Zaloguj się do konta

Odpowiedż Redakcji WW na pytanie w sprawie siatek

utworzono: 2011/10/21 14:36
marek-debicki

stanowiska w sprawie siatki
  Nowe
  List nr: 1/2

Od:   redakcja_WW <redakcja@ww.media.pl>  
Do:   Marek Dębicki <marek-debicki@wp.pl
Data:   Piątek, 21 Października 2011 14:14
Załączniki:  2 załączniki
Zapisz wszystkie załączniki
Temat:   Re: stanowiska w sprawie siatki
Regulamin PZW nie zmusza wędkarza do przechowywania ryb w stanie żywym. Można je uśmiercić zaraz po złowieniu. Pozdrawiamy Redakcja WW    
-----
[2011-10-21 14:36]

Ale sie wysilili!!!!! [2011-10-21 14:54]

MarekW83

Krótko i na temat . Po prostu przy czytaniu tego punktu RAPR trzeba rozważyć znaki interpunkcyjne i tyle . Idąc dalej - siatka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia wędkarza .

Pozdrawiam,

Marek 

[2011-10-21 15:26]

mateuszwos

Dla mnie ten zapis zawsze był jasny. Tak jak zauważył kolega wyżej, trzeba umieć czytać znaki interpunkcyjne.
[2011-10-21 15:42]

marek-debicki

Koledzy ważne, że jest odpowiedż. Nie jest co prawdo zbyt obszerna, ale za to jednoznaczna. WW są miesięcznikiem PZW, więc przynajmniej w tej kwestii nie będzie żadnych wątpliwość. [2011-10-21 15:52]

Koledzy ważne, że jest odpowiedż. Nie jest co prawdo zbyt obszerna, ale za to jednoznaczna. WW są miesięcznikiem PZW, więc przynajmniej w tej kwestii nie będzie żadnych wątpliwość.

Dokładnie. Przynajmniej nie będzie niedomówień i jakiś dziwnych interpretacji.
[2011-10-22 22:41]

pstrag222

nigdy nie było potrzebne przetrzymywanie ryby w siatce,
i regulamin nic o tym nie mówi
mozna ja usmiercic i np. zawinac w wilgotna szmatke
ja tak robie i wrazie kontroli nikt nie zwracał mi uwagi
[2011-10-23 11:17]

Hurray! Sprawa wyjaśniona!  [2011-10-23 11:51]

Bromar

Na stronie głownej widać jest tak napisane :

Odpowiedż Redakcji WW na pytanie w sprawie siatek | 124

czyli powinno być 124 posty, rozumiem, że 116 było nie na temat, bo aktualnie widoczne jest tylko 8 postów.

Myślę Koledzy, że powinniśmy wypowiadać się tylko w temacie i bardzo sensownie, to ktoś nie będzie musiał poświęcac swojego prywatnego wolnego czasu na czyszczenie tematów :))
[2011-10-23 14:12]

perwer

Mój śp.Dziadek ,który 30 lat temu zaraził mnie łowieniem rybek,jak chodził na rybki to przeznaczone do zabrania wkładał do takiej specjalnej skórzanej torby.Wcześniej wkładał do torby trawe i inne rośliny-jakie niestety nie zdażyłem sie zapytać,jak zaczeło mnie to interesować.Pamiętam że ryby nawet po całym dniu były świeżutkie ... [2011-10-23 15:44]

Mój śp.Dziadek ,który 30 lat temu zaraził mnie łowieniem rybek,jak chodził na rybki to przeznaczone do zabrania wkładał do takiej specjalnej skórzanej torby.Wcześniej wkładał do torby trawe i inne rośliny-jakie niestety nie zdażyłem sie zapytać,jak zaczeło mnie to interesować.Pamiętam że ryby nawet po całym dniu były świeżutkie ...

pokrzywę tak wkładają [2011-10-23 15:49]

Diablo

Mój śp.Dziadek ,który 30 lat temu zaraził mnie łowieniem rybek,jak chodził na rybki to przeznaczone do zabrania wkładał do takiej specjalnej skórzanej torby.Wcześniej wkładał do torby trawe i inne rośliny-jakie niestety nie zdażyłem sie zapytać,jak zaczeło mnie to interesować.Pamiętam że ryby nawet po całym dniu były świeżutkie ...

Pokrzywa lub/i chrzan
[2011-10-23 20:53]

darecki969

W pokrzywy najlepiej. [2011-10-26 06:00]

89krzysztof

niektórzy złowią rybę, dają jej w łeb i też w pokrzywy. A po skończonym łowieniu biorą po 10sztuk do domu...
[2011-10-26 07:50]

Rybka696

Jeżeli wkładamy złowione i przeznaczone do zabrania ryby do siatki to jest kilka ale,siatka nie może być z drutu jakie jeszcze się czasami trafiają.Musi być rozpięta na obręczach i ma być miękka aby nie ranić złowionych ryb ,jest tam coś jeszcze ale to jest najważniejsze
[2011-10-27 07:38]

Na stronie głownej widać jest tak napisane :

Odpowiedż Redakcji WW na pytanie w sprawie siatek | 124

czyli powinno być 124 posty, rozumiem, że 116 było nie na temat, bo aktualnie widoczne jest tylko 8 postów.

Myślę Koledzy, że powinniśmy wypowiadać się tylko w temacie i bardzo sensownie, to ktoś nie będzie musiał poświęcac swojego prywatnego wolnego czasu na czyszczenie tematów :))

Co tu się stało, że wcięło aż tyle postów???

Aktualnie stosunek postów "nie na temat", do tych "na temat" wynosi 126/15. Szok.

Skoro od początku (w mojej ocenie) bezdyskusyjna i jednoznaczna, kwestia braku obowiązku posiadania podczas wędkowania siatki do przechowywania ryb w stanie żywym się wreszcie wyjaśniła, może pora teraz wreszcie zająć się czymś poważnym i wyjaśnić inną niezmiernie istotną kwestię: 

"Co to jest i jaką powierzchnię zajmuje stanowisko wędkarskie?".

Może zacznę od przywołania następującego przepisu….

Rozdział III pkt. 6 RAPR

"Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu".

Przykład:

Często spinninguję idąc wzdłuż brzegu rzeki, mając cały swój sprzęt na sobie, a najważniejszy jego element w dłoni ;)... zadając sobie pytanie: "jakie właściwie jest to moje stanowisko wędkarskie i czy goniąc z rybą wzdłuż brzegu wciąż na nim stoję, czy już go opuściłem?" :)

Moim zdaniem (w przypadku spinningisty łowiącego i podążającego wzdłuż brzegu) stanowisko wędkarskie, o ile można w tym przypadku mówić o czymś takim, praktycznie obejmuje obszar na którym on stoi i można powiedzieć, że wynosi on maksymalnie 0,5 m2. 

Obszar, o którym wspomina RAPR to koło o promieniu (min.) 5 m ... mający powierzchnię ok. 78,5 m2! Różnica więc jest zasadnicza.

Proponuję jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię, bo choćby śmieci nad brzegami rzek mnóstwo (szczególnie po gumofilcach gruntowych i balangerach) i sprzątnięcie ich wszystkich na odcinku brzegu rzeki, który zwykle przechodzi spinningista przekracza jego fizyczne i techniczne możliwości. Przy okazji należy uregulować kwestię czy stanowisko, które z oczywistych przyczyn znajduje się blisko brzegu obejmuje swym zasięgiem również obszar pokryty wodą, wówczas należałoby sprzątać też śmieci, które znajdują się na dnie takiej rzeki ... :/

Rozdział III pkt 3 RAPR

"Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma ten wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odpowiednie odstępy, określone w rozdziale V. Regulaminu . Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko".

… w rozdziale V RAPR mówi się już o odstępach między wędkującymi, a nie między ich stanowiskami:

1.3. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:

a/ łowiąc z brzegu - 10 m

b/ między łodziami lub brodząc - 25 m

c/ między łodzią, a wędkującymi z brzegu - 50 m

2.2. W ę dkarz łowi ą cy ryby t ą metod ą , zobowi ą zany jest do zachowania nast ę puj ą cych minimalnych odst ę pów od innych w ę dkuj ą cych:

a/ łowi ą c z brzegu lub brodz ą c - 25 m

b/ łowi ą c z łodzi - 50 m

3.2. Przy w ę dkowaniu t ą metod ą w ę dkarz zobowi ą zany jest zachowa ć minimaln ą odległo ść 50 m od innych w ę dkuj ą cych.

4.2. Przy w ę dkowaniu t ą metod ą w ę dkarz zobowi ą zany jest zachowa ć minimalne odległo ś ci od innych w ę dkuj ą cych;

a/ z brzegu lub brodz ą c – 25 m,

b/ z łodzi – 50 m.

5.5. Przy w ę dkowaniu t ą metod ą w ę dkuj ą cy zobowi ą zany jest zachowa ć minimaln ą odległo ść 10 m od innych w ę dkuj ą cych.

Czy w związku z tym należałoby uznać, że stanowisko wędkarskie nie ma obszaru koła o promieniu min. 5 metrów, a jest to po prostu miejsce w którym dany wędkarz stoi (siedzi, leży, kuca, lewituje)?

Skoro z przepisu RAPR (rozdz. III pkt. 6) wprost wynika, że stanowisko wędkarskie musi mieć promień minimum 5 metrów, to jak teraz liczyć odstęp o którym mowa w pkt 3? Od środka geometrycznego stanowiska wędkarskiego, czy też od jego granic, a może właśnie raczej od miejsca w którym stoi (leży, siedzi, kuca) wędkarz? 

Czy łowiąc metodą spławikową z brzegu, mogę przyjąć, że moje stanowisko wędkarskie ma promień większy niż 5 m, np. 20 m?

Przecież w RAPR  mówi się jedynie o minimalnym promieniu stanowiska wędkarskiego, o maksymalnym nie wspominając. W takim przypadku sąsiedni wędkarz teoretycznie miałby prawo zająć swoje stanowisko 10 m ode mnie, czyli łowiłby de facto w ramach własnego, ale na terenie mojego stanowiska wędkarskiego, oczywiście zgodnie z własnym limitem…

Ciekaw jestem opinii kolegów i koleżanek na ten temat, licząc po cichu, że mój post jest „na temat”  ;)

pozdrawiam

[2011-10-27 13:15]

mateuszwos

Problem posiadania siatki i stanu ryb w jakim należy je przechowywać rozwiązywano wraz z redakcją WW kilka miesięcy. Więc jak sądzę na rozwikłanie tego bardziej obszernego problemu będziemy musieli zaczekać kilka lat.
[2011-10-28 11:21]

Oby kolego :D

Później warto zająć się tym tematem:
Czym różni się łowisko od stanowiska wędkarskiego i kto ma do nich prawo?

I tak ...

Rozdział III. OBOWIĄZKI WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW

2. Przed przystąpieniem do wędkowania, wędkarz zobowiązany jest do ustalenia do kogo należy wybrane przez niego łowisko i czy nie obowiązują na nim dodatkowe ograniczenia, poza zawartymi w niniejszym Regulaminie.

3. Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma ten wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odpowiednie odstępy, określone w rozdziale V. Regulaminu. Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.

Jeśli na danym łowisku wędkuje członek PZW w wieku do lat 14 pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, to w związku z poniższym przepisem łowisko jest ... jego.

II. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW

5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.

Warto ustalić co autorzy RAPR rozumieją pod pojęciem "łowisko"... gdyż, należy domniemywać zgodnie z poniższym ...

IV. ZASADY WĘDKOWANIA

3.9. Uprawniony do rybactwa może na danym łowisku wprowadzić ograniczenie lub zakaz stosowania zanęt.

oraz

7. Wprowadza się następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowisk:(...)

... łowisko to raczej staw, jezioro, zbiornik zaporowy, rzeka lub jej odcinek, a nie fragment wody leżący w zasięgu zestawu wędkarskiego.

pozdrawiam

[2011-10-28 12:39]

JaroDaw

....

"Co to jest i jaką powierzchnię zajmuje stanowisko wędkarskie?".

Może zacznę od przywołania następującego przepisu….

Rozdział III pkt. 6 RAPR

"Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czy....

W moim przekonaniu stanowisko, jest to miejsce w którym wędkujesz ( gdzie znajduje się wędka), więc stanowisko stanowi tyle ile zajmuje w danym momencie . Odległości między wędkującymi sprawa prosta od człowieka, do człowieka (zakładając jednak że zajmuje miejsce przy wędkach). Obszar do posprzątania, to teren o promieniu minimum 5m liczony od człowieka zajmującego miejsce przy wędkach. Wedle przepisy spinningista przemieszczający się zarzucając wędkom przynętę zajmuje nowe stanowisko (więc ma obowiązek utrzymać łowisko w czystości). W przaktyce jednak nie wyobrażam tego sobie.
[2011-10-28 13:04]

JaroDaw

Oby kolego :D

Później warto zająć się tym tematem:
Czym różni się łowisko od stanowiska wędkarskiego i kto ma do nich prawo?

I tak ...

Łowisko- to gdzie zmierzamy jadąc na ryby ;)Stanowisko- to to co stwarzamy "na łowisku" je łowiąc ;)

[2011-10-28 13:11]

Łowiska:
[2011-10-28 13:43]

Stanowisko wędkarskie-miejscówka:
[2011-10-28 13:51]

JaroDaw

To na drugim zdjęciu, to nie stanowisko, co najwyżej miejscówka ;) [2011-10-28 13:57]

To na drugim zdjęciu, to nie stanowisko, co najwyżej miejscówka ;)

Dlatego u góry napisałem: "stanowisko wędkarskie-miejscówka". Wiadomo wszem i wobec, ze na miejscówce przygotowuje się stanowisko wędkarskie. Czyli: na łowisku jest miejscówka, na której przygotowujemy stanowisko.

[2011-10-28 14:10]

Piękne fotki.

A czy jest może na którymś zdjęciu własne łowisko członka PZW do lat 14, o którym mowa w rozdz. II pkt. 5 RAPR PZW?

[2011-10-28 14:29]

JaroDaw

To na drugim zdjęciu, to nie stanowisko, co najwyżej miejscówka ;)

Dlatego u góry napisałem: "stanowisko wędkarskie-miejscówka". Wiadomo wszem i wobec, ze na miejscówce przygotowuje się stanowisko wędkarskie. Czyli: na łowisku jest miejscówka, na której przygotowujemy stanowisko.

...a na stanowisku wariat, podłączony żyłką do wody ...;) [2011-10-28 14:30]