Obowiązkowe wyposażenie łódki pontonu ?

/ 42 odpowiedzi / 6 zdjęć
Romuald55


Przepis jest ,który mówi w jakie kamizelki musi być wyposażony sprzęt pływający.Jest to któreś rozporządzenie Ministra Sportu.Czytałem to lecz niestety nie zapisałem i nie pamiętam.Przepis określa,że osoby potrafiące pływać mogą być wyposażone w kamizelki asekuracyjne,a nie pływające w kamizelki lub pasy ratunkowe.Przepis jest pusty,ponieważ nie ma możliwości sprawdzenia umiejętności pływania.Karty pływackie już nie obowiązują. (2012/08/03 14:47)

adler


Zdjęcie książeczki kamizelki . Pisze jak byk ; " nie jest to sprzęt ratunkowy "  tylko jak sama nazwa wskazuje " asekuracyjna " . Skoro przepisy nie precyzują to spoko , moi koledzy na łódkach i pontonach takie właśnie mają , kontrole wodniaków mieli , wszystko bez komplikacji . Czyli ujdzie ten sprzęt . (2012/08/03 16:55)

adler


Tamte nie weszło .  (2012/08/03 16:56)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Romuald55


Jestem strażnikiem ale również właścicielem łódek używanych do celów wędkarskich i dlatego,żeby być w zgodzie z prawem poszukałem różnych przepisów oraz zasięgnąłem informacji od PSRw w Jeleniej Górze z jak wyposażonej  łódki można wędkować....łódka musi być zarejestrowana tak,żeby można było stwierdzić kto jest jej właścicielem....chodzi o to,że musi ona posiadać dowód  rejestracyjny.Nie koniecznie trzeba go mieć na łódce.Wystarczy,że można wskazać właściciela,jeśli łódka jest wypożyczona.Istotna informacja dla kupujących zarejestrowaną łódkę,żeby wraz z nią dostać dowód rejestracyjny i krótką umowę kupna.W innym przypadku trzeba ją zarejestrować na siebie.Łowić na wędkę można tylko z łódek mających na końcu numeru rejestracyjnego literę  A. ....w każdym dowodzie jest informacja jakie mają być litery więc jej nie podaję.Łódka musi być wyposażona w sprzęt ratunkowy:kamizelka ratunkowa lub asekuracyjna{dla umiejących pływać} oraz koło ratunkowe lub rzutkę ratunkowa....nie jest wymagane posiadanie przy sobie atestu ponieważ sprzęt ratunkowy dopuszczony do obrotu musi posiadać atest.Na tak małych jednostkach jak łodzie wędkarskie okresowe przeglądy sprzętu ratunkowego nie są wymagane.Łodzie wyposażone w silniki spalinowe nie posiadające zbiorników paliwa zamontowanych na stałe muszą być wyposażone w gaśnice.Nie ma obowiązku zakładania kamizelek. (2012/08/03 20:00)

adler


Romek dzięki . Wszystko i na temat . Teraz już nikt nie powinien mieć wątpliwości . 

Pozdrawiam .

(2012/08/03 20:23)

lenel


Koledzy dotykamy bardzo ważnych spraw. Jednak czym innym jest osobista odpowiedzialność i poczucie bezpieczeństwa a czym innym odpowiedzialność prawna. Skupmy się więc na tej drugiej. Jeżeli wypowiadamy się na temat obowiązkowego wyposażenia łodzi wędkarskich to prosiłbym aby podpierać się przepisami prawa a nie własnymi odczuciami. Może ktoś przedstawi przepis definiujący statek. Czy łódź wędkarska jest statkiem, czy ponton jest statkiem, czy kajak jest statkiem czy rower wodny jest statkiem i wiele innych. Po zarejestrowaniu każde z tych środków pływających może być użyty do wędkowania. Zniesiono obowiązek posiadania kart pływackich. Nie spotkałem się nigdzie z przepisami które nakładały by obowiązek wyposażenia łodzi wędkarskiej w środki ratunkowe. Jeżeli jestem w błędzie proszę o informacje poparte przepisami prawa które mnie z tej ciemnoty wyprowadzą. Pozdrawiam.Wiślany Łazęga. (2012/08/22 21:13)

lenel


Kolejne pytanie jakie nasuwa mi się po lekturze forum. "Kamizelki dla nie umiejących pływać" A jak kontrolujący ma to stwierdzić czy delikwent umie pływać, zrobić mu test na środku Wisły szczególnie w listopadzie czy jak. (Karty pływackie nie obowiązują). Dalej widziałem wpisy o gaśnicach. Może trójkąt ostrzegawczy. Myślę że wypowiadamy się zbyt niefrasobliwie. Bierzmy odpowiedzialność za to co piszemy ponieważ szczególnie młodzi wędkarze traktują ten portal jako wyrocznię i starają się czerpać z niego wiedzę. Nie wprowadzajmy ich w błąd. Wiślany Łazęga. (2012/08/22 21:27)

MASTINO


O łodziach wędkarskich jest mowa w trzech aktach prawnych:
- Ustawa o Żegludze Śródlądowej.
- Ustawa o Rybactwie Śródlądowym
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu organizmów żyjących w wodzie.

Ustawa o Żegludze Śródlądowej art. 5 pkt. 1 "g"

W znaczeniu pkt e – oznacza to krótko mówiąc zarobkowe łowienie ryb na śródlądziu. Stąd wszyscy amatorzy , wędkarze, czy posiadacze łodzi dla okazjonalnego połowu rybek wymienieni są w pkt g.
Obecnie obowiązująca Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej określa nowe warunki rejestracji i przeglądów technicznych a w szczególności wymiary i moc silnika jachtów które nie podlegają obowiązkowi rejestracji. Są to:
Jachty żaglowe o długości kadłuba do/równej 12 m.
Jachty motorowe o mocy silnika do/równej 15 kW.

Art.20 ust 2 ustawy o rybactwie śródlądowym z 18 04 1985 r (Dz U 1985 Nr 21 poz 91 z póż. zm.)nakazuje oznakowanie i rejestrację sprzętu pływającego służącego do połowu ryb. Rejestrację prowadzi starosta(art 20 ust 3 tej ustawy)właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby posiadacza tego sprzętu. Rejestruje się zarówno sprzęt pływający uprawnionego do rybactwa(dzierżawców jezior) jak i sprzęt pływający służący do amatorskiego połowu ryb(wędkarzy).
Oznakowanie sprzętu pływającego służącego do połowu ryb powinno zawierać numer rejestracyjny składający się z dwuliterowego oznaczenia województwa myślnika, trzyliterowego oznaczenia powiatu, myślnika, czterocyfrowej liczby od 0001 do 9999 oraz litery R -oznaczającej uprawnionego do rybactwa lub A-oznaczającej sprzęt pływający służący do amatorskiego połowu ryb(art 20 ust 3a tej ustawy).
Sejmik województwa ustala w drodze uchwały trzyliterowe oznaczenia powiatu(art 20 ust 3b)
Rejestracja powyższa dotyczy każdej łodzi wędkarskiej i pontonu wędkarskiego jeżeli służą nawet do jednodniowego połowu ryb.
Sprzęt pływający służący do połowu ryb znakuje się w sposób trwały i widoczny numerami rejestracyjnymi umieszczonymi na zewnętrznych płaszczyznach obu burt.
Litery i cyfry powinny mieć nie mniej niż 10 cm wysokości i 1 cm grubości.

Kolego, nie wprowadzaj zamieszania, w temacie gaśnic również. Poczytaj dokładnie przepisy dot. gaśnic na łodziach z silnikami spalinowymi. Przy jakich silnikach i jakie gaśnice.

(2012/08/22 21:56)

lenel


Bardzo fajnie kolego MASTINO że chciało Ci się poszukać odpowiednie fragmenty ustaw. Jest to rzetelna informacja którą wszyscy możemy się legitymować w trakcie różnorakich kontroli. Niestety rozjaśnia tylko jeden problem a mianowicie definiuje statek i sposób jego oznakowania. W dalszym ciągu nie wiemy czy i w jakie środki ratunkowe powinna być wyposażona nasza łódka wędkarska ponton (statek). Koledzy na tym forum piszą że byli kontrolowani i takie środki były od nich wymagane. Może ktoś z kolegów trafił na przepisy z tym związane i zechce się z nami podzielić swoją wiedzą. Pozdrawiam Wiślany Łazęga. (2012/08/23 17:26)

QBS


Rozporządzenie:

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2010,nr,216/poz,1423,rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-wymagan-technicznych-i.html

I wszystko w temacie.


Rzucają się w oczy koła ratunkowe - to wyjaśnia załącznik do rozporządzenia.


Pozdrawiam (2012/08/23 18:11)

MASTINO


Jest tu na tym forum niejaki konopka, typ, który jak czegoś nie wie to rozpoczyna prowokacyjną dyskusję z wszelkimi podkopami i bez honoru, oby tylko się czegoś dowiedzieć szybkim i najbardziej leniwym sposobem. Potem doszukuje się w każdej odpowiedzi wyimaginowanych błędów popierając swoją teorię kłamliwymi niby pismami od kogoś tam. Kiedyś fałszował nawet treści wiadomości od niejakiego Hektoresa. Do czego dążę, otóż mam wrażenie kolego @lenel, że podjąłeś próbę podobnego zdobywania informacji i upewniania się w nich, podważając wiarygodność czegoś, co jest dość powszechnymi i znanymi faktami prawnymi. Przecież to co ja i kolega @QBS Ci tu wkleiliśmy, mogłeś z powodzeniem sam znaleźć w internecie. Obym się mylił, a za porównanie do konopki przepraszam, byłem dla Ciebie dość bezwzględny. (2012/08/23 20:12)

lenel


Dziękuję kolego QBS za linka do rozporządzenia. Przeczytałem to rozporządzenie i wynika z niego:
 jeśli chodzi o środki ratunkowe:

§ 6. 1. Statek, z wyjątkiem statku na stałe zacumowanego do nabrzeża, powinien być wyposażony w pasy lub kamizelki ratunkowe w liczbie odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku oraz w koła ratunkowe.

§ 7. 1. Co najmniej połowa wymaganych kół ratunkowych powinna być wyposażona w nietonącą linkę o średnicy 8-11 mm i długości 30 m.

3. Szczegółowe wymagania dotyczące wyposażenia statku w koła ratunkowe określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 8. 1. Statek powinien być wyposażony w łodzie ratunkowe lub towarzyszące, tratwy ratunkowe lub pływaki ratunkowe, zwane dalej "zbiorowymi środkami ratunkowymi", o nośności odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku.

2. Wymóg wyposażenia w środki, o których mowa w ust. 1, nie dotyczy:

5) statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji.

3. Rozmieszczenie zbiorowych środków ratunkowych powinno zapewniać ich bezpieczne i szybkie użycie w każdych warunkach eksploatacji. Zakryte miejsca ich składowania muszą być wyraźnie oznaczone.

4. Szczegółowe wymagania dotyczące wyposażenia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 9. 1. Koła ratunkowe, pasy ratunkowe i kamizelki ratunkowe spełniają wymagania bezpieczeństwa, jeżeli posiadają ważne atesty.

2. Koła ratunkowe, pasy ratunkowe i kamizelki ratunkowe po naprawie podlegają przeglądowi technicznemu dokonanemu przez upoważniony podmiot.

§ 10. Pneumatyczne tratwy ratunkowe spełniają wymagania bezpieczeństwa, jeżeli posiadają ważne dokumenty, potwierdzające dokonanie przeglądu technicznego, wydane przez stację badań uznaną przez dyrektora urzędu morskiego.

§ 11. Wymagania, o których mowa w § 6-10, stosuje się do statków obsadzonych załogą.

Nasza łódka wędkarska nie jest obsadzona załogą

jeśli chodzi o gaśnice:

§ 12-(określa w kilkunastu punktach gdzie  ile i jakie gaśnice należy stosować)

natomiast następny paragraf określa

§ 13. Wymagań, o których mowa w § 12, nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji:

1) o długości kadłuba nieprzekraczającej 3,5 m;

2) bez napędu mechanicznego.

jeśli chodzi o sprzęt dodatkowy

§ 19. 1. Statek przeznaczony wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji powinien być wyposażony w następujący sprzęt pokładowy:

1) odbijacze w liczbie odpowiedniej do rodzaju i wymiarów statku;

2) bosak;

3) apteczka pierwszej pomocy.

2. Wymagań, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji o długości kadłuba nieprzekraczającej 3,5 m.

Pozostaje jeszcze załącznik który w 4 p-kcie określa

(2012/08/23 21:03)

lenel


Kolego MASTINO nie miałem zamiaru robić zamieszania na forum. Przeczytaj wszystkie wpisy, każdy uczestnik ma inne zdanie na ten temat. Chciałem abyśmy wspólnym wysiłkiem doszli do sedna sprawy i myślę że się to udało. (2012/08/23 21:09)