Zaloguj się do konta

obce gatunki ryb wrzece?!

utworzono: 2010/08/02 19:55
grzesiek1999

Rybka na zdjęciu którą złowił kolega "rysiosz" jest to pyszczak z rodziny pielęgnicowatych. Jeszcze nie jedno w naszych wodach nas zaskoczy.
[2010-08-03 19:39]

łysym

Kiedyś nie było to wcale dziwne, że jesiotry pływały w naszych rzekach. Może jeszcze przyjdzie się nam zmierzyć z potworami. Pozdrowienia.
[2010-08-04 21:43]

Dzisiaj sąsiad jak zawsze pojechał nad oderkę i jak zawsze zaczął wędkowanie od spiningu lekkimi woblerkami , poszedł nad meandry ( kilka rzeczek-odpływo-dopływów zakończone starorzeczem ) i jakież było jego zdziwienie gdy za pierwszym rzutem złowił kilowego pstrąga tęczowego . Miał takich pięć , widziałem na fotach i oczywiście wszystkie wróciły do wody .Ale zaczyna mi się podobać nasza Odra .

[2010-08-05 18:16]

Dzisiaj sąsiad jak zawsze pojechał nad oderkę i jak zawsze zaczął wędkowanie od spiningu lekkimi woblerkami , poszedł nad meandry ( kilka rzeczek-odpływo-dopływów zakończone starorzeczem ) i jakież było jego zdziwienie gdy za pierwszym rzutem złowił kilowego pstrąga tęczowego . Miał takich pięć , widziałem na fotach i oczywiście wszystkie wróciły do wody .Ale zaczyna mi się podobać nasza Odra .


No naprawde, Odra juz zaskoczyła wszystkich gatunkami ryb po 97'. Któregoś dnia jak ktoś złowi dorsza albo torbuta w Odrze, to już się nie zdziwię. Oby tak dalej, ale bez pomocy powodzi.[2010-08-05 18:46]

kazik

Piranie , Pielęgnicowate i inne ryby akwariowe sporadycznie trafiają do naszych rzek . Są to ryby przeważnie tropikalne które właściwie nie mają szans na przeżycie , ale co się dzieje z gatunkami które występują w podobnej strefie klimatycznej a nie są rybami naszych rzek , czy środowiska . Te gatunki potrafią się zaaklimatyzować i robią niesamowite spustoszenie ponieważ organizmy i środowisko nie jest przygotowane na obecność tych ryb . Do takich właśnie gatunków zaliczamy karpie , amury , tołpłygi , karasie , pstrągi źródlane i potokowe w Środkowej i Północnej Polsce , bolenie w zbiornikach zaporowych i jeziorach . Te ryby chodź rodzime to jednak pochodzą z innego środowiska i podobnie się zachowują jak inne gatunki obce w naszych wodach .

Pstrąg potokowy , czy źródlany czym się różnią w sposobie odżywiania , a jeden jest obcy , a drugi rodzimy . Oba gatunki wpuszczone do strumieni , czy rzeczek Środkowej i Północnej Polski zachowują się tak samo i środowisko przecież nie jest przygotowane na obecność tych ryb cytat z encyklopedii ,, Są typowymi drapieżnikami . Młode osobniki zjadają larwy owadów i skorupiaki . Dorosłe zjadają głównie ryby i owady. Często przechodzą na pokarm sezonowy, np. wczesną wiosną bardzo chętnie zjadają świeżo wybudzone ze snu zimowego żaby. W maju odżywiają się jętką majową , lipiec-sierpień- głównie małe ryby: cierniki, głowacze, słonecznice, kozy , minogi , raki itp. Przystępując do tarła nie przestają się odżywiać, powszechny jest również kanibalizm.” Koniec cytatu . Wiele gatunków na które polują , są dzisiaj już pod ochroną i to właśnie w rzeczkach i strumieniach Środkowej i zachodniej Polski (gdzie wpuszcza się te ryby) miały swoje główne ostoje . O karpiu Amurze już nie będę się rozpisywał , bo wiele na ten temat napisane , ale znowu Boleń , wydawało by się że to ryba naszego klimatu , rodzima , a jak zostanie wpuszczona do nie swojego środowiska to potrafi również robić spustoszenie . Głównym pokarmem tej ryby jest ukleja , ale kiedy nie ma jej w danym zbiorniku to po prostu żeruje na płoci , wzdrędze , okoniu i wszelkiej drobnicy pozbywając Szczupaka , Sandacza łowisk na których przebywały . Mało tego sposób polowania Bolenia jest taki że zawsze będą szybsze w zdobywaniu pokarmu i stanowią największą konkurencję dla tych ryb . Ale co tam środowisko , grunt że są znakomite do wędkowania i jest potrzeba ich łowienia . I tak naprawdę to i my wędkarze zmieniamy środowisko , akceptując takie gatunki które są obce , ale znakomite wędkarsko , a później dziwimy się że ryb nie ma , nawet tych najmniejszych . [2010-08-06 09:16]

rysiosz

Tak Kaziku.Dobrze napisane.
Lecz ludzie hodują różne egzotyczne zwierzątka które czasami uciekają lub zostają wypuszczane na terenie Kraju a to już niedobrze! A potem są właśnie takie niespodzianki...
[2012-02-19 09:50]