Zaloguj się do konta

Okręg Toruń - Platforma geolokalizacyjna.

utworzono: 2014/12/24 10:22
Zielan

Czy podobny twór już funkcjonuje w innych okręgach?  Co o tym myślicie? Czy to przypadkiem nie jest marnotrawienie pieniędzy? 

Okręg PZW w Toruniu przeprowadza przetarg na platformę geolokalizacyjną. W skrócie przedmiotem zamówienia jest budowa platformy internetowej wraz z aplikacjami na przeglądarki internetowe oraz telefony komórkowe z systemem Android. Platforma ma służyć do pobierania i przekazywania informacji o anomaliach związanych z zagrożeniami dla środowiska (zwłaszcza wandalizmem i kłusownictwem oraz celowym niszczeniem środowiska przyrodniczego).
Całość tutaj. http://www.pzw.torun.pl/wszystkie/przetarg-na-budowe-platformy-geolokalizacyjnej-zwiazanej-z-projektem-pt-budowa-platformy-geolokalizacyjnej-wraz-z-aplikacjami-sluzacej-do-zwalczania-zagrozen-dla-srodowiska-przyrodniczego-na-obszarz/

Opis „ZGŁOŚ ANOMALIE”

Każda osoba posiadająca dostęp do aplikacji w smartfonie lub aplikacji www (o tym poniżej) będzie mogła zgłosić anomalię (np. śnięte ryby lub nielegalne wysypisko śmieci) poprzez wysłanie zdjęcia wraz z odpowiednim komentarzem, które automatycznie pojawi się na platformie. Dzięki temu ma powstać interaktywna mapa miejsc najbardziej zagrożonych, narażonych na wandalizm i kłusownictwo.

Jako aplikację www rozumiemy serwis internetowy zainstalowany na serwerze i udostępniony publicznie w części umożliwiającej zgłaszanie anomalii.

Użytkownicy będą mogli zarejestrować się w systemie aplikacyjnym za pomocą formularza zgłoszeniowego lub powiązania konta na Facebooku oraz innych popularnych portalach społecznościowych.

(Pod hasłem „zarejestrować się” rozumiemy dostęp jedynie do funkcjonalności polegającej na możliwości zgłaszania anomalii i przeglądania anomalii zgłoszonych przez innych użytkowników).

Aplikacja ma pozwolić na anonimowe zgłaszanie łamania prawa.

Opis „SPRAWDŹ WĘDKARZA”

Możliwość sprawdzenia takich danych jak: imię i nazwisko wędkarza, adres zamieszkania, PESEL, data przyjęcia do PZW, numer karty wędkarskiej, data wydania karty wędkarskiej, staż w PZW, telefon kontaktowy, adres e-mail, funkcje pełnione w PZW, odznaczenia i kary w PZW, rodzaj i kwota wykupionych składek ogólnozwiązkowych i okręgowych oraz przynależność do danego koła wędkarskiego. Dzięki tej aplikacji – weryfikacji zezwoleń wędkarskich na łowiskach za pomocą aplikacji na smartfony, upoważnione osoby (m.in. funkcjonariusze straży rybackiej) będą mogły kontrolować czy osoby łowiące ryby posiadają zezwolenia i uprawnienia. Aplikacja mobilna będzie połączona z bazą danych w celu weryfikacji zakupionych uprawnień


Moduł aplikacji weryfikacji zezwoleń wędkarskich na łowiskach musi umożliwić weryfikację wędkarzy na podstawie nazwiska, numeru PESEL lub numeru karty wędkarskiej.


[2014-12-24 10:22]

JKarp

Uważam, że to w praktyce może być bardzo przydatna rzecz. A o możliwości sprawdzenia w bazie danych danego wędkarza mówiłem już od dawna. System nie będzie zbudowany na potrzeby jednego sezonu lub jednego Zarządu Okręgu Toruń. Raz zrobiony pozostanie i tylko kwestią będzie jego uaktualnianie, rozbudowywanie itd.
JK [2014-12-24 11:15]

Ciekawa sprawa i jeśli wszystko by wypaliło to może być bardzo przydatne narzędzie. Pytanie tylko czy zostanie odpowiednio wykorzystane tj czy odpowiednie służby (PSR, SSR, SL czy powiązane z Ministerstwem Środowiska) będą na te zgłoszenia szybko i adekwatnie reagować.
[2014-12-24 14:48]

Spear

Nie jestem z Toruńskiego okręgu, ale wolę teraz wyrazić swoją opinię. Zanim ktoś spróbuje wcielać to życie w całym kraju.

1. "Zgłoś anomalię" - moim zdaniem to całkiem dobry pomysł, widzisz np. siatkę - zgłaszasz. Widzisz kłusola - zgłaszasz. Jak najbardziej jestem za.

2. "Sprawdź wędkarza" - poroniony pomysł! Po pierwsze, wszystkie zezwolenia wędkarz musi mieć przy sobie, jak nie ma to postępujemy zgodnie z instrukcją, czyli mandat. Nie ma przebacz.
Jak ma, to temat zamknięty. Koniec kropka.
    Po drugie, pomysł dania dostępu osobom bez przeszkolenia w zakresie pracy z danymi osobowymi do takowych danych jest niezgodny z prawem. Jak można dać przypadkowym osobom dostęp do tak wielkiej bazy danych, z adresami telefonami czy numerami pesel.
Moim zdaniem ktoś tego nie przemyślał.
    Po trzecie, jak nie wyrażę zgody na takie przetwarzanie danych osobowych to co? Nie będę mógł wędkować? Wywalą mnie ze związku?


Dziwne rzeczy
[2014-12-24 15:22]

Zielan

Dodam jeszcze, że mają być zakupione smartfony w liczbie siedmiu sztuk. Tylko dla kogo to ma być?  W województwie jest 15 strażników plus komendant. Z tego jeden posterunek jest w Włocławku czyli nie nasz okręg. Pozostaje 10 strażników i komendant wojewódzki. [2014-12-24 15:26]

JKarp

2. "Sprawdź wędkarza" - poroniony pomysł! Po pierwsze, wszystkie zezwolenia wędkarz musi mieć przy sobie, jak nie ma to postępujemy zgodnie z instrukcją, czyli mandat. Nie ma przebacz. Jak ma, to temat zamknięty. Koniec kropka.      Po drugie, pomysł dania dostępu osobom bez przeszkolenia w zakresie pracy z danymi osobowymi do takowych danych jest niezgodny z prawem. Jak można dać przypadkowym osobom dostęp do tak wielkiej bazy danych, z adresami telefonami czy numerami pesel.  Moim zdaniem ktoś tego nie przemyślał.      Po trzecie, jak nie wyrażę zgody na takie przetwarzanie danych osobowych to co? Nie będę mógł wędkować? Wywalą mnie ze związku?

Dlaczego poroniony pomysł?Owszem mamy obowiązek posiadać przy sobie dokumenty uprawniające do APR ale zwróć uwagę na jeden szczegół - prawo jazdy też masz mieć przy sobie jak jedziesz samochodem. Tylko, że jeśli zapomnisz prawka jak Cię zweryfikują, że masz ( bo jesteś w bazie danych ) dostaniesz mandat 50 zł. Ale jak nie masz " karty " dostajesz do tej pory 200 zł, zabierają sprzęt i w ogóle jesteś jak zabójca ;-) Jak Cię zweryfikują ( bo zapomnisz ponieważ tak może się zdarzyć ) może mandat będzie ale 50 a nie 200 zł? Może sprzętu nie będziesz musiał oddać ?Natomiast zgadzam się, że tylko osoby uprawnione powinny mieć dostęp do bazy danych. Poza tym do karty nie jest potrzebny pesel i NIP. Choć ma to swoją dobrą stronę - " wędkarz " nie polezie do innego koła żeby opłacić składki bo akurat zostały mu odebrane dokumenty do APR.Do tej pory gdzie są przechowywane Twoje dane i kto ma do nich dostęp? A prawie każdy z zarządu koła pomimo, że nie jest przeszkolony z zakresu danych osobowych. 
W dzisiejszych czasach posiadanie smartfona to żadna rewelacja i nobilitacja. Wielu strażników PSR takowe urządzenie posiada i moim zdaniem nie powinno się szukać problemów w tym zakresie bo w ten sposób nadal będziemy jako PZW nawet nie komunizmie ale w XIX wieku.JK [2014-12-24 16:07]

Zielan

Dostęp do danych mają mieć osoby upoważnione czyli domniemam strażnicy PSR, policja, straż leśna.  Jeżeli chodzi o smartfony chodziło mi o to czy to po prostu nie będzie wykorzystywane tylko do celów prywatnych.
[2014-12-24 16:26]

JKarp

A w czym problem, że do celów prywatnych?Limit rozmów a co ponad strażnik płaci.Można wykupić abonament bez limitu lub jakieś 600 minut  i 2 Gigabyte trnsferu do wszystkich sieci za 50 zł. To nie majątek przecież.Poza tym jakiś profit to nie grzech ;-)JK [2014-12-24 16:41]

co jeszcze wymyślą , a może lepiej będą montowane czipy , tak dokładniej nie wiem jak to napisać ale wiadomo o co chodzi , strażnik podchodzi skanuje urządzeniem , tak zgadza się może pan łowić

 no ale , tak jak Tomas napisał , czy te służby będą szybko i adekwatnie reagować

[2014-12-24 18:25]

Spear

Reasumując

Jestem za opcją "Zgłoś anomalię" bo to naprawdę może pomóc w walce z kłusolami. Nie ma dla mnie znaczenia czy każdy strażnik dostanie tego smartphona na własność, czy nie. Czy kupią ich 10 czy 20. To nie ma znaczenia o ile będą reagować na spływające sygnały.

Jestem zdecydowanie przeciw drugiej opcji - "Sprawdź wędkarza", tworzenie bazy danych z adresami, telefonami,numerem buta etc etc...
Jeżeli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wyrazi pozytywną opinie o systemie gromadzenia takich danych na serwerach PZW to może się przekonam. Póki co wątpię, aby mieli wszystko tak pozabezpieczane, że nie ma szans na wyciek.

Kolejna sprawa, jak nie podam nr PESEL i nr. telefonu to co? Koniec z wędkowaniem?

Dlatego uważam, że ten pomysł jest po prostu ZŁY!

p.s. Kolego Jkarp
Jak można zacząć łowienie bez karty? Przecież przed rozpoczęciem łowienia musisz wypełnic rejestr.  Jeżeli łowisz to nie ma zmiłuj.
[2014-12-24 20:52]

JKarp

 Można zapewniam Cię - rejestr nie jest intergralną częścią karty ;-) Poza tym są okręgi, gdzie rejestr jest nieobowiązkowy lub wcale go nie ma.
Mam propozycję - sprawdź w kole swoją kartotekę. Zobaczysz, że tam jest chyba PESEL podany, adres itd i zapytaj kto ma do tego dostęp.
Na pewno masz rację - tylko odpowiednie służby mogą mieć dostęp do bazy danych.
JK [2014-12-24 22:06]

koles

jeszcze im może kamery pozakładać na każdym drzewie to w ogóle dup nie ruszą. smartfony h.jony bo się w teren darmozjadom nie chce ruszyć. 30 lat łowiłem na tym bezrybiu i kontrole na rekach mogę policzyć. szczególnie ci z psr , pieniądz biorą to walonki ubierać i w teren, a nie sobie będą czekać aż im ktoś łaskawie doniesie co , gdzie i jak. Cały ten okreg toruń o kant obić, jaka straz taki rybostan. na warmi wody więcej a straż tu po prostu widać. na Jezioraku jak nie z Olsztyna to z Iławy albo Ostródy kontrolują min 2 razy w tygodniu z wody i z brzegu i ryba jest.
kij im w oko z ich pomyslami.......pozdro
[2014-12-25 17:52]

cierpliwy1

Dane osobowe mogą być udostępnione tylko służbom państwowym mam nadzieje a nie jakimś amatorom z przerostami, w innym przypadku nigdy się pod tym nie podpiszę . [2014-12-25 18:10]

Zielan

A w czym problem, że do celów prywatnych?Limit rozmów a co ponad strażnik płaci.Można wykupić abonament bez limitu lub jakieś 600 minut  i 2 Gigabyte trnsferu do wszystkich sieci za 50 zł. To nie majątek przecież.Poza tym jakiś profit to nie grzech ;-)JK

Nie jasno wyraziłem swoją myśl. Chodziło mi o to żeby przypadkiem owe urządzenia nie rozeszły się po Panach z zarządu okręgowego. Jestem jak najbardziej za tym żeby to służyło strażnikom jeśli będzie przynosić to efekty.

Być może dzięki temu ukróci się kłusownikom. Nie oszukujmy się, pięciu strażników PSR ma pod sobą 209 łowisk w tym kilkadziesiąt kilometrów rzek. Być może dzięki temu powstanie lista najbardziej newralgicznych miejsc i to tam w pierwszej kolejności udadzą się z patrolem strażnicy. [2014-12-26 21:15]