Okres ochronny węgorza sezonie urlopowym

/ 14 odpowiedzi
Co szanowna Brać Wędkarska sądzi o wprowadzeniu w kraju okresu ochronnego węgorza w przededniu sezonu urlopowego? Czy nie jest to lekkie nieporozumienie?
u?ytkownik38976


Na szczęście jest to w "przededniu", a nie w szczycie sezonu. Ale taki "swój czas" ma wegorz i już. Ma w tym czasie swoją "ambę" i parcie na prokreację i żyje intensywniej, co daje się zauważyć po intensywniejszym żerowaniu i braniach. Taka rzadka rybka jak Brzanka Karpacka ma okres ochr. od stycznia też do 15 lipca aż. (2010/06/24 07:58)

konrad_leo


Po mojemu nawet za krótki ten okres i powinien być nie tylko na węgorza ale i kilka innych gatunków co są u nas trzepane jak tylko to możliwe. Skoro prawie wszyscy wędkarze to nk i c&r to po co się bulwersować? :p

PDK

(2010/06/24 08:22)

pawelz


A co ma nk czy c&r do okresu ochronnego ?.
Jesli ryba ma okres ochronny, to nawet przy zalozeniu ze bedziemy ja wypuszczac, nie wolno nam jej swiadomie lowic.
Inna sprawa to udowodnienie komus, ze robi to swiadomie. Ale to juz pozostawiam sumieniu wedkarzy (2010/06/24 09:33)

konrad_leo


Dobrze to ująłeś świadomie nie wolno ale nastawiając się na suma sandacza też można złapać węgorza i ja miałem na myśli takie zasiadki. Nigdy nie nastawiam się że na daną metodę na pewno tylko taka ryba będzie brała. Jeśli kol. tak potrafi to pełen szacun.

PDK

(2010/06/24 10:57)

u?ytkownik38976


Dobrze to ująłeś świadomie nie wolno ale nastawiając się na suma sandacza też można złapać węgorza i ja miałem na myśli takie zasiadki. Nigdy nie nastawiam się że na daną metodę na pewno tylko taka ryba będzie brała. Jeśli kol. tak potrafi to pełen szacun.PDK


Tak jest, fakt.

(2010/06/24 12:01)

pawelz


Byc moze zle Cie zrozumialem. Po prostu znam przypadki gdzie pod przykrywka C&R lowiono ryby w okresie ochronnym. Bo przeciez i tak wroca do wody. Twoje zestawienie C&R z okresem tak wlasnie zabrzmialo. Jesli mialo byc inaczej to przepraszam, ale te wstawki o nk i c&r byly niepotrzebne.
A co do selektywnego lowienia, to chyba nie ma takiego wedkarza ktoremu by sie to udalo w 100%. I mi sie zdarza lowic pstragi we wrzesniu przy okazji lipieni. Ale sa to przylowy a i metodami staram sie ograniczyc do minimum takie sytuacje. (2010/06/24 12:09)

obcyastronom


zdecydowanie za krótki ten okres ,który powinien trwać od 15 maja do 15 września !!!

a tak na serio - ,,brawo,, Panie Ministrze ,ten pomysł musiały podsunąć naprawdę ,,mądre,, głowy (2010/06/25 23:15)

zorro


Witam Panowie. Jako że sporo swojego czasu poświęcam wyprawom na tą wlaśnie rybke pozwole sobie wypowiedzieć sie co sądze na ten temat.

Węgorz bez wątpienia jest rybą cieplolubna - i nikt temu chyba nie zaprzeczy. Gdy woda nabiera odpowiedniej temperatury, (z regóły początek czerwca) na żer wychodzą największe osobniki, szukając czegoś do zjedzenia, młotsze natomiast czekaja na radykalne ocieplenie sie wody. Okres ochronny, który trwa miesiąc, jest akurat wtedy, gdy brań nie ma za dużo, ghdyż nie wieszają sie sznorówki... dopiero koniec lipca - początek sierpnia, a wtedy wlasnie jest koniec okresu ochronnego. Ludzie nad wodą tłuką wszystko co sie da, nie liczą sie wymiary ochronne, nie liczy sie ilość sztuk, ładują wsyztsko. Urlopowicz który jest raz w roku nad woda, i natrafi na stadko sznorówke po 40-50cm napewno ich niewypuśi... dlateko krótko podsumowując, sam pomysl jest jaknajbardziej dobry, okres miesiąca - również, jednak termin... sami oceńcie...

ps. sa to moje obserwacje zanotowane na 3 jeziorach woju. śląskiego gromadzone przez 12 lat, wiec myśle ze w innych woj. bedzie podobnie. Pozdrawiam Serdecznie i życze Metrowych węgorzy na każdej zasiadce. Aha - sprubujcie wypuścić kiedyś takiego węgorza spowrotem do wody, gwarantuje ze zwracanie wolności 15 kg. amurowi czy karpiowi jest niczym w porównaniu do satyswakcji po uwolnieniu węgorka:)

POLAMANIA i do zobaczenia nad wodą

(2010/06/26 15:06)

jaro1975


Co do wymiaru ochronnego i limitu połowu skłonny bym był przyznać rację . I tak złowienie więcej niż dwóch węgorzy to rzadkość ( przynajmniej w moich stronach) . Co do okresu ochronnego ,,Bardzo rozsądna i głęboko przemyślana decyzja ,, . Co za de..l to wymyślił !!! A może węgorz stał się leniwy i zaczął odbywać tarło w naszych wodach . W końcu do Morza Sargasowego jest tak daleko.
 
 P.S.

,,Gratulacje dla pana ministra i jego bardzo kompetentnych doradców :fryzjera ,wiolonczelisty i    kosmonauty. Cóż za dogłębna znajomość tematu. " (2010/06/28 17:16)

krachu


Nie przejmowałbym się tak bardzo tym okresem ochronnym węgorza, bo jak dostosujemy prawo do unijnego, to będziemy mogli wędkować tylko winniczki a nie węgorze i do lasu z wędkami na "rybę" winniczka.
Z kwietniowych Wiadomości Wędkarskich. Miłej lektury. (2010/06/29 10:22)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Figaro


No, doskonały przykład nieuctwa urzędniczego. Ślimak rybą ryba gadem urzędnik człowiekiem... A okres ochronny na węgorza...hmm.. jak się nie zarybia to w jakiś sposób (niekoniecznie mądry) trzeba ratować to co zostało. Nie powiem gdzie mnie żal ściska. (2010/06/29 12:26)

pawelz


Panowie, przeciez to WW z kwietnia. A 1.04 to chyba wszyscy wiedza co to za dzien :) (2010/06/30 09:08)

GBH


Widzę, że niektórzy dali się nabrać :-)

(2010/06/30 09:19)

broj


Okres ochronny powinien być jesienią kiedy węgorz schodzi do rzek. W czerwcu i lipcu nie widzę powodów na okres ochronny. No chyba, że PZW chce zaoszczędzić na zarybieniach. (2010/07/04 09:04)