Zaloguj się do konta

Niewymiarowe szczupaki konsumpcja

utworzono: 2012/11/27 11:08

Witam, Mam do Was pytanie odnoście konsumpcji i walorów smakowych szczupaka.

Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat tej sytuacji.

W mojej okolicy większość miejscowych wędkarzy stasuje taką zasadę na konsumpcje zabierają szczupaki 40 do 50 cm(czyli niewymiarowe). Wielokrotnie byłem świadkiem jak troszkę większe sztuki 2kg i trochę więcej były uwalniane. Wędkarze twierdzą że dla smaku zabierają młode sztuki natomiast stare poprzerastane tzw. łykiem wypuszczają .

Chciałbym żebyście ocenili takie postępowanie mimo tego faktu że szczupaki konsumowane maja wymiar ochronny.  

[2012-11-27 11:08]

troc

Czy to może prowokacja?
[2012-11-27 07:52]

tak z cba [2012-11-27 09:33]

lewap13

Dla mnie wymiar ochronny w naszym pieknym kraju jest lekko mówiąc dziwny. Dlaczego nie chronimy prawdziwych okazów? Osobiscie uwazam za wieksza strate gdy wędkarz zabija szczupaka 10 kg niz 10 sztuk kilogramowych!Czemuż by to nie wprowadzic wymiaru do 45cm i od 80cm! zreszta szkoda jezyka...  [2012-11-27 11:30]

Janik10

Dla mnie wymiar ochronny w naszym pieknym kraju jest lekko mówiąc dziwny. Dlaczego nie chronimy prawdziwych okazów? Osobiscie uwazam za wieksza strate gdy wędkarz zabija szczupaka 10 kg niz 10 sztuk kilogramowych!Czemuż by to nie wprowadzic wymiaru do 45cm i od 80cm! zreszta szkoda jezyka... 

Dokładnie.Te największe sztuki to najsilniejsze najzdrowsze osobniki z których jest najwięcej,najzdrowszego narybku.
[2012-11-27 11:36]

pawelz

Dla mnie wymiar ochronny w naszym pieknym kraju jest lekko mówiąc dziwny. Dlaczego nie chronimy prawdziwych okazów? Osobiscie uwazam za wieksza strate gdy wędkarz zabija szczupaka 10 kg niz 10 sztuk kilogramowych!Czemuż by to nie wprowadzic wymiaru do 45cm i od 80cm! zreszta szkoda jezyka... 

Dokładnie.Te największe sztuki to najsilniejsze najzdrowsze osobniki z których jest najwięcej,najzdrowszego narybku.

Sorry, ale skad masz takie dane ?. Jest niemalze odwrotnie. Duze okazy nie przedstawiaja wielkiej wartosci hodowlanej. dla wedkarzy, jako trofeum, tak. Ale dla gospodarki nie bardzo.
Nie rozpowszechniajmy takich rzeczy o plodnosci tych okazow, bo dajemy doskonala bron do reki przeciwnikom gornych wymiarow. Duze ryby nalezaloby chronic nie dlatego bo sa doskonalym materialem hodowlanym, ale dlatego bo to bardzo porzadana zdobycz wedkarska, nie przynoszaca przy tym wielkich szkod w naturze. Nie pisze tu o duzych sumach puszczanych do bajorek, ale o rybach wystepujacych naturalnie w danym srodowisku.
skoro szczupakowi udalo sie dorosnac np do 1m to dajmy mu zdechnac ze starosci. Na patelnie juz nie bardzo sie nadaje.
[2012-11-27 11:49]

89krzysztof

A od kiedy to szczupak jakikolwiek jest smaczny ? Sandacz, okoń, ale szczupak ?
[2012-11-27 12:11]

grisza-78

Ja się dziwię,że ludzie w ogóle zabierają szczupaki. Dla mnie ta ryba kulinarnie jest po prostu do d**y. Są inne smaczniejsze rybki.
[2012-11-27 12:12]

Draq

Nie żebym popierał zabieranie okazów, ale każda ryba nadaje się do zjedzenia. Duży szczupak niedobry? Widocznie kucharz marny. Byłem na weselu kolegi i miał podanego właśnie szczupaka w całości, nie mierzyłem go miarą, ale miał pewnie ponad 90cm, a smak? Palce lizać, po 10minutach od podania nie było już śladu. Jak się dobrze przygotuje rybę i przyprawi to każda jest dobra. A co do zabierania małych szczupaków to ładnie trzeba mieć poukładane w bani żeby zabierać szczupaki 40cm do domu. Co tam masz za mięso z tego? Żadne...

ot takie moje zdanie dotyczące konsumpcji ryb.
[2012-11-27 12:13]

kiertom

Ja się dziwię,że ludzie w ogóle zabierają szczupaki. Dla mnie ta ryba kulinarnie jest po prostu do d**y. Są inne smaczniejsze rybki.

Zgadzam się z kolegą w 1000% [2012-11-27 12:14]

Imatyta

Jeszcze nigdy nie jadłem bo nie złowiłem, ale niecierpliwie czekam aby go spróbować :P [2012-11-27 12:27]

pawelz

Szalu nie ma, jak dla mnie sporo osci, ale i tragedii tez. Jadlem wg mnie duzo gorsze ryby.
Niejadalny to jest klen, bolen czy jaz. Teczaki z typowych hodowli to tez niezly syf.
[2012-11-27 13:22]

jacenty75

Jak dla mnie najbardziej kulinarne są szczupaki w przedziale 55-65cm. A ludzie zabierają niewymiarowe ponieważ nie mogą złapać nic większego i tłumaczą sobie, że takie najsmaczniejsze. Taka rzeczywistość. [2012-11-27 13:57]

Jak dla mnie najbardziej kulinarne są szczupaki w przedziale 55-65cm. A ludzie zabierają niewymiarowe ponieważ nie mogą złapać nic większego i tłumaczą sobie, że takie najsmaczniejsze. Taka rzeczywistość.

Ja podałem konkretny przykład, wielokrotnie byłem świadkiem jak większe sztuki były wypuszczane a mniejsze zabierane. 

[2012-11-27 14:07]

Totalna bzdura!
To właśnie osobniki którę mogę zabierać w swoim okręgu toruńskim czyli 50-85 cm są najbardziej porządane dla populacji. Gdyż są w najlepszym okresie życia aby się rozmnażać. I to właśnie te najpłodniejsze osobniki powinniśmy chronić a maluch i staruchy mogły iść "na odstrzał". I gwarantuję że góra kilka lat po wprowadzeniu "odwrotnych "widełek np. 40-80 cm ryb było by o niebo więcej. Bo maluchami niewiele osób by się interesowało a stare mamuski nie są łatwe do złowienia. Widać jak się co niektórzy znają na biologii i ichtiologii. Żenujące...
[2012-11-27 15:13]

Wracając do meritum.
Też wiele razy słyszałem opinie że małe szczupaczki do góra 50 cm, są najlepsze smakowo. I nawet na moje stwierdzenia typu co zostaje z takiego czterdziestaka po odcięciu łba-suszony kręgosłup, ludzie ci i tak twierdzili że wolą ten "kręgosłup" niżli trociny z 3-5 kilówki. A swoją drogą to uwielbiam filety ze szczupaka, ale szczupaka a nie szczupaczka.
[2012-11-27 15:19]

pawelz

Totalna bzdura!
To właśnie osobniki którę mogę zabierać w swoim okręgu toruńskim czyli 50-85 cm są najbardziej porządane dla populacji. Gdyż są w najlepszym okresie życia aby się rozmnażać. I to właśnie te najpłodniejsze osobniki powinniśmy chronić a maluch i staruchy mogły iść "na odstrzał". I gwarantuję że góra kilka lat po wprowadzeniu "odwrotnych "widełek np. 40-80 cm ryb było by o niebo więcej. Bo maluchami niewiele osób by się interesowało a stare mamuski nie są łatwe do złowienia. Widać jak się co niektórzy znają na biologii i ichtiologii. Żenujące...

Oczywiscie masz racje, ale problem bylby taki z odwrotnych widelek, ze maly szczupak jest latwy do zlowienia. Nie mogac zlowic duzego okazu, wiekszosc desperatow zabralaby sie za male. I wtedy niewiele dozyloby pierwszego tarla.
[2012-11-27 15:56]

karolpolawiacz

jak dla mnie smaczne są leszcze i okonie
[2012-11-27 16:16]

z@mela

Kiedyś byłem wraz z grupką znajoomych  na rybach i nocowaliśmy u pewnego gospodarza  który to od  ponad 80 lat łowi  ryby  przy pomocy siatek  ale oczywiscie stosuje wieksze oczka  bo wie ze jak wyłowi wszystko  to za rok padnie z głodu i  pewnego ranka poprosił nas abyśmy mu pomogli sćiągnąć  siatkę i jak sie okazało bylo w  niej chyba z 10 szczupaczków takich 35-45cm   troche zniesmaczeni tym widokiem  pomogliśmy dziadkowi  to wszystko sciagnąć   i rozłożyć siate do suszenia  a ten w ramach podziękowania przyniosł nam usmazone te rybki  2  spore talerze  i co się okazało ze  14 osob bo ja i 2 kumpli wiedzieliśmy ze to szczupaczki  to  wszyscy byli pewni ze to okonie  i slad po tych  dzwoneczkach  zaginal po 5 minutach i kazdy sie dziwił  co za smaczne ryby.

Tak łowi ten koleś i  widać ze wielkich szkód nie czyni  bo w  tych  niby jego dolkach złowilismy na spinning ponad  100 wiekszych szczupaków .

Co do  normalnych wód  to  nie wyobrażam sobie zabrać szczupaczka  30-45cm do konsumpcji bo to śledzik a nie szczupak i  dopero taki w przedziale  55-75 jest czegoś warty a wieksze  niech sieszą innych spinningistów.
[2012-11-27 16:18]

Janik10

Sorry, ale skad masz takie dane ?. Jest niemalze odwrotnie. Duze okazy nie przedstawiaja wielkiej wartosci hodowlanej. dla wedkarzy, jako trofeum, tak. Ale dla gospodarki nie bardzo.
Nie rozpowszechniajmy takich rzeczy o plodnosci tych okazow, bo dajemy doskonala bron do reki przeciwnikom gornych wymiarow. Duze ryby nalezaloby chronic nie dlatego bo sa doskonalym materialem hodowlanym, ale dlatego bo to bardzo porzadana zdobycz wedkarska, nie przynoszaca przy tym wielkich szkod w naturze. Nie pisze tu o duzych sumach puszczanych do bajorek, ale o rybach wystepujacych naturalnie w danym srodowisku.
skoro szczupakowi udalo sie dorosnac np do 1m to dajmy mu zdechnac ze starosci. Na patelnie juz nie bardzo sie nadaje.

PawelZ
To opinia sporej części ichtiologów.Chodzi o to że ryba która dorosła do dużych wymiarów ma dobre geny i jest sprawniejsza-zdrowsza  od tych mniejszych a tym samy te geny zostawi po sobie następnym pokoleniom.Twierdzenia że ryby średnie są najlepsze do reprodukcji sa zazwyczaj  pisane odnośnie hodowli gdzie ważna jest ilość a nie jakość.
Tu masz długi ale bardzo fajny artykuł który miejscami porusza ten temat.
 http://www.lakefishing.com.pl/rat_ryb/index.php
[2012-11-27 17:04]

kaban

Dla mnie typowy post wprowadzający mnóstwo zbędnych komentarzy.Prowokacja !!!
[2012-11-27 18:04]

Dla mnie typowy post wprowadzający mnóstwo zbędnych komentarzy.Prowokacja !!!

Co pewnie lepiej unikać kontrowersyjnego tematu. [2012-11-27 19:05]

pnowicki69

Całkowicie popieram dolny i górny wymiar ochronny,ale nie tylko na szczupaka,lecz na wszystkie ryby. [2012-11-27 19:49]

spd78

Walory smakowe każdej ryby zależą od sposobu przyrządzenia. Moim zdaniem branie z łowiska niewymiarowych szczupaków jest nieetyczne a każdy wędkarz który widzi takie postępowanie powinien dzwonić do psr lub policje. W niedługim czasie  przy takim postępowaniu (jeden bierze małe drugi duże szczupaki) łowisko stanie się jałowe (jak to się mawia szczupak to doktor w swoim zbiorniku) gdzie inne gatunki będą w złej kondycji.
[2012-11-27 20:35]

pawelz

PawelZ
To opinia sporej części ichtiologów.Chodzi o to że ryba która dorosła do dużych wymiarów ma dobre geny i jest sprawniejsza-zdrowsza  od tych mniejszych a tym samy te geny zostawi po sobie następnym pokoleniom.Twierdzenia że ryby średnie są najlepsze do reprodukcji sa zazwyczaj  pisane odnośnie hodowli gdzie ważna jest ilość a nie jakość.
Tu masz długi ale bardzo fajny artykuł który miejscami porusza ten temat.
 http://www.lakefishing.com.pl/rat_ryb/index.php

Znam kilku ichtiologow, wypowiedzi kilku czytalem, nawet na stronach PZW jakis ichniejszy ichtiolog sie wypowiadal. Zadena znana mi wypowiedz nie potwierdza (a wrecz zaprzecza) tezy o tym co piszesz. Nawet kiedys na tym forum byla podobna dyskusja.
Ja ichtilogiem nie jestem i nie chce sie wdawac w naukowe dywagacje. Ale jak masz gdzies namiary badz link na kogos kto zajmuje sie zawodowo rybami, chetnie zapoznam sie z jego teoriami. Byc moze sa sluszne, co bardzo by mnie zdumialo.
[2012-11-28 09:17]

Wonski79

Nie chciałem wtrącać się do tej dyskusji ale trudno.
Nie wiem czy można porównać ryby do ssaków. Wg mnie największą płodność osiągają młode osobniki niedługo po osiągnięciu zdolności rozrodczych. Im starszy osobnik tym zdolność do rozrodu spada a nawet z czasem zanika, pojawiają się różne upośledzenia. Oczywiście zdarzają się wyjątki potomstwa urodzonego przez starsze osobniki.
[2012-11-28 09:32]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia