Zaloguj się do konta

Oczko wodne na działce

utworzono: 2011/03/26 09:06
plotka97

Mam pytanie czy staw 2m na 2,5m o głębokości max 1,5m z jakimiś nenufarami i tatarakiem ma szanse bytu na działce. Chciałbym tam wpuścić ok.25 karasków i 5 okonków. Czy ryb nie będzie za dużo, czy na działce będzie dużo więcej komarów i czy w ogóle opłaca się coś takiego kopać?
Pozdrawiam PLOTKA97
[2011-03-26 09:06]

plotka97

Trzeba mieć pozwolenie? Na takie oczko [2011-03-26 09:14]

Kwiatekk

opłaca się ja też takie coś mam tylko trochę zaniedbałem, ale teraz mieszkam gdzie indziej i musiałem zostawić i teraz też planuje wykopać coś takiego tylko nie mam za bardzo terenu podmokłego na to chyba że dość daleko od domu na polu ;). a ryb to i tak będzie za mało :D bo przecież karasie się rozmnożą :D ja bym okoni nie wpuszczał lepiej same karasie i jak byś je dokarmiał to dość duże urosną ;)
[2011-03-26 09:17]

Kwiatekk

Trzeba mieć pozwolenie? Na takie oczko


nie nic nie trzeba bo to jest twój teren ;)
[2011-03-26 09:18]

plotka97

DZIĘKI ale jak nie będę miał okoni to te karasie się nie namnoża za bardzo
[2011-03-26 09:29]

JaroDaw

Trzeba mieć pozwolenie? Na takie oczko


nie nic nie trzeba bo to jest twój teren ;)

a może się mylisz ? czy ja mogę na swoim terenie wybudować elektrownie atomową, plantację marysi, albo dom ? 
Kolegę @ plotka97 odsyłam do podobnego tematu http://forum.wedkuje.pl/post/budowa-stawu/243801/25chodź kolega tam się już podłączył.
PS: Prawo i przepisy wędkarskie nijak się mają do budowy stawu. [2011-03-26 09:32]

-F-E-R-A-G-

Teoretycznie nie wolno.
Ale... kto stara się o takie pozwolenie??
Napewno niewielka część ludzi.
Wracając do tematu.
Oczko ma racje bytu, to fajna zabawa, i przyjemność.
Tylko trzeba nieco pracy w to włożyć, bo nie wystarczy wykopać, nalać wody i wpuścić ryby.
Musisz zadbać o natlenianie wody:
Kup pompę wodną, zrób kaskadę bądz samą fontannę wystaw nad lustro wody.
Do tego przyda się lampa UV dzięki niej pozbędziesz się mętnej wody.
Lampa oczyszcza wode i będziesz miał kryształ.
To podstawowe rzeczy.
Można potem sobie dokupić natleniacz ( brzęczyk)
Jakies oświetlenie i rośliny wodne.
Efekt MUROWANY.
Pozdrawiam
[2011-03-26 15:21]

tomek73t

kolego ja bym wpóścił jakiegoś drapieżnika bo nalęgnie ci się tego co niemiara, mam zbiornik podobnej wielkości 5na3 i jakieś 0.80 głeboki napoczątku kupiłem 8 karasi czerwonych takich malutkich okolo 3 cm po 4 latach bez drapiezcy jest tego cała ławica nie dolicze sie,chociaż te największe mają teraz ze 25 cm ale jest ich okolo 10. Sory było bo po zimie pierwszy raz od powstania oczka padło 6 najwiekszych, ale widze ze małych plywa sporo, w tym roku wpuszcze ze 3 okonki niech troche poganiają i niewiem zkąd pojawiły się dzikie karasie zlapałem na wędke 7 małych jak palec a napewno nikt nie wpuszczał. Co roku na wiosne moja ławica się powieksza często widać malutkie jak paznokieć i rosną coraz słabiej czyli jest ich za dużo. Po tej zimie zauważylem że folia jest rozerwana więc zrobie porządek z tymi niechcianymi rybami bo będe wszystko zmieniał i pogłębiał pozdrawiam [2011-03-26 20:27]

JaroDaw

kolego ja bym wpóścił jakiegoś drapieżnika bo nalęgnie ci się tego co niemiara, mam zbiornik podobnej wielkości 5na3 i jakieś 0.80 głeboki napoczątku kupiłem 8 karasi czerwonych takich malutkich okolo 3 cm po 4 latach bez drapiezcy jest tego cała ławica nie dolicze sie,chociaż te największe mają teraz ze 25 cm ale jest ich okolo 10. Sory było bo po zimie pierwszy raz od powstania oczka padło 6 najwiekszych, ale widze ze małych plywa sporo, w tym roku wpuszcze ze 3 okonki niech troche poganiają i niewiem zkąd pojawiły się dzikie karasie zlapałem na wędke 7 małych jak palec a napewno nikt nie wpuszczał. Co roku na wiosne moja ławica się powieksza często widać malutkie jak paznokieć i rosną coraz słabiej czyli jest ich za dużo. Po tej zimie zauważylem że folia jest rozerwana więc zrobie porządek z tymi niechcianymi rybami bo będe wszystko zmieniał i pogłębiał pozdrawiam



kolega chce wykopać oczko 2x2,5x1,5 m co daje 7,5 m3. Jak wpuści tam okonie, to zamęczą karasie, wyżrą ikrę ( o ile tamte taką złożą ) i wyżrą wszystkie małe włącznie ze swoimi. 

No ale może się mylę . [2011-03-26 21:00]

-F-E-R-A-G-

kolego ja bym wpóścił jakiegoś drapieżnika bo nalęgnie ci się tego co niemiara, mam zbiornik podobnej wielkości 5na3 i jakieś 0.80 głeboki napoczątku kupiłem 8 karasi czerwonych takich malutkich okolo 3 cm po 4 latach bez drapiezcy jest tego cała ławica nie dolicze sie,chociaż te największe mają teraz ze 25 cm ale jest ich okolo 10. Sory było bo po zimie pierwszy raz od powstania oczka padło 6 najwiekszych, ale widze ze małych plywa sporo, w tym roku wpuszcze ze 3 okonki niech troche poganiają i niewiem zkąd pojawiły się dzikie karasie zlapałem na wędke 7 małych jak palec a napewno nikt nie wpuszczał. Co roku na wiosne moja ławica się powieksza często widać malutkie jak paznokieć i rosną coraz słabiej czyli jest ich za dużo. Po tej zimie zauważylem że folia jest rozerwana więc zrobie porządek z tymi niechcianymi rybami bo będe wszystko zmieniał i pogłębiał pozdrawiam



kolega chce wykopać oczko 2x2,5x1,5 m co daje 7,5 m3. Jak wpuści tam okonie, to zamęczą karasie, wyżrą ikrę ( o ile tamte taką złożą ) i wyżrą wszystkie małe włącznie ze swoimi. 

No ale może się mylę .






Kolega ma recje co do okoni.
Popieram te wypowiedz


[2011-03-27 20:51]

zachariasz94

Jeżeli wpusci same karasie bez drapierznika to mu skarłowacieją kolego Kwiatekk ty Ki****
[2011-03-27 21:04]

plotka97

Mi się też wydaję że jak nie będzie kilku okonków to karasie się namnożą i skarłowacieją
[2011-03-28 10:14]

plotka97

Mi się też wydaję że jak nie będzie kilku okonków to karasie się namnożą i skarłowacieją
[2011-03-28 10:14]

pokemon0225

Ja bym wpuścił tam jakiegoś drapieżnika ale dopiero po jakimś roku lub dłużej, żeby kilka karasi trochę podrosło.ale bym wpuścił takiego co ikrę wyżera ;)
[2011-03-28 10:27]

koalamisio

Witam Szanowne koleżanki i kolegów,

Jeśli chodzi o oczko wodne, to zgodnie z prawem do 30kw. należy je zgłosić w urzędzie. Natomiast powyżej 30kw należy załatwić pozwolenie wodno-prawne. W tym przypadku ja osobiście bym nic nie robił, ale.... Natomiast z ilością ryb to bym się zastanawiał, no i oczywiście koniecznie z drapieżnikiem.
Poza tym warto się zastanowić nad głębokością oczka. Powinno mieć różną głębokość. Należy również zwrócić uwagę na zimowe zamarzanie, czy wówczas ryby będą miały choć trochę wody.
Pozdrawiam
[2011-03-29 14:13]

-F-E-R-A-G-

Odnośnie zimy to polecam grzałkę pływającą.
Dzięki niej woda nie zamarznie w obrębie grzałki.
Jest dopływ powietrza.
Do oczka proponuję:
Karaś czerwony
Jesiotr
Lin
Karp koi
Amur

A z drapieżnikiem poczekać, poczekać poczekać.
[2011-03-30 11:03]

plotka97

Z tych grzałek i lamp to chyba nic nie wyjdzie bo ten teren pod oczko ogródek na działkacha czasem chodzą tam złodzieje więc pompka i inne mechaniczne rzeczy szybko by zniknęły.Ale może w przyszłości w własnym ogródku przy domu ;) wykorzestam wasze radyDzięki i pozdrawiam [2011-03-30 14:08]

kaban

Moje oczko ma nieregularne brzegi,zróżnicowane pułki ze względu na wymagania roslin pod względem głębokości (maksymalna to 1,30 m) i pływa tam kilkanaście karasi.Drapieżników nigdy nie wpuszczałem(mam na myśli ryby) a funkcję te pełniły larwy ważek i pływaki żółtobrzeszki jako larwy i w postaci dorosłej.Choć co roku mam nowy narybek to około 90% zostaje zjedzona.O komary bym się nie martwił bo ich larwy to rybi przysmak.To moje spostrzeżenia z kilkunastu lat obserwacji małego przydomowego zbiornika.
[2011-03-30 16:11]

Z drapieżnikiem to różnie bywa. Ja mam stawik o poj. ok 16 tys. litrów i dwudziestukilku metrów kw, max głębokość to 1,2m. Od dwóch lat karasie mi się nie mnożyły ale jednego roku to czarno było od takich po 2-3 cm. Musiałem wpuścić 3 okonie i dwa szczupłe, żeby opanować dość szybko sytuację. Potem okonki i jeden szczupły wylądowały na talerzu;) Kol. plotka97 jak na ok 25 karasków to na razie by nie wpuszczał ani okoni ani tym bardziej szczupaka. Możesz to zrobić jak karasie się za bardzo namnożą ale w innym wypadku nie. Choć ja trzymam zawsze 1 szczupłego dla zdrowia rybek ale od czasu do czasu je dopuszczam. A oczko to mam już 6 rok więc też już trochę wiem na temat jego "działania". [2011-03-30 18:16]

plotka97

A bez lampy i pompki dało by radę czy są  to niezbędne akcesoria u mnie nie opłaca się kupować i montować takich przyrządów na działce bo ŻYCZLIWI LUDZIE SOBIE BEZ TERMINOWO JE SOBIE POŻYCZĄ (UKRADNĄ)
[2011-03-30 18:39]

-F-E-R-A-G-

Można wszystko- bez niczego ALE:...
Aby mieć czystą pachnącą wodę- nie cuchnące bagno trzeba zamontować jakiś filtr (lampa UV), pompkę wymiany wody.
Do tego- (niekoniecznie) napowietrzenie)
Gdyż sama pompa napowietrza wodę. Można tylko ją wzbogacić o tlen.
Co do grzałki... Myślę że na zimę niezbędna, no ewentualnie można pozostawić fontannę wody bez "rozbryzgiwacza" aby nic nie zamarzło.
Jeśli zostawisz małe oczko bez pompy, lampy to murowane że będzie  przysłowiowa gnojówka

[2011-04-01 04:16]