Zaloguj się do konta

Odłowy kontrolne ryby w pzw

utworzono: 2012/04/10 12:22
bodekk66

chciałbym dowiedzieć się waszych opini co sądzicie odnośnie w/w zagadnienia i warunki jakie powine być spełnione i kto sprawuje nadzór,dziekuję

[2012-04-10 12:22]

adler

Witaj Bogdan . 

Odłowy kontrolowane , czy Kontrolne ?

[2012-04-10 12:49]

bodekk66

ok poprawiłem,miałem na myśli kontrolny,dzięki [2012-04-10 12:55]

adler

 " Na poszczególne obwody opracowane zostały operaty rybackie na podstawie , których użytkownik zobowiązany jest prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką, tj. wykorzystanie produkcyjnych możliwości wód, zmierzając jednocześnie do poprawy jakości naturalnego środowiska i jego zasobów. Dlatego właśnie operat określa zasady tej gospodarki.
 Zgodnie z operatem rybackim użytkownik wód zobowiązany jest do przeprowadzenia minimum raz na trzy lata odłowów kontrolnych na poszczególnych obwodach." 

Odłów może się odbyć na wniosek Koła ale decyzję o tym podejmuje ZO .
Zgodnie z operatem rybackim użytkownik wód zobowiązany jest do przeprowadzenia minimum raz na trzy lata odłowów kontrolnych na poszczególnych obwodach.

Co to są odłowy kontrolne?

Odłowy kontrolne - odłowy polegające na odłowieniu poszczególnych roczników różnych gatunków ryb celem monitoringu dotyczącego ichtiofauny danej wody. Monitoring taki pozwala dostosować poziom eksploatacji rybacko-wedkarskiej do zachodzących zmian środowiskowych. Odłowy takie dają informacje dotyczące:
-struktury ilościowej i jakościowej ichtiofauny,
-oceny rekrutacji,
-oceny populacji m.in. sandacza i innych gat.
-oceny stanu ichtiofauny,
-zalecenia gospodarcze.
Na podstawie tych odłowów można stwierdzić efektywność zarybień poszczególnych roczników i gatunków oraz ich liczebność (szczególnie ważne jeżeli chodzi o drapieżniki i ryby spokojnego żeru leszcz, krąp). Przykładowo nadmiar leszcza z którym nie dają sobie rady w sposób naturalny drapieżniki powoduje jego karłowacenie oraz zwiększenie podatności na choroby i zapasożycenie.

Ważne również do analizy stanu ichtiofauny jest rzetelne wypełnianie rejestrów połowowych na podstawie, których naprawdę można w sposób zbliżony określić ilość zabranych z wody poszczególnych gatunków ryb. Odłowy prowadzone są przez wynajętą przez ZO Brygadę połowową przy udziale Głównego specjalisty ds. gospodarki rybacko-wedkarskiej ZOPZW oraz ichtiolog . Przy odłowach uczestniczyć mogą przedstawiciele RZGW , PSR oraz zainteresowane koła wędkarskie. 
 Odłowiony materiał w postaci ryb po analizie (pomiary, itp.) zostaną wpuszczane z powrotem do wody, ryby uszkodzone lub nie nadające się do wpuszczenia przekazane będą na rzecz Okręgu na podstawie protokołu zdawczego.
 Po zakończeniu odłowów przez jednostkę dokonującą odłowów zostaje opracowana analiza która zawierać będzie informacje o których wspomniano wcześniej i przekazany do RZGW, ZO PZW, Głównemu specjaliście oraz zainteresowanym Kołom.

********************************************************************

Bogdan tyle mam na ten temat danych myślę że co nieco światełka na sprawę masz . Jakby co to pisz na pocztę . 

Pozdrawiam Krzysztof O .

[2012-04-10 13:10]

endzi63

lat kilka temu byłem świadkiem odłowów kontrolnych na j.Karaśnia koło Izbicy Kujawskiej, szczególnie chodziło o populacje sandacza, w tym celu połowa jeziora była wyłączona z wędkowania, więc zmieniłem łowisko, następnego dnia znalazłem w krzakach około 50-100 głów sandaczy i resztki po wypatroszeniu, z opowieści świadków co obserwowali odłowy, to co było wyciągnięte solidarnie zostało podzielone i zabrane do domu, a we wszystkim uczestniczył prezes koła wędkarskiego z Izbicy Kujawskiej.
[2012-04-10 14:39]

Pitbul

lat kilka temu byłem świadkiem odłowów kontrolnych na j.Karaśnia koło Izbicy Kujawskiej, szczególnie chodziło o populacje sandacza, w tym celu połowa jeziora była wyłączona z wędkowania, więc zmieniłem łowisko, następnego dnia znalazłem w krzakach około 50-100 głów sandaczy i resztki po wypatroszeniu, z opowieści świadków co obserwowali odłowy, to co było wyciągnięte solidarnie zostało podzielone i zabrane do domu, a we wszystkim uczestniczył prezes koła wędkarskiego z Izbicy Kujawskiej.

.... o czym wam melduję i zróbcie z tym coś do cholery !!!!Jesteś Kolego żałosny....T. [2012-04-10 14:50]

adler

Witaj Andrzej . 

Więc już macie nauczkę na przyszłość . Jest jasno określone kto może , ma być obecny przy odłowach : 

" Przy odłowach uczestniczyć mogą przedstawiciele RZGW , PSR oraz zainteresowane koła wędkarskie.
Odłowiony materiał w postaci ryb po analizie (pomiary, itp.) zostaną wpuszczane z powrotem do wody, ryby uszkodzone lub nie nadające się do wpuszczenia przekazane będą na rzecz Okręgu na podstawie protokołu zdawczego.
Po zakończeniu odłowów przez jednostkę dokonującą odłowów zostaje opracowana analiza która zawierać będzie informacje o których wspomniano wcześniej i przekazany do RZGW, ZO PZW, Głównemu specjaliście oraz zainteresowanym Kołom." 

*********************************************************************

U nas sami wędkarze przez cały czas odłowów są na łowisku , bo oprócz tego że mamy wgląd później do protokołu na żywo widzimy co jest w wodzie i mamy pełną kontrolę nad pracami . Nikt nas nie przegania wręcz przeciwnie nawet przyjmują naszą pomoc przy odłowach . Musi być zainteresowanie wędkarzy sprawą , bo innaczej dalej będą się działy różne nieprzyjemne rzeczy .

Pozdrawiam .

[2012-04-10 14:54]

endzi63

mnie nikt nie przeganiał ale tam gdzie można było podjechać samochodem nad wodę , wszystko było obstawione przez ludzi organizujących odłowy , a ci co się orientują to wiedzą że miejsca tam nie jest za wiele.
[2012-04-10 15:36]

bodekk66

widzę że temat ruszył do przodu i nie tylko wedle regulaminu,sam byłem świadkiem takiego odłowu i poprostu z czystej ciekawości jako sympatyk wędkarstwa chciałem zobaczyć jak to się odbywa  ku mojemu zaskoczeniu zostałem odesłany do narożnika ponieważ przeszkadzam w /w czynnosciach,pużniej okazało się że ryby trafiały  w różne miejsca .Więc po co zarządy uprawiają takie procedery,może trzeba zmienić ten przepis, a rejesrty może też i wprowadzono po to aby okręg mógł miał gdzie odławiać,, wszak informację zbierają co rok z tego tytułu, użyłem słowa rejesrt przypadkowo,chociaż w naszym jeziorze po takich rejestrach wprowadzono wyższy wymiar ochrony rapy,zarybiony sztucznie przez okręg chociaż ryba ta nigdy tam nie występowała,   

                  a może odłów spowodował to i okręg stwierdził,że brak tego  gatunku i trzeba coś z tym zrobić,dzisiaj  jest udreką jeziora a młode pokolenia ryb stwierdzono po 4 latch od wpuszczenia rapy,oczywiście jezioro było zarybiane co roku aby nie zagineły rodzime populacje w tym zbiorniku,j,koło 99 ha

[2012-04-10 16:03]

adler

Ważne również do analizy stanu ichtiofauny jest rzetelne wypełnianie rejestrów połowowych na podstawie, których naprawdę można w sposób zbliżony określić ilość zabranych z wody poszczególnych gatunków ryb.

Dlatego zachęcam do rzetelnego wypełniania REJESTRÓW POŁOWU RYB wykazujmy że wyławiamy ryby z łowisk. Nie róbmy tajemnicy z tego że brały nie ważne jakie ryby złowiliśmy ale złowiliśmy więc to odnotujmy.Niestety są limity zarybieniowe na każdy hektar tyle i tyle i ani sztuki czy grama więcej .Rejestry często koledzy ( znam takie osoby ) są wypisywane na koniec sezonu z "pamięci" , więc nie ma danych i trzeba odławiać "kontrolnie sieciami". Okręgi potrzebują danych więc im je dajmy przecież nikt nie zna naszych wód lepiej od nas samych. Rzetelnie wykazując połowy zmuszamy gospodarzy wód do ich zarybiania w celu uzupełnienia braków w rybostanie i  odłowy stają się zbędne. Natomiast ryby do badania ichtiologicznego , te kilka sztuk można złowić wędką .

[2012-04-10 17:43]