Zaloguj się do konta

Okoń plecionka czy żyłka?

utworzono: 2012/01/19 22:19
celkowski

Witajcie koledzy łowie już dość długo swój ulubiony gatunek,okonie i dostrzegłem że nie ma różnicy w wynikach brań czy łowie na plecionkę czy na żyłkę.Wcześniej łowiłem tylko na żyłkę,a po tym jak założyłem plecionkę,to bardziej się do niej przekonałem.Ponieważ teraz producenci oferują plecionki w rozmiarze 0,4 -0,5 - 0,6 nie ma to wpływu na odległość rzutów.No i Plecionka na dużych odległościach od razu przekazuje najmniejsze puknięcie na kij,a żyłka nie.No i co ważne przy plecionce nie ma takich dużych strat w przynętach,co przy żyłceNo i zywotność plecionki jest dużo większa niż żyłki.Co do opinii innych że plecionka uszkadza pyszczek okonia nie zgodzę się,to kwestia umiejętności,jeśli ma się odpowiednio hamulec wyregulowany,to nie ma tych problemów.Ja obecnie stosuje plecionkę Momo Takumi Jig line 0,5 (kolor czerwony) i jestem bardzo zadowolony.Co wy uważacie koledzy na ten temat ;wolicie łowić na żyłkę czy plecionkę okonie?
[2012-01-19 22:19]

Ooo, moja ulubiona plećka ale nie jak do tej pory nikogo nie spotkałem kto by miał tą najcieńszą. Jak się sprawuje, nie ma problemów z węzłami? Pytam się bo grubsze wytrzymują mi ponad 90% wytrzymałości liniowej a byłem ciekaw jak jest z tymi włoskami. Sam stosuję  od 0,14 do 0,2 mm ale na grubsze rybki;) Będę wdzięczny za krótki opis. Wracając do tematu w moim przypadku jednak widziałem różnicę w ilości brań ale najcieńsza plećka jaką używałem miała 0,08 mm od Dragona więc sporo przegrubiona w porównaniu do Momoi i dlatego wróciłem do żyłek. Pozdrawiam
[2012-01-19 22:54]

Pitbul

Ja osobiście nawet jak na kręciole mam "plećkę" to polując na okonie koniecznie minimum 40cm przyponu z żyłki.Taki zestaw stosuję przy troku w trudnym dnie (ciężarek na "plećce") - tracisz tylko przypon.Generalnie przekonałem się jednak, że przy podchodzeniu okazów lepsza jest żyłka i przyneta na główce jigowej.T. [2012-01-19 23:41]

szogun1

Ja zauważyłem różnice w braniach tylko że na pletce 10 więc ty masz o wiele cieńszą ale i tak producenci zaniżają średnice czyli tak naprade ta 0,4 to 0,8 albo coś takiego.Co do czułości wygrywa pletka faktycznie przenosi lepiej brania a najlepiej dostrzec to na troku zawdzięcza to zerowej rozciągliwości.Co do spadów uważam że górą jest żyłka dzięki temu że w przeciwieństwie do pletki się rozciąga i amortyzuje odjazdy jak i chroni kruchy pyszczek okonia przzd rozerwaniem. i odciąża cieniutkie blanki okoniówek co rozkłada cała siłe. Na pletce praktycznie pracuje sama wędka. Jeszcze jedna sprawa ja wiąże troka bez używania krętlików czyli na jednym wypadzie mogę wiązać go kilka razy a co za tym idzie trace sporo żyłki. Jeżeli miałbym pletke to poprostu bym na nią nie wyrobił.Pozdrawiam [2012-01-20 08:45]

menofthenight

I poraz kolejny wracamy do kwestii, okoń na żyłkę czy plecionkę. 

Powiem coś od siebie na ten temat. Okoni na plecionkę nigdy nie łowiłem. Żyłka zadawala mnie w 100%. Argumenty typu: mniejsza rozciągliwość, dłuższy okres eksploatacji, mniej zrywanych przynęt do mnie nie przmawiają. Dlaczego? Powodów jest kilka. Jeden i jak dla mnie najbardziej istotny to fundusze. Mam lat 16, brak stałego dochodu, pracować mogę tylko w wakacje i tak za marne pieniądze. Plecionka na okonia powinna być maksymalnie cienka (0,4 - 0,6). Aby taka plecionka w przekroju przypominała okrąg musi być już z tej 'górnej półki'. Kolejna sprawa, wyczuwalność brań okonia uzależniona od odległości rzutu mnie nie obowiązuje, ponieważ nie łowię na boczny trok. Maksymalna waga moich przynęt to 3g (choć i tak jest to bardzo rzadka gramatura). Do odległości, jakie uzyskuje i jakie są mi potrzebne, żyłka wystarcza w 100%. Sprawa rozwalanych pyszczków. Nie wypowiem się, bo po prostu się nie znam. Nie wiem jak plecionka wpływa na kondycję ryby po udanym holu. 

Swoje argumenty przedstawiłem, teraz czekam na wasze :)
[2012-01-20 11:27]

covent

Witajcie koledzy łowie już dość długo swój ulubiony gatunek,okonie i dostrzegłem że nie ma różnicy w wynikach brań czy łowie na plecionkę czy na żyłkę.Wcześniej łowiłem tylko na żyłkę,a po tym jak założyłem plecionkę,to bardziej się do niej przekonałem.Ponieważ teraz producenci oferują plecionki w rozmiarze 0,4 -0,5 - 0,6 nie ma to wpływu na odległość rzutów.No i Plecionka na dużych odległościach od razu przekazuje najmniejsze puknięcie na kij,a żyłka nie.No i co ważne przy plecionce nie ma takich dużych strat w przynętach,co przy żyłceNo i zywotność plecionki jest dużo większa niż żyłki.Co do opinii innych że plecionka uszkadza pyszczek okonia nie zgodzę się,to kwestia umiejętności,jeśli ma się odpowiednio hamulec wyregulowany,to nie ma tych problemów.Ja obecnie stosuje plecionkę Momo Takumi Jig line 0,5 (kolor czerwony) i jestem bardzo zadowolony.Co wy uważacie koledzy na ten temat ;wolicie łowić na żyłkę czy plecionkę okonie?


Chyba masz na myśli 0,04; 0,05; 0,06.. mm

Bo te grubości, które podaleś to raczej na suma:)


[2012-01-20 11:27]

taymer

Witajcie 
Moim skromnym zdaniem żyłeczka jak i plecionka posiada dobre strony i te złe. Można je troszeczkę naciągnąć stosując odpowiedni kij, technikę holu oraz dobrze wyregulowany hamulec. Co do ostatniego / hamulca / to większość pseudo wędkarzy by nie korzystała w ogóle z obawy zerwania zestawu. 
Żyłeczki jakie używam są to z reguły od 0.13 do 0.16mm – w zależności gdzie łowię / w 95 procentach połowów stosuję 0.13mm. Co do plecionek stosuję 0.13mm – niestety ta grubość jest dla mnie najbardziej optymalna. Większość wędkarzy stosuję ją na większe ryby ale są gusta i guściki. Co produktów wędkarskich stosuję z średnich półek – brylowanie pozostawiam innym.

pozdrawiam wszystkich
[2012-01-24 19:04]

Damias

Zdecydowanie plecionka. Do tego metrowy przypon z żyłki 0,12-0,14 i jazda:)
[2012-01-25 15:48]

jurcio6

Ja na okonie tylko żyłeczkę.. przy plećce przyzwyczajenia z sandaczowania pozbawiały moich okoni pyszczków, więc z takim zacięciem musiałem przerzucić się na żyłkę :P
[2012-01-30 22:23]

kaziks403

Też używam tylko żyłki, choć próbowałem plecionki o,06. Przy wklejce do 10g była duża różnica w długości rzutu (tu sie nie zgadzam z kol. całkowskim) pomiędzy plecionką a żyłką 0,14. Na cienkiej żyłce i wędką o niskim c.w. przyjemność połowu okoni znacznie wzrasta. A o to chyba chodzi ?

 

 

[2012-01-30 22:44]

ja do łowienia okonków urzywam żyłki poniewarz okonie to nie szczupaki ani sandacze i nie są tak waleczne ani nie warzą aż tyle aby stosować plecionki. Poza tym nie opłaca się kupować tanich plecionek a na drogie do połowu okoni szkoda kasy z ww. powodów. [2012-01-31 06:37]

gaudi xxxx

żyłka [2012-01-31 08:24]

Fish-Killer

Ja za okoniem to chodzę tylko i wyłącznie z żyłeczką. Próbowałem łowić na plecionkę 00,6 ale przy delikatnych braniach okonie zostawiały przynętę i nie powtarzały brania, a przy żyłce częściej poprawiały branie. Ale to nie jest powiedziane że, okonie powinno łowić się na plecionkę czy żyłke. No i jeszcze nie powiedziałeś jakimi przynętami najczęściej operujesz bo to też ma znaczenie.
[2012-01-31 14:57]

waldemar-kudla

żyłka, dużo lepsza praca przynęty
[2014-01-26 17:29]