Obława na kłusownika.

/ 232 odpowiedzi
karol79


Witam
Szanuję chęć ochrony rzeki i jej rybostanu, szanuję zaangażowanie i chęć prowadzenia działań związanych z ochroną i walką z kłusownictwem, jednak patrząc na film mam tylko jedno pytanie: czy ci ludzie zdają sobie sprawę ile przepisów prawa złamali? Pod przykrywką sprawowania ochrony rzeki stają się przestępcami. Jestem za walką z kłusownikami ale metody przedstawione w filmie są niestety złe i ludzie którzy dokonali tego zatrzymania złamali prawo, przedstawienie tego nagrania w sądzie może spowodować jedynie przedstawienie zarzutów osobą dokonującym zatrzymania. 
jeszcze raz podkreślę, szanuję zaangażowanie i walkę z kłusownictwem ale metody i sposoby są naganne, a filmik powinien jak najszybciej zostać zablokowany bo niestety nie ma się czym chwalić (2015/02/27 11:40)

JKarp


OSA27 lutego o 09:07 Proszę wskazać akt prawny, który mówi, że SSR nie może posiadać przy sobie broni. Odpowiedź: NIE MA TAKIEGO AKTU.
A panowie z OSY nadal nie rozumieją, że działają niezgodnie z prawem.Żeby było śmieszniej zablokowali możliwość komentarza na swoim profilu.... Dziecinanda...
JK (2015/02/27 12:17)

johnkelly


Mi się postawa podoba i wierzę, że nie jest to forma zabawy a chęć ochronny rybostanu rzeki.
Tam gdzie Ci panowie działają żaden kułsol raczej nie zaryzykuję działalności.
Co do kominiarek to nie dziwi mnie fakt ich użycia, sam bym się bał czy mi auta potem nie zdemolują albo szyb w domu nie wybiją w ramach odwetu, a tak incognito i po sprawie.
 Co do ryzyka to nie ma wątpliwości, że Ci strażnicy podejmują duże. Wystarczyłoby żeby ten złodziej ataku serca dostał w tym momencie zaczęły by się schody...dlatego ja ich podziwiam.


Zeznania też by w maskach składali? Oddając kłusoli Policji też by nie dali się wylegitymować? Brak w tym logiki. (2015/02/27 12:56)

u?ytkownik26223


A może by tak jakieś konkrety? jakie prawa złamali?????



Co najwyżej można by sie "dop#####lić" do "użycia przemocy fizycznej/dokonanie nielegalnego zatrzymania" no i może (nie jestem pewien) "grożenia bronią"
Co do "posiadania " broni to z tego co wiem posiadanie "broni" 
hukowejgazowejpneumatycznej
nie  wymaga żadnych zezwoleń (2015/02/27 13:10)

karol79


Z przepisów które złamali to tak na szybko:
-użycie przemocy fizycznej,
-używanie kajdanek- nie są formacją uprawnioną do stosowania,
-nielegalne zatrzymanie-chociaż tu nie do końca jestem pewien, można by to chyba podciągnąć pod zatrzymanie obywatelskie,
(Nie wiem co w czasie tej akcji było mówione i czy były jakieś komendy wydawane, film obejrzałem bez dźwięku)
Poza tym nie wiem, nie mogę odnaleźć , na jakiej podstawie prawnej działa OSA, na ich stronie nie widziałem żadnego statutu, nie wiem czy są stowarzyszeniem, SSR-em czy jakąś inną organizacją posiadającą jakąkolwiek osobowość prawną. (2015/02/27 13:30)

JKarp


Co do "posiadania " broni to z tego co wiem posiadanie "broni" 
hukowejgazowejpneumatycznej
nie  wymaga żadnych zezwoleń
Jarek SSR nie może mieć na patrolu środków przymusu bezpośredniego. Pan Nowak może posiadać w/w broń bez zezwolenia ale Pan Nowak Strażnik SSR na patrolu nie może mieć.
JK (2015/02/27 14:05)

u?ytkownik26223



Pan Nowak może posiadać w/w broń bez zezwolenia ale Pan Nowak Strażnik SSR na patrolu nie może mieć.
JK






Dlaczego???? Jeszcze raz prosze o linki do jakiejś ustawy czy coś???? (2015/02/27 15:24)

JKarp


Bo SSR nie może posiadać środków przymusu bezpośredniego.
To po pierwsze.
Po drugie:
Konstytucja RP mówi wyraźnie, że urzędnik państwowy ma działać zgodnie z prawem i w jego granicach. Strażnik SSR na patrolu jest chroniony i ma prawa takiego urzędnika czyli nie wolno mu, nie może wyjść z założenia, że coś co nie jest zabronione jest dozwolone. Ma swój regulamin i ma się do niego stosować.
Po trzecie:
SSR posiada swoje regulaminy zatwierdzone przez starostów. Ma działać zgodnie z tym regulaminem. A w żadnym ( przeczytałem ich dość sporo ) nie ma zapisu o tym, że strażnik SSR może posiadać w celu obrony środki przymusu bezpośredniego ( gaz, kajdanki, pistolet gazowy czy nóż ). 

Strażnicy mają działać zgodnie z regulaminem i w zakresie jakie pozwala im prawo. 
Wiesz co ma zrobić strażnik SSR skoro ktoś nie chce poddać się kontroli ?
Jarek on ma odstąpić od czynności i powiadomić swojego komendanta i policję. Nie może wywoływać awantury. 

Tu masz jeden z regulaminów SSR:http://www.pzw.org.pl/ssrdzierzoniow/cms/8316/_regulamin_spolecznej_strazy_rybackiej_powiatu_dzierzoniowskiego
Ani słowa o możliwości użycia Środków przymusu bezpośredniego.Ale za to jest punkt:V. Sposób postępowania strażnika SSR w trakcie wykonywania czynności kontrolnych i zabezpieczających
§ 5
1.    Podczas dokonywania kontroli strażnik SSR obowiązany jest przestrzegać zasad kulturalnego zachowania i uprzejmego traktowania osoby kontrolowanej.
2.    Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych strażnik SSR jest obowiązany przedstawić się osobie kontrolowanej i okazać legitymację strażnika SSR.
3.    W razie uniemożliwienia strażnikowi SSR wykonania czynności kontrolnych przez osobę kontrolowaną, strażnik SSR odstępuje od tych czynności i zawiadamia komendanta grupy.

JK

EDIT:
Jarek jeszcze jedno - to może Ty wskaż mi zapis z którego wynika, że SSR czy inna OSA może mieć ze sobą na patrolu pistolet i nim wymachiwać.
Tym panom należy odciąć kanał TV gdzie od rana do nocy są nadawane filmy z Chuckiem Norrisem ... (2015/02/27 16:01)

u?ytkownik139006


http://www.lexlege.pl/ustawa-o-rybactwie-srodladowym/   art. 25 (2015/02/27 16:08)

JancioW


Panowie jak by nie było ...to na pewno nie tak!!!


(2015/02/27 16:13)

u?ytkownik26223


ale mi chodzi o posiadanie broni z tego co wiem broń jako taka nie jest "środkiem przymusu bezpośredniego"
Użycie kajdanek i zatrzymanie na pewno było nie zbyt legalne ale niema ani słowa o pistolecie.

  

USTAWA

z dnia 24 maja 2013 r.

 

o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej1)

 

Rozdział 2

Środki przymusu bezpośredniego

 

Art. 11.

Środków przymusu bezpośredniego można użyć lub wykorzystać je w przypadku konieczności podjęcia co najmniej jednego z następujących działań:

1)   wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem;

2)   odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;

3)   przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;

4)   przeciwdziałania naruszeniu porządku lub bezpieczeństwa publicznego;

5)   przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia;

6)   ochrony porządku lub bezpieczeństwa na obszarach lub w obiektach chronionych przez uprawnionego;

7)   przeciwdziałania zamachowi na nienaruszalność granicy państwowej w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej;

8)   przeciwdziałania niszczeniu mienia;

9)   zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia;

10)    ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;

11)    zatrzymania osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;

12)    pokonania biernego oporu;

13)    pokonania czynnego oporu;

14)    przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do autoagresji.

 

Art. 12.

1. Środkami przymusu bezpośredniego są:

1)   siła fizyczna w postaci technik:

a)  transportowych,

b)  obrony,

c)   ataku,

d)  obezwładnienia;

2)   kajdanki:

a)  zakładane na ręce,

b)  zakładane na nogi,

c)   zespolone;

3)   kaftan bezpieczeństwa;

4)   pas obezwładniający;

5)   siatka obezwładniająca;

6)   kask zabezpieczający;

7)   pałka służbowa;

8)   wodne środki obezwładniające;

9)   pies służbowy;

10)    koń służbowy;

11)    pociski niepenetracyjne;

12)    chemiczne środki obezwładniające w postaci:

a)  ręcznych miotaczy substancji obezwładniających,

b)  plecakowych miotaczy substancji obezwładniających,

c)   granatów łzawiących,

d)  innych urządzeń przeznaczonych do miotania środków obezwładniających;

13)    przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej;

14)    cela zabezpieczająca;

15)    izba izolacyjna;

16)    pokój izolacyjny;

17)    kolczatka drogowa i inne środki służące do zatrzymywania oraz unieruchamiania pojazdów mechanicznych;

18)    pojazdy służbowe;

19)    środki przeznaczone do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkód, w tym materiały wybuchowe;

20)    środki pirotechniczne o właściwościach ogłuszających lub olśniewających.

(2015/02/27 16:25)

kucus22


Koledzy przepraszam za te słowa ale mam wrażenie, że to jakieś forum kułsowników a nie wędkarzy...ja rozumiem egzekwowanie prawa  itp. ale pamiętajcie, że jaki kraj, jacy ludzie, jakie kułsownictwo tacy strażnicy. Na zachodzie poszli w bardzo wysokie kary pieniężne. nasze sądy jakie są każdy wie, kary śmiesznie niskie, do tego bardzo mała, ograniczona liczba funkcjonariuszy PSR...co tu chcieć więcej. (2015/02/27 16:32)

Bernard51


Czy warto się zastanawiać nad paragrafami ? Jeżeli są chętni pilnować wody gdzie nie dopilnuje PSR i społecznie to robią to powinniśmy tylko im przyklasnąć że są tacy osobnicy jeszcze w tym społeczeństwie zobojętnionym na wszystko co wokół nas.
Brawo młodzi strażnicy!! (2015/02/27 16:35)

u?ytkownik139006


Wy naprawdę nie rozumiecie, że ochrona wód to nie zabawa w wojnę?  (2015/02/27 16:41)

johnkelly


Wy naprawdę nie rozumiecie, że ochrona wód to nie zabawa w wojnę? 


Najwyraźniej. Przykre. Pozostaje mieć nadzieję, że osobiście poniosą konsekwencje "braku zobojętnienia". (2015/02/27 16:57)

zbynio5o


Tak trudno zrozumieć że to nie była zwykła kontrola wędkarza, tylko obława stricte skierowana na ujęcie kłusowników. Nie wiem czy starsi panowie z ssr mogli by sobie pozwolić na taką akcje. W takim razie niech Ci "regulaminowcy" powiedzą, jaki Wy macie sposób na ujęcie zdesperowanych kłusowników.  Proszę, czekam.. (2015/02/27 16:59)

u?ytkownik139006


Zbynio Twoje rozumowanie wygląda tak:  trzeba złamać prawo, by zatrzymać osobę, która też łamie prawo. Tylko, ze strażnik staje się w tym momencie przestępcą... (2015/02/27 17:08)

zbynio5o


Przytaczacie paragrafy, żądacie aktów prawnych, zaraz podacie im pod nos adresy dobrych adwokatów. Z kim ja tu gadam ???  (2015/02/27 17:10)

zbynio5o


Zbynio Twoje rozumowanie wygląda tak:  trzeba złamać prawo, by zatrzymać osobę, która też łamie prawo. Tylko, ze strażnik staje się w tym momencie przestępcą...

Może czasem trzeba nagiąć to ciulate prawo, aby wreszcie dobrać sie im do dupy :) (2015/02/27 17:13)

johnkelly


Zbynio Twoje rozumowanie wygląda tak:  trzeba złamać prawo, by zatrzymać osobę, która też łamie prawo. Tylko, ze strażnik staje się w tym momencie przestępcą...

Może czasem trzeba nagiąć to ciulate prawo, aby wreszcie dobrać sie im do dupy :)



Nie, nie trzeba. Obawiam się, że takie OSY nie są od wymierzania sprawiedliwości doraźnej. (2015/02/27 17:21)

zbynio5o


Od wymierzania sprawiedliwości jest sąd. OSY są po to aby ich skutecznie wyłapać i doprowadzić przed oblicze.Daj już spokój, plissss:))
Oczywiście z pomocą PSR lub policji ma sie rozumieć. (2015/02/27 17:32)

JKarp


Nikt nie ma wątpliwości, że z kłusownictwem trzeba i należy walczyć. Jednak czy Ty Zbyniu zgodziłbyś się na to żeby policjant wypisujący Ci mandat sam łamał prawo tłumacząc to koniecznością wyższą czyli złapania Ciebie jako np pirata drogowego.
Nie może tak być, że kilku ludzi bawi się w wojnę a reszta im kibicuje.Ludzie nie rozumieją, że ten co jest powołany do przestrzegania prawa przez innych ma być sam idealnie czysty, że sam nie może łamać prawa.
Wiesz ja np nie chciałbym, żeby jakaś OSA czy inna pszczoła jak pojadę już na te trocie biegała po lesie krzycząc jak na tym filmie. Przecież gotowi byliby rzucić Cię na glebę i związać gdybyś no nie wiem... zapomniał karty wędkarskiej. Pytam - chciałbyś tego? 

Pomijam zupełnie fakt tego pistoletu - Jarek ustawa wyraźnie określa uprawnienia SSR. Sam pistolet gazowy jest środkiem przymusu. Ten ponoć hukowy jako taki już nie ale i o takim nie ma słowa w Ustawie.
JK (2015/02/27 18:04)

Jędrula


Nie wiem Panowie czy ktoś z Was miał okazję uczestniczyć przy zatrzymaniu kłusowników ?Szczególnie ciekawa sprawa jest gdy osoba / kłusownik albo co gorsza ich grupa jest agresywna , trzeba się bronić i nie ma czasu ani możliwości wycofanie się . Jeżeli strażnik/f-usz nie opanuje sytuacji , bandyci ci go skopią , sponiewierają i zrobią wszystko aby go unieszkodliwić . Kto był w takich opałach i najnormalniej lał się z takimi bandytami wie o czym mówię .

 Panowie strażnicy na załączonym filmie zachowują się na pierwszy rzut oka po bandycku , wydzierają się , gonią tego złodzieja jak jakieś dzikie zwierzę na polowaniu , do tego jest ich tam siedemnastu na jednego . A wystarczyło ująć/zatrzymać , wezwać odpowiednie służby i nie robić jakiejś szopki z giwerami pod publiczkę na necie .

Z drugiej strony takie '' polowanie '' rodem z filmu Gipsona '' Apocalypto ''  może być właśnie metoda na takich amatorów rybiego mięsa . W lesie wystarczy zdezorientować ściganego i sam wpadnie w nasze ręce . Prosty i skuteczny sposób , to wiemy wszyscy .

I teraz sedno sprawy . Dalej uważam , mimo wątpliwości , że te chłopaki robią kawał dobrej roboty . Tylko na filmie widać jasno , że te działania zaczynają przekraczać granice prawa , dlatego nie dziwę się Kolegom , którzy mają wątpliwości . Dziwię się natomiast tym strażnikom , że to jeszcze filmują i ryzykują swoja wolnością . Osobiście znam paru społecznych strażników , wiecznie kogoś/kłusowników zatrzymują , sieci ściągają , patrolują i nie kręcą mega kontrowersyjnych produkcji . Na stronie koła wystarczy informacja , dwa zdjęcia sieci i ryb , każdy bije brawo . Mam tylko nadzieję , że Koledzy z '' Osy '' nigdy nie trafią na uzbrojonego w broń osobnika , albo karatekę który połamie im gnaty .

(2015/02/27 18:22)

zbynio5o


Nikt nie ma wątpliwości, że z kłusownictwem trzeba i należy walczyć. Jednak czy Ty Zbyniu zgodziłbyś się na to żeby policjant wypisujący Ci mandat sam łamał prawo tłumacząc to koniecznością wyższą czyli złapania Ciebie jako np pirata drogowego. "


Jasiu, jak ja jade 200km\h, to policajt musi złamać prawo, aby mnie dogonić i wlepić mandat. Zgadza sie? hehe (2015/02/27 18:23)

JKarp


Aż tak to się znam ale włącza koguta i chyba już prawa nie łamie.Poza tym mi chodziło ogólnie o policjanta łamiącego prawo.
JK (2015/02/27 18:30)