Niewiarygodne zjawisko - trąba powietrzna na wodzi

/ 11 odpowiedzi

Będąc na rybach na rzece Dunajec okolice Tarnowa ,miało miejsce bardzo dziwne zdarzenie . wędki stały w podpórkach a my ze szwagrem siedzieliśmy w fotelach wędkarskich . godzina około 11 rano piękna pogoda słońce mocne wiaterek zero. Nagle naszą rozmowę zakłócił dziwny hałas odgłos zbliżającego się z oddali świstu ,szelestu ,nie byliśmy w stanie dokładnie tego określić. Nasz obóz wędkarski był na skarpie około 5m od wody wędki przy samej wodzie , za nami wielkie krzaki , bardzo zwarte i gęste około 2,5 m. Zaraz zerwaliśmy się na równe nogi i czekaliśmy co się stanie. Hałas był coraz bliżej nas nagle krzakami za nami zaczęło okropnie mocno bujać  gięły się do samej ziemi poczułem na twarzy mocny wiatr połączony ze świstem bardzo głośnym. Wiatr dotarł do wody zobaczyliśmy niesamowite zjawisko woda o średnicy około 1.5 m wzbiła się na wysokość 2,3 m. w postaci leja trąby powietrznej . Wyglądało to jakby ktoś podniósł strumień wody do góry i puścił w dół. Widzieliśmy jak słup wody dotarł na przeciwległy brzeg i opadł w duł. Wszystko to zdarzyło się w pogodę gdzie człowiek modlił się o mały powiew wiatru tak było gorąco i nagle takie dziwne zjawisko.To zdarzyło się w tamtym sezonie wędkarskim.

rysiosz


Czy to było w tych dniach? czy wcześniej, ja coś podobnego widziałem nad Wisłą okolice Połańca w 2009 roku (lato)a potem fala 30 cm do mnie doszła.Aż strach było siedzieć podejrzewam ze jak by przez Wasz obóz przeszedł to rzeczy byście szukali parę godzin w po okolicy....;-) (2011/05/08 13:49)

rysiosz


 Ja coś podobnego widziałem nad Wisłą okolice Połańca w 2009 roku (lato)a potem fala 30 cm do mnie doszła.Aż strach było siedzieć podejrzewam ze jak by przez Wasz obóz przeszedł to rzeczy byście szukali parę godzin w po okolicy....;-)

SORKI za błąd. (2011/05/08 13:51)

miru


dobrze że wędek wam nie zabrało. (2011/05/08 13:53)

u?ytkownik66617


Takie zjawisko ma dość często miejsce w upalne dni na otwartym terenie i nosi nazwę trąby pyłowej tudzież "diabełka" (2011/05/08 14:08)

martino 1971


To by się zgadzało dunajec w tym miejscu ma około 80m. (2011/05/08 14:10)

rusikus


"diabelek" by byl az tak silny zeby wode o srednicy 1.5m wzbic na wysokosc 2.3m?
Jaki silny to musialby byc wiatr?

obstawiam ufo :P (2011/05/08 14:21)

kargul


"diabelek" by byl az tak silny zeby wode o srednicy 1.5m wzbic na wysokosc 2.3m?
Jaki silny to musialby byc wiatr?

obstawiam ufo :P


ja cos nie dowiezam ale......... (2011/05/08 18:12)

u?ytkownik66617


Diabełki mogą osiągać znaczne rozmiary. Różnica temperatur między dniem a nocą, otwarta przestrzeń i nagrzane od upalnego dnia podłoże sprzyjają takim zjawiskom. Najsilniejszy ze zlokalizowanych diabełków obracał samochodem osobowym. Diabełki od tornad różnią się tym że powstają w bezchmurne dni, często upalne. Tornado natomiast zawsze powstaje na chmurze cumulonimbus. (2011/05/08 22:38)

mimi127


Rokita, Boruta , albo coś w ten deseń hihihihii:D (2011/05/09 00:14)

jazzmad


Widziałem juz nie raz w Polsce taka mini trabe, zawsze nad jeziorem, czasem bywa taka duza ze zasysa wode na wysokosc 20 - 40 cm.. wyglada to pieknie choc przyznam ze kiedy zobaczyłem to raz pierwszy byłem lekko zaszokowany tym ze u nas na wsi mamy trąbe powietrzną :) (2011/05/09 10:07)