Zaloguj się do konta

Niewłaściwa wędka

utworzono: 2011/01/15 21:06
pilatto

Mam taką sprawę. Pod koniec marca dostanę wędkę do spiningu :) Ale do tej pory chce się wybrać i porzucać. Co będzie, jeśli zabiorę się do tego z niewłąściwym sprzętem?

Mam taką wędkę:

ROBINSON MULTI TIP 270 15g feeder

Jest to wędka do łowienia gruntowego, mam świadomośc (choć nie nadaje się wg mnie do niczego, bo w całej wędce, w szczególności w szczytówce są tak małe przelotki, że rzucić tym 20 m cud. Ja jednak chcę sobie spróbować, zanim dostanę wędke (wszystko inne już mam). Jak myślicie? Jaki będzie tego efekt i w czym przewidujecie największy problem?

Przyznaję też, że wędka którą dostanę będzie miala podobne parametry, czyli długość 240 - 270 i cw do 25g

[2011-01-15 21:06]

bialyjanusz

http://allegro.pl/jedyny-taki-na-allegro-kolowrotekteben-okazja-i1415226821.html [2011-01-15 21:23]

pilatto

co to ma być za spam i reklama? [2011-01-15 21:32]

ijek

jak dla mnie to żadna różnica ja jar z federem 3 m 100g wyrzutu poszedlem na okonie wiadomo miekka szczytówka widać brania wszystko ok ladnie daleko się rzuca po którymś rzucie czuje opuór i odjazd lecz po chwili tracę rybe mysłe t na pewno szczupak wiec zakładam przypon taka samom gumkę okoniówke i oram dalej po 2-3 rzutach następny odjazd i jest! po chwili walki ku mojemu zdziwieniu ukazuje się szczupak po mierzeniu okazało się ze ma 60 cm i jest to moja zyciówka zlowiona na feeder. Myślę ze możesz spokojnie próbowac mojej wędce nic sie nie stało nie wiem czy to zasługa moja czy firmy shimmano ale jestem szczesliwy z rybki  [2011-01-15 21:35]

Jeśli masz taką wędkę i chcesz popróbować rzucać nią to stanowczo Tobie odrazam. Skoro piszesz, że jest to gruntówka, którą ciężko rzucić 20m bo ma malutkie przelotki to jak weźmiesz gumkę lub blachę to może dojść do sytuacji, że żyłka zaplącze się o przelotkę szczytową. Może się to skończyć nawet złamaniem szczytówki. Lepiej jak poczekasz na nowy sprzęt i wtedy się wybierzesz na rybki. Pamiętaj, że sprzęt trzeba dopacowywać do siebie, bo po pierwsze jest lepszy komfort połowu, a poza tym niedopasowany może zostać uszkodzony. [2011-01-15 21:39]

kaziks403

Witam.Chcę Cię zapytać co do za feeder do 15g. (pierwszy raz o takim słyszę, bo niby jakimi koszyczkami by się miało tym rzucać).
Zdarzyło mi się parę razy stosować feeder 300cm do 70g jako spinningu. Żyłeczka 0,16 i leciało. Wędki typu match też mają dużo małych przelotek, a rzuca się nimi paro gramowymi spławikami.
Pozdrawiam [2011-01-15 22:02]

withanight88

Też mnie to zastanowiło co to za feeder do 15 gram, w dodatku długości wędki spinningowej.? [2011-01-15 22:13]

pilatto

tak jak napisalem w zapytaniu

Ja tą wędkę dostałem w spadku o d "starszego" wędkarza, sorki sprostowanie, 25g a nie 15. ale tak jak wspominałem nie nadaje sie nawet do gruntu, kupiłem do niej koszyczek 25 g, po założeniu tego koszyka i próbie rzutu wędka mocno się wygieła i niewiele ten koszyk doleciał :) Jestem przekonany że to w 90% również mój brak umiejętności i doświadczenia , nie mniej jednak nie zamierzam tą wędką łowić na grunt, więc wymyśliłem sobie że kopyta i główki jigowe pójdą w ruch, a co będzie zobaczymy... :)

[2011-01-15 22:14]

withanight88

Tak jak mówisz , koszyczkami to Ty tym nie porzucasz a na spinning napewno sie nada.

Wydaje mi sie ze do tego Twojego feedera nie zaklada sie koszyczków tylko same cięzarki a nęci sie kulami rzucanymi z reki

[2011-01-15 22:20]

withanight88

A jak złamiesz to żałował nie będziesz. [2011-01-15 22:20]

pilatto

no jak złamie to nie będę żałował a i żona sie ucieszy że "jeden grat mniej" :) No więc postanowione, jescze ino jakąś cieńszą żyłkę na przypon, kawałęk słońca i jazda nad wodę :D Dzięki Panowie [2011-01-15 22:22]

withanight88

Jeżli moge jeszcze cos dodać , użył bym jej do bocznego troka. [2011-01-15 22:31]

pilatto

to na razie zbyt skomplikowane. Pierwszy raz jak pójde to na mał hak założe jakiegoś twistera, z przyponem 0,16 lub 0,14, bede rzucał i poprostu zwijał, może jakiś okoń sie skusi :) a troki... daleka przyszłość :) ale dziekuje za rade [2011-01-15 22:37]

Fish-Killer

Napisz jaka jest to dokładnie wędka  na pewno coś się na to się poradzi :D
Ale jeśli ma długość 2,70 i cw dp 25g to raczej jest pike a ne feeder.
Ale na upartego nawet karpiówką można pomachać :P
[2011-01-15 23:13]

KAM

Jeżeli twoja wędka ma mały ciężar wyrzutu to bardzo dobrze się nada do łowienia małymi przynętami.Aby twoje rzuty były dłuższe niż to nieszczęsne 20 m na kołowrotek nawiń żyłkę max 0,14mm i dobrze wyreguluj hamulec w razie jakby co.Małe przelotki na szczytówce to nie powód krótkich rzutów lecz raczej brak doświadczenia ale tylko trening czyni mistrza.
Życzę powodzenia K.M.
[2011-01-17 20:52]

pilatto

a jak założe małego twistera, czy nawet kopyto i małą główkę jigową, to będzie to bardzo lekki zestaw, co się wtedy robi żeby dociążyć i dalej rzucić? ołów na przyponie ?? [2011-01-18 12:55]

pawlikowski

Wtedy mozesz zastosowac boczny trok w wersji ciezszej niz normnalnie
[2011-01-18 13:07]