Zaloguj się do konta

Odległościówka i gruntówka

utworzono: 2013/07/12 16:40
Haczyk94

Witajcie,

Chciałbym uzyskać od was pomoc w doborze sprzętu do metody odległościowej i gruntowej/karpiowej.

Może zacznę od napisania tego o co mi chodzi. Chciałbym mieć:
-odległościówkę do tego do czego jest ona przeznaczona
-gruntówkę/karpiówkę, a dlaczego to lub to? Bo domyślam się, że mój obecny kij (opis poniżej), nie może być typową karpiówka, a więc zależy mi by łowić z gruntu jeśli chcę na włos i jak największe karpie się da na tą wędkę, a jeśli będę miał na coś innego chęć to zwykły przypon i koszyczek.

Teraz tak, co posiadam:
-wędka to Mikado Trython Telerod 3m/30-90g
-kołowrotek Mikado Sensereel 5,0:1
-żyłki nieistotne jakie mam, kupię nowe

A więc myślałem o kupnie kija 4,20m, a dokładniej mam na oku Cormorana Distance Match oraz Konger Arcus Match, a może polecicie jakiś inny? Wiem, że chcę 4,20m i by wytrzymał branie "lepszej" ryby. Wydaję mi się, że mój kołowrotek podszedłby do tego zestawy, może się mylę.

To chyba na tyle. Możecie mi skompletować takie dwa zestawy z tego co mam plus co trzeba kupić. Najbardziej mi zależy na wędzisku, kołowrotku i żyłkach głównych, jak i przyponowych, resztę ogarnę. :) No i możecie mi powiedzieć, co może wytrzymać ta moja gruntówka/karpiówka?
Z góry dzięki!
[2013-07-12 16:40]

tom3

Witam. Od dwóch lat posiadam Daiwa Aqualite Power match 4.20.Do tego kołowrotek Daiwa Harrier match 3053,żyłka trabucco xps match 0.18.Splawiki raczej cięższe,ja używam Piotra Lorenca 2+8 3+10 itp.Tym zestawem z powodzeniem wyciągałem leszcze 1.50 do 2kg liny powyżej 2kg i karpie z których najwiekszy miał 6.20kg.Co do karpiówek to nie pomogę bo nie mam z nimi doświadczenia. [2013-07-13 07:40]

lynx

Mam prośbę do piszących. Jak podajecie wędkę np. konger czy kormoran to podajcie jej dane bo sama marka nic nie mówi. Każda firma produkuje wędziska o róznych parametrach i jedna będzie np. konger 380 x 60 a inna 380 x 180 a a to są dwie rózne wędki.
Drugie chciałbym sie dowiedziec czym rózni sie karpiówka od innej gruntówki.
Mój kolega jak jechał na Ebro to szukał wędki  o parametrach 360 x 500 ale nigdy nie mowił, że to karpiówka a łowił tam karpie do 15 kg. Dużo operuje nazwą karpiówka a ja ciągle nie wiem jaka to roznica.
[2013-07-13 10:23]

Haczyk94

Ta Daiwa kusząca, jednak droższa od podanych przeze mnie. ;)

A jakich parametrów nie podałem? Napisałem dokładny model i wymiar. :)
Też nie wiem jaka różnica, tak samo jak są wędki sumowe nawet. Dlatego was pytam jak to co mam wykorzystać i co do tego dokupić. :)
[2013-07-13 14:10]

lynx

Jak podajesz model to ja mam leciec do sklepu po katalog? Modeli jest moc i chyba nikt nie zna ich na pamięć. natomiast dane okreslają chociaz w przybliżeniu jej wartości.
[2013-07-13 23:24]

Haczyk94

Cormoran 5-25g, a Konger do 25g.

Chyba kupię Cormorana i do tego kołowrotek Cormoran Corcast 4PiF 3000 Super Jet i do tego żyłka 0,16 i przypon 0,14. :]
[2013-07-14 11:00]

lynx

25 to na gruntówke za mało.
[2013-07-14 23:00]

JKarp

" Drugie chciałbym sie dowiedziec czym rózni sie karpiówka od innej gruntówki."
CześćJest kilka cech i kilka szczegółów, które sprawiają, że wędka ma cechy karpiówki.
1. Przelotki - jest ich sześć lub siedem sztuk, trójstopkowe, bardzo często pierwsza przelotka ma 50 mm a szczytowa 14 lub 16 mm.2. Podawana jest moc wędki a nie ciężar wyrzutu.3. Uchwyt kołowrotka słusznych rozmiarów.4. Wędki są dwuczęściowe, rzadziej trzy częściowe.5. Wędki posiadają dość specyficzne rączki oddalone od siebie służące do zarzucania tzw z wyprostowanych rąk.
Należy nadmienić, że każda karpiówka jest gruntówką jak też np feeder jest gruntówką, picker. Sam zaczynałem przygodę z karpiami np z wędką DAM do 65 g wyrzutu, teleskopem o długości 390 cm i była to moja najlepsza wędka gruntowa jak na tamte czasy :-).
JK [2013-07-15 06:13]

Haczyk94

Lynx czytaj uważnie.. Przecież to odległościówka.

JK to widzę, że mogę zaczynać moją obecną wędką przygodę z karpiami. :D
[2013-07-15 10:35]

JKarp

CześćA pewnie, że możesz :-)Z czasem jak Ci się spodoba łowienie karpi dokupisz sobie kij troszkę dłuższy ( 350 - 390 cm ) ale że tak powiem tym też dasz radzę.JK [2013-07-15 11:03]

Haczyk94

No i gitara. :)

To wędziska i kołowrotki załatwione. A co sądzisz o żyłkach do odległościówki i jakie byś proponował do mojej karpiówki? :)
[2013-07-15 14:35]