Zaloguj się do konta

Niski stan wód - jaki wpływ na tarło?

utworzono: 2014/03/11 19:52
Jakub Woś

Po wyprawie nad Wisłę zaniepokoiło mnie to ze wszystkie główki i i przelewy są odkryte. Zerknąłem na stany wód na Wiśle w Puławach z dnia 10 marca z poprzednich lat:

2007 - 292cm
2008 - 278cm
2009 - 306cm
2011 - 178cm
2012 - 224cm
2013 - 254cm
2014 - 152cm

Jak widać stan wody wyraźnie jest niższy od średniego stanu z dnia 10 marca. Jaki to będzie miało wpływ na tarło? Czy ryby wytrą się w piachu i kamieniach jeśli woda nie zaleje łąk i zarośli?









[2014-03-11 19:52]

wirefree


Badz spokojny  ryby daja rade od setek tysiecy lat jak nie dluzej. Stan wod jest zmienny sa lata suche i mokre. W zeszlym roku bylo mokro bardzo dlugo i byl wysoki stan wod tak ze mnostwo ryb sie wytarlo i rozmnozylo.  Z odry jak schodzila woda to male szczupaczki w kaluzach pozostawaly tyle ich bylo. [2014-03-11 20:06]

tstaros

Mnie też ten niski stan wody w Wiśle niepokoi. Przy normalnym jak na wiosnę stanie wody ryby stadami wchodzą w odnogi i starorzecza i tam mają idealne warunki do odbycia tarła. W zeszłym roku miałem okazję obserwować widowiskowe tarło m.in. leszczy i karasi. Teraz te miejsca to zamulone bajorka odcięte od głównego nurtu.

Dodatkowo martwi mnie jeszcze jedna rzecz: moje najlepsze wiosenne miejscówki są prawie pozbawione wody, przydałby się z metr albo półtora więcej.

[2014-03-11 20:28]

Jakub Woś

Mnie też ten niski stan wody w Wiśle niepokoi. Przy normalnym jak na wiosnę stanie wody ryby stadami wchodzą w odnogi i starorzecza i tam mają idealne warunki do odbycia tarła. W zeszłym roku miałem okazję obserwować widowiskowe tarło m.in. leszczy i karasi. Teraz te miejsca to zamulone bajorka odcięte od głównego nurtu.

Dodatkowo martwi mnie jeszcze jedna rzecz: moje najlepsze wiosenne miejscówki są prawie pozbawione wody, przydałby się z metr albo półtora więcej.


Moje miejscówki też suche. Półtora metra wyższy poziom byłby w sam raz. Tarło zawsze kojarzyło mi się z trzęsącymi się zaroślami w których dokazywały ryby. W rzece dziś ryby co najwyżej mogą poprzestawiać kamienie.
[2014-03-12 07:36]

barrakuda81

Rybki dadzą sobie radę.Ewolucja napewno przygotowała je na taka ewentualnosć chociaż nie jest to korzystne zjawisko.Ja szczerze mówiąc to sie nawet cieszę,że woda jest niska bo nawet jesli później przybierze ,a zapewne tak bedzie to jest szansa ,że nie będzie powtórki z zeszłego roku kiedy to syf i kakao plyneło do lipca.Chce zaliczyc pełny sezon z kwietniem i majem bo ostatnio to była męka i wyniki słabe... [2014-03-12 08:45]

lawdzoj82

Ryba zawsze znajdzie sobie dogodne miejsce do tarła jak nie na naszym odcinku rzeki to gdzieś dalej znajdzie sobie miejsca.
[2014-03-12 10:50]

mateuszwos

Nie zgodzę się z kolegami, bo ryba potrzebuje konkretnych warunków do tarła a jeżeli tych nie ma to może się nawet nie wytrzeć w stresie. Ponadto nawet jak się wytrze to ikra będzie w tak niefortunnym i niekorzystnym położeniu, że nie da to żadnego efektu. Uważam, że stan wody jak na wiosnę jest drastycznie niski i odbiega od normy a wszystko co odbiega od normy nie jest wskazane. Ryby owszem poradzą sobie bo jak nie w tym to wytrą się w kolejnym roku sprzyjającym. Ani zbyt niski ani zbyt wysoki stan wody nie będzie stwarzał dogodnych warunków do rozrodu i rozwoju pogłowia ryb.
[2014-03-12 11:25]

SVT

Nie zgodzę się z kolegami, bo ryba potrzebuje konkretnych warunków do tarła a jeżeli tych nie ma to może się nawet nie wytrzeć w stresie. Ponadto nawet jak się wytrze to ikra będzie w tak niefortunnym i niekorzystnym położeniu, że nie da to żadnego efektu. Uważam, że stan wody jak na wiosnę jest drastycznie niski i odbiega od normy a wszystko co odbiega od normy nie jest wskazane. Ryby owszem poradzą sobie bo jak nie w tym to wytrą się w kolejnym roku sprzyjającym. Ani zbyt niski ani zbyt wysoki stan wody nie będzie stwarzał dogodnych warunków do rozrodu i rozwoju pogłowia ryb.

Zgadzam się z kolegą. Większość ryb ma swoje miejsca, w których odbywa co roku tarło. Wpływająca ławica, która zawsze wpływa na swój rewir, zauważy zmianę, (Nie wytrze się). Odpłyną (większość z was pomyśli że w poszukiwaniu innego miejsca). To nie prawda. Ryba się rozproszy i przestanie zaglądać w miejscówki godowe. Wróci dopiero następnego roku. Zaobserwowałem Leszcza, Lina, Sandacza na rzece Nogat. Wyjątkowo bez ograniczeń, byle gdzie, w byle jakim miejscu, musowo wyciera się "Okoń, Płoć, Japonka, wzdręga" [2014-03-12 11:47]

kaban

Nie zgodzę się z kolegami, bo ryba potrzebuje konkretnych warunków do tarła a jeżeli tych nie ma to może się nawet nie wytrzeć w stresie. Ponadto nawet jak się wytrze to ikra będzie w tak niefortunnym i niekorzystnym położeniu, że nie da to żadnego efektu. Uważam, że stan wody jak na wiosnę jest drastycznie niski i odbiega od normy a wszystko co odbiega od normy nie jest wskazane. Ryby owszem poradzą sobie bo jak nie w tym to wytrą się w kolejnym roku sprzyjającym. Ani zbyt niski ani zbyt wysoki stan wody nie będzie stwarzał dogodnych warunków do rozrodu i rozwoju pogłowia ryb.






Mnie martwi właśnie to czy po tym niskim stanie wody z tego roku będzie się miało co wytrzeć w następnym sezonie... .Ogólnie stany wód z ostatnich lat coraz gorsze i coraz czarniej to widzę. Małe rzeki na pogórzu już nie dają rady po tamtym suchym lecie a prognozy póki co optymizmem nie napawają. [2014-03-12 17:07]

ryukon1975

Niestety ale sprawa nie wygląda różowo. Bardzo niski stan opadów w drugiej połowie ubiegłego roku, zima praktycznie bez śniegu. Stan wody już jest niski a lada moment rośliny ruszą z poborem wody. Jeśli wiosna będzie sucha ..... a już wkracza do nas od kilku dni.  [2014-03-12 17:31]

Jędrula

Koledzy , nie uważacie , że niski stan wody to właśnie na tarle błogosławieństwo ? Przecież nie  raz bywało ,  iż Odra wylewała , ryby się wycierały i nagle poziom gwałtownie się zmniejszał , ikra wisiała później na trawie czy drzewach i obumierała . według mnie nic absolutnie się nie stanie , rybki się wytrą a jak woda się podniesie to tylko się cieszyć , opaść mam nadzieję  nie opadnie bo niżej już się chyba nie da ? [2014-03-12 17:42]

ryukon1975

Jak się po tarle podniesie to się cieszyć i to bardzo. Dlatego że ikra i narybek w znacznej większości ma zginąć i zginie. Jednak jeśli potem w czasie letniej przyduchy zaczną padać dorosłe osobniki mające przystępować do tarła i dawać ciągłość odnowy populacji to odbije się do bardzo negatywnie na stan rybostanu w przyszłych latach. Ogólnie sprawa jest dość złożona jak widać. [2014-03-12 18:15]

Diablo

Kłusole wszystko wybiorą. Przy wysokim stanie wody trochę trudniej było namierzyć tarlisko i dostać się w jego pobliże
[2014-03-12 22:43]

Jakub Woś

Niestety ale sprawa nie wygląda różowo. Bardzo niski stan opadów w drugiej połowie ubiegłego roku, zima praktycznie bez śniegu. Stan wody już jest niski a lada moment rośliny ruszą z poborem wody. Jeśli wiosna będzie sucha ..... a już wkracza do nas od kilku dni. 



Według portalu twojapogoda ma  się trochę ochłodzić i popadać. Może nie będzie tak źle.
[2014-03-13 23:24]

ryukon1975

Ochładzać się nie musi. Temperatura mi jak najbardziej odpowiada. :) Jednak padać to powinno i to sporo. [2014-03-14 05:40]

Jakub Woś

Wszystko wraca do normy, Wisła ma już 272 cm
[2014-03-22 12:25]