Okonie w listopadzie

/ 11 odpowiedzi
Wczoraj wybralem sie z dwojka przyjaciol na drapiezniki, nad jezioro ze spora populacja okonia szczupaka i sandacza. Lowilismy z 2 lodzi przy wyspie na kancie stromego  spadu z 3 do 10 metrow. Lowilismy metoda z opadu na gumy okolo 7 cm, zaopatrzone w odpowiednie haki i glowki dzigowe o ciezarze 17 gramow. Braly tam niezle garbusy, ale baaaardzo delikatnie. Moi przyjaciele lowiac niezwykle skoncentrowanie, co jakis czas wyjmowali ladnego okonia, ja natomiast nic.... Czulem brania okoniowe..leciutkie podszarpywania na twisterku , ale nie potrafilem jakos ich spozytkowac.Przynete prowadzilem przy samym dnie skokami, czasem wloklem ja po dnie i nic...Wszyscy trzej lowilismy na identyczne przynety i glowki.Zacinalem w momencie skubniecia lub przytrzymania....
W pewnej chwili udalo mi sie zlowic w tym miejscu dorodnego szczupaka. Kolegom natomiast ustaly okoniowe brania:-). Moj szczupak skutecznie je przegonil :-) Po pewnym czasie sytuacja sie powtorzyla. Oni lapali okonie ,a ja po "meczarniach" wyholowalem swojego pierwszego okonia. Swojej "porazki" upatrywalem w...kijku spiningowym 2,60cm , ktory wedlug mnie jest za bardzo "szczupakowy"(c.w.10-40 g) akcja w 2/3 od szczytowki do dolnika-paraboliczna. Chcialbym zapytac Was,Kolegow majacych doswiadczenie w lowieniu garbusow z opadu, jaki kij nadaje sie do tej metody najlepiej? Jaka akcja, jaki produkt wedlug Was spelnia te oczekiwania najlepiej?Jakie sa Wasze spostrzezenia i doswiadczenia?
marek-debicki


aldente proszę! odrobinę litości! Przecież  Twoje poprzednie wpisy nie wskazuj na to , że w  wędkarstwie jesteś laikiem? (2013/11/19 00:34)

Granademis


wędka o szczytowej,szybkiej akcji, cw zależy od główek, ale myśle że max do 18-20gr (2013/11/19 09:30)

bonek18


A łowisz żyłką czy plecionką? (2013/11/19 09:50)

arcybiskup


polecam kijek Konger Stallion Strike Furion 223 cm cw 18g. kijek jest mega, widać najdelikatniejsze puknięcia mimo tego ze nie jest to wklejanka. Używam go aktualnie pod sandacze główka 12g+10cm gum nie ma problemu z podbiciem a dolny zakres gdzie widać opad to  4g + gumka 5-7cm. Bardzo ładnie wędka pracuje pod rybą, wyciągnąłem już 2x 70cm szczupaka kilka sandaczy i dużo okoni 30+.
Pozdrawiam :) (2013/11/19 12:39)

barrakuda81


Jak na okonie to tylko ultralight.Chyba że u Ciebie 40-taki to norma...Wyrzut max 12 g wystarczy na prawie każdą wode stojąca a jak się da to i lżej.Wklejka czy nie - rzecz gustu.Byle kij miał czułą szczytówkę.Ugięcie progresywne,nawet taka półparabolka.Taki kij pozwala na komfortowe łowienie okoni,jak jest dobrze zrobiony i zaprojektowany to wytrzyma spore przyłowy ale bedzie to super wędka na okonie i tylko na okonie.Ważna rzecz-srednica przelotek.Producenci chcąc zmniejszyc mase przelotek aby nie obciązac delikatnego blanku dają maleńkie przelotki.Warto poszukać czegoś z szerszymi pierścieniami bo lepiej "z tego lata" a po drugie nie zamarzaja tak szybko. (2013/11/19 16:46)

DelTor0


Jak na okonie to tylko ultralight.Chyba że u Ciebie 40-taki to norma...Wyrzut max 12 g wystarczy na prawie każdą wode stojąca a jak się da to i lżej.Wklejka czy nie - rzecz gustu.Byle kij miał czułą szczytówkę.Ugięcie progresywne,nawet taka półparabolka.Taki kij pozwala na komfortowe łowienie okoni,jak jest dobrze zrobiony i zaprojektowany to wytrzyma spore przyłowy ale bedzie to super wędka na okonie i tylko na okonie.Ważna rzecz-srednica przelotek.Producenci chcąc zmniejszyc mase przelotek aby nie obciązac delikatnego blanku dają maleńkie przelotki.Warto poszukać czegoś z szerszymi pierścieniami bo lepiej "z tego lata" a po drugie nie zamarzaja tak szybko.



Co do tych malych przelotek to nie prawda ze slabo lata. Przy okoniowce mam tunel z przelotek 4 i nowa tez bede budowal na tunelu z 4, i lata duzo lepiej niz na standardowym zbrojeniu :) Zreszta obciazanie tak delikatnego blanku wiekszymi a zatem ciezszymi przelotkami nie ma poprostu zadnego sensu. Wedka pod okonia powinna byc szybka, ale miec progresywna akcje. Jesli naladujemy na nia wielgachne przelotki to stracimy ta szybkosc.

(2013/11/19 17:09)

barrakuda81


Właśnie...Są pewne uwarunkowania i ograniczenia konstrukcyjne.Miałem na mysli jakiś kompromis między szerokością pierścienia a masą przelotki.Wydaje mi się że tarcie o maciupeńkie przelotki jest takie samo jak o większe ale...tylko kiedy mamy idealną nową linke.Każda lub prawie każda trochę używana zmienia się w delikatną spiralę (nawet cienkie) a wtedy jednak lepiej przechodzi przez większej średnicy pierścień.Ideałem wg mnie byłby nieco powiekszony pierścień lecz całość wykonana z materiałów o mniejszej masie aby nasz kij nie zrobił sie zbyt kluchowaty.Nie jestem znawcą ale mniejszą mase maja chyba przelotki w ramkach tytanowych.Niestety są (chyba) droższe niż standardowe alconity lub sic...Wkurzają mnie te maleńkie przelotki.Czasem czuję sie jakbym łowił drutem a nie żyłką 0.16mm bo potrafi szumieć przy wyrzucie w tych "dziureczkach" o plecionce nawet nie wspomnę...W mojej ocenie wpływa to na odległosc rzutu w jakimś stopniu a na komfort wędkowania tym bardziej.W zimnej porze roku zamarzanie małych przelotek też jest nie bez znaczenia. (2013/11/19 17:56)

aldente


Plecionka Power Pro 0,10 :-) (2013/11/19 19:18)

DelTor0


Właśnie...Są pewne uwarunkowania i ograniczenia konstrukcyjne.Miałem na mysli jakiś kompromis między szerokością pierścienia a masą przelotki.Wydaje mi się że tarcie o maciupeńkie przelotki jest takie samo jak o większe ale...tylko kiedy mamy idealną nową linke.Każda lub prawie każda trochę używana zmienia się w delikatną spiralę (nawet cienkie) a wtedy jednak lepiej przechodzi przez większej średnicy pierścień.Ideałem wg mnie byłby nieco powiekszony pierścień lecz całość wykonana z materiałów o mniejszej masie aby nasz kij nie zrobił sie zbyt kluchowaty.Nie jestem znawcą ale mniejszą mase maja chyba przelotki w ramkach tytanowych.Niestety są (chyba) droższe niż standardowe alconity lub sic...Wkurzają mnie te maleńkie przelotki.Czasem czuję sie jakbym łowił drutem a nie żyłką 0.16mm bo potrafi szumieć przy wyrzucie w tych "dziureczkach" o plecionce nawet nie wspomnę...W mojej ocenie wpływa to na odległosc rzutu w jakimś stopniu a na komfort wędkowania tym bardziej.W zimnej porze roku zamarzanie małych przelotek też jest nie bez znaczenia.



Obecnie to dziala troche inaczej. Przy odpowiednim sposobie zbrojenia, pierwsza przelorka gasi prawie calkowicie drgania linki a pozniej linka idzie juz w tunelu z mikro przelotek. 

Mozna zawsze zastosowac przelotli pacbay minima, male bardzo lekkie i troche wieksze ringi sa ;)

Nie wiem jakie masz masz przelotki w wedce, ale pewnie Y i L. Ja mam patyki zbrojone w KR i przy zylce 0.18mm i plecionce 0.10mm zadnych szumow nie mam. Ale jak pisalem, cale drgania linki sa gaszone na pierwszej przelotce. Dla przykladu teraz bede zbroil patyka 20lb takiego z cw 10-35g i tez tunel bede konczyl na przelotkach 4.5, czyli bardzo malych :)

(2013/11/19 20:29)

aldente


aldente proszę! odrobinę litości! Przecież  Twoje poprzednie wpisy nie wskazuj na to , że w  wędkarstwie jesteś laikiem?



Szanowny Panie Marku, w wedkarstwie laikiem nie jestem. Staralem sie wedkowac zawsze tak, by nie zaniedbywac poszczegolnych dyscyplin wedkarskich. W zaleznosci od zbiornika wodnego i od pory roku, ale przede wszystkim tez od ilosci wolnego  czasu, ktory mi zostawal do dyspozycji. Wiem jednak , ze są Koledzy , ktorzy specjalizują sie w jednej dziedzinie wedkarstwa i przez to posiadają znaczne doswiadczenie,  umiejetnosci,technike  i wiedze. Np.Koledzy Karpiarze , Spiningisci ecc.
Dodam, ze zanim zdecydowalem sie na ten wlasnie wpis, przeszukalem podobne wpisy innych Kolegow na ten temat. Przewertowalem rowniez wiele innych wiadomosci dotyczacych lowienia z opadu. Jednak wszystko to pozostaje teorią! Prosze Kolegow po kiju , by nie brali mi za zle, ze  poruszam na forum znow ten sam temat;-). Moimi terenami wedkarskimi są polnocne Niemcy i kiedy odwiedzam polskie strony,dzieki radom Kolegow latwiej mi bedzie dopytac sie w sklepie wedkarskim o sprzet , ktorego w Niemczech nie dostane. Np. Konger , Dragon. Zaoszczedze przez to czas i bede mogl rowniez "podyskutowac" ze sprzedawcą na temat:-)
Wszystkich pozdrawiam , bardzo dziekuje za rady i zycze polamania kija :-))
Andrzej (2013/11/19 21:24)