Zaloguj się do konta

Okoń na żywca - rady

utworzono: 2011/08/15 15:54
khead

czepiacie sie ludzi, ktorzy napisza, ze uzywaja krasnopiory na zywca. z moich obserwacji wiem, ze wiekszosc ludzi na plotki mowi wlasnie krasnopiora. bywa tez tak, ze ktos mi mowi, ze zlowil wzdrege, a okazuje sie, ze to wlasnie ploc. sam kiedys na zawodach wedkarskich mialem zostac zdyskwalifikowany, bo sedzia pomylil ploc wlasnie ze wzdrega. narobilem wtedy takiego dymu, ze sedzia sam powiedzial, ze nie bedzie juz zadnych zawodow sedziowal :D

ja zazwyczaj uzywam uklei, jako przynety i zdarza sie, ze jakis okonek wiekszy skusi sie na nia.
[2011-08-16 09:33]

Jędrula

 

Jak mówią na płocie – krasnopióry ? PERWSZE SŁYSZĘ ! I nie wiem jak można pomylić płoć ze wzdręgą ? No chyba , że ktoś jest początkującym wędkarzem i nie ma wielkiego pojęcia o rybkach .

A , że się czepiają – jam to i bardzo dobrzeeeeee , niech się uczy jeden z drugim regulaminu , nazewnictwa i rozróżniania ryb bo jak przyjdą strażnicy to będzie płacz i zgrzytanie zębów !


Co do okonia to łowie je na białki – słonecznice i kiełbiki . Mam kilka głębokich miejsc na żwirowniach gdzie pływają kilówki , trzeba tam dopłynąć na gumie i podać żywca obok zwalonych pni , prawie na 7 – my metr przy dnie .

[2011-08-16 10:04]

joniec-1988

ja u siebie na łowiskach łapiąc okonie czy sandacze na żywczyka stosuje stynki i narybek płotki i kiełbika u mnie na łowiskach to najlepsza przynęta na okonie a mają one po mniejwięcej 20-30 cm. pozdro
[2011-08-16 10:39]

timskee0

A ja na słonecznice.. Na jedną to nawet 3 okonie można wyciągnąć..
Ponieważ gdy zahaczam o pysk, to okoń ją popycha dalej i ofiara zostaje na żyłce, a drapieżnik na haku. ;).
[2011-08-16 21:12]

grahamx71

Największe okazy okonia łapałem na 7 cm płoti,uklejki, słonecznice i maleńkie okonki 4 cm też świetnie się sprawdzają - tak jak u szczupaka występuje "kanibalizm". [2011-08-16 22:01]

przemo87

Ja cisnąłem okonie na małe płoteczki i uklejki takie koło 5-8 cm, pusciłem pająka do wody, na niego kulka jakiejś zanęty, zwykłej paszy chleba, obojętnie co byle przyciągło rybki, hak 6 lub 8, cienka plecionka spławiczek 5-7g i jazda, frajde miałem taką że masakra, brania były po prostu piękne, okonie takie do 35cm, wiekszość po 25cm, było to tamtej jesieni (listopad)  [2011-08-20 23:37]

iron69

dla karasia njleprzy wymiar to ok 10cm
[2011-08-25 17:15]

89krzysztof

A ja bym powiedział, że dla karasia lepszy wymiar to około 5-7cm. Co wędkarz to inna teoria i inne doświadczenia
[2011-08-25 19:43]

karpix25

Witam.
Mam do was pytanie jak pozyskujecie słonecznice, znam bagno gdzie jest ich dużo ale nie wiem jak je wyciągnąć (podrywki nie mam), a  oprócz podrywki. Właśnie szykuje się na okonia.
[2011-08-25 21:09]

89krzysztof

Wydaje mi się, że najlepiej będzie zakupić podrywkę. Bo czekanie z podbierakiem na przypływ drobnicy raczej mija się z celem.
[2011-08-25 21:16]

spira123

ale co wlożyć do podrywki żeby wyciągnąć dużo drobnicy i na jakiej głębokość łowić na podrywkę? [2011-08-27 13:14]

dynia1

Ja na zbiorniku specjalnym piaszczynek łowiłem okonie na słonecznice. bardzo fajna sprawa a rybki mają około 5cm [2011-10-07 12:36]

jurek

Najlepiej na spławik na mały haczyk , tylko podrzucaj co chwila odrobinę zanęty .


I przede wszystkim pamiętaj , że z tego zbiornika nie możesz używać żywca na inny akwen , bo jest to prawnie zabronione przez RAPR i Ustawy Państwowe .
      Ryby muszą pochodzić z tego samego zbiornika na którym chcesz łowić na żywca .
[2011-10-08 11:56]

Przemas83

Znam świetne jeziorko w którym występuje slonecznica i jest spory Okoń. O tym fakcie przekonałem się w tym roku, gdy prubowałem złowić lina z kładki, nagle z jeje prawej strony u słyszałem pluskanie, więc podchodzę i widzę jak stado dorodnych okoni uderza w drobnicę. Liny nie chciały brać więc poszedłem do auta po podrywkę i okazuje się że do okoła kładki w brut słonecznicy. Jak już miałem żywce , rzucałem na 3 metry przed siebie z kładki. Wynik 10 Okoni w 20 min.
[2011-10-08 15:51]

sliwka15

Złowiłem kilka od 30 do 40 cm. Wszystkie na kiełbia.Nie to żeby na innego żywca nie brały ale na garbuska dla mnie i na wodzie w której łowie najskuteczniejszy jest kiełbik.Pozdro.


Ja dziś pierwszy raz łowiłem na kiełbia.
rzut , nie minęło 5 minut patrze nie ma spławika, zacinam , patrze jest okoń :)
[2011-10-08 21:39]

perwer

Na okonia wszystko jest skuteczne.Pisze kolega o kiełbiu,bardzo lubi kiełbie,drugi pisze o słonecznicy-uwielbia słonecznice,trzeci pisze o małych karasiach -pychota dla okonia....Lecz panowie i panie nic ,absolutnie nic nie pobije w braniach na okazałego okonia mały okonek.Jest to od tego roku metoda niedozwolona,ponieważ okoń ma wymiar,ale troche połowiłem tej rybki i możecie mi zaufać---żaden okoń średnich,lub dużych rozmiarów nie przepłynie obojętny obok okonka 4-5-6 cm...Można  łowić na czerwonego robaka---też bardzo lubi.. [2011-10-08 22:03]

JOPEK1971

To chyba okoni nie łowiłeś na rosówkę,tylko czasem trzeba wprawic w ruch rosóweczkę,okonie biorą na tą przynetę każdego rozmiaru,a jeśli chcesz łowic okonie xxl,to przynetą tam gdzie występują raki,będzie własnie ta przyneta,zliniały,the best off. [2011-10-08 22:46]

JOPEK1971

Na moich łowiskach króluje babka bo zeżarła wszystkie raki,no,może prawie wszystkie. ;-) [2011-10-08 22:48]

WLAD666

Ja największe okonie łapałem na kiełbie i to nie kiełbiki, tylko kiełbie po 15 cm i większe,łowiac na zestawach szczupakowo - sandaczowych. Na zdj okoń 41 cm , 1 kg wagi który wziął na 18 cm kiełbia w nocy na zestawie paternoster ze spławikiem, ze świetlikiem, mało tego na kiełbie tej wielkości łapałem okonie od 25 cm do 34 cm tak ze wcale nie musi to być mały żywczyk, fakt jest tylko ,że nigdy na samego okonia sie nie nastawiałem,tylko na szczupaka lub sandacza , a okonie były przyłowem.
[2011-10-11 14:51]

WLAD666

[2011-10-11 14:52]

pstrag222

dla mnie numerem jeden jest kiełb taki do 10 cm max, zestw podaje przy dnie ze spławikiem zawsze stosuje wolfram bo o szczupaka nie trudno, na stawach nie pzw zakładam okonie , zawsze zbroje za pysk.pojedynczym hakiem
[2011-10-11 16:02]

adam17

Jak dla mnie przynętą nr.1 jest kiełb a właściwie kiełbik do 10cm.

Mój największy okoń na kiełbia miał 1,40kg

[2011-10-11 17:28]

Janull

ja osobiscie lowilem na zywca szczupaki ale zdazylo sie ze na zestaw szczpakowy i uklejke 14 cm zlowilem okonia 20 cm
[2011-10-23 16:08]

Janull

To prawda okoń ma dobry wzrok także lepiej jest nie używać kotwiczek nawet małych ani stalek. Co do żywca to kiełb lecz tylko krótkowąsy, inne są chronione. Lub słonecznica jest wprost idealna. Jest także jeszcze jedna przynęta wręcz jeszcze lepsza od kiełbia czy słonecznicy niestety niesprawdzająca się w wiekszości kół i na niektórych zbiornikach. Jest nią mały... okoń! Lecz jak już wspomniałem jest tak dobry tylko na zbiornikach obfitujących w okonie i tam gdzie nie ma wymiaru ochronnego. [2011-11-16 21:35]

Witam.Można używać podrywkę?Każdy z zapytanych wędkarzy mówi inaczej i ja teraz już nie wiem :(Wiosną spróbuje połowić na żywca (okonie) ale nie wiem jak pozyskać żywce :(Mogę podrywką czy musze męczyć się lekkim zestawem? [2012-02-15 16:03]