Zaloguj się do konta

Odpowiedż Redakcji WW na pytanie w sprawie siatek

utworzono: 2011/10/21 14:36

To na drugim zdjęciu, to nie stanowisko, co najwyżej miejscówka ;)





Dlatego u góry napisałem: "stanowisko wędkarskie-miejscówka". Wiadomo wszem i wobec, ze na miejscówce przygotowuje się stanowisko wędkarskie. Czyli: na łowisku jest miejscówka, na której przygotowujemy stanowisko.


...a na stanowisku wariat, podłączony żyłką do wody ...;)



 

raczej na odwrót ... woda podłączona jest żyłką do wariata  ... nieuleczalnie chorego na najwspanialszą chorobę świata :D

pozdrawiam

[2011-10-28 14:39]

JaroDaw

Piękne fotki.

A czy jest może na którymś zdjęciu własne łowisko członka PZW do lat 14, o którym mowa w rozdz. II pkt. 5 RAPR PZW?


No każde zdjęcie je przedstawia, bo opiekun nie musi wędkować, a nawet nie musi opłacać składek, wystarczy że ma kartę wędkarską i sprawuję w danej chwili opiekę nad młodym wędkarzem. [2011-10-28 14:53]

Piękne fotki.

A czy jest może na którymś zdjęciu własne łowisko członka PZW do lat 14, o którym mowa w rozdz. II pkt. 5 RAPR PZW?


No każde zdjęcie je przedstawia, bo opiekun nie musi wędkować, a nawet nie musi opłacać składek, wystarczy że ma kartę wędkarską i sprawuję w danej chwili opiekę nad młodym wędkarzem.


 

Kolego Jarosławie, słowo klucz: własne

To, że młody wędkarz z PZW ma dorosłego opiekuna z kartą wędkarską powoduje, że np. dane jezioro, w którym łowi staje się jego własnym łowiskiem?

Moim zdaniem w rozdz. II pkt. 5 RAPR jest błąd logiczny, wystarczy słowo "łowisko" zmienić na "stanowisko".

[2011-10-28 15:13]

Zgadza się. Takie kwiatki słowne w RAPR zawsze będą prowadzić do dowolnej interpretacji i kąt widzenia będzie zależny od kąta patrzenia. Ale akurat to nie rzutuje na całość i nie zmienia sensu stricte całości myśli autora. Jakby tak mieli dodać erratę do RAPR, to byłaby taka sama jak ten RAPR. [2011-10-28 15:22]

Diablo

 Na stronie głownej widać jest tak napisane :

Odpowiedż Redakcji WW na pytanie w sprawie siatek | 124

czyli powinno być 124 posty, rozumiem, że 116 było nie na temat, bo aktualnie widoczne jest tylko 8 postów.

Myślę Koledzy, że powinniśmy wypowiadać się tylko w temacie i bardzo sensownie, to ktoś nie będzie musiał poświęcac swojego prywatnego wolnego czasu na czyszczenie tematów :))


 

Co tu się stało, że wcięło aż tyle postów???

 

Aktualnie stosunek postów "nie na temat", do tych "na temat" wynosi 126/15. Szok.

 

Skoro od początku (w mojej ocenie) bezdyskusyjna i jednoznaczna, kwestia braku obowiązku posiadania podczas wędkowania siatki do przechowywania ryb w stanie żywym się wreszcie wyjaśniła, może pora teraz wreszcie zająć się czymś poważnym i wyjaśnić inną niezmiernie istotną kwestię: 

 

"Co to jest i jaką powierzchnię zajmuje stanowisko wędkarskie?".

 

Może zacznę od przywołania następującego przepisu….

 

Rozdział III pkt. 6 RAPR

"Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu".

 

Przykład:

Często spinninguję idąc wzdłuż brzegu rzeki, mając cały swój sprzęt na sobie, a najważniejszy jego element w dłoni ;)... zadając sobie pytanie: "jakie właściwie jest to moje stanowisko wędkarskie i czy goniąc z rybą wzdłuż brzegu wciąż na nim stoję, czy już go opuściłem?" :)


 Moim zdaniem (w przypadku spinningisty łowiącego i podążającego wzdłuż brzegu) stanowisko wędkarskie, o ile można w tym przypadku mówić o czymś takim, praktycznie obejmuje obszar na którym on stoi i można powiedzieć, że wynosi on maksymalnie 0,5 m2. 

Obszar, o którym wspomina RAPR to koło o promieniu (min.) 5 m ... mający powierzchnię ok. 78,5 m2! Różnica więc jest zasadnicza.

 

Proponuję jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię, bo choćby śmieci nad brzegami rzek mnóstwo (szczególnie po gumofilcach gruntowych i balangerach) i sprzątnięcie ich wszystkich na odcinku brzegu rzeki, który zwykle przechodzi spinningista przekracza jego fizyczne i techniczne możliwości. Przy okazji należy uregulować kwestię czy stanowisko, które z oczywistych przyczyn znajduje się blisko brzegu obejmuje swym zasięgiem również obszar pokryty wodą, wówczas należałoby sprzątać też śmieci, które znajdują się na dnie takiej rzeki ... :/

 

Rozdział III pkt 3 RAPR

"Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma ten wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odpowiednie odstępy, określone w rozdziale V. Regulaminu . Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko".

 

… w rozdziale V RAPR mówi się już o odstępach między wędkującymi, a nie między ich stanowiskami:

 

1.3. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:

a/ łowiąc z brzegu - 10 m

b/ między łodziami lub brodząc - 25 m

c/ między łodzią, a wędkującymi z brzegu - 50 m

2.2. W ę dkarz łowi ą cy ryby t ą metod ą , zobowi ą zany jest do zachowania nast ę puj ą cych minimalnych odst ę pów od innych w ę dkuj ą cych:

a/ łowi ą c z brzegu lub brodz ą c - 25 m

b/ łowi ą c z łodzi - 50 m

3.2. Przy w ę dkowaniu t ą metod ą w ę dkarz zobowi ą zany jest zachowa ć minimaln ą odległo ść 50 m od innych w ę dkuj ą cych.

4.2. Przy w ę dkowaniu t ą metod ą w ę dkarz zobowi ą zany jest zachowa ć minimalne odległo ś ci od innych w ę dkuj ą cych;

a/ z brzegu lub brodz ą c – 25 m,

b/ z łodzi – 50 m.

5.5. Przy w ę dkowaniu t ą metod ą w ę dkuj ą cy zobowi ą zany jest zachowa ć minimaln ą odległo ść 10 m od innych w ę dkuj ą cych.

 

Czy w związku z tym należałoby uznać, że stanowisko wędkarskie nie ma obszaru koła o promieniu min. 5 metrów, a jest to po prostu miejsce w którym dany wędkarz stoi (siedzi, leży, kuca, lewituje)?

 

Skoro z przepisu RAPR (rozdz. III pkt. 6) wprost wynika, że stanowisko wędkarskie musi mieć promień minimum 5 metrów, to jak teraz liczyć odstęp o którym mowa w pkt 3? Od środka geometrycznego stanowiska wędkarskiego, czy też od jego granic, a może właśnie raczej od miejsca w którym stoi (leży, siedzi, kuca) wędkarz? 

 

Czy łowiąc metodą spławikową z brzegu, mogę przyjąć, że moje stanowisko wędkarskie ma promień większy niż 5 m, np. 20 m?

Przecież w RAPR  mówi się jedynie o minimalnym promieniu stanowiska wędkarskiego, o maksymalnym nie wspominając. W takim przypadku sąsiedni wędkarz teoretycznie miałby prawo zająć swoje stanowisko 10 m ode mnie, czyli łowiłby de facto w ramach własnego, ale na terenie mojego stanowiska wędkarskiego, oczywiście zgodnie z własnym limitem…

 

Ciekaw jestem opinii kolegów i koleżanek na ten temat, licząc po cichu, że mój post jest „na temat”  ;)

 

pozdrawiam


Dla mnie sprawa jest prosta i oczywista. 



Ad 1 Stanowisko ma obszar koła po którego środku znajduje się wędkarz.

Ad 2 Wyraźnie napisane jest że wędkarz powinien zachować odstęp od innego wędkującego ( a więc środka geometrycznego stanowiska).Czyli  od wędkarza a nie krawędzi stanowiska.

Ad 3 W rapr nie mówi się o minimalnym promieniu łowiska a o minimalnym promieniu do sprzątania.
[2011-10-28 19:10]

ppicasso

prosto i logicznie ,brawo panie Diablo
[2011-10-28 19:15]

 .



Ad 1 Stanowisko ma obszar koła po którego środku znajduje się wędkarz.

Ad 2 Wyraźnie napisane jest że wędkarz powinien zachować odstęp od innego wędkującego ( a więc środka geometrycznego stanowiska).Czyli  od wędkarza a nie krawędzi stanowiska.

Ad 3 W rapr nie mówi się o minimalnym promieniu łowiska a o minimalnym promieniu do sprzątania.



Ad Ad 1 Można tak założyć. Wówczas oprócz syfu na brzegu po śmieciarzach, dochodzi nam jeszcze sprzątanie części dna, które w tym kole z oczywistych względów się znajduje.

Ad Ad 2 O zachowaniu odstępów między wędkującymi jest mowa w rozdziale V, w rozdziale III mówi się o zajmowaniu stanowisk między tymi wędkującymi. O tym, że odstęp należy liczyć od wędkarza do wędkarza wiadomo z rozdziału V RAPR.

Ad Ad 3  cyt. "W rapr nie mówi się o minimalnym promieniu łowiska" ... a to coś nowego. Pewnie miało być "stanowiska", a nie "łowiska" co?
Przyznaj się kolego, to ty pisałeś RAPR? ;)

W RAPR mówi się o minimalnym promieniu, w jakim stanowisko wędkarskie ma być czyste, z czego wprost wynika logiczny wniosek, że taki jest właśnie jego minimalny promień.

Kto wie jaki może być/jest maksymalny?
[2011-10-28 21:56]

Przy okazji ... witam kolejnego bota na forum.
[2011-10-28 21:58]

JaroDaw

Przy okazji ... witam kolejnego bota na forum.

;)))) [2011-10-29 09:38]

Diablo

 .



Ad 1 Stanowisko ma obszar koła po którego środku znajduje się wędkarz.

Ad 2 Wyraźnie napisane jest że wędkarz powinien zachować odstęp od innego wędkującego ( a więc środka geometrycznego stanowiska).Czyli  od wędkarza a nie krawędzi stanowiska.

Ad 3 W rapr nie mówi się o minimalnym promieniu łowiska a o minimalnym promieniu do sprzątania.



Ad Ad 1 Można tak założyć. Wówczas oprócz syfu na brzegu po śmieciarzach, dochodzi nam jeszcze sprzątanie części dna, które w tym kole z oczywistych względów się znajduje.

Ad Ad 2 O zachowaniu odstępów między wędkującymi jest mowa w rozdziale V, w rozdziale III mówi się o zajmowaniu stanowisk między tymi wędkującymi. O tym, że odstęp należy liczyć od wędkarza do wędkarza wiadomo z rozdziału V RAPR.

Ad Ad 3  cyt. "W rapr nie mówi się o minimalnym promieniu łowiska" ... a to coś nowego. Pewnie miało być "stanowiska", a nie "łowiska" co?
Przyznaj się kolego, to ty pisałeś RAPR? ;)

W RAPR mówi się o minimalnym promieniu, w jakim stanowisko wędkarskie ma być czyste, z czego wprost wynika logiczny wniosek, że taki jest właśnie jego minimalny promień.

Kto wie jaki może być/jest maksymalny?



Ad Ad Ad 1 Można również założyć że musisz oczyścić powietrze z dymu papierosa, grilla, spalin itd. Z wody lepiej nic nie wyciągać bo Strażnik może to pod kłusownictwo podciągnąć:)

Ad Ad Ad 2 Skoro wiadomo wszystko to skąd pytanie.

Ad Ad Ad 3 Masz rację chodziło o stanowisko nie łowisko. "Przejęzyczenie".

Można założyć że 5 m to minimalny promień - bo tyle należy wysprzątać. Ale nie jest to jedyne możliwe założenie.
Można założyć że minimalny promień stanowiska to 1 metr ale wysprzątać i tak masz 5.  tu chodzi o określenie powierzchni do sprzątania a nie określenie powierzchni stanowiska.
[2011-10-29 10:35]

mateuszwos

Jeszcze kilka wypowiedzi Diablo i się okaże, że RAPR w całości jest poprawnie sformułowany:) Ale myślę, że dobrze kolega to interpretuje.
[2011-10-29 10:52]

JaroDaw

Jeszcze kilka wypowiedzi Diablo i się okaże, że RAPR w całości jest poprawnie sformułowany:) Ale myślę, że dobrze kolega to interpretuje.

RAPR jest napisany językiem "prostym", zrozumiałym dla wielopokoleniowego społeczeństwa. Nie jest wolny od błędów i właściwie można by się przyczepić do większości jego punktów, szukając luk dziur i alternatyw, tylko po co ?. Jeżeli poruszamy naprawdę niejasne zagadnienia, to oki, ale jak zaczniemy szukać "dziury w całym", to napsujemy sobie sami krwi, a przy okazji wyedukujemy kilku nowych etycznych-inaczej .Pozdrawiam Jarek [2011-10-29 11:42]

Jeszcze kilka wypowiedzi Diablo i się okaże, że RAPR w całości jest poprawnie sformułowany:) Ale myślę, że dobrze kolega to interpretuje.

RAPR jest napisany językiem "prostym", zrozumiałym dla wielopokoleniowego społeczeństwa. Nie jest wolny od błędów i właściwie można by się przyczepić do większości jego punktów, szukając luk dziur i alternatyw, tylko po co ?. Jeżeli poruszamy naprawdę niejasne zagadnienia, to oki, ale jak zaczniemy szukać "dziury w całym", to napsujemy sobie sami krwi, a przy okazji wyedukujemy kilku nowych etycznych-inaczej .Pozdrawiam Jarek

Słuszne stwierdzenie Jarku lecz jak sam widziałeś było w RAPRie parę rzeczy i to cholernie ważnych (siatka czy zabijanie i przechowywanie ryb) których poprawna interpretacja wywołała niejedną wojenkę więc jeśli są jeszcze jakieś niedomówienie to sądzę iż warto było by je wyjaśnić. A takowym może być miejscówka w przypadku spinningisty. W tym przypadku nie powinno się mówić o jakimkolwiek zajmowaniu stanowiska bo jak ktoś słusznie zauważył taki wędkarz nie jest w stanie fizycznie posprzątać czasem nawet kilkunastu kilometrów rzeki. I oby wszyscy strażnicy to rozumieli. Co innego łowienie stacjonarne. Choć sam przepis o sprzątaniu, mimo iż sam często to robię ale nie zawsze, bardzo mi się nie podoba. Z jednej strony dbanie o nasze łowiska przez nas samych z drugiej przymus do robienie czegoś co powinno leżeć tylko i wyłącznie w gestii dzierżawcy danego akwenu. To tak jakbym miał sprzątać śmieci sąsiada tylko dlatego że poszedłem do niego w odwiedziny. Mi to jakoś się nie zazębia, myśląc oczywiście z punktu prawa.
Pozdrawiam
[2011-10-29 11:59]

JKarp

Cześć
Ja to nawet posunę się do takiego stwierdzenia:
Sezon grilowo-opalających się za nami. Z punktu widzenia prawa i równości PSR lub Policja  może i powinna  nałożyć mandat za śmieci w miejscu grilowania i opalania się. No bo jak to? Wędkarzowi nakazano a Kowalskiemu co przejechał nad wodę wolno wszystko łącznie z siedzeniem w syfie i co gorsze zostawieniu go pod krzaczkiem?
Janusz JKarp
[2011-10-29 12:24]

Diablo

Cześć
Ja to nawet posunę się do takiego stwierdzenia:
Sezon grilowo-opalających się za nami. Z punktu widzenia prawa i równości PSR lub Policja  może i powinna  nałożyć mandat za śmieci w miejscu grilowania i opalania się. No bo jak to? Wędkarzowi nakazano a Kowalskiemu co przejechał nad wodę wolno wszystko łącznie z siedzeniem w syfie i co gorsze zostawieniu go pod krzaczkiem?
Janusz JKarp

zgadzam się
[2011-10-29 13:23]

aadam4810

Myślę że siatka do przetrzymywania ryb jest i nie jest potrzebna dla wędkarza który chce sprawdzić ile ryb jest wstanie złowić w czasie np. 4 godz. siatka jest potrzebna żeby ryby wróciły do wody, a jeżeli chce jakąś rybę zabrać należy rybę uśmiercić, a przetrzymanie jest bardzo proste zerwać trochę pokrzyw ryby się świetnie przetrzymują [2011-10-30 20:34]