Wędka spiningowa dla początkującego.

/ 11 odpowiedzi
Koledzy, pomóżcie.
Kupiłem spinning. Nie mając jeszcze pojęcia o tym, że są rożne akcje wędek, różne zachowanie szczytówek itp.
Więc mam dość krótki i w miarę miękki kijek. Jest opisany jako akcja medium. Wyobrażam sobie, że z założoną plecionką będę mógł popróbować łowić na niego szczupaki. A jak nie to zostanie może na okonie albo dopiero się dowiem co mogę nim połowić. Niestety kijek nie ma opisanego c.w. tylko 6-12 lbs jako zdaje się moc linki którą należy używać.

No i teraz chciałbym już świadomie, ale nie wydając dużo kupić kij pod sandacze, który ewentualnie nada się na szczupaka. Wiem, że nie ma tu kijków zupełnie uniwersalnych. Więc miała by to być wędka raczej na sandacza ale nie ograniczona tylko do łowienia na gumy z opadu. Wyobrażam sobie, że potrzebuję szybki kij, z delikatną szczytówką ale niekoniecznie wklejką. Tak, że z założoną żyłką która lekko zamortyzuje da radę ewentualnie połowić szczupaczki, a z plecionką typowo sandacze. CW jak sądzę 5-25? Czy może 10-30? Będę łowił pewnie głównie w okolich Łodzi, zapewne trafi się Warta, Pilica i z większych zalew sulejowski. do tego mniejsze zbiorniki zależy gdzie mnie tam rzuci. Pewnie w większości z brzegu. Długość wymarzyłem sobie ok 2,4

Czytałem o okumie black rock (cena za 245 cm dość wysoka) Savage gear mpp2 (cena ciut lepsza) jako kijkach w miarę uniwersalnych. Ostatnio wpadłem też na Berkley Emotion ale tu mało opisów w necie.Z kolei w sklepie (Wędkarski Raj) usłyszałem opinię że black rock to pomyłka i uniwersalnych wędek nie ma. Jestem w stanie w to uwierzyć, internet to nie wyznacznik. Natomiast jestem też daleki od ślepego zawierzania jednej tylko opinii. W sklepie Sprzedawca polecił mi Dragona Millennium do 21gr na sandacza. Nie chcę wydawać kupe kasy bo pewnie nie będę na rybach raz w tygodniu, tylko raz na msc
mwitek


Dodam tylko, że czytałem na forum podobne tematy, i w głowie mam mętlik.

Przede wszystkim nie wiem jakie ograniczenia w łowieniu szczupaków będą wynikały z posiadania kija pod sandacze, sztywnego, szybkiego z delikatną szczytówką. Powiedzmy że żaden z moich typów nie jest wklejanką. (2019/09/12 13:05)

kamilek69


Moja rada obejrzyj sobie filmy z kanału "Kamil Łysy Wąż Walicki" na temat połowu sandaczy. 21 gramów to według mnie zdecydowanie za mało. Sama guma będzie ważyła około 20 gramów. Przykład: Dragon Reno Killer 12,5 cm - 19 gramów, Cannibal 12,5 - 19 gramów. Osobiście mniejszych nie używam. Jeśli będzieł łowił z brzegu to zdecydowanie lepsza będzie dłuższa wędka 2,7 - 3,0 m. Dalej nią rzucisz, pewniejsz będziesz zacinał i będziesz miał większą kontrolę nad rybą. (2019/09/12 18:42)

mwitek


Ponad 300 to już sporo. Mam możliwość kupienia Abu Garcia Mass Beat 2 używki co prawda ale w bdb stanie za 350. Zastanawiam się nad nią tylko że cena. Wolałbym kupić kijek za około 200 bo możę się okazać, że będę na rybach rzadziej niż częsciej.

Sith, a Dragony? Te w okolich 200 pln?
Myślię, że bardziej sndaczowy nie powiedzmy uniwersalny, żęby było dobrze czuć przynętę.

Czy Ja dobrze myślę, że kijek sandaczony sztywny, ale z akcją progresywną nada się też na szczupaka, gdy ten zacznie bardziej wywijać?

Okaże się, w końcu że szukam i rozmyślam zamiast isćna ryby :D
(2019/09/13 08:41)

ryukon1975


Jeśli chodzi o wędziska dragona w tej cenie to masz do wyboru wspomniane Millenium lub Street Fishing.Są to dość szerokie serie i możesz wybrać długość i ciężar wyrzutowy. Niżej kilka słów o jednym z nich. łowiłem na kilka kijków z tej serii.
https://wedkuje.pl/n/dragon-street-fishing/100145
(2019/09/13 10:44)

Sith


(...)
Sith, a Dragony? Te w okolich 200 pln?
(...)
Właśnie odpowiedział Ci na to pytanie @ryukon. Nic dodać nic ująć.
(2019/09/13 11:03)

mwitek


Jutro mam nadzieję obejrzeć Berkleya emotion, savage mpp2 i dragona przynajmniej millennium. Zobaczę który mi lepiej leży itp.

O dragonie opinię już mam a czy ktośz Was używał berkleya lub savage te modele? (2019/09/13 11:26)

Sith


Zależy pod jakie rybki. W przedzialepodanym przez Ciebiemogę polecić dwa wędziska:
- z brzegu DRAGON Moderate 2,82cm/2-12g lub 305cm/3-15g obydwa doskonałe kleniówki, a ten pierwszy nada się również pod okonie;
- z łódki i z brzegu OKUMA/DRAGON Black Rock 198cm/3-18g jednosekcyjny, niezwykle dynamiczne,odległości rzutów porównywalne z wędziskami 240cm, praktycznie ogarnia przynęty od 2 do 20g, więc pełny zakres od okonia do szczupaka. (2019/09/19 06:59)


Sklep wedkuje.pl

Dragon Black Rock II