Zaloguj się do konta

Okoń na spławik? - metody zanęcenia

utworzono: 2013/01/21 21:49
Bartek1997

Witam wszystkich. Chciałbym w tym temacie poruszyć pewien gatunek ryby, który do tej metody połowu, nie specjalnie się zalicza. Mowa tu o naszym pięknym pasiaku, którego zamierzam w br. złowić na spławik, a dokładnie na odległościówkę.
Pewnie zapytacie mnie, dlaczego taki temat akurat zapodałem. Hm...? Odpowiedź z mej strony brzmi następująco. Podczas, gdy ja niestety nie posiadam sprzętu do łowienia zimą, zabieram się przez te 2-3 miesiące do intensywnych przemyśleń wędkarskich, jak i zakupów. Jednakże przedtem muszę upewnić się na 100%, jaką metodą połowu zajmę się w br.? W tym roku wypadło na metodę odległościową. Powracając do tematu...

Nie zamierzam łowić jakiś małych pistoletów, tylko takie większe, grubsze okazy, które mają ponad 20 cm. I teraz nasuwa mi się takie pytanie. No dobra, ale jak zanęcić takową rybę, jak nie ma pod ten gatunek zanęty (przynajmniej w sklepie w mej miejscowości)? Czy zamiast tego jakąś inną zanętą zanęcić, w postaci hm... posiekanych rosówek albo małych posiekanych rybek, no bo przecież okoń jest drapieżcą i lubi smak krwi? Jeśli macie jakieś pomysły to śmiało walcie. Jestem ciekawy waszych odpowiedzi. [2013-01-21 21:49]

rafal05

Bardzo dużo okoni padło mi na spławik :) Słyszałem kiedyś o nęceniu suszoną krwią.  [2013-01-21 22:16]

zygardz

Nie wiem czy to pytanie nawiazuje do tematu ale Gdzie zamierzasz je łowić ?
[2013-01-21 22:24]

Artur z Ketrzyna

Okoń jest poławiany metodą spławikową. Żywcówką jak i standardowym zestawem spławikowym.
Okoń żywi się małymi rybkami stynka, słonecznica uklejka, jak i narybkiem (nawet własnym). Żywi się też bezkręgowcami; rak, małża i zooplanktonem,

Czym nęcić, kawałki robaków, rozkruszoną racicznicą. Ale zwabisz nie tylko okonia...

Okoń też nie jest rybą stacjonarną, on patroluje łowisko. Tak wiec nie będzie wchodził w miejsce nęcone jak białoryb. Raczej jego się szuka i idzie jego tropem. Ma swoje ulubione miejscówki; główki podwodne, zadki i ich ranty, pogranicza wypłyceń, zarośli itd.

Żywcówka to spławik przelotowy 6-8 g. żyłka 0,22- 2,024, i pojedynczy hak żywcowy nr 4-2 (w zależności od wielkości przynęty. Wędzisko do 20-25g cw. (bez przyponu stalowego)
Spławikówka cw 15-20g, żyłka 0,20, spławik 3-8g, haki rozmiar 8-4 w zależności od przynęty.
Można wędkować troszkę delikatniej, jak jest czyste łowisko i nie spodziewamy się okoni powyżej 35-40 cm.
[2013-01-22 13:09]

Bartek1997

Dzięki Artur właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Zdecyduje się na tą drugą opcję czyli:
Spławikówka cw 15-20g, żyłka 0,20, spławik 3-8g, haki rozmiar 8-4 w zależności od przynęty.
Można wędkować troszkę delikatniej, jak jest czyste łowisko i nie spodziewamy się okoni powyżej 35-40 cm.

Po wypadzie na pasiaki metodą odległościową postaram się napisać jak mi poszło. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam. [2013-01-22 13:23]

mikolaj37

Witam.Największe okonie zawsze łapię na malutkie żywczyki.Trzeba zrobić zestaw ze spławikiem taki z 5 gram.Łowimy na głębokiej wodzie z gruntem ustawionym tak 2-3-4 metry zależy ile wody pod spodem.Żyłka główna nie tak istotna natomiast przypon bardzo długi tak z 80cm i żyłka najwyżej0,12.Zacinamy po kilku sekundach od brania.A temat nęcenia jest bardzo prosty.Nęcimy zanętą na ukleje lub każdą inną tylko nie przemoczoną,tak aby tworzyła chmurę albo wręcz unosiła sie na powierzchni.Tańsza wersja to otreby pszenne tylko jest problem nimi rzucić bez mocnego namaczania.Jak zauważyłeś okoń jest drapieżcą i przyjdzie za drobnicą. [2013-01-22 15:06]

RuchPalikota2

Ja zakładam czerwonego robaka na hak ;) [2013-01-23 10:25]

Witam.Największe okonie zawsze łapię na malutkie żywczyki.Trzeba zrobić zestaw ze spławikiem taki z 5 gram.Łowimy na głębokiej wodzie z gruntem ustawionym tak 2-3-4 metry zależy ile wody pod spodem.Żyłka główna nie tak istotna natomiast przypon bardzo długi tak z 80cm i żyłka najwyżej0,12.Zacinamy po kilku sekundach od brania.A temat nęcenia jest bardzo prosty.Nęcimy zanętą na ukleje lub każdą inną tylko nie przemoczoną,tak aby tworzyła chmurę albo wręcz unosiła sie na powierzchni.Tańsza wersja to otreby pszenne tylko jest problem nimi rzucić bez mocnego namaczania.Jak zauważyłeś okoń jest drapieżcą i przyjdzie za drobnicą.




Dokładnie tak jak kolega napisał nęcisz drobnice a na hak małą rybkę a okoń na pewno się zjawi, ja używam właśnie otrąb i płatków owsianych.
[2013-01-23 11:55]

Fora

a ja bardzo dawno temu kupiłem zanętę z brokatem i do dzisiaj na garbatego króla stosuję brokacik w zanęcie oraz trochę atraktora ochotka albo suszona niucha
[2013-01-23 11:56]

stef1986

mała ukleja na haczyk nr2 spławik 4 gr najlepsze miejsca to okolice pomostów zacumowanych żaglówek ,miejsca w których zanurzone są gałęzie drzew oraz wszedzie gdzie zauwarzysz uciekajaca drobnice, okonia trzeba szukać nie utrzymasz go w łowisku ,dużo łatwiej jest z łodzi

[2013-02-15 23:02]

Lujski

a ja mam corn puffy, zakladam na haczyk, potem czerwonego robaka, przypon mam okolo 15 cm. i haczyk z robakiem wlasnie te 15 cm. nad dnem, niewazne gdzie rzuce - polecam super sposob
[2013-02-16 06:26]