Odległościówka York

/ 19 odpowiedzi
Witam wszystkich jestem wędkarzem od niedawna i moja przygoda dopiero się zaczyna.
Zawsze używałem zwykłych wędek teleskopowych 2,4m i 3,6m.
Ostatnio kupiłem sobie odległościówkę York derby match 3,9m. siła wyrzutu 3-20g.
Założyłem spławik 5g żyłkę 0,22 i choć nie wiem  jak bym się starał to nie mogę rzucić dalej niż na ok 8-10m na taką samą odległość rzucam starą ruską teleskopówką 2,4m na której mam 5,5g spławik.Dużo szukam w internecie jak używać i rzucać taką wędką i nie wiem co robię źle.
Może mi ktoś opisać co jest nie tak i jak powinien być założony zestaw jakich spławików używać i może odległościówką rzuca się inaczej niż zwykłą wędką
Jędrula

Żyłka 0,16 - 0,18 i poleciiiii....

(2014/04/14 09:55)

pkarpelite

Moze spróbuj użyć przelotowego spławika ? - bo jak masz stały i jeszcze z 3 metrowy grunt to raczej moze być ciężko ... - i nawet zyłka 0,10 nie pomoże ...
  (2014/04/14 10:18)

Jędrula

Moze spróbuj użyć przelotowego spławika ? - bo jak masz stały i jeszcze z 3 metrowy grunt to raczej moze być ciężko ... - i nawet zyłka 0,10 nie pomoże ...

Na takim zestawie , z odpowiednio dobranym spławikiem ( na stałe i 3 m gruntem ) i obciążeniem Można na cienkiej żyłce rzucać wieeeeele metrów .

(2014/04/14 10:24)

pkarpelite

Na takim zestawie , z odpowiednio dobranym spławikiem ( na stałe i 3 m gruntem ) i obciążeniem Można na cienkiej żyłce rzucać wieeeeele metrów .

Nie każdy jednak jest sztukmistrzem rzutowym , aby przy wędce 3,9 z ustawionym na 3 m stałym spławikiem wykonywać wieeeeeeelo-metrowe rzuty -> jestem przekonany , że takież i o wiele dłuższe ze spławkiem przelotowym można bez wysiłku wykonywać spod jajek

(2014/04/14 10:36)

Jędrula

Tu nie chodzi o '' sztukmistrzostwo '' ( uwielbiam takie uszczypliwości , zwłaszcza jak komuś brakuje argumentów/doświadczenia w temaciee ) tu chodzi tylko o odpowiedni zestaw a kij o dł 3.90 jak najbardziej się do tego nadaje . Faktem jest , iż zestaw przelotowy będzie do dalekich rzutów odpowiedniejszy o ile głębokość łowiska przekracza długość wędki . (2014/04/14 10:50)

TheMechOne

Teoria jest taka, ze na lowisku o glebokosci powyzej 3,5m powinno sie stosowac splawik przelotowy, bo rzuty beda udreka. I to sie sprawdza. Splawikiem przelotowym da sie lowic i na glebokosci 1m, trzeba probowac wszystkiego jak sie nie posiada w danym momencie mocowanego na stale. :) (2014/04/14 11:01)

TheMechOne

Oczywiscie im ciensza zylka, dluzsza wedka i ciezszy zestaw, tym leci on dalej, tu nie ma sprzecznosci. (2014/04/14 11:03)

pkarpelite

To korzystając z okazji spytam się doświadczonego w temacie - jakie znaczenie ma głębokość łowiska do zastosowania spławika przelotowego ? - tzn. stosując wędzisko 3,9 m i łowiąc na 2 m wodzie pławik mi nie stanie , będzie tonął  czy się jeszcze czegoś innego mozna spodziewać - a może jest jakiś odgórny zakaz regulaminowy w RAPR-rze ?     (2014/04/14 11:09)

pkarpelite

Oczywiscie im ciensza zylka, dluzsza wedka i ciezszy zestaw, tym leci on dalej, tu nie ma sprzecznosci.

A ja raczej myślę , że im poprawnie nawinięta żyłka , odpowiedni blank wędki i poprawnie skonfigurowane obciążenie to wtedy dalej poleci ...- ale zawsze przyjemnie poczytać opinie innych doświadczonych w temacie  (2014/04/14 11:14)

TheMechOne

To korzystając z okazji spytam się doświadczonego w temacie - jakie znaczenie ma głębokość łowiska do zastosowania spławika przelotowego ? - tzn. stosując wędzisko 3,9 m i łowiąc na 2 m wodzie pławik mi nie stanie , będzie tonął  czy się jeszcze czegoś innego mozna spodziewać - a może jest jakiś odgórny zakaz regulaminowy w RAPR-rze ?    

Przeciez wyraznie napisalem, ze przelotowym mozna lowic na plytkiej wodzie, wiec nie rozumiem twoich docinkow. (2014/04/14 11:26)

pkarpelite

Pytanie było skierowane do kol. Jędrula - a w tym czasie się pojawiły posty Kolegi i stąd te nieporozumienie
  (2014/04/14 11:42)

Jędrula

To korzystając z okazji spytam się doświadczonego w temacie - jakie znaczenie ma głębokość łowiska do zastosowania spławika przelotowego ? - tzn. stosując wędzisko 3,9 m i łowiąc na 2 m wodzie pławik mi nie stanie , będzie tonął  czy się jeszcze czegoś innego mozna spodziewać - a może jest jakiś odgórny zakaz regulaminowy w RAPR-rze ?    

No właśnie , odpowiedź jest jasna a Kolega dalej brnie ...szkoda słów . Narobiliśmy trochę bałaganu autorowi wątku , mam nadzieje , że mimo to wyciągnie trafne wnioski .

(2014/04/14 12:15)

pkarpelite

No właśnie , odpowiedź jest jasna a Kolega dalej brnie ...szkoda słów . Narobiliśmy trochę bałaganu autorowi wątku , mam nadzieje , że mimo to wyciągnie trafne wnioski .

Jasna ??? - jaka i gdzie  ? - nie brnę jedynie chciałem się dowiedzieć coś od doświadczonego wędkarza !

(2014/04/14 19:04)

TheMechOne

Jesli sam pojdziesz na lowisko i skonstruujesz kilka wlasnych zestawow (a kombinacji jest mnostwo), sprawdzisz je i wyciagniesz wnioski, to sam bedziesz kiedys doswiadczonym wedkarzem... :) (2014/04/15 07:08)

pkarpelite

Jesli sam pojdziesz na lowisko i skonstruujesz kilka wlasnych zestawow (a kombinacji jest mnostwo), sprawdzisz je i wyciagniesz wnioski, to sam bedziesz kiedys doswiadczonym wedkarzem... :)

Ale tu chyba nie należy już niczego udoskonalać ? - to przecież są podstawy i elementarz wędkarstwa - no jedynie trzeba by było jeszcze zadbać o kondycję fizyczną w celu wykonywania dalekich rzutów odległościówką ze stałym spławikiem - ale nie wszyscy mają tak modelową sylwetkę jak doświadczony kol. Jędrula :) (2014/04/15 10:47)

zimnylm

Dzięki wszystkim za pomoc.Nie chciałem powodować zamętu ani kłótni.
W ramach ścisłości zawsze używam spławików przelotowych.
Chodziło mi tylko o to czy ktoś korzystał z takiej wędki i może mi powiedzieć na jaką średnią odległość można rzucić zestawem ze spławikiem 4-5,5grama bo skoro odległościówką 3,9m rzucam na tą samą odległość co starą teleskopówką 2,4m z takim samym zestawem to pomyślalem że może wędka jest jakaś trefna, przekładałem nawet kołowrotki z żyłką  i nic nie dało. Zawsze używałem wędek teleskopowych i z tą mam pierwszy raz doczynienia.
Kupię żyłkę 0,18 i w przyszłym miesiącu wypróbuję bo teraz już brak czasu.
Jak na razie maksymalna odległość na jaką rzuciłem to ok15m (2014/04/15 16:25)

Jędrula

Dzięki wszystkim za pomoc.Nie chciałem powodować zamętu ani kłótni.
W ramach ścisłości zawsze używam spławików przelotowych.
Chodziło mi tylko o to czy ktoś korzystał z takiej wędki i może mi powiedzieć na jaką średnią odległość można rzucić zestawem ze spławikiem 4-5,5grama bo skoro odległościówką 3,9m rzucam na tą samą odległość co starą teleskopówką 2,4m z takim samym zestawem to pomyślalem że może wędka jest jakaś trefna, przekładałem nawet kołowrotki z żyłką  i nic nie dało. Zawsze używałem wędek teleskopowych i z tą mam pierwszy raz doczynienia.
Kupię żyłkę 0,18 i w przyszłym miesiącu wypróbuję bo teraz już brak czasu.
Jak na razie maksymalna odległość na jaką rzuciłem to ok15m 
Kup sobie do zestawy spławik typu waggler z regulowanym dociążeniem , coś takiego - http://allegro.pl/jaxon-splawik-typ-wy-waggler-5-0g-1-0g-i4066657373.html   Zestawem z takim spławikiem można naprawdę daleko rzucić . Można też znaleźć spławiki dociążane na stałe , ogarniesz jak zaczniesz je używać . Powodzenia 
(2014/04/15 16:51)

TheMechOne

Zgadzacie sie z ta teoria, ze im plytsza woda tym wiecej obciazenia w splawiku, a mniej na zylce? (2014/04/17 07:46)