Zaloguj się do konta

Oczko wodne

utworzono: 2014/04/27 21:47
chamel

Witam Was serdecznie!

Zamierzam wykorzystac naturalne zaglebienie na dzialce gdzie zbiera mi sie woda i wykopac 3 oczka wodne po 30m2 kazde z nich a nastepnie polaczyc je rowem z woda. chcialbym aby mialy glebokosc 1,5m, 2m i 2,5m. Podloze w chwili obecnej jest gliniaste.

Moje pytania do osob bardziej doswiadzonych ode mnie:
1 Czy taka konstrukcja bedzie liczona jako jeden staw o powierzchnii 90m2 powierzchnii
czy jako 3 male oczka wodne polaczone rowem (gdzie latwiej o zezwolenie - bo tylko informacja o budowie 30 dni przed)? dotam ze w chwili obecnej dzialka jest ziemia orna IVaib 9tys m2 i w odleglosci 100m nie ma zadnych budynkow. Woda w oczkach na sasiednich dzialkach trzyma sie calorocznie ale jeszcze nie zaobserwowalem wielkosci wachan poziomow.
2. Czy moge pokryc piaskiem czesc gliniastego dna dla urozmaicenia srodowiska dla potencjalnych kilku rybek?
3. Zdaje sobie sprawe ze rybek w tak malym zbiorniku nie moze byc duzo ale planuje conajmniej jedno z oczek dotleniac od wiosny do jesieni a zima we wpszystkich umiescic slome lub trzcine stad mysle o zarybieniu:
- 50 plotki, 50 wzdrega, 10 lin, 10 karas pospolity i chcialem tez aby kilka rakow szlachetnych mieszkalo w rowie laczacym oczka. Czy myslicie ze taka konfiguracja jest odpowiednia dla tak malego nieprzeplywowego zbiornika?
4. Ile musi byc wody w rowie laczacym aby rak przetrwal i nastepowala jakakolwiek wymiana dotlenionej wody?
5. Jakie roslinki proponujecie i jakie inne stworzonka musze zdobyc aby zapanowala tam rownowaga a zbiorniczki nie zarosly mi w 2 lata?

Z gory dziekuje za podpowiedzi.
Serdecznie Pozdrawiam
Zbyszek

[2014-04-27 21:47]

Artur z Ketrzyna

Co do samych stawków napisałem ci na priv.
Co do reszty, to jeśli wszystko będzie połączone to i ryby i raki będą migrować.
Co do ryb w takich stawkach to spokojne możesz więcej.... Tak ok 10 cm ryby na 15-30 l wody.
Musisz przy tym uwzględnić że ryba rośnie, tak wiec jej przybywa nie tylko przez rozmnażanie ale też i rozrost naturalny.
Czy możesz dać troszkę piasku na dno. Czemu nie, tyle że najlepiej takiego z rzeki. Powinieneś tez pomyśleć o zasadzeniu roślinności wodnej.
Wszystkich informacji mozesz szukać w poradnikach o oczkach wodnych.

Co do natleniania wody, to można prosto. Zwykła pompka do wody i wystawiasz szlauch/rurkę nad wodę/ tak mini fontanna. I zima też nie zamarza... Tak ma kumpel...
[2014-04-27 23:00]

lynx

Co do samych stawków napisałem ci na priv.
Co do reszty, to jeśli wszystko będzie połączone to i ryby i raki będą migrować.
Co do ryb w takich stawkach to spokojne możesz więcej.... Tak ok 10 cm ryby na 15-30 l wody.
Musisz przy tym uwzględnić że ryba rośnie, tak wiec jej przybywa nie tylko przez rozmnażanie ale też i rozrost naturalny.
Czy możesz dać troszkę piasku na dno. Czemu nie, tyle że najlepiej takiego z rzeki. Powinieneś tez pomyśleć o zasadzeniu roślinności wodnej.
Wszystkich informacji mozesz szukać w poradnikach o oczkach wodnych.

Co do natleniania wody, to można prosto. Zwykła pompka do wody i wystawiasz szlauch/rurkę nad wodę/ tak mini fontanna. I zima też nie zamarza... Tak ma kumpel...

10 cm ryby na 15-30 litr. wody to chyba norma akwariowa.
Licząc 1m3 wody to 1000litr. podzielone na 30 litr. to jest ponad 30 rybek 10 cm. Jak w konserwie.
[2014-04-28 00:00]

chamel

To ile tych rybek moze tam byc? 3x30m2 powierzchni a jakies 120-150m3 wody.

[2014-04-28 00:10]

lynx

Nie od metra kwadratowego to zależy a od sześciennego.
[2014-04-28 00:25]

saviano

Jakiś czas temu na torreny.org widziałem zeskanowaną książkę o budowie oczka wodnego. [2014-04-28 07:50]

chamel

"Nie od metra kwadratowego to zależy a od sześciennego."

Iynx - doczytal Pan mojego posta do konca?
Tam sa tez metry szescienne wyraznie napisane a powierzchnia oczka tez jest wazna:
- bo to powierznia wymiany powietrza,
- powierzchnia nagrzewania
- powierzchnia parowania
- oraz wiadomo dzieki m3 i m2 ze zbiornik nie jest gleboka studnia...

[2014-04-28 12:16]

szociki-tv

Witam. Ostatnio wykopałem oczko wodne o wymiarach 4,5mx3mx80cm. Zostało zalane wodą i umieszczone roślinki, lecz po tygodniu czasu woda zaczęła robić się zielona. Czy zna ktoś jakiś sprawdzony i skuteczny sposób na wyklarowanie wody? Z góry dziękuję i podzrawiam. [2018-05-08 14:48]

kaban

W takich warunkach tylko zakup odpowiedniego filtra zrobi robotę ale doprowadzenie deszczówki pomniejszającej poniekąd zasobność wody we wszelkie pierwiastki które lubią glony może mieć spore znaczenie. [2018-05-08 16:06]