Zaloguj się do konta

Okoń w stawie

utworzono: 2009/04/12 17:37
primerap101996

Witam wszystkich, chciałbym prosić o podpowiedź co zrobić z nadmierną ilością okoni w przydomowym stawie, dziś pierwszy raz w tym roku wybrałem się na krótki rekonesans "co w moim stawie piszczy", i w około godzinę złowiłem 57szt okonia praktycznie jeden wymiar około 10 cm, niegdyś miałem tam sporo linów, karasi, płotek, dziś zostały tylko większe karpie, amury itp, i ogromna ilość okonia, lin nie występuje już zupełnie, do tego tamtej wiosny wydra poczyniła niezłe spustoszenie jestem trochę zaniepokojony, co z ikrą i młodym narybkiem, czy wielki żarłok okoń nie zrobi się królem łowiska ? Jeśli ktoś miał może podobny problem, lub lepiej się orientuje proszę o podpowiedź, dodam że zbiornik to około 700 m2 czyli nie duży, średnia głębokość to około 1,80m , dobrze nasłoneczniony, myślę że te informacje pomogą. Pozdrawiam Kuba [2009-04-12 17:37]

Ja nie mam stawu,ale znam się troche na biologii.Powodem twojego problemu,tak mi się wydaje,jest właśnie brak innych ryb w łowisku.I to,że okoń nie może się odżywiać naraybkiem,pewnie zaczyna odżywiać się drobnymi kregowcani;przez co może karłowacieć.Drugim powodem właśnie może być drak innego drapieżnika,który jest naturalnym wrogiem okonia.
Moją propozycją jest wpuszczenie kilku drapieżników i wielu innych ryb np.linów,płotek,karasi.
To jest moja propozycja. [2009-04-12 19:17]

Przemek238

Wpuść szczupaki oraz sandacze. Te drapieżniki zrobią porządek. Oprócz tego wpuść płotki, karasie itp czyli dużo drobnicy. Ja mam staw 110x65 kiedyś miałem tam karaś na karasiu i nic innego nie można było złapać. Wpuściłem szczupaki i po roku łapałem karasie 30 - 40 deko. Szczupaków wpisciłem wtedy z 40. pozdrawiam [2009-04-12 21:25]

I tu Przemek238 potwierdził w praktyce moją tezę.Więc sam widzisz masz tu czarno na białym.Pozdrawiam i do roboty:) [2009-04-12 21:32]

Tylko0 czy sandacz nie wyprze szczupaka albo szczupak sandacza. Wpuść albo szczupaka albo sandcza. Niedawno ten temat był na forum. Możesz oczywiście zrobić odłów. Mój kumpel robi co rok i ma czyściutko. Same amury, karpie, szczupaki, karasie, tołpygi. Odławia po to, żeby nie było "chwastów" czyli płotki, słonecznicyi td. I przy okazji sprzedaje te większe, ma kasę. Ale szczupaków to nie rusza. Ostatnio wyłowił 85cm i z resztą jak wszystkie wpuścił na drugi akwen.
Tylko, że on spuszcza wodę do drugiego.
Pozdrawiam [2009-04-13 09:47]

Albo też łów codziennie 57 okoni to też zmaleje;) (żart, żeby nikt tego na poważnie nie wziął.
A ja właśnie chcę kupić narybek okonia na stawek.
Pozdrawiam [2009-04-13 09:49]

Może niech kolega primerap101996 powie nam czy jest to staw typowo hodowlany czy poprostu ma staw z rybami???
Bo bez sensu były by te odłowy i wpuszczanie szupaków czy sandaczy skoro to ma być typowo ukierunkowany staw hodowlany, nastawiony typowo na hodowle np.karpia czy amura.
A jeśli jest to staw w którym są po porostu ryby,to lepiej jak jest w nm wszelka różnorodność fauny i flory-bo taki zbiornik przypomina bardziej ten naturalny. [2009-04-13 10:06]

Juz nie pamiętam czy wyczytałem to w książce czy w necie,ale to były mądre słowa i spróbuje je przedstawić i tutaj:
Duże drapieżniki tj.szczupak,sandacz czy sum zjadają drobnice,aby nie mnożyła się nadmiernie i nie karłowaciała,zaś ryba taka jak okoń ogranicza i nie pozwala,aby pogłowie większych gatunków ryb nadmiernie się nie rozrosło i nie zaczęło karłowaciećCzyli taka zasada duzy ogranicza małego,a mały dużego.I wydaje mi się,że taki ekosystem jest prawidłowy.

Bo czym by się odżywiał taki szczypak gdyby pływały z nim same duże karpie??? [2009-04-13 10:14]

primerap101996

Dzięki za cenne porady, rzeczywiście kilka szczupaków nie zaszkodzi myślę że 10 szt to nie będzie za dużo, a mój stawik jest zbiornikiem czysto rekreacyjnym a nie hodowlanym, postaram zastosować się do waszych wskazówek, jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Kuba [2009-04-13 11:46]

Na początek wpuść kilka szczupaków, a potem wpuść też płocie,karasie itp
Pozdrawiam [2009-04-13 12:28]

bensy

moze tu cos znajdziesz pozytecznego
http://www.splawik.com.pl/Sposob_Na_Okonia___18039 [2009-04-14 13:54]

No to powodzenia z tym stawem. A może troszkę zdjęć tego stawu i momentu wpuszcznia rybek.
Pozdr. [2009-04-14 18:01]

primerap101996

Dzięki "bensy", poczytałem, rady są takie same, co utwierdza mnie w przekonaniu że potrzebny mi szczupak. Dzięki, pozdro [2009-04-14 18:20]

Turdus Merula

Dzień dobry. Nie chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj. Mam staw 30m x 20m i głębokość około 1,5m i ma on już około 10 lat. Na początku hodowałem w nim same karpie, gdyż nie wiedziałem, że należy wpuścić drapieżnika. I przez parę lat były w nim same karpie i pewnego roku zacząłem łowić w nim karasie srebrzyste i sumiki karłowate. Po paru latach nie dało się złowić żadnego karpia tylko karasie i sumiki i postanowiłem wypompować całą wodę na zimę aby się pozbyć tych szkodników i udało mi się to z sumikiem, lecz karasia nadal jest mnóstwo. Około dwóch lat nie miałem w nim karpi ani innych ryb i teraz wpuściłem około 60 sztuk karpia, 15 szczupaków, 7 tołpyg i kilkanaście okoni poza tym liny i płocie. I teraz się boję, że okoń opanuje staw jak kiedyś sumik. Czy szczupak będzie pilnował stanu okonia, czy okoń się nadmiernie rozmnoży? [2014-04-17 23:25]

JOPEK1971

Szczupak uwielbia okonki,tylko proponuję po roku skontrolować włokiem staw,bo może się okazać że z braku potencjalnych ofiar będą kaleczyły karpie ,a zimą o chorobę łatwo. [2014-04-18 18:07]

Artur z Ketrzyna

Witam wszystkich, chciałbym prosić o podpowiedź co zrobić z nadmierną ilością okoni w przydomowym stawie, dziś pierwszy raz w tym roku wybrałem się na krótki rekonesans "co w moim stawie piszczy", i w około godzinę złowiłem 57szt okonia praktycznie jeden wymiar około 10 cm, niegdyś miałem tam sporo linów, karasi, płotek, dziś zostały tylko większe karpie, amury itp, i ogromna ilość okonia, lin nie występuje już zupełnie, do tego tamtej wiosny wydra poczyniła niezłe spustoszenie jestem trochę zaniepokojony, co z ikrą i młodym narybkiem, czy wielki żarłok okoń nie zrobi się królem łowiska ? Jeśli ktoś miał może podobny problem, lub lepiej się orientuje proszę o podpowiedź, dodam że zbiornik to około 700 m2 czyli nie duży, średnia głębokość to około 1,80m , dobrze nasłoneczniony, myślę że te informacje pomogą. Pozdrawiam Kuba

Okoń karpiowi i amurowi je zagrozi. Tak więc te 2 gatunki będą dalej królować...
To co się stało z innymi gatunkami wystarczy sobie poczytać, to będziesz wiedział.
Okoń jako drapieżnik nie łyknie ci większego lina itd...
Okonia lubi szczupak, ale też nie będzie miał na czym żerować tak więc potem na sobie, tym 2 pozostałym też nie zagrozi.... No chyba że sum europejski, ale i to jak już są większe niż 5-7 kg to i duży sum nie podoła. No chyba że bardzo głodny, to bo będzie skubał...
[2014-04-18 18:42]

Turdus Merula

W moim stawie teraz jest setki tysięcy jak nawet nie milion karasi i one skarłowaciały tylko nieliczne mają po 25 cm, ale boję się, że okonie się rozmnożą tak, że będą tylko one. [2014-04-21 12:18]