Nowy staw

/ 6 odpowiedzi
Witam jak w temacie od niedawna jestem posiadaczem nowego stawu, dopiero nachodzi do niego woda, chcialbym sie zapytac ile i jakim wapnem go potraktowac, wymiary stawu to 28mx15m głębokość 2-2,5m po jakim czasie moge wpuszczac do niego ryby? Jakie proporcjie gatunkow ile moge ich wpuscic? Czy czesto trzeba je karmic i czym?

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ogtw


Ja się na tym nie znam, ale bym piasku nastpał na dno, bo chyba tam jest glina i z tego powodu, będzie mętna woda.(tak na chłopski rozum) (2016/07/10 12:46)

Kabi


Witam!
NIe polecam wapnować świeżo wykopanego stawu , gdyż jest to nie  wskazane i można ,,zepsuć'' sobie wodę na początek. Pytanie przeciw czemu chcesz wapnować , skoro to dopiero wykopany ,,dół'' ? Poczekaj aż woda najdzie , zbadaj Ph i wtedy ewentualnie działaj , ale podejrzewam że też nie trzeba będzie. Wapnowanie przeprowadza się zazwyczaj po spuszczeniu i osuszeniu dna stawu. Zalecane jest zarybianie stawu po dwóch sezonach wegetacyjnych , oczywiście niekomu się nie chce czekać tak długo i zazwyczaj zarybianie odbywa się wcześniej. Poleciłbym na następny rok , do stawu musi napłynąć dość  dużo wody i musisz zauważyć ,,zakwit wody'' (zwykle trwa 2-3tyg) to znak że zaczął się rozwijać plankton. Po tym można zacząć zarybiać . Co do gatunków , to poszperaj troszke na forum , znajdziesz tu wszystko co potrzebujesz.  Ewentualnie pytaj . Ja wykopałem staw w tamtym roku  (0,4ha) i w tym zacząłem zarybiać go w kwietniu , troszke rybki dokarmiam :)  i jak na razie żadnej nie straciłem :)
  (2016/07/12 18:49)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

przemek-szamal


A czy jesli wpuszcze ryby na jesien i bede je systematycznie dokarmial to cos sie im stanie? (2016/07/13 07:13)

Kabi


 Podejrzewam że odchorują to o ile przetrzymają zimę. Ogólnie nie polecam ! Jesień jest okresem kiedy woda się ochładza , większość gatunków ryb jakie trzymamy w stawach to ryby ciepłolubne , przy chłodnej wodzie mogą nie nagromadzić dosć dużo tkanki tłuszczowej w ,,surowym'' stawie. Dokarmianie może nie pomóc. Napisz jakie ryby chcesz wpuścić i ile wody masz w stawie , bo jeżeli to co widać na zdjęciu , to czekaj do wiosny.

  (2016/07/13 21:28)

przemek-szamal


Witam. Pare dni temu kupilem 70 malych karpi 30 ploci 15 amurów, jaka rybke proponujecie jeszcze wpuscic przed zima? chcialem lina, niestety nie mieli, karmie ryby mieszanka zboz lecz niewiem jak czesto i w jakich proporciach? Niechce zeby zdechly z przejedzenia ani padly z glodu :P (2016/08/25 21:22)

Kabi


Przemek a ile masz wody w stawie na dzień dzisiejszy  ?

  (2016/10/02 20:07)