Okres ochronny dla okonia.

/ 32 odpowiedzi

Witam.

Okręg Gdańsk wprowadził okres ochronny dla okonia: od 1 marca do 31 marca.

Adam01

hymm. fajny pomysł. choc moze to znalesc wielu przeciwnikow, ja uznaje to za ciekawa sprawe (2013/02/28 15:11)

kamil11269

Na pewno znajdzie wielu przeciwników jak i zwolenników - ze wszystkim tak jest. (2013/02/28 15:19)

MASTINO

Wnioskuję z tego, że w Okręgu PZW Gdańsk pracują w Zarządzie bardzo rozsądni ludzie. (2013/02/28 16:19)

89krzysztof

Niedługo spinningiści będą mogli ewentualnie na komputerze ryby łowić aż do maja... (2013/02/28 16:21)

Wloczykij1

wiele ryb ma okres ochrony, czemu okon ma nie miec. (2013/02/28 16:42)

egzekutor

jestem za i dziwię się, że brak jest naśladowców.potem na jeziorach chodzą w marcu lapiac szczupaka i mowia na okonia a tak co by powiedział?na rzece sytuacja yglada inaczej bo ze spinem za pstragiem, kleniem, jaziem mozna pochodzic (2013/02/28 16:45)

banzai

A mi się to podoba, okonia coraz mniej trzeba go jakoś wspomóc ! (2013/02/28 17:47)

Sniper64

Cześć wszystkim:)
Powinno się wprowadzić ten okres na stałe do regulaminu ogólnego jak i na inne gatunki oraz zwiększyć wymiar ochronny!Pozdrawiam

Macieju mądre słowa napisałeś:)))) (2013/02/28 17:53)

Roxola

W O/Katowice od lat mamy zbiorniki na których jest wprowadzony całkowity zakaz spinningowania i łowienia na żywe lub martwe ryby od 1.01 do 31.05. (2013/02/28 18:23)

użytkownik32263

Witam.

Okręg Gdańsk wprowadził okres ochronny dla okonia: od 1 marca do 31 marca.

Napiszę z angielska LOL! Owszem bardzo dobrze ale co w tym dziwnego? W moim okręgu toruńskim okoń ma już chyba 3 rok okres ochronny 1.0-31.03, wymiar dolny 18 cm i górny 40 cm-ten od tego roku, podobnie jak sandacz 90cm i szczupak 90 cm-ten już 3 rok. Więc co tu takiego nowego? No chyba że ten temat ma być wątkiem informacyjnym, wtedy OK. Lecz w przeciwnym razie nie ma tu żadnych "dziwów" a tylko dobra wiadomość że coraz więcej okręgów wprowadza przepisy mające na celu ochronę drapieżników.
Pozdrawiam! (2013/02/28 18:27)

użytkownik32263

W O/Katowice od lat mamy zbiorniki na których jest wprowadzony całkowity zakaz spinningowania i łowienia na żywe lub martwe ryby od 1.01 do 31.05.

Właśnie! Też od lat mam zakaz spinningowania oraz łowienia na żywca 1.01-30.04 na jeziorach. Na rzekach z wiadomych powodów go nie ma. (2013/02/28 18:29)

jarekk

Jeżeli mamy mówić o rzeczywistej ochronie okonia, to zacząć trzeba od zakazu łowienia na zimowiskach. To z lodu odbywa się największa okoniowa rzeź. (2013/02/28 18:55)

irex

Okres ochronny jak najbardziej ale czas wybrany troszkę się mija z rozrodem okonia.No chyba ,że w okręgu gdańskim trze się tak wcześnie.           Ps:Kolega Jarrek chyba nie łowi na lodzie jeśli uważa ,że z lodu pada więcej okoni jak np.w okresie letnim. (2013/02/28 19:25)

markus76

Okres ochronny jak najbardziej ale czas wybrany troszkę się mija z rozrodem okonia.No chyba ,że w okręgu gdańskim trze się tak wcześnie.           Ps:Kolega Jarrek chyba nie łowi na lodzie jeśli uważa ,że z lodu pada więcej okoni jak np.w okresie letnim.

Słusznie napisałeś kolego,można by było objąć także miesiąca tarła,ale jeśli komuś zależy na rybostanie okonia to odpuści łowienie w tym czasie. (2013/02/28 19:45)

Daishi

Witam! Ja bym dodał jeszcze cały kwiecień ochronny dla tej pięknej rybki! (2013/02/28 20:05)

kaban

Niedługo spinningiści będą mogli ewentualnie na komputerze ryby łowić aż do maja...

Ale z drugiej strony łowić a nie zabierać to spora różnica... . Można by też pomyśleć o miesięcznym "urlopie" dla kleni na przykład...
(2013/02/28 20:27)

adamszpily

popieram okres powinien byc sczegolnie na lod ktos wsponiał juz ze najwieksza rzez jest zima.Ostanio czytalem prospekt prywatne lowisko zbiornik nadarzyce ma okres od listopada do marca liit 2kg (2013/02/28 20:30)

Romuald55

Dziwne bo nie jest to okres tarła okonia.Ale różne cuda chodzą po głowach różnych działaczy.W okręgu jeleniogórskim wprowadzono zakaz wywozu zanęty i zestawów przy pomocy "sprzętu" na wszystkich wodach okręgu.Mam poważne wątpliwości co do mądrości tych co tak zdecydowali. (2013/02/28 20:31)

Grzesiek75

Również sądzę że to fajna sprawa, mam nadzieje  że w elbląskim też to przejdzie. (2013/02/28 20:56)

krzymar82

Kolego Tomas81, w toruńskim okres ochronny jest w kwietniu. Z tego co wiem to właśnie w kwietniu okoń się wyciera. Jestem jak najbardziej za okresami ochronnymi w czasie tarła. (2013/02/28 21:30)

użytkownik16322

Jak czytam podobne rewelacje muszę przyznać że mam mieszane uczucia. Rozumiem jeszcze w rzece ale znam kilka jezior w których powyżej 15 cm tak zwane czciniaki nie dorastają a są zwyczajną plagą jak jazgarz czy krąp.Tak jak widać ludzie mają różne pomysły a już uchowaj Nas Panie Boże od ,, działaczy "
Julian (2013/02/28 21:51)

marek-debicki

Wielka szkoda, że tak piękna rtba nie doiczekała się okresu ochronnego
Rozdród okoni:
Tarło okonia przypada na kwiecień/maj oraz czasami na lipiec(zazwyczaj na płyciznach). Samica składa ikrę na kamienistym dnie, gdzie ziarna ikty przyklejają się do kamieni, roślinności między nimi oraz gałęzi zalegających na dnie. Zazwyczaj w jednym tarciu występuje od 15 000 do 20 000 ziarenek ikry, ułożonych w postaci długich 2m wstęg o szerokości nie przekraczającej 2 cm. Wylęg następuje po 14-17 dniach.
http://www.jazgarek.pl/o-rybach/okon-opis-ryby.html (2013/02/28 21:55)

Iras1975

U mnie okonie wycierają się w kwietniu, na płytszych zbiornikach już w pierwszej dekadzie, a w głębszych ok 15-20 kwietnia. Te wstęgi są szersze i mają ok 4-5cm a długość tak do 1,5m, od kilku lat obserwuję, jak kaczki krzyżówki wyżerają ikrę okoni.

(2013/02/28 22:17)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

MASTINO

Rokrocznie np. szczupak w jednym rejonie Polski był wytarty już w połowie kwietnia i były krzyki tamtejszych wędkarzy, po co tak długo ma ten okres jak już jest pusty z ikry. W innym rejonie Polski szczupak wycierał się dopiero w połowie maja, a często w czerwcu jeszcze samice były napompowane ikrą. Także nie można się sugerować tym, co podają jakieś tam źródła mówiące o tarle okonia. Może właśnie rejon Gdańska jest tym rejonem z przesuniętym, opóźnionym wycieraniem okonia. Pies drapał kwestie dwóch tygodni +/-, w przód czy w tył, ale sama idea okresu ochronnego i jego wprowadzenie w przybliżonym do źródłowego terminie wycierania się liczy, bo większość polskich łowisk jest poważnie wytrzebiona z okoni. Ważną też sprawą jest to, o czym ktoś tu wspomniał, mianowicie tłumaczenia kontrolowanego ze spinningiem czy żywcówką wędkarza z zestawem na sporym wolframie i przynętą jak dłoń, że on tylko na okonie poluje, a tak na prawdę pod przykrywką okoni wali szczupaki czy sandacze. I okoń odsapnie i szczupak i sandacz. (2013/02/28 22:21)

JOPEK1971

Wielka szkoda, że tak piękna rtba nie doiczekała się okresu ochronnego
Rozdród okoni:
Tarło okonia przypada na kwiecień/maj oraz czasami na lipiec(zazwyczaj na płyciznach). Samica składa ikrę na kamienistym dnie, gdzie ziarna ikty przyklejają się do kamieni, roślinności między nimi oraz gałęzi zalegających na dnie. Zazwyczaj w jednym tarciu występuje od 15 000 do 20 000 ziarenek ikry, ułożonych w postaci długich 2m wstęg o szerokości nie przekraczającej 2 cm. Wylęg następuje po 14-17 dniach.
http://www.jazgarek.pl/o-rybach/okon-opis-ryby.html

Tarło okonia w lipcu!? :D (2013/02/28 22:23)