Zaloguj się do konta

Oczko wodne zimą - napowietrzanie.

utworzono: 2012/12/20 17:02
tygrysss

Witam, jestem na tym forum nowy mam na imię Heniek, mieszkam w wschodniej części naszego kraju,
jak wiadomo mrozy sięgają powyżej -15 stopni, woda nie zamarzła.
Zainstalowałem dotleniacz powietrza, chodzi non stop przez 24 godziny na dobę.
Uważam że woda nie zamarznie przy 25 stopniach, a jak zamarznie to utworzą się pęcherzyki powietrza w lodzie i też dotleni wodę.
Może ktoś ma leprze sposoby, proszę o wymianę informacji na dany temat. Niżej jest pokazany  filmik;.
https://www.youtube.com/watch?v=rWid7iSQ-eQ [2012-12-20 17:02]

withanight88

Najpierw zgarnij śnieg z lodu bo to właśnie śnieg jest odpowiedzialny za brak tlenu w wodzie.
[2012-12-20 18:45]

bruno78

Mógłbyś powiedzieć coś bliżej na temat tego dotlenienia na filmie nie widać zbyt dużo.
[2012-12-27 18:44]

Buakaw

Ja na oczko i staw klade duze styropiany. Codziennie jest naciskam tak aby woda wyplywala na powierzchnie i mam powietrze. W oczku to sie sprawdza. Do stawu dodam jeszcze alternator z lodowki. Wloze 2 weze i bedzie napowietrzalo.
[2012-12-28 19:02]

Buakaw

Boze!!!! AGREGAT!!! SORRRRRRYYYYYYYYYYYYYYYYYY :)))
[2012-12-28 19:03]

lynx

Witam, jestem na tym forum nowy mam na imię Heniek, mieszkam w wschodniej części naszego kraju,
jak wiadomo mrozy sięgają powyżej -15 stopni, woda nie zamarzła.
Zainstalowałem dotleniacz powietrza, chodzi non stop przez 24 godziny na dobę.
Uważam że woda nie zamarznie przy 25 stopniach, a jak zamarznie to utworzą się pęcherzyki powietrza w lodzie i też dotleni wodę.
Może ktoś ma leprze sposoby, proszę o wymianę informacji na dany temat. Niżej jest pokazany  filmik;.
https://www.youtube.com/watch?v=rWid7iSQ-eQ

Ja też mieszkam we wschodniej części kraju i twierdze, że woda przy -25 na pewno zamarznie. Mogę iść o zakład.
Tlen zawarty w lodzie nie ma mozliwości wchłonąć sie do wody a przy tym to jest mała ilość.
Samo zgarnięcie sniegu może nie dać rady. Zalezy ile jest roślin pod wodą.
Dlatego radziłbym zostawić to napowietrzanie bo nawet jak zamarznie to będą duże pęcherze pod wodą i wystarczy. 
[2013-01-13 20:09]

lynx

Przepraszam, tam powinno byc - pod lodem.
[2013-01-13 20:10]

marek200657

Tez posiadam wlasny stawek o.5 h i mam tam male lowisko komersyjne jak co roku mam zima problem .Ja praktykuje tak ze najwazniejsze to staw odsniezyc aby dochodzilo swiatlo, nastepnie robie otwory i za pomoca motopompy wypompowuje pewna ilosc wody na lod oraz poza zbiornik tworzac pod lodem mala przerwe co tworzy poduszke powietrzna, na pewien czas to pomaga i spowalnia zamarzanie zbiornika a zarazem wydaje mi sie ze w ten sposub dotleniam zbiornik w sposob naturalny. Oczywiscie jak najmniej halasu na lodzie bo zima ryby sa maloaqktywne i tak ma byc im mniej plywaja tym mniej moze byc tlenu w stawie. czekac do wiosny i z przyjemnoscia lowic ryby na wedke a nie podbierakiem wiosna i martwe zakopywac .Pozdrawiam kolegow i czekam na dobre rady jak przezimowac ryby w tak malych stawach. [2013-01-14 07:52]

nero59

Witam serdecznie
Posiadam od kilku lat staw o powierzchni około 1700 m i od 3-ech lat z powodzeniem używam do napowietrzania pompę ACO 328. Pompa ta podaje około 70/80 litrow powietrza na minutę ( oczywiscie powietrze drobnopęcherzykowe ) Pompa jest o mocy zaledwie 50 W i za zuzytą energię płacę niecale 15 zł miesięcznie. Pochodzę z rejonów północno - wschodniej polski gdzie zimy sa dośc srogie. W lutym 2012 roku były 3 dni bardzo mrożne gdzie noca temperatura spadała do około -28/-29 stopni. Nawet przy takich mrożnych nocach srednica niezamarżniętej powierzchni to około 4/5 metrow. Natomiast przy mrozach około -5 stopni srednica ta się zwiekrza do około 10 a nawet 15 metrow. Pompa ta pracuje u mnie praktycznie całym rokiem daje jej troche odpocząc tylko wiosna i jesienią. Obecnie dokupiłem jeszcze jedną taką samą pompę i w tej chili pracuja 2 takie pompy. Jestem bardzo zadowolony. Nie mam zadnych strat nawet przy wiekszym zagęszczeniu ryb.
pozdrawiam Leszek [2013-01-14 20:12]

withanight88

Ja na oczko i staw klade duze styropiany. Codziennie jest naciskam tak aby woda wyplywala na powierzchnie i mam powietrze. W oczku to sie sprawdza. Do stawu dodam jeszcze alternator z lodowki. Wloze 2 weze i bedzie napowietrzalo.

Daj sobie z tym spokój . Agregat nie jest bezpieczny(porażenie prądem) ze względu na sposób podłączenia i wilgoć na dworze, nie jest przystosowany do takiej pracy, z czasem zacznie kopcić i żre prąd.

Kup brzęczyk do akwarium za kilka groszy i spokój na 2 sezony.
[2013-01-14 20:30]