Zaloguj się do konta

Okoń- jak bierze?

utworzono: 2011/05/22 10:46
karasieg

Panowie czy okon juz zaczol brac. Jak to wyglada na jeziorach.

[2011-05-22 10:46]

Okon nie zaczął i nie zacznie, a okoń brał i bierze. Jedna z niewielu ryb, która bierze cały rok. Raz intensywniej, raz mniej intensywnie, ale bierze zawsze. Tylko trzeba go szukać, a nie on wędkarza. [2011-05-22 11:20]

laskaa1990

okoń jest prawie wszedzie;p teraz trzyma sie w poblizu trzcin gdy zywi sie ikra [2011-05-22 18:29]

Groszek97

No raczej nie bierze . Już 3 wypada i ani żywej duszy na spina . Używam wędziska o cw 5-20 i leciutki małe twistery z pomostu więc raczej nie wyszedł jeszcze ookoń na żer . JESZCZE NIE BIERZE . ;/
[2011-05-22 18:47]

rusikus

No raczej nie bierze . Już 3 wypada i ani żywej duszy na spina . Używam wędziska o cw 5-20 i leciutki małe twistery z pomostu więc raczej nie wyszedł jeszcze ookoń na żer . JESZCZE NIE BIERZE . ;/


zalezy gdzie i komu, ja 2 wypady i 2 udane ^^
z tymże u mnie rzeka Elbląg, zadnych trzcin i malo roslinnosci, miejscowka kolo mostu pontonowego ktory robi troche hałasu jak samochody sie przemieszczaja no i jest otwierany od czasu do czasu jak stateczek plynie ^^

[2011-05-22 18:55]

Jak bierze okoń? - Zwykle łapczywie:)
[2011-05-22 19:05]

Groszek97

A ile kolego wyjęłeś okoni ? I na co ? :)
[2011-05-22 19:08]

Raz na Wirówkę na Wiśle złowiłem 13 okoni na 15 rzutów. Niezła akcja nie?
[2011-05-22 19:15]

Groszek97

hAHHAha ... Napewno , u mnie nic nie ma w jeziorach na mazurach ;/
[2011-05-22 19:18]

Poważnie, są takie miejsca tylko na okonia musi być bardzo niski stan wody.Wtedy się gromadzą stadami w dołkach. Nie były to ogromne sztuki bo każdy miał poniżej 20 cm.
[2011-05-22 19:20]

Groszek97

Ale z brzegu ?
[2011-05-22 19:24]

Tak z brzegu.
[2011-05-22 19:30]

Groszek97

to skąd wiesz wtedy gdzie łowić ? Gdzie są te dołki ?  I na co je łapiesz ? Rozmiar itp .
[2011-05-22 19:31]

Artur z Ketrzyna

Okoń to drapieżnik stadny, ale tylko do pewnego okresu. Najstarsze i największe stają się samotnikami, a jeśli się grupują to na krótko i w nie duże grupy. Głównym jego pożywieniem są; drobne rybki, robactwo wodne, ślimaki i raczki.
Poprostu zwykły drapieżnik, tytle że on pokarm zasysa (ryjkiem wytważa podciśnienie i r raz z wodą zasysa ofiarę, po czym przez skrzela odfiltrowuje pokarm (wyrzuca wodę)).
Gdzie go szukać spadki -załamania dna, górki podwodne, zawady w postaci powalonych drzew jak i roślinność wodna. Owszem patrolują otwartą wodę, ale tylko w celu upolowania czegoś i jak wtedy trafisz na niego to atakuje prawie wszystko co wyda mu się atrakcyjne. Są też takie miejsca w niektórych akwenach że okoń je poprostu omija, i w takich miejscach okoń to trafi się raczej jako przyłów.
Chcąc wypatrzeć i nałowić okonia musisz być skoro świt nad łowiskiem i wypatrywać oznak jego żerowania. Czasami rybitwy wskażą ci miejsca żerowania okonia, gdyż one wtedy korzystają z okazji i atakują ryby które uciekają na powierzchnię przed żerującymi okoniami.
[2011-05-22 19:47]

wiróweczki nr 1 i 2. Aby dobrze rozpoznawać topografię dna Wisły trzeba kilka lat nad nią spędzić. Nie da się z marszu, trzeba się nauczyć czytać wodę. Ale tak jak piszę najlepiej okoń bierze jak jest niski stan wody. Wtedy łatwiej znaleźć zagłębienia.Na początek proponuję metodę prób i błędów:)
[2011-05-22 19:47]

wirówkę prowadzić powinno się przy samym dnie, może nawet czasem o nie zawadzać. Dołków szukaj za tamami i przerwanymi opaskami. Unikaj silnego nurtu
[2011-05-22 19:49]

tomu

Nie wiem jak wam ale w Zalewie Wiślanym w tym roku jest straszny wysyp okonia.Metoda której się trzymam to boczny trok, twister 3-3.5, ciężarek od 5 do 8 gram. Z każdej mojej wyprawy coś przywożę, więc w domu mają wyżerkę jakiej mało.
Powodzenia   [2011-05-22 19:58]

rusikus

Nie wiem jak wam ale w Zalewie Wiślanym w tym roku jest straszny wysyp okonia.Metoda której się trzymam to boczny trok, twister 3-3.5, ciężarek od 5 do 8 gram. Z każdej mojej wyprawy coś przywożę, więc w domu mają wyżerkę jakiej mało.
Powodzenia  

o! kolega ziomal :)
ja niestety nie mam wykupionego zezwolenia na wody morskie chociaz do zalewu rzut kamieniem ^^

co do przynet to tez boczny trok i twisterki
obciazenie 6g
a co do czasu ze skoro swit to u mnie sie nie zgadza, jazde o godz 13 i lapie , oczywiscie jak chca wspolpracowac :)
[2011-05-22 20:14]

tomu

o! kolega ziomal :) 


hihihihi pozdrawiamDziś byłem koło 13 i tylko 6 sztuk przez 1godz ale już koło 17-18godz mówili że znowu brał bez problemu. No niestety trzeba trafić, ale ogólnie jak pojedziesz to coś zawsze się wyciągnie.
Powodzenia [2011-05-22 20:24]

hopek1007

chce kolega zlowić okonia polecam zestaw zwanym ,, boczny trok '' powodzenia;D

[2011-05-22 23:00]

Algen

Przed wczoraj złowiłem u mnie w stawie 5 okoni do 2cm w ciagu 20 min. ;) Były to najlepsze brania w tym sezonie ;D
[2011-05-23 07:11]

celkowski

Mi okoń zawsze bierze,jak nie mam wyników na szczupaka,to szybko wyjmuje mój ulubiony "boczny trok"  :) i ścigam się łódką po j. Zegrzyńskim z okoniami ;) pływam tylko na wisosłach gyż jak sie płynie na nie wielkich głębokościach,przy trzcinach,blatach, to skurczybyki wyczuwają chałas i uciekają
Okoń to wyjątkowo mobilna ryba i ma dużo różnych miejsc żerowania.

Podpowiem ci kolego że okoń tak samo jak sandacz nie lubi zbyt prześwietlonej wody od słońca (słoneczna pogoda) i często wtedy chowa się w zielsko przy dnie i czaji się na ofiarę i atakuje jak torpeda z dna do toni na zielskiem,wtedy od bocznego troka skuteczniejsza jest mała obrotowka w rozmiarze 00 , 1,(polecam D.A.M Efezett), albo mały woblerek (polecam salmo hornet,kolor uklejka). Skuteczne tez jest metoda z opadu twisterem 3,5cm - 4cm 5 gram ołowiu. tuż nad zielskiem,ale to wymaga większej umiejętności od wędkarza żeby nie miał zaczepów w zielsku i prowadził skokami i pilnował napięcie żyłki i patrzył na szczytówkę ;) 
[2011-05-23 09:13]