Zaloguj się do konta

Norka Amerykańska

utworzono: 2009/01/18 22:32
von_trzmielke

Zaniepokoiło mnie pewne zjawisko:
Łowiąc od wielu lat na jednej z naszych rzek, zauważyłem spadek pogłowia ryb na pewnych jej odcinkach. Początkowo sądziłem, że to efekt kłusownictwa. Jednak trafiały się dziwne ślady - szczątki ryb na brzegu. A to głowa sandacza, jakby odgryziona, a to kawałek szczupaka itp. Podczas pewnej wyprawy zobaczyłem buszującego zwierzaka w nurcie rzeki. Sądziłem, że to wydra. Zapoznałem się z literaturą fachową na temat norkowatych i po kolejnych obserwacjach rozpoznałem norkę amerykańską. To obcy gatunek - uciekinier z hodowli. Podobno powinien być eliminowany. Nasze rodzime gatunki czyli wydra i norka europejska są rzadko spotykane i podlegają ochronie.
Czy trzeba to gdzieś zgłaszać?
W naszych rejestrach połowów zgłasza się tylko wydry.
Co o tym sądzicie? [2009-01-18 22:32]

von_trzmielke

Widzę z rozmów na forum, że problem z wydrami jest częstym zjawiskiem.
Zdając rejestr połowów za ubiegły rok dokonałem wpisu w odpowiedniej rubryce dotyczącej obecności wydry na łowisku.
Czy też tak zrobiliście? [2009-04-05 19:48]

Przemek238

ja nie wpisywałem. takie coś trzeba tępić [2009-04-05 21:33]

FanAtyk

A jak ta norka wygląda? bo widziałem wczoraj nad zalewem zegrzyńskim takie małe coś co wyglądało jak brązowa tchórzofretka a na wydrę to mi za małe było. To mogło być to ustrojstwo??? [2009-04-05 23:50]

von_trzmielke

Norka jest cała czarna, tylko na końcu pyska jaśniejsza plamka. Wydra jest brązowa z wyrażnie ciemniejszym grzbietem.
Norka jest trochę mniejsza od wydry. [2009-04-06 07:35]

stiven 48

,,Norka amerykańska , norka kanadyjska, ssak z rodziny zaliczanej do rzędu drapieżnych, zamieszkujący Amerykę Północną, głównie tereny leśne w pobliżu rzek i jezior. W porównaniu z norką europejską jest większa, o ciemnobrunatnym ubarwieniu sierści, Norki amerykańskie mają wydłużone ciało z relatywnie krótkimi łapami i ogonem. Głowa norki jest mała i dość płaska; palce tylnych nóg spięte błoną.
Pokryte są gęstym, miękkim, nieprzepuszczającym wody futrem, zwykle barwy brązowej. Podbródek zwykle biały.
Norka amerykańska jest większa i cięższa od swej europejskiej krewniaczki. Ciało norki amerykańskiej ma długość 30 - 43 cm, zaś długość ogona to ok. 13 - 23 cm. Masa ciała osiąga ciężar 0,7 - 2,3 kg. Samce i samice dość znacznie różnią się wielkością; podane przedziały wielkości i masy w swych górnych granicach dotyczą samców, zaś w dolnych - samic. Norki amerykańskie mają wydłużone ciało z relatywnie krótkimi łapami i ogonem. Głowa norki jest mała i dość płaska; palce tylnych nóg spięte błoną.
Pokryte są gęstym, miękkim, nieprzepuszczającym wody futrem, zwykle barwy brązowej. Podbródek zwykle biały.
Norka amerykańska jest większa i cięższa od swej europejskiej krewniaczki. Ciało norki amerykańskiej ma długość 30 - 43 cm, zaś długość ogona to ok. 13 - 23 cm. Masa ciała osiąga ciężar 0,7 - 2,3 kg. Samce i samice dość znacznie różnią się wielkością; podane przedziały wielkości i masy w swych górnych granicach dotyczą samców, zaś w dolnych - samic. Norki amerykańskie są mięsożerne i są zręcznymi myśliwymi. Zjadają drobne ssaki ( piżmaki) zające, ryjówki, bezkręgowce( raki) a często również ryby i ptactwo wodne. Norki zjadają także jaja ptaków. Raz do roku samica po ok. 40 - 80dniowej ciąży rodzi 2 - 10 młodych Okres godowy przypada na okres od lutego do początku kwietnia, narodziny młodych - na koniec kwietnia lub maja Samica rodzi w gnieździe wyścielonym włosami, piórami i suchymi roślinami. Młode spędzają w nim pierwsze tygodnie życia. Po ok. 6 tygodniach są już częściowo samodzielne, zaś na jesieni matka opuszcza je ostatecznie. Dojrzałość płciową samice osiągają po ok. roku, zaś samce - po 18 miesiącach. Żyją do 10 lat. "- wyciąg z wolnej encyklopedii. Na rzece Drwęca - plaga [2009-04-06 08:38]

Na Skrwie Prawej koło Płocka też się pojawiły,prawdopodobnie uciekinierzy bo wcześniej ich tam nie było.Możliwe że zaczyna nam wyrastać kolejny problem po wydrach i kormoranach. [2009-04-06 08:39]

krzkwi5

JA COŚ PODOBNEGO WIDZIAŁEM NA NARWI POD WARSZAWĄ, PO NOCNEJ ZASIADCE NAD RANEM OBSERWOWAŁEM WEDKI I COŚ PŁYNEŁO WZDŁUŻ BRZEGU [2009-04-06 13:19]

sacha

Norka pojawiła się pod koniec lat 80 i na początku jako uciekinier z hodowli w byłym ZSRR.Najpierw pokazała się w rejonie płn-wsch. i wsch. Polski,obecnie rozlazła się wszędzie.Zauważcie że prawie całkowicie wycieła piżmaka którego prawie już w Polsce nie ma.Na Mazurach rybacy nieźle na nią klną bo robi duże straty.Mnoży się na potęgę,bardzo ciężko ją złapać nie mówiąc już o odstrzale bo coś mi się zdaje że u nas jest pod ochroną. [2009-04-06 15:52]

von_trzmielke

Norka nie jest pod ochroną.
Wydra jest chroniona.
Z norkami jest tak jak z mkłusownikami:
Czynią duże straty w rybach, mnożą się na potęgę i ciężko ich złapać! [2009-04-06 16:28]

W okolicach Goleniowa (Zachodniopom.) Zbiegłe z ferm hod. norki już nieodwracalnie zabużyły ekosystem ,nie tylko zżerajac rybostan ! Ale równierz ptactwo wodne i niszczą skutecznie wszelkie lęgowiska , wyparły skutecznie inne gatunki wodnych ssaków, Na moje pocieszenie zabiłem i oskórowałem kilka tysięcy tego kłusownika !(niestety w Belgi na podobnych fermach ) [2009-04-06 20:16]

123wedkarz

Jak koledzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o norce to proponuje sobie poczytać Norka amerykańska w polsce. A może ktoś przy zasiadce coś ustrzeli ;-) [2011-10-06 10:35]

Jack14

Kolego 123wędkarz czy zwróciłeś uwagę kiedy pojawił się ostatni wpis w tym temacie?

Jeśli nie to sprawdź teraz i nie "odgrzewaj starych kotletów" jeszcze wpisem nie wnoszącym nic nowego do tematu.

Pozdrawiam.

[2011-10-06 15:59]

JOPEK1971

Ta norka zastąpiła rodzimą norkę europejską,więc w czym problem? [2011-10-06 16:12]

okonek06

problem w tym jest, że norka tępi nam,populację ryb ptactwo i dziką drobną zwierzynę łowną,a co więcej coraz więcej  jest jej u nas,np na moim łowisku na wiśle w Jabłonnej z roku na rok  coraz więcej  [2011-10-06 17:14]

JOPEK1971

Norka europejska też zjada ten sam pokarm,jedynie nadmierna populacja tych zwierząt może wpłynąc ujemnie na akosystem,większym problemem jesteśmy my,ludzie,nie słyszałeś o tym? [2011-10-06 17:35]

kuba2510

U nas w rezerwacie zbiornika Jeziorsko też występuje ale musi być jej mało,widziałem ją tylko raz
[2011-10-27 10:42]