Odnowienie zaniedbanego stawu

/ 4 odpowiedzi
Witam
stałem się posiadaczem działki na warmi do której przylegał staw ok 25 x25 głębokość okolo 1m miejcami dziury do 2 m połowa stawu ma brzeg stromy za to druga łagodny straszy muł trzcina  na dnie jest nawet miejscami pół metra mułu i osadu dodam że staw pokryty jest cały w rzęsie wodnej.  Działkę dostałem od teścia i jestem tam kilka razy na rok nie chciałem bawić sie w ten staw lubie ryby i lubię wędkować ale że jestem z gór i łowiłem tylko na blache i na potokach górskich nie mam pojecia o stawach i rybach tam żyjących.Teściu się nie zna tym bardziej były ryby bo były ze wsi przychodzili łowili staw zarósł to to już nikt nie przychodził on sporadycznie złapał w jakieś sieci ryby. tak w czerwcu poszedłem nad ten staw i złapałem 3 karasie ok 35 cm i trafiłem do  siatki kilka sztuk narybku . myśle niby bagno ale coś tam jest. miałem go pogłebić ale brak czasu ii planu co z tą działką zrobie powstrzymał mnie od tego. Pogadałem z jakimś gościem który  ma podobny staw ze tu nie kombinuj wpuść Amura  to wyczyści Ci cała rzęsę i na drugi rok pomyślisz nad innymi rybkami. pasowała mi jego myśl bo wiedziałem że na jesieni gdy bedę miał wolne postawie domek letniskowy i pogłębię staw. w lipcu staw wyczyściłem na brzegach umocniłem jeden  przygotowałem go pod koparkę i wpusciłem do stawu zgodnie z radą 60 szt amura i 20może 30 tołpyg. Wszystko to był narybek około 6-9 cm.
latem było widać jak wieczorem rybki żerują  zaczeły pojawiać sie czasami czaple . teraz widać jak rzesa  znikła jest jej mniej duzo mniej ale nie widzę wogóle  ryb ... i nie wiem co mam dalej robic czy wjechać w staw koparą czy czy jednak tam coś jest bo jak rzucam zanetę do stawu ryb co prawda nie widzę  ale pochwili muł jest poruszany ale jakoś ba siatkę nic sie nie złąpało
Panowie i Panie powiedzcie co mam dalej robić bo już nie wiem kogo słuchać??

limakryba


nie potrzebnie wpuszczałeś na początek ryby. Najlepiej na samym początku trzeba było wziąść sie za pogłębienie, gdyż teraz ryby mogą paść (2013/10/09 08:25)

Artur z Ketrzyna


Co do zarybienia. Amur oki. Ale tołpyga???? Ona wyjada też plankton!!! w ogromnych ilościach W USA zniszczyła rzekę!!! Strasznie obniża wydajność akwenów (zabiera pokarm innym rybom).
Pogłęb staw jak masz Kaskę na to (minimum 1,5-2m). I pamiętaj że tołpyga jest be i jej tam spowrotem nie wpuszczaj!
Resztę wyłowisz siecią, bo na wędkę będzie trudno.

Nie widzisz ryb z góry, bo przecież mają ciemne grzbiety (naturalny kamuflaż). Co do amura to też za dużo. Wystarczy z 10-20 szt. Dorosłych to max 10. Krasnopióra i ploteczka też oczyszcza z rzęsy i glonków.... (2013/10/09 09:38)

Jakub Woś


Bez sensu było wpuszczanie ryb przed pogłębianiem. Zwłaszcza takich gatunków. Pogłębić musisz staw, tym samym oczyścisz staw. Później do stawu liny, karasie okonie szczupaki i płotki. Wokół stawu kilka olszyn zeby dawały cień. Wtedy roślinność się tak nie rozwija. (2013/10/09 21:37)

michallo212


Niedawno zajmowałem się swoim stawem (powiększanie, pogłębianie, wyrównywanie = ogólne porządki) i mam o tym troszkę pojęcia ;)

Zakup/wypożycz dobrą pompę do BRUDNEJ wody, wypompuj ile się da i wybierz wszystkie ryby. Amura jak już ktoś wyżej napisał zostaw w ilości 20-25szt max, całą tołpygę zjedz, oddaj komuś - nie wpuszczaj jej tam! Wykop jakieś wartościowe rośliny ze stawu (zależy co tam konkretnie się znajdzie) by móc je później ponownie zasadzić. Wynajmij koparkę i do roboty :) Pogłęb do 2m z powiedzmy małym dołkiem na 2,5-3m - na wszelki wypadek gdyby woda się obniżała. Zasadź rośliny, poczekaj aż napłynie woda - ryby (amur) wpuść najlepiej dopiero po miesiącu (super gdyby staw mógł odczekać choć do wiosny ale jednak coś z rybami trzeba zrobić). Główne zarybienie przeprowadź dopiero na wiosnę.

(2013/10/11 08:23)