to oczywiście zależy od  zbiornika  ale z widełkami  to 15.marzec -15 kwiecień  a z fenologicznego punktu widzenia :
 Tarło okonia - Początek tarła w małych, płytkich jeziorach: pękanie pąków liściowych olchy czarnej.
Koniec tarła: zakwita knieć błotna a liście pałki wąskolistnej wydostają się z wody.
Początek tarła w rozległych i głębokich jeziorach: przekwitanie podbiału pospolitego, pełnia kwitnienia mniszka pospolitego oraz klonu zwyczajnego.
Zaawansowane tarło: pełnia kwitnienia knieci błotnej i agrestu, zakwita śliwa domowa i czeremcha zwyczajna.
Koniec tarła: pełnia kwitnienia gruszy pospolitej i czeremchy zwyczajnej.

Co do szczupaka to często się on nie wyciera z braku odpowiednich warunków dlatego łowi się okazy z ikrą w maju  , czerwcu ,lipcu    w sumie prawie cały rok ale  po  nieodbytym tarłe  ikra pomalu zostaje wchłonięta przez gonady.
U mnie w wielu zbiornikach właśnie tak jest że szzupaki  się nie wycierają  - brak roślin brak  wypłyceń wylewisk itp ale to eksperci wiedzą co i jak :]

Co do wprowadzenia okresu ochronnego to tak jak z szzupakiem prawo jedno a ludzie swoje a kontroli brak czego efektem jest walenie szczupaków w marcu   i podobnie pewnie  będzie u was z okoniem  bo nikt nie jest zabroniona metoda spinningowa czy żywcowa a jedynie  zabieranie ryb danego gatunku  czyli można z ultra lekkim zestawem łowić  białoryb .
W Holandii  jak byłem  to ich regulamin zakazywał  używania przynęt sztucznych powyzej 2,5cm  z wyjątkiem  sztucznej muchy  i dzieki  takiemu zapisowi nie ma problemu z  kłusolami . Są  jeszcze zapisy mówiące o calkowitym zakazie uzywania zywych ryb jako przynęt itp zainteresowanych odsyłam do czytania ichniejszego regulaminu  VIS PAS  sie zwie.
(2013/02/28 23:05)

użytkownik32263

Kolego Tomas81, w toruńskim okres ochronny jest w kwietniu. Z tego co wiem to właśnie w kwietniu okoń się wyciera. Jestem jak najbardziej za okresami ochronnymi w czasie tarła.

Racja, z rozpędu napisałem o marcu. Mea culpa:) Inna sprawa że tej ryby już nie łowię od lat więc każdy przypadkowo złapany okoń ląduje w wodzie.
Pozdro! (2013/02/28 23:33)

kajko11

W toruńskim okoń ma okres ochrony od 1.04-30.04. Mój osobisty od późnej jesieni gdy zaczyna pojawiać się u nich ikra do maja. Mój prywatny wymiar ochronny garbusa 20 cm, często i większe odzyskują wolność w nagrodę za piękną walkę. To jedna z moich ulubionych ryb. (2013/02/28 23:38)

SpinerZbok

hehe, tarło w lipcu ?? a to dobre :) Strona jazgarek.pl niezłe bzdety napisała...
Wszyscy wiemy, że tarło okonia odbywa się w marcu i kwietniu, a czasem może się odbyć jeszcze w maju (kiedy wiosną długo trzyma zimno), ale lipiec???? :)))
Co do okresu ochronnego to dobry pomysł, ale i tak ci co go łowili do tej pory w tym okresie będą go łowić dalej, szczególnie że ostatnio zapanowało dziwne przekonanie u wędkarzy (obserwuję to szczególnie na południu Polski), że rybę mającą okres ochronny można poławiać, ale trzeba ją wypuścić. W ogóle nie przejmują się tym, że regulamin mówi wyraźnie, że łowić nie wolno. 
(2013/03/01 10:18)

Bernard51

Okręg Gdańsk wprowadził okres ochronny dla okonia: od 1 marca do 31 marca.

spinningowania i łowienia na żywe lub martwe ryby od 1.01 do 31.05.
W moim okręgu toruńskim okoń ma już chyba 3 rok okres ochronny 1.0-31.03,
Witam! Ja bym dodał jeszcze cały kwiecień ochronny dla tej pięknej rybki!

Powiedziałbym jestem za a nawet maksymalnie ZA!
Sa rożne wypowiedzi ale wiekszość w trosce o tą piekną rybkę.
I ja to mówie i piszę , który najwiecej z innych gatunków konsumuje tą rybkę??
Ale mimo wszystko widać że zanika populacja szczególnie na zbiornikach ,chociaż Irek na jesień łowił piekne okonki (ale On to z studni wyjmie ) może są duże zbiorniki-jeziora gdzie jak pisze kol.\julian Rozumiem jeszcze w rzece ale znam kilka jezior w których powyżej 15 cm tak zwane czciniaki nie dorastają a są zwyczajną plagą jak jazgar Tak jak widać ludzie mają różne pomysły a już uchowaj Nas Panie Boże od ,, działaczy
Może są wody że jest go nadmiar jak pisze trzciniaki ale napewno nie ma go aż tyle żeby go nie zacząć chronić z pożytkiem dla nas wszystkich.
(2013/03/01 12:49)

Jack14

Również głównie wędkuje metodą spiningową ale ja swój sezon wędkowania rozpoczynam dopiero w maju. No pewnie, że korci pojechać i nie marnować pęknych słonecznych, wiosennych dni ale zawsze można pojechać nad wodę ze spławikiem spędzić miło wolny czas, sprawdzić miejscówki po zimie itd.

Jestem za wprowadzeniem okresu ochronnego dla każdej ryby w okresie jej tarła z wyłączeniem tych nie pożądanych. Oczywiście dokładnego terminu rozpoczęcia i zakończenia tarła danego gatunku trudno jednoznacznie ustalić bo jest to nie możliwe i ma na to wpływ w większości pogoda ale tydzień dwa w tą czy w tą nie powienien stanowić problemu dla wędkarzy kierujących się dobrem wspólnym.

Rozumiem też, że w niektórych regionach występuje nadmiar danego gatunku np. okonia ale myślę, że w tym przypadku wystarczy obniżenie wymiaru ochronnego (lub jego całkowite zniesienie), a w przypadkach słabej populacji gatunku wprowadzenie wyższych wymiarów do zmniejszenia limitu wagowego, lub ilościowego włącznie.

Pamiętajcie koledzy, że warto czasem dać tej rybie trochę czasu i spokoju, a napewno będzie lepiej, a nie gorzej na kolejnych wyprawach wędkarskich.

Pozdrawiam.

(2013/03/01 14:35)